Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak

SORU: Tevbe  edenlerin Namaz Kılan Gençişlediği günahlar Âhirette yüzümüze vurulacak mıdır?

CEVAP: Allahü Teâlâ Settarul-Uyûb’tur. Yani ayıpları örtücüdür. Affettiği kulunu rezil etmez. Hadis-i şerifte mealen:
-“Allahü teâlâ, tevbe edenin günahlarını, yazıcı meleklerine unutturduğu gibi, kulun kendi organlarına ve dünyada bunu bilenlere de, unutturur. O kimse, Allahü teâlâya kavuşunca, artık günahı sebebiyle aleyhine şahitlik edecek kimse kalmaz.” (İ.Asakir)

Ayet-i kerime de mealen:
-“Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.”
(Zümer -35)

Rabbimize ne kadar hamd etsek azdır. Hem günahlar örtülüp gösterilmeyecek, hem de en güzel mükâfatlar verilecektir. O hâlde tevbe edip, tevbesinde sadık olan kullardan olmaya çalışmalıyız.

SORU:

Cüneyt 30.03.2014 / 01:20 tarihinde gönderilmiş

Hayırlı günler, dini bir internet sitesinde tövbesi kabul edilmeyenler diye 10 maddelik bir liste verilmiş:

TEVBESİ KABUL EDİLMEYENLER:

1) İrtidad etmeyi âdet haline getirip, tekrar tekrar mürted olanın,

2) Peygamberlerden birine dil uzatmak suretiyle kafir olan müslümanın

3) Ez. Ebû Bekr ve Hz. Ömer’e veya bunlardan birine dil uzatanın,

4)Sihir yapan ve sihrin tesirine mutlak olarak inanmak sebebiyle mürted olanın, velev ki kadın bile olsa

5) Zındık’ın,

6) Adam boğmayı âdet haline getirenin,

7) Kâhin ‘in,

8) İnsanları ilhad’a (sapıklığa) dâvet eden mulhidin,

9) Bütün haramları mubah sayan ibahilerin.

10) Münafıkların, tevbeleri kabul edilmeyip öldürülür.

Benim anlamadığım; kul tövbe edince bütün günahları affediliyor ama bu kişiler niye affedilmiyor? Bu listedeki kişiler de günahlarına pişman olup hakiki anlamda tövbe ederler ve hatalarına geri dönmezlerse tövbeleri kabul edilmiş, bağışlanmış olmazlar mı? Bu konuya aklım takıldı, bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar…

CEVAP: Sayın Cüneyt Bey, şartlarına uygun yapılmayan tevbeler kabul edilmez. Tevbenin şartı önce işlediği o küfrü terk edip pişman olmaktır. Sonra Allah’a söz verip bir daha o küfre dönmemektir… Velev ki o kimse yine benzer bir küfre düşerse sonra yine tevbe ederse Allah yine kabul eder. Bunu Peygamber Efendimize soruyorlar : “Ey Allahın Rasulü bu tevbe ne zamana kadar kabul edilir?” denildiğinde O : “Ta ki o kul o günahı tamamen terk edinceye kadar Allah onun tevbesini kabul eder ” buyurmaktadır.

Yukarıda sayılan o maddeler şeri mahkemelerce affedilmeyen suç unsurlarıdır. Kişinin Allah katında tevbesi kabul edilmesine rağmen şeri mahkemelerce o kimseye o suçların cezasını vermek açısından tevbelerinin mahkemece kabul edilmemesi anlamındadır.

Allahu Tealanın 99 esmaü hüsnasından biriside  Et-Tevvâb’tır. Bunun anlamı bütün tevbeleri kabul edici demektir. Allah’ın kabul etmeyeceği hiç bir tevbe yoktur. Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyuruyor.
– ‘Ey İman edenler! Allah-u Zülcelal’e nasuh bir tevbe ile tevbe edin.’ (Tahrim; 8)
Hz. Ömer (r.a) diyor ki; ‘Nasuh tevbe: Kişi bir günah işler, sonra tevbe etmesi ve bir daha o günahı yapmamak için gayret göstermesi ve o günaha dönmeyi istememesidir.’

