Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 19.995 yorum.

 1. Hocam Firavun’un cesedinin, ünlü bir İngiliz bilim adamı (müzeci) tarafından yalanlanması söz konusu Biliyorsunuzki şöyle bir ayet var

  “(Ey Firavun!) Senden sonra geleceklere ibret olması için, bugün senin bedenini (cansız olarak) kurtaracağız. İşte insanlardan birçoğu, hakikaten âyetlerimizden gafildirler.”(Yunus, 10/92)
  Hocam varsayalimki şuanki cesed firavuna ait değil ozaman bu ayet nasil yorumlanir ilerde bulunucak vs. Felanmi deriz

  1. Müslümanlar Allah’a ve Rasulüne inanırlar kafirlere değil. Kafirlerin İslam hakkında yapacakları değerlendirmelere önem veren kafirdir.

   Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   “(Ey Firavun!) Senden sonra geleceklere ibret olması için, bugün senin bedenini (cansız olarak) kurtaracağız. İşte insanlardan birçoğu, hakikaten âyetlerimizden gafildirler.” (Yunus, 10/92).
   O müzedeki cesed firavuna ait olur veya olmaz başka bir yede başka bir cesette firavuna ait olabilir. İlla da odur diyemeyiz. En doğrusunu Allah bilir deyip vesveseyi bırakınız.

 2. Selamünaleyküm hocam. Hayırlı günler diliyorum. Paraya çok fazla önem veren bir kimse için bunun dini imanı para olmuş gibi bir cümle kurmak karşıdaki kişi müslüman ise bu lafı söyleyeni kafir yapar mı?

  1. Aleykümselam.
   Paraya çok fazla önem veren kimseden maksat o kimse paraya tapıyorsa, yani haram ve helal mevzusuna önem vermiyorsa ona dini imanı para olmuş demek yerinde olur.
   Aksi halde tutumlu bir müslümana veya cimri bir müslümana paraya tapıyor denilirse küfürdür.
   Cimrilik büyük günahtır lakin cimri kimse helalden kazanıyor ve zekatı inkar etmiyorsa ona kafir denilemez.

 3. Selamun Aleyküm Bekir hocam.
  Benim bir derdim var size yazayim dedim.
  Yaşim 19 Allah bize ömür verir nasipde ederse heralde 26 27 felan anca evlenirim üniversite askerlik vs. Derken o civar olabilir.
  Ama benim derdim şu elfazi küfür.
  Neden derseniz şu sebepten hocam benim etrafimda din üzerine eğitim almış bayanlarin bile mesela tehlike şeylere gülduğunü vs. Görünce beni korku kaplıyor eğer okumuşlar bile böyleyse ben ne yapacam ya küfre düşerse eşim zina yapcam felan derken içimi sıkıntı basıyor.
  Ayıptir sormasi siz bu işi nasil hallettiniz tedbirleriniz nedir
  Mesela benim eşim dini eğitim görmüşse evde dizi izlerse bile korku olur bende çünkü dizilerde çok tehlikeli..
  Bu durum çok canımı sıkıyor hocam ilerre nasip olur evlenirsem eşimi bu konuda çok sıkmak bunaltmadan nasil hallederim
  Şu nikah tazeleme için eşimi tanimayan 2 kişi olsa nikah yeniliyememmi mesele cami imami ve müezzin 2 3 ayda bir yenilerim tedbiren..

  1. Aleykümselam.
   El-fazı küfür konusunda ancak gerçek müminler ancak hassasiyet gösterir. Allahu Teala Kuranda “Ey iman edenler sadıklarla beraber olunuz ” buyurmaktadır. Gerçek müminlerle birlikte olacaksınız. Bir tek siz üniversite okumuyorsunuz. Bizde okuduk. Kötülerle düşüp kalkarsanız nasıl koruna bilirsiniz. Hep mesafeli olacaksın kendi gurubunu kuracaksın.
   Evlenirken de sadece tesettürlü olanı değil dinar bilgili kültürlü bayanla evleneceksin. Yoksa tek kanatlı kuş gibi kalırsın.
   Nikah yenileme bilgisi için Linki Tıkla ve Oku:
   https://islamdergisi.com/genel/iman-ve-nikah-nasil-yenilenir/

 4. Hocam hayırlı akşamlar.. Babamın annemi aldattığını öğrendim yani facebooktaki mesajlarını okudum ama hemen siliyor sonrasında sanırım yakalanmamak için. Ben çok üzüldüm hocam ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilemedim. Babamdan nefret ettim içimde bi soğukluk oluştu. Annem bunları haketmiyor evine çok bağlı babama çok düşkün annem. Ben bu gördüklerimi kimseye anlatamıyorum hocam babama söylesem belki beni dövