Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak

SORU: Tevbe  edenlerin Namaz Kılan Gençişlediği günahlar Âhirette yüzümüze vurulacak mıdır?

CEVAP: Allahü Teâlâ Settarul-Uyûb’tur. Yani ayıpları örtücüdür. Affettiği kulunu rezil etmez. Hadis-i şerifte mealen:
-“Allahü teâlâ, tevbe edenin günahlarını, yazıcı meleklerine unutturduğu gibi, kulun kendi organlarına ve dünyada bunu bilenlere de, unutturur. O kimse, Allahü teâlâya kavuşunca, artık günahı sebebiyle aleyhine şahitlik edecek kimse kalmaz.” (İ.Asakir)

Ayet-i kerime de mealen:
-“Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.”
(Zümer -35)

Rabbimize ne kadar hamd etsek azdır. Hem günahlar örtülüp gösterilmeyecek, hem de en güzel mükâfatlar verilecektir. O hâlde tevbe edip, tevbesinde sadık olan kullardan olmaya çalışmalıyız.

SORU:

Cüneyt 30.03.2014 / 01:20 tarihinde gönderilmiş

Hayırlı günler, dini bir internet sitesinde tövbesi kabul edilmeyenler diye 10 maddelik bir liste verilmiş:

TEVBESİ KABUL EDİLMEYENLER:

1) İslamdan dönmeyi etmeyi âdet haline getirip, tekrar tekrar mürted olanın,

2) Peygamberlerden birine dil uzatmak suretiyle kafir olanların,

3) Hz. Ebû Bekr ve Hz. Ömer’e veya bunlardan birine dil uzatıp bundan vazgeçmeden tövbe edenlerin,

4)Sihir yapan ve sihrin tesirine mutlak olarak inanmak sebebiyle mürted olanın, velev ki kadın bile olsa,

5) Zındık’ın,

6) Adam boğmayı âdet haline getirenin,

7) Kâhin‘in,

8) İnsanları ilhad’a (sapıklığa) dâvet eden mulhidin,

9) Bütün haramları mubah sayan ibahilerin.

10) Münafıkların, tevbeleri kabul edilmeyip öldürülür.

SORU: Benim anlamadığım; kul tövbe edince bütün günahları affediliyor ama bu kişiler niye affedilmiyor? Bu listedeki kişiler de günahlarına pişman olup hakiki anlamda tövbe ederler ve hatalarına geri dönmezlerse tövbeleri kabul edilmiş, bağışlanmış olmazlar mı? Bu konuya aklım takıldı, bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar…

CEVAP: Sayın Cüneyt Bey, şartlarına uygun yapılmayan tevbeler kabul edilmez. Tevbenin şartı önce işlediği o küfrü terk edip pişman olmaktır. Sonra Allaha söz verip bir daha o küfre dönmemektir… Velev ki o kimse yine benzer bir küfre düşerse sonra yine tevbe ederse Allah yine kabul eder. Bunu Peygamber Efendimize soruyorlar : “Ey Allahın Rasulü bu tevbe ne zamana kadar kabul edilir?” denildiğinde O : “Ta ki o kul o günahı tamamen terk edinceye kadar Allah onun tevbesini kabul eder ” buyurmaktadır.

Yukarıda sayılan o maddeler şer’î mahkemelerce affedilmeyen suç unsurlarıdır. Kişinin Allah katında tevbesi kabul edilmesine rağmen şeri mahkemelerce o kimseye o suçların cezasını vermek açısından tevbelerinin mahkemece kabul edilmemesi anlamındadır.

Allahu Tealanın 99 esmaü hüsnasından biriside  Et-Tevvâb’tır. Bunun anlamı bütün tevbeleri kabul edici demektir. Allah’ın kabul etmeyeceği hiç bir tevbe yoktur. Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyuruyor.
– ‘Ey İman edenler! Allah-u Zülcelal’e nasuh bir tevbe ile tevbe edin.’ (Tahrim; 8)
Hz. Ömer (r.a) diyor ki; ‘Nasuh tevbe: Kişi bir günah işler, sonra tevbe etmesi ve bir daha o günahı yapmamak için gayret göstermesi ve o günaha dönmeyi istememesidir.’

