Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak

SORU: Tevbe  edenlerin Namaz Kılan Gençişlediği günahlar Âhirette yüzlerine vurulacak mıdır?

CEVAP: Allahü Teâlâ Settarul-Uyûb’tur. Yani ayıpları örtücüdür. Affettiği kulunu rezil etmez. 

Ayet-i kerime de mealen:
-“Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.”
(Zümer -35)

Hadis-i şerifte mealen:
-“Allahü teâlâ, tevbe edenin günahlarını, yazıcı meleklerine unutturduğu gibi, kulun kendi organlarına ve dünyada bunu bilenlere de, unutturur. O kimse, Allahü teâlâya kavuşunca, artık günahı sebebiyle aleyhine şahitlik edecek kimse kalmaz.”
(Hadis-i İbn-i Asâkir)

Rabbimize ne kadar hamd etsek azdır. Hem günahlar örtülüp gösterilmeyecek, hem de en güzel mükâfatlar verilecektir. O hâlde tevbe edip, tevbesinde sadık olan kullardan olmaya çalışmalıyız. Tabi kul hakları hariç.

SORU:
Cüneyt 30.03.2014 / 01:20 tarihinde gönderilmiş
Hayırlı günler, dini bir internet sitesinde tövbesi kabul edilmeyenler diye 10 maddelik bir liste verilmiş. Benim anlamadığım; kul tövbe edince bütün günahları affediliyor ama bu kişiler niye affedilmiyor? Bu listedeki kişiler de günahlarına pişman olup hakiki anlamda tövbe ederler ve hatalarına geri dönmezlerse tövbeleri kabul edilmiş, bağışlanmış olmazlar mı? Bu konuya aklım takıldı, bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.
İşte o on maddelik liste:
1) İslamdan dönmeyi etmeyi âdet haline getirip, tekrar tekrar mürted olanın,
2) Peygamberlerden birine dil uzatmak suretiyle kafir olanların,
3) Hz. Ebû Bekr ve Hz. Ömer’e veya bunlardan birine dil uzatıp bundan vazgeçmeden tövbe edenlerin,
4)Sihir yapan ve sihrin tesirine mutlak olarak inanmak sebebiyle mürted olanın, velev ki kadın bile olsa,
5) Zındık’ın,
6) Adam boğmayı âdet haline getirenin,
7) Kâhin‘in,
8) İnsanları ilhad’a (sapıklığa) dâvet eden mulhidin,
9) Bütün haramları mubah sayan ibahilerin.
10) Münafıkların, tevbeleri kabul edilmeyip öldürülür.

CEVAP:
Tövbelerin kabul edilmesi için şartları vardır. Şartlarına uygun yapılmayan tevbeler kabul edilmez. Tevbenin iki şartı:
1- Öncelikle işlenen küfür, şirk veya günah terk edilip pişman olmaktır.
2- Sonra Allah’a söz verip bir daha o günaha, şirke veya küfre dönmemektir… Velev ki o kimse yine benzer bir küfre düşerse sonra yine tevbe ederse Allah yine kabul eder.

Peygamber aleyhissalatü vesselama efendimize sorulmuştur ki:
– “Ey Allahın Rasulü bu tevbe ne zamana kadar kabul edilir?”
Rasulullah(aleyhissalatü vesselam):
– “Ta ki o kul o günahı tamamen terk edinceye kadar Allah onun tevbesini kabul eder ” buyurmuştur.

Yukarıda sayılan tövbeleri kabul edilmeyecek olan on maddenin kapsamına  gelirsek, o günahların Allah katındaki tövbesi kabul ediliyor lakin şer’î mahkemeler nezdinde o günahları işleyenlerin tövbeleri(pişmanlıkları) kabul görmüyor. O suçu işleyenler cezalarını çektikten sonra günahlarından kurtulmuş oluyorlar. O maddedeki suçları işleyenler şeriat mahkemelerinin yürürlükte olduğu ülkelerde affedilmeyen suçlar, yani tövbesi kabul edilmeyen günahlar kapsamına girmektedir.

