Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak

SORU: Tevbe  edenlerin Namaz Kılan Gençişlediği günahlar Âhirette yüzümüze vurulacak mıdır?

CEVAP: Allahü Teâlâ Settarul-Uyûb’tur. Yani ayıpları örtücüdür. Affettiği kulunu rezil etmez. Hadis-i şerifte mealen:
-“Allahü teâlâ, tevbe edenin günahlarını, yazıcı meleklerine unutturduğu gibi, kulun kendi organlarına ve dünyada bunu bilenlere de, unutturur. O kimse, Allahü teâlâya kavuşunca, artık günahı sebebiyle aleyhine şahitlik edecek kimse kalmaz.” (İ.Asakir)

Ayet-i kerime de mealen:
-“Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.”
(Zümer -35)

Rabbimize ne kadar hamd etsek azdır. Hem günahlar örtülüp gösterilmeyecek, hem de en güzel mükâfatlar verilecektir. O hâlde tevbe edip, tevbesinde sadık olan kullardan olmaya çalışmalıyız.

SORU:

Cüneyt 30.03.2014 / 01:20 tarihinde gönderilmiş

Hayırlı günler, dini bir internet sitesinde tövbesi kabul edilmeyenler diye 10 maddelik bir liste verilmiş:

TEVBESİ KABUL EDİLMEYENLER:

1) İrtidad etmeyi âdet haline getirip, tekrar tekrar mürted olanın,

2) Peygamberlerden birine dil uzatmak suretiyle kafir olan müslümanın

3) Ez. Ebû Bekr ve Hz. Ömer’e veya bunlardan birine dil uzatanın,

4)Sihir yapan ve sihrin tesirine mutlak olarak inanmak sebebiyle mürted olanın, velev ki kadın bile olsa

5) Zındık’ın,

6) Adam boğmayı âdet haline getirenin,

7) Kâhin ‘in,

8) İnsanları ilhad’a (sapıklığa) dâvet eden mulhidin,

9) Bütün haramları mubah sayan ibahilerin.

10) Münafıkların, tevbeleri kabul edilmeyip öldürülür.

Benim anlamadığım; kul tövbe edince bütün günahları affediliyor ama bu kişiler niye affedilmiyor? Bu listedeki kişiler de günahlarına pişman olup hakiki anlamda tövbe ederler ve hatalarına geri dönmezlerse tövbeleri kabul edilmiş, bağışlanmış olmazlar mı? Bu konuya aklım takıldı, bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar…

CEVAP: Sayın Cüneyt Bey, şartlarına uygun yapılmayan tevbeler kabul edilmez. Tevbenin şartı önce işlediği o küfrü terk edip pişman olmaktır. Sonra Allah’a söz verip bir daha o küfre dönmemektir… Velev ki o kimse yine benzer bir küfre düşerse sonra yine tevbe ederse Allah yine kabul eder. Bunu Peygamber Efendimize soruyorlar : “Ey Allahın Rasulü bu tevbe ne zamana kadar kabul edilir?” denildiğinde O : “Ta ki o kul o günahı tamamen terk edinceye kadar Allah onun tevbesini kabul eder ” buyurmaktadır.

Yukarıda sayılan o maddeler şeri mahkemelerce affedilmeyen suç unsurlarıdır. Kişinin Allah katında tevbesi kabul edilmesine rağmen şeri mahkemelerce o kimseye o suçların cezasını vermek açısından tevbelerinin mahkemece kabul edilmemesi anlamındadır.

Allahu Tealanın 99 esmaü hüsnasından biriside  Et-Tevvâb’tır. Bunun anlamı bütün tevbeleri kabul edici demektir. Allah’ın kabul etmeyeceği hiç bir tevbe yoktur. Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyuruyor.
– ‘Ey İman edenler! Allah-u Zülcelal’e nasuh bir tevbe ile tevbe edin.’ (Tahrim; 8)
Hz. Ömer (r.a) diyor ki; ‘Nasuh tevbe: Kişi bir günah işler, sonra tevbe etmesi ve bir daha o günahı yapmamak için gayret göstermesi ve o günaha dönmeyi istememesidir.’

Ayet-i kerime de mealen:
-”Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.” (Zümer -35)

Ebu Musa Eşari (r.a)’den rivayet edilen hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.v) şöyle buyuruyor:

–  ‘Allah-u Zülcelal gündüz günah işleyenlere tevbe etmeleri için gece kudret elini uzatır. Gece günah işleyenlere, tevbe etmeleri için gündüz kudret elini uzatır. Bu durum güneş batıdan doğuncaya kadar, devam eder.’
(Hadis-i Buhari)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak” üzerine 269 yorum.

 1. Hocam merhaba ben zamanında işlediğim günahları arkadaşlarıma anlattım .Bunun günah olduğunu bilmiyordum fakat.Tövbe ettim ama bu akşam okuduğum yazılarda gördüm ki şahit olunan günahı Allah affetmiyormuş .Bu doğru mu ? Şuan çok karamsar durumdayım.

  1. Merhaba Gizem hanım.
   Şahitlenen günahı Allah ancak tövbe ile affeder. Kesin bir tövbe ediniz sakın bozmayınız. Tövbenizi bozarsanız yazıcı melekler seni yalancı olarak yazar, tövbesini bozduğun günahları da yeniden günah olarak kayıt ederler..

 2. Selamın aleyküm hocam. Hani deniyor ya sen bir kulun ayıbını örttüysen Allah da senin ayıbını örter diye .Hocam ben şuan hatırlamıyorum ama bir kulun ayıbını açığa vurdummu vurmadımmı ama böyle birşey olduğunu daha çok olmadı öğreneli ve ben işlediğim günahtan dolayı çok ama çok tevbe ettim çok pişmanım şimdi hatırlamıyorum gercketen dediğim gibi ama günahımın açığa çıkmasını tabiki de hiç istemiyorum ne yapmam gerek hocam bilmeden yaptıysam diye de mi tevbe etmeliyim

  1. Aleykümselam.
   Birinin ayıbını ortaya çıkarıp çıkarmadığını bile hatırlamıyorsan seninkisi vesvesedir. Üzerine düşme. Her şeye rağmen tövbe et ve üzerinde durma, işine bak.

 3. Fazla açıklamak istemiyorum ama başka birinin de düşüncesi nasıl öğrenmek istiyorum kendi çapımda bir günah işledim ve tövbe ettim yaşım çok büyük değil xx yaşlarındayım yaptığım yanlışın farkındayım ve bunun için Allah’a tövbe ettim sonra şeytan aklıma girdi ve tekrar yaptım bunun sonucunda tekrar tevbe ettim ve bu diğeri gibi olmadı içimde bir sıkıntı vardı ve çok pişmandım bir daha yapmayacağıma bu sefer kalbim de onaylıyordu yaptığım şeyler aklıma geldi ve kendimi tutamadım ağladım bütün içimdeki düşüncelerimi sesli söyledim sonra dua okudum çok yalvardım Allah’ın beni affettiğini nasıl anlayacağım ya beni affetmezse affederse affetmedi düşüncesiyle içim içimi yiyiyor nasıl ferahlatabilirim fazla derine girmeden yüzeysel anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olursunuz

  1. İşlediğin o günahı tamamen bırakıncaya dek tövbe etmeye devam et. Ne vakit o günahı tamamen terk edersen o zaman bil ki Allah seni affetmiştir ve tövbeni kabul etmiştir.

  1. Tövbe ile nefsin ve ruhun temizlenir. Bedenini ise su ile sabun temizler.

Bir cevap yazın