Ayet-i kerime de mealen:
-”Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.” (Zümer -35)

Ebu Musa Eşari (r.a)’den rivayet edilen hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.v) şöyle buyuruyor:

–  ‘Allah-u Zülcelal gündüz günah işleyenlere tevbe etmeleri için gece kudret elini uzatır. Gece günah işleyenlere, tevbe etmeleri için gündüz kudret elini uzatır. Bu durum güneş batıdan doğuncaya kadar, devam eder.’ (Hadis-i Buhari)

 

ZİNA VEYA CİNAYET SUÇU TÖVBE İLE AF EDİLİR Mİ?

SORU: isimsiz yorumuna yanıt olarak:
Hocam, ALLAH her günahı tövbe ederse af buyurursa neden bu çirkin işi de af etmesin ki?
Kişi çok pişman ayrıca Talak ayrı günah ayrı şeydir diyorlar. Ben sonradan birçok kişiye sordum tarikatlara da sordum “asla nikah düşmez eş boşama olmadıkça” diyorlar. Eğer nikah düşse bu kadar çok insan bu günaha düşüyor o zaman o insanlar nikahsız oluyor. Nikah düşüyor diyorsunuz bu kişi gizlese düşmeyecek miydi nikah.?

Eşinden helallik almak için anlatıyor tabi ki eş dilerse boşar hakkıdır ama karşıda kişi tövbe edip kendini düzeltirse Allah aralarını uyuşturur diye ayet bile var nur suresi
Ve hocam şunu da sormak istiyorum :
Deyyusluk yani göz yummak pezevenklik demek . O kişi sürekli yapıyorsa eşi de göz yumuyorsa o deyyusluk olur, lakin insanoğlu beşerdir. Şeytana uymuş nefsine yenik düşmüş. Tövbe edip tam Allah yoluna girmiş eşi neden af etmesin ki Saliha bir eş olduktan sonra?

CEVAP:
Zina ile nikah düşer demedim yanlış anlamış olmalısınız. Erkeğin karısının zina yaptığını bile bile onu nikahında tutması deyyusluk olur dedim ki, öyledir…
Erkek veya kadın işlediği zinayı gizlese de gizlemese de şeriatın bu dünya da uygulayacağı cezayı çekmediği sürece tövbe de etse ahirette onun eksi bir karşılığı vardır.
Allahu Tealanın Nur suresinde karı kocanın aralarını uyuşturacağını belirttiğini SÖYLEDİĞİNİZ AYET sizin anladığınız manada değil, mealen,
– “Aranızdaki bekarları, kölelerinizden ve cariyelerinizden iyi davranışta olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah, (lütfu) geniş olan ve (her şeyi) bilendir.” (Sure-i Nur/32)

Allahu Teala tövbe ile tüm günahları af eder ancak kul hakkı varsa onu af etmez bir de kefaret ve kısas veya recim içeren günahları af etmez…
Kul hakkı varsa hak sahibine hakkı ödenmelidir.
Cinayet varsa kısas gerekir. Yani göze göz, dişe diş. Kasten adam öldürene aynısı uygulanmadıkça o kimse Allah katında masum değildir tövbe etse dahi o canidir.
Zina yapanın da suçu dört şahit ile sabit olmuş ise veya kendisi itiraf etmişse, tövbe etse dahi evli olan zaniye ölüm cezası verilir.
Bu cezalar şeri hükümlerin uygulandığı ülkelerde yargılandıktan sonra devlet infaz eder. Şeri yasaların yürürlükte olmadığı ülkelerde ise bu ceza ahirete kalır.
Pezevenklik ile deyyusluk ayrı kavramlardır. Pezevenk başka kadınları başka erkeklere peşkeş çeker, deyyus ise karısının başkaları ile ilişkisine göz yumandır.
O koca da madem ki eşi yaptığı zinayı kocasına söylemiş ve suçu şahitlenmiş o durumda onun kocası o kadınla evliliğini sürdürürse deyyus olur.
İsimsiz hanımefendi, zina, hırsızlık, cinayet gibi kısas veya recim gerektiren suçlar diğer günahlar gibi değil ki onu af etmek mümkün olabilsin.