Allahu Tealanın 99 esmâül-hüsnasından biriside  Et-Tevvâb’tır. Bunun anlamı bütün tevbeleri kabul edici demektir. Allah’ın kabul etmeyeceği hiç bir tevbe yoktur. Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyuruyor.
– ‘Ey İman edenler! Allah-u Zülcelal’e nasuh bir tevbe ile tevbe edin.’ (Tahrim; 8)
Hz. Ömer (r.a) diyor ki; ‘Nasuh tevbe: Kişi bir günah işler, sonra tevbe etmesi ve bir daha o günahı yapmamak için gayret göstermesi ve o günaha dönmeyi istememesidir.’

Ayet-i kerime de mealen:
-”Allah, o müminlerin geçmişte yaptıkları en kötü hareketleri bile örtüp bağışlayacak ve yaptıkları amellerin en güzelleriyle mükâfatlar ihsan edecektir.” (Zümer -35)

Allah celle celalühü buyurmuştur ki(mealen):
– “O gün kimin tartılan ameli(sevapları) ağır gelirse.” (Karia suresi 6.)

– “İşte o, hoşnut edici bir yaşayış içinde(cennette) olur.”
(Karia Suresi 7.)

Ebu Musa Eşari (r.a)’den rivayet edilen hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz (a.s.v) şöyle buyuruyor:

–  ‘Allah-u Zülcelal gündüz günah işleyenlere tevbe etmeleri için gece kudret elini uzatır. Gece günah işleyenlere, tevbe etmeleri için gündüz kudret elini uzatır. Bu durum güneş batıdan doğuncaya kadar, devam eder.’ (Hadis-i Buhari)
“Rabbenağfirlî velivalideyye velil-mü’minîne yevmeyekûmül-hısâb”.

 

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Tövbe Edenlerin Günahları Ahirette Yüzlerine Vurulmayacak” üzerine 295 yorum.

 1. Selamın aleyküm hocam. Hani deniyor ya sen bir kulun ayıbını örttüysen Allah da senin ayıbını örter diye .Hocam ben şuan hatırlamıyorum ama bir kulun ayıbını açığa vurdummu vurmadımmı ama böyle birşey olduğunu daha çok olmadı öğreneli ve ben işlediğim günahtan dolayı çok ama çok tevbe ettim çok pişmanım şimdi hatırlamıyorum gercketen dediğim gibi ama günahımın açığa çıkmasını tabiki de hiç istemiyorum ne yapmam gerek hocam bilmeden yaptıysam diye de mi tevbe etmeliyim

  1. Aleykümselam.
   Birinin ayıbını ortaya çıkarıp çıkarmadığını bile hatırlamıyorsan seninkisi vesvesedir. Üzerine düşme. Her şeye rağmen tövbe et ve üzerinde durma, işine bak.

 2. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdular ki:
  “Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı alenî işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötü bir ameli Allah örtmüştür. Ama, sabah olunca o: “Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!” der. Böylece o, geceleyin Allah kendini örtmüş olduğu halde, sabahleyin, üzerindeki Allah’ın örtüsünü açar. İşte bu, günahı alenî işlemenin bir çeşididir.” [Buharî, Edeb 60; Müslim, Zühd 52, (2990).]

  Bu hadisi şerife göre gizli işlenen günahları gizlemek gerekir. Velev ki kişi zina da yapmış olsa bunu eşine veya başkalarına açıklaması büyük günahtır. Bu durum büyük rezilliktir, fitneye ve cinayete sebep olur. Zina eden bir kadına kocası hakkını helal etse bile o kadın zina günahından dolayı tövbe etmesi gerek. Yoksa kurtulamaz ondan dolayı cehennemde azap görür.
  Kocanız da zina ettiği için sonsuz pişman olması ve tövbe etmesi gerekir. Aksi halde kabir azabı çeker ve Kıyamet günü zina edenler tövbe etmemişse ateşten tabut içinde cehenneme atılır ve çok dehşet azaba gark olurlar.