Ayet-i kerime de mealen:
-”Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.” (Zümer -35)

Ebu Musa Eşari (r.a)’den rivayet edilen hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.v) şöyle buyuruyor:

–  ‘Allah-u Zülcelal gündüz günah işleyenlere tevbe etmeleri için gece kudret elini uzatır. Gece günah işleyenlere, tevbe etmeleri için gündüz kudret elini uzatır. Bu durum güneş batıdan doğuncaya kadar, devam eder.’
(Hadis-i Buhari)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak” üzerine 257 yorum.

 1. Hocam benim size bir sorum olacak ama nasil sorucam nasil anlaticam bilmiyorum dilim varmiyor hocam cunku okadar buyuk bir gunah isledim ki hocam kunahimdan tovbe etmek istiyorum ama sanki beni birsey tutuyor engelliyor hocam sanki birsey beni surekli o gunaha islemeye zorluyor sanki hocam ne yapmam lazim hatta bir keresinde buyuk bir yemin ettim ama o yemini mi tutamadim ve o ettigim yeminimi de tutamadigim icin okadar pismanim ki pismanliktan icim yanip yanip kavruluyor hocam ne yapmaliyim bu konuda hocam ne olur bir akil verin yardim edin hocam

  1. Sizin günahınız ne dir ki böyle ümitsizliğe düştünüz.?
   NOT: Günahınızın ne olduğunu başkalarının bilmesini istemezseniz o kısmı filitreleriz.

  1. Merhaba.
   Şüphesiz Allah Tevvabün Rahimdir. Tövbe ettikten sonra o günaha bir daha dönmezseniz o günahı hiç işlememiş gibi olursunuz ancak kul hakkı müstesnadır. Kul hakkı varsa onu mutlaka ödemelisiniz.

 2. Peki hocam Allahu Teala tevbe eden kulunun bu dünyada ayıplarının ortaya çıkmasına izin verir mi

  1. Bu dünya imtihan dünyası. Allahu Teala hiçbir kulunun cüz-i iradesini zorlamaz. Senin ayıp ve günahını görenler olduysa onların hafızlarını da silmez. Sana düşen onlardan uzakta yaşamaktır.

 3. Selamın aleyküm hocam hani gerçek anlamda tövbe edenlerin günahları ahirette yüzlerine vurulmayacak deniyor ya peki bu dünyada yüzlerine vurulur mu hocam Allah korusun
  Yani hocam ayıpları ve kusurları bu dünyada da yüzüne vurulmaz dimi inşaallah

  1. Aleykümselam.
   Gerçek anlamda tövbe edenlerin günahları ahirette yüzlerine vurulmaz hesap da sorulmaz hatta hatırlatılmaz bile.
   Ama bu dünya da insanlar birbirlerine işkence eder ayıplarını yüzüne vurur, geçmiş günahlarını hatırlatırlar ona kefil olamayız.

 4. Hocam ben o adamı rüyamda gördüm ona yardım ediyordum(o zamanlar onu tanımıyordum). Ben mucizelere ve rüyalara çok inanan biriyim. Yardım ettigimi sanıyordum başlarda ona. Belki saçma bulacaksınız ama hep iyi bir şeye vesile olmak istiyordum. O ise düzelmiş gibi göründü hep bana. Kötü olan alışkanlıklardan vazgecmiş gibi gözüktü. Bende bu yüzden sonuna dek ona yardım etmek istedim ama öyle olmadı. Ben çocukken tecavüzden kurtuldum hocam bunun bende çok derin yarası vardır bu adamsa bana yardım ediyor göründü. Ben her gün o tecavüzü yeniden hatırlıyordum o ise bunu unutturacağını söyledi. O kadar pişmanım ki hocam bozulan psikolojim daha da bozuldu. Allaha her gün yalvarıyorum. Bu günahı da gizlemekten başka çarem yok gibi. Ne yapacağımı bilmiyorum. O kadar inandırdı ki beni iyi bir şey yaptığıma ne kadar büyük cahillik ettim. Allahın beni affetmesi için ne yapsam günahımı kimseye anlatmadım Allahta örter mi ?