Allah celle celalühü buyurmuştur ki(mealen):
-“O gün kimin tartılan ameli(sevapları) ağır gelirse.” (Karia suresi 6.)

“İşte o, hoşnut edici bir yaşayış içinde(cennette) olur.”
(Karia Suresi 7.)
İslamı aklına ve nefsine göre uydurmaya çalışanlara da vay ki vay!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak” üzerine 277 yorum.

 1. Selamunaleykum siz tovbesi kabul olmayanlar listesi çıkaramazsınız.Allah isterse onların bile tovbesini kabul eder.yeterki samimi bir tovne etsin.

  1. Okumadan eleştirmek yerine ön yargılı olmayı bırakıp yazımızı anlayarak okumayı öğrenseydiniz böyle haksız yargıda bulunmazdınız..
   Tövbesi Kabul Olmayanlar yazısını uydurup yazmış değiliz, o yazımız Kur’an ve Sünnete dayalı olarak yazılmıştır. İkincisi ise, bu yazı sizin anladığınız kabilden değildir.

 2. Selamın aleyküm hocam bir sorum olacak birisi var eşini aldatmış 1 kez sadece ama görseniz o kişiyi nasıl pişman ağlıyor Allah beni asla af etmez die. Eşi ile konuşmuş anlatmış eşi de Ağlamış fakat af etmiş eşini hakkını helal etmiş samimiyetine inanmış fakat hala üzülüyor eşim af etti ama Allah af etmez yaptığım çok çirkin bir gaflet le cehalet ile oldu anlayamadem dio çok tövbe ediyo . Bu kişi ne yapmalı hocam lütfen yardm edin ben de kendisine destek olaym İNŞAALLAH hocam Allah razı olsun.
  Hocam kişi erkek veya kadın gerçek tövbe yapmış sa bi daha o günaha asla dönmeyecek ise yinede azaba uğrar mı. Tövbe ettiği iÇin eşi af etse yinede o eş deyus mu olur?

  1. Aleykümselam hanımefendi.
   Kadın yaptığı çirkinliği gizlemesi ve tövbesini de gizli yapması gerekirdi. Ama bu yaptığı çirkinliği kocasına anlatarak olayı şahitlendirmiş oldu. Af edilmesi için nasuh tövbesi etmesi lazım.

   Zina çok büyük bir günahtır. Eşinin onu affetmeye salahiyeti yoktur. Onun suçunu ancak Allah af eder. Bu çirkin işi kadının kocası duyduğu için eşini boşaması lazım yoksa deyyusluğu kabullenmiş olur ve bu her ikisi içinde büyük sıkıntı olur.

 3. Hayırlı günler ben eşimle kavga ettim ve elimde kuran vardı bana yumruk atınca bir anlık kuranı unutup ona fırlattım ve çok pişmanm tövbem kabul olurmu Allah af ederim😖😖😖

  1. Hayırlı günler hanımefendi.
   İstem dışı yapmasan da bilerek dahi yapsaydın pişman olup bir daha yapmamak için Allah söz verirsen tövben elbette kabul olur. Zira Allah, Et-Tevvâb’tır. Yani tövbeleri kabul edicidir.

 4. Hocam öncelikle hakkınızı helal edin sürekli size soru sorup duruyorum ama cevaplarınızla rahatlamaya çalışıyorum çok pişmanım işlediğim günahın bu dünyada da öbür dünya da gizli kalması için ne yapmalıyım

  1. Estağfirulllah. Varsa hakkımız helal olsun.
   İşlenen günahların bu dünyada gizli kalabilmesi için mümkün olduğunca kimseye söylememek gerekir. Öbür dünyada da gizli veya aşikar işlenen günahların ifşa olmaması için nasuh tövbesi yapmak gerekir. Yani o günaha bir daha dönmemek gerekir.