 3. Fazla açıklamak istemiyorum ama başka birinin de düşüncesi nasıl öğrenmek istiyorum kendi çapımda bir günah işledim ve tövbe ettim yaşım çok büyük değil xx yaşlarındayım yaptığım yanlışın farkındayım ve bunun için Allah’a tövbe ettim sonra şeytan aklıma girdi ve tekrar yaptım bunun sonucunda tekrar tevbe ettim ve bu diğeri gibi olmadı içimde bir sıkıntı vardı ve çok pişmandım bir daha yapmayacağıma bu sefer kalbim de onaylıyordu yaptığım şeyler aklıma geldi ve kendimi tutamadım ağladım bütün içimdeki düşüncelerimi sesli söyledim sonra dua okudum çok yalvardım Allah’ın beni affettiğini nasıl anlayacağım ya beni affetmezse affederse affetmedi düşüncesiyle içim içimi yiyiyor nasıl ferahlatabilirim fazla derine girmeden yüzeysel anlatmaya çalıştım umarım yardımcı olursunuz

  1. İşlediğin o günahı tamamen bırakıncaya dek tövbe etmeye devam et. Ne vakit o günahı tamamen terk edersen o zaman bil ki Allah seni affetmiştir ve tövbeni kabul etmiştir.

  1. Tövbe ile nefsin ve ruhun temizlenir. Bedenini ise su ile sabun temizler.

 4. Çok iğrenç bir günah.
  Tövbe et çok pişman ol belki Allah tövbeni kabul eder.
  Ama sakın ona söyleyip onun da nefretini kazanma.

 5. SELAMUN ALEYKÜM hocam: livata yapan biri yaptığına pişman olup tövbe etmişse ve o günaha artık dönmüyorsa hatta o günahı hatırladığı için ağlıyorsa ALLAH (C.C) affeder mi hocam lütfen bilgilendirin

  1. Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   – “De ki: “Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.” (Zümer Suresi Ayet:53)

   – “Onun için ümidi kesmeyin de başınıza azab gelmeden önce tevbe ile Rabbinize yönelin ve O’na teslim olun. Sonra kurtulamazsınız.” (Zümer Suresi Ayet:54)

   Bir kimse şartlarına uygun bir tövbe ettikten sonra sakın ola ki, “Allah beni affetmez tövbemi kabul etmez” dememelidir aksi halde helak olur.
   Rabbimizin bu hususta inzal ettiği ayetleri gayet açıktır. Ölüm gelmeden önce tövbe etmek gerek. Şeytan sürekli kişinin aklına ümitsizlik sokmaya çalışır. İnsana şöyle fısıldar, “Sen artık bittin Allah senin tövbeni kabul etmez” diyerek insanı Allah’tan uzaklaştırıp büsbütün günah sokup helak etmek ister.
   Ancak kişi gizli işlediği günahlarını kimseye söylememelidir ve tövbesi de gizli olmalıdır. İşlenen günahlar başkalarınca biliniyorsa o tür günahlara yapılan tövbeyi başkaları da bilmelidir.

 6. Hocam benim size bir sorum olacak ama nasil sorucam nasil anlaticam bilmiyorum dilim varmiyor hocam cunku okadar buyuk bir gunah isledim ki hocam kunahimdan tovbe etmek istiyorum ama sanki beni birsey tutuyor engelliyor hocam sanki birsey beni surekli o gunaha islemeye zorluyor sanki hocam ne yapmam lazim hatta bir keresinde buyuk bir yemin ettim ama o yemini mi tutamadim ve o ettigim yeminimi de tutamadigim icin okadar pismanim ki pismanliktan icim yanip yanip kavruluyor hocam ne yapmaliyim bu konuda hocam ne olur bir akil verin yardim edin hocam

  1. Sizin günahınız ne dir ki böyle ümitsizliğe düştünüz.?
   NOT: Günahınızın ne olduğunu başkalarının bilmesini istemezseniz o kısmı filitreleriz.

  1. Merhaba.
   Şüphesiz Allah Tevvabün Rahimdir. Tövbe ettikten sonra o günaha bir daha dönmezseniz o günahı hiç işlememiş gibi olursunuz ancak kul hakkı müstesnadır. Kul hakkı varsa onu mutlaka ödemelisiniz.