  1. Ayşe hanım elhamdülillah hepimiz müslümanız mucizelere ve sahih rüyalara elbette inanırız. Ama her rüya olduğu gibi çıkmaz yoruma muhtaçtır. Her ne rüya görülürse görülsün kötülüğe yol gösteren rüyalarla amel edilemez.
   Siz çok cahil kalmışsınız maalesef. Rüyamızda biri bize dese ki “yarın git falanı öldür” dese veya “intihar et” dese bunu yapabilir miyiz? Böyle bir şeyi insana rüyada ancak şeytan söyler. “Her gördüğün sakallıyı deden sanma” demiş atalarımız. Namahrem bir erkeğe namus konusunda nasıl güvenebilirsiniz.? Kendinizi ona nasıl teslim edebilirsiniz?!
   O kimse şeytanın birisi imiş meğer. Ona adam insan denilemez asla.
   Sizin nasıl bir batağa düşeceğiniz baştan belli imiş.
   Ama siz yine de bu kadar kahrolmayınız. Allah tövbe eden her müminin günahını affeder ve örter. Siz de tövbe ediniz ve iyi bir mümine olarak hayatınızı devam ettiriniz.

 5. Hocam ben bir günah işledim. Karşımdakinin diretmelerine boyun eğdim aklım hayır diyordu ama kilitlenmiş gibidiydim. Çok pişman oldum çok ağlıyorum geve uyuyamıyorum ağır geliyor bu yük. Allah o günaha zorlayan kisinin hafızasından silsin diye yalvarıyorum her gece. Gelecekte karşıma çıkmasından elimdekilerini kaybetmekten o kadar çok korkuyorum ki. Bunu nasıl yaptım diye kendime o kadar çok kızıyorum ki. Allah unutturur mu örter mi kabul olur mu duam. Günahım büyükse bile.

  1. Siz her ne günah işlediyseniz Allahu Teala sizi ve bizleri affetsin.
   İşlediğiniz o günaha o adamın istediğini aklın yapma demesine karşın onun istediğini yerine getirerek sen de ortak olmuşsun.
   Sana düşen tövbe etmektir. Allah’ın o adamın aklından o günahı silmesi için o adamın ya ölü olması, ya da deli olması gerekir. En doğrusu o adamın yaşadığı semtten veya kentten uzağa taşınmaktır.

 6. Selâmün Aleyküm hocam ben size daha önce de soru sormuştum tekrar birşey sormak istiyorum Kusura bakmayın lütfen hocam sizin yanıtlarınızla içim rahatlıyor olumlu düşünmeye çalışıp dediklerinizi yapmaya çalışıyorum .Hocam yaptığım günahtan dolayı çok ama çok tevbe ettim ve hala da ediyorum gerçekten çok ama çok pişmanım Allahın izniyle de inşaallah böyle bir günahı bir daha tekrarlamak aklımın ucundan bile geçmez inanın aklıma geldikçe sizin de demiş olduğunuz gibi keşke yapmasaydım diyip tövbe ediyorum ama şeytan sanırım beni birtürlü rahat bırakmıyor o kadar pişmanım ki ama sürekli işte düşün düşün içim bir türlü rahat etmiyor kendimi bir türlü düşünmekten alıkoyamıyorum.Sürekli ağlıyasım geliyor.

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Müminin geçmiş günahlarına üzülmesi ve pişmanlığını yenilemesi çok büyük sevaptır.
   Aklımıza geldikçe geçmiş günahlarımıza hep pişman olmalıyız. Bundan dolayı üzülmeniz yersizdir.
   Geçmiş günahlarınızı sürekli hatırlayıp üzülmeniz tövbenizin kabul olduğunun alametidir. Allahu Teala tövbesini kabul ettiği kullarının duasını da kabul eder.
   Bize de dua etmeyi unutmayınız.

 7. Saolun hocam annem yillardir doktora gidiyo ama eskisi gibi diil olamioo yillardir hasta agliyo her gun namaz bile kilamioo ogretemiyorum eskiden bilip kilabiliodu ama cok gunaha girdi sonra akli gitti duzelemiyoo hocam 40 yasina geldi onun icinde uzuluyorum caresizim

  1. Gamze hanım üzülmeyin . Allahu Teala akıl sağlığı bozulan müminlere günah yazdırmıyor. madem annenizin akılsağlığı bozulmuş onu rahat ettirmeye çalışınız. Üzülmesin. 40 yaş gençlik yaşıdır. Yazık olmuş Allah başka sıkıntı göstermesin.