 5. Hocam merhaba ben zamanında işlediğim günahları arkadaşlarıma anlattım .Bunun günah olduğunu bilmiyordum fakat.Tövbe ettim ama bu akşam okuduğum yazılarda gördüm ki şahit olunan günahı Allah affetmiyormuş .Bu doğru mu ? Şuan çok karamsar durumdayım.

  1. Merhaba Gizem hanım.
   Şahitlenen günahı Allah ancak tövbe ile affeder. Kesin bir tövbe ediniz sakın bozmayınız. Tövbenizi bozarsanız yazıcı melekler seni yalancı olarak yazar, tövbesini bozduğun günahları da yeniden günah olarak kayıt ederler..

 6. Selamın aleyküm hocam. Hani deniyor ya sen bir kulun ayıbını örttüysen Allah da senin ayıbını örter diye .Hocam ben şuan hatırlamıyorum ama bir kulun ayıbını açığa vurdummu vurmadımmı ama böyle birşey olduğunu daha çok olmadı öğreneli ve ben işlediğim günahtan dolayı çok ama çok tevbe ettim çok pişmanım şimdi hatırlamıyorum gercketen dediğim gibi ama günahımın açığa çıkmasını tabiki de hiç istemiyorum ne yapmam gerek hocam bilmeden yaptıysam diye de mi tevbe etmeliyim

  1. Aleykümselam.
   Birinin ayıbını ortaya çıkarıp çıkarmadığını bile hatırlamıyorsan seninkisi vesvesedir. Üzerine düşme. Her şeye rağmen tövbe et ve üzerinde durma, işine bak.

 7. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdular ki:
  “Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı alenî işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötü bir ameli Allah örtmüştür. Ama, sabah olunca o: “Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!” der. Böylece o, geceleyin Allah kendini örtmüş olduğu halde, sabahleyin, üzerindeki Allah’ın örtüsünü açar. İşte bu, günahı alenî işlemenin bir çeşididir.” [Buharî, Edeb 60; Müslim, Zühd 52, (2990).]

  Bu hadisi şerife göre gizli işlenen günahları gizlemek gerekir. Velev ki kişi zina da yapmış olsa bunu eşine veya başkalarına açıklaması büyük günahtır. Bu durum büyük rezilliktir, fitneye ve cinayete sebep olur. Zina eden bir kadına kocası hakkını helal etse bile o kadın zina günahından kurtulamaz ondan dolayı cehennemde azap görür. Erkek hanımının zina ettiğini bildiği halde onu boşamazsa o erkek değil rezil ve deyyustur! Oysaki Peygamberimiz “Deyyus cennete giremez” buyurdu..
  Kocanız da zina ettiği için sonsuz pişman olması ve tövbe etmesi gerekir. Aksi halde kabir azabı çeker ve Kıyamet günü zina edenler ateşten tabut içinde cehenneme atılır ve çok dehşet azaba gark olurlar.

 8. Fazla açıklamak istemiyorum ama başka birinin de düşüncesi nasıl öğrenmek istiyorum kendi çapımda bir günah işledim ve tövbe ettim yaşım çok büyük değil xx yaşlarındayım yaptığım yanlışın farkındayım ve bunun için Allah’a tövbe ettim sonra şeytan aklıma girdi ve tekrar yaptım bunun sonucunda tekrar tevbe ettim ve bu diğeri gibi olmadı içimde bir sıkıntı vardı ve çok pişmandım bir daha yapmayacağıma bu sefer kalbim de onaylıyordu yaptığım şeyler aklıma geldi ve kendimi tutamadım ağladım bütün içimdeki düşüncelerimi sesli söyledim sonra dua okudum çok yalvardım Allah’ın beni affettiğini nasıl anlayacağım ya beni affetmezse affederse affetmedi düşüncesiyle içim içimi yiyiyor nasıl ferahlatabilirim fazla derine girmeden yüzeysel anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olursunuz

  1. İşlediğin o günahı tamamen bırakıncaya dek tövbe etmeye devam et. Ne vakit o günahı tamamen terk edersen o zaman bil ki Allah seni affetmiştir ve tövbeni kabul etmiştir.

  1. Tövbe ile nefsin ve ruhun temizlenir. Bedenini ise su ile sabun temizler.

Bir cevap yazın