 7. Peki hocam Allahu Teala tevbe eden kulunun bu dünyada ayıplarının ortaya çıkmasına izin verir mi

  1. Bu dünya imtihan dünyası. Allahu Teala hiçbir kulunun cüz-i iradesini zorlamaz. Senin ayıp ve günahını görenler olduysa onların hafızlarını da silmez. Sana düşen onlardan uzakta yaşamaktır.

 8. Selamın aleyküm hocam hani gerçek anlamda tövbe edenlerin günahları ahirette yüzlerine vurulmayacak deniyor ya peki bu dünyada yüzlerine vurulur mu hocam Allah korusun
  Yani hocam ayıpları ve kusurları bu dünyada da yüzüne vurulmaz dimi inşaallah

  1. Aleykümselam.
   Gerçek anlamda tövbe edenlerin günahları ahirette yüzlerine vurulmaz hesap da sorulmaz hatta hatırlatılmaz bile.
   Ama bu dünya da insanlar birbirlerine işkence eder ayıplarını yüzüne vurur, geçmiş günahlarını hatırlatırlar ona kefil olamayız.

 9. Hocam ben o adamı rüyamda gördüm ona yardım ediyordum(o zamanlar onu tanımıyordum). Ben mucizelere ve rüyalara çok inanan biriyim. Yardım ettigimi sanıyordum başlarda ona. Belki saçma bulacaksınız ama hep iyi bir şeye vesile olmak istiyordum. O ise düzelmiş gibi göründü hep bana. Kötü olan alışkanlıklardan vazgecmiş gibi gözüktü. Bende bu yüzden sonuna dek ona yardım etmek istedim ama öyle olmadı. Ben çocukken tecavüzden kurtuldum hocam bunun bende çok derin yarası vardır bu adamsa bana yardım ediyor göründü. Ben her gün o tecavüzü yeniden hatırlıyordum o ise bunu unutturacağını söyledi. O kadar pişmanım ki hocam bozulan psikolojim daha da bozuldu. Allaha her gün yalvarıyorum. Bu günahı da gizlemekten başka çarem yok gibi. Ne yapacağımı bilmiyorum. O kadar inandırdı ki beni iyi bir şey yaptığıma ne kadar büyük cahillik ettim. Allahın beni affetmesi için ne yapsam günahımı kimseye anlatmadım Allahta örter mi ?

  1. Ayşe hanım elhamdülillah hepimiz müslümanız mucizelere ve sahih rüyalara elbette inanırız. Ama her rüya olduğu gibi çıkmaz yoruma muhtaçtır. Her ne rüya görülürse görülsün kötülüğe yol gösteren rüyalarla amel edilemez.
   Siz çok cahil kalmışsınız maalesef. Rüyamızda biri bize dese ki “yarın git falanı öldür” dese veya “intihar et” dese bunu yapabilir miyiz? Böyle bir şeyi insana rüyada ancak şeytan söyler. “Her gördüğün sakallıyı deden sanma” demiş atalarımız. Namahrem bir erkeğe namus konusunda nasıl güvenebilirsiniz.? Kendinizi ona nasıl teslim edebilirsiniz?!
   O kimse şeytanın birisi imiş meğer. Ona adam insan denilemez asla.
   Sizin nasıl bir batağa düşeceğiniz baştan belli imiş.
   Ama siz yine de bu kadar kahrolmayınız. Allah tövbe eden her müminin günahını affeder ve örter. Siz de tövbe ediniz ve iyi bir mümine olarak hayatınızı devam ettiriniz.

 10. Hocam ben bir günah işledim. Karşımdakinin diretmelerine boyun eğdim aklım hayır diyordu ama kilitlenmiş gibidiydim. Çok pişman oldum çok ağlıyorum geve uyuyamıyorum ağır geliyor bu yük. Allah o günaha zorlayan kisinin hafızasından silsin diye yalvarıyorum her gece. Gelecekte karşıma çıkmasından elimdekilerini kaybetmekten o kadar çok korkuyorum ki. Bunu nasıl yaptım diye kendime o kadar çok kızıyorum ki. Allah unutturur mu örter mi kabul olur mu duam. Günahım büyükse bile.