 8. Hocam ben zamaninda cok gunahlar isledim bu gunahlari islemeye lise yillarimda basladim universite 1 e kadar devam etti sık araliklarla sonra cok pisman oldum tovbe ettim bidaha yapmicam insallah ama her gun agliyorum bi duzelemedim hocam pskolojim cok bozuk aglamayayim diyorum ama olmuoo her aklima geldiginde gozlerim doluoo bu gunahlarimdan sonra kapandim tam tesetture girdim aklim basima ole geldii ama rahat diil icim namazlarimida kilmaya calisiyorum ama bazen olmuoo abdestim sureklo bozuluyoo cok perisanim hocam hicbir yerlerede cikamiyorum hayati kendime zindan ettim hocam annemde cok gunaha dustu sonradan hasta oldu piskolojik onunda akli birseye ermiyo artik hocam endiseleniyorum napmam gerek

  1. Ne mutlu sana ki günahlarından dolayı ağlayabiliyorsun. Bunda üzülecek bir durum yok bilakis sevinmelisin.
   Allahın feyz ve rahmeti kalbine tecelli etmiş buna sevinmelisin. Bu hayatta kalbi kara insanlara nasip olmayacak bir ahvaldir müjdeler olsun sana.
   Günahlarından dolayı üzülüp ağlaman abdestini bozmaz endişe etme.
   Annene dua et. Psikolojisi bozulduysa bir psikiyatr doktoruna götür. Vereceği ilaçlar bir süre sonra iyi gelemeye başlar inşaallah.

 9. Hocam tevbe ettiğimiz günahı zamanında başkalarına anlatıp onları şahit tuttuysak bilmeden şahit tuttuğumuz için de mi tevbe etmemiz gerekiyor .Deniyor ya yaptığın günahı birine anlatmadıysan Allah o günahını örtücek diye anlattıysan örtmez diye ne yapmak gerekir hocam?

  1. Gizli işlenen bir günah başkasına anlatılmışsa ayrıca, o sebepten dolayı da tövbe etmek lazım. Allah Et-Tevvâb’tır. <bütün tövbeleri kabul edendir. Yeter ki samimi tövbe olsun.

  1. Elif hanım öyle bir dua olsaydı önce kendim için okurdum.
   Ancak şeytanı kendimizden tamamen uzaklaştırmak için, farzları ve sünnetleri eksiksiz yapmak ve haramlardan ve mekruhlardan sakınmakla mümkündür.

 10. Hocam 5 Vakit Namaz Kiliyorum Ama xxx xxxxxxxxmla Namaz Kildigim Halde xxxxdan xxxxxxxx Gxxxxk. Tövbe Ettim Yine 3 ay sonra xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx vicdanim hic rahat degil hocam moralim cok bozuk. Allah beni affeder mi namaz kilarken bile husu icinde kilamiyorum ne olur yardim.edin

  1. Beş vakit namaz kılıyorsun kız arkadaşınla zina yapıyorsun sonra da “vicdanım hiç rahat değil, huşu ile namaz kılamıyorum Allah beni affeder mi?” diyorsunuz.
   Sizin durumunuzda olanlar hakkında Allahu Teala şöyle buyurmuştur: “feveylün lilmusallînellezînehum an salâtihim sâhûn.” (veyl cehennemi o kimseleredir ki onlar kıldığı namazlardan gafildir” buyurmaktadır.
   Bir kimse gömleğinin düğmesini bir kez yanlış ilikler ise o yanlış sonuna kadar devam eder.
   Namaz kılan bir mümin namahrem birisi ile mesafeli olur. Arkadaş diyorsunuz arkadaşınıza en çirkin işi yapıyorsunuz tabi ki vicdanınız rahat olamaz.
   Çünkü yaptığınız iş, hem Allah katında hem de insanlar arasında çok çirkindir.
   “Tövbe ya Rabbi” demekle Allah zina edeni affetmez.
   Bir kez tövbe ettinse o kıza bir daha yaklaşmaman lazım idi. Başka kadınlara da mesafeli kalmalıydın. Senin tövben kabul edilseydi sen bir daha o çirkin işi yapamazdın. Demekki samimi tövbe etmemişsin. Böylece de Allah katında o kız da sen de lanetlenmiş durumdasınız. Yeniden tövbe edin ve tövbenizi asla bozmayın.

  1. İhlas, felak ve nası beş vakit namazın ardından 11’er kez okuyunuz.

Bir cevap yazın