  1. Siz her ne günah işlediyseniz Allahu Teala sizi ve bizleri affetsin.
   İşlediğiniz o günaha o adamın istediğini aklın yapma demesine karşın onun istediğini yerine getirerek sen de ortak olmuşsun.
   Sana düşen tövbe etmektir. Allah’ın o adamın aklından o günahı silmesi için o adamın ya ölü olması, ya da deli olması gerekir. En doğrusu o adamın yaşadığı semtten veya kentten uzağa taşınmaktır.

 11. Selâmün Aleyküm hocam ben size daha önce de soru sormuştum tekrar birşey sormak istiyorum Kusura bakmayın lütfen hocam sizin yanıtlarınızla içim rahatlıyor olumlu düşünmeye çalışıp dediklerinizi yapmaya çalışıyorum .Hocam yaptığım günahtan dolayı çok ama çok tevbe ettim ve hala da ediyorum gerçekten çok ama çok pişmanım Allahın izniyle de inşaallah böyle bir günahı bir daha tekrarlamak aklımın ucundan bile geçmez inanın aklıma geldikçe sizin de demiş olduğunuz gibi keşke yapmasaydım diyip tövbe ediyorum ama şeytan sanırım beni birtürlü rahat bırakmıyor o kadar pişmanım ki ama sürekli işte düşün düşün içim bir türlü rahat etmiyor kendimi bir türlü düşünmekten alıkoyamıyorum.Sürekli ağlıyasım geliyor.

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Müminin geçmiş günahlarına üzülmesi ve pişmanlığını yenilemesi çok büyük sevaptır.
   Aklımıza geldikçe geçmiş günahlarımıza hep pişman olmalıyız. Bundan dolayı üzülmeniz yersizdir.
   Geçmiş günahlarınızı sürekli hatırlayıp üzülmeniz tövbenizin kabul olduğunun alametidir. Allahu Teala tövbesini kabul ettiği kullarının duasını da kabul eder.
   Bize de dua etmeyi unutmayınız.

 12. Saolun hocam annem yillardir doktora gidiyo ama eskisi gibi diil olamioo yillardir hasta agliyo her gun namaz bile kilamioo ogretemiyorum eskiden bilip kilabiliodu ama cok gunaha girdi sonra akli gitti duzelemiyoo hocam 40 yasina geldi onun icinde uzuluyorum caresizim

  1. Gamze hanım üzülmeyin . Allahu Teala akıl sağlığı bozulan müminlere günah yazdırmıyor. madem annenizin akılsağlığı bozulmuş onu rahat ettirmeye çalışınız. Üzülmesin. 40 yaş gençlik yaşıdır. Yazık olmuş Allah başka sıkıntı göstermesin.

 13. Hocam ben zamaninda cok gunahlar isledim bu gunahlari islemeye lise yillarimda basladim universite 1 e kadar devam etti sık araliklarla sonra cok pisman oldum tovbe ettim bidaha yapmicam insallah ama her gun agliyorum bi duzelemedim hocam pskolojim cok bozuk aglamayayim diyorum ama olmuoo her aklima geldiginde gozlerim doluoo bu gunahlarimdan sonra kapandim tam tesetture girdim aklim basima ole geldii ama rahat diil icim namazlarimida kilmaya calisiyorum ama bazen olmuoo abdestim sureklo bozuluyoo cok perisanim hocam hicbir yerlerede cikamiyorum hayati kendime zindan ettim hocam annemde cok gunaha dustu sonradan hasta oldu piskolojik onunda akli birseye ermiyo artik hocam endiseleniyorum napmam gerek

  1. Ne mutlu sana ki günahlarından dolayı ağlayabiliyorsun. Bunda üzülecek bir durum yok bilakis sevinmelisin.
   Allahın feyz ve rahmeti kalbine tecelli etmiş buna sevinmelisin. Bu hayatta kalbi kara insanlara nasip olmayacak bir ahvaldir müjdeler olsun sana.
   Günahlarından dolayı üzülüp ağlaman abdestini bozmaz endişe etme.
   Annene dua et. Psikolojisi bozulduysa bir psikiyatr doktoruna götür. Vereceği ilaçlar bir süre sonra iyi gelemeye başlar inşaallah.

Bir cevap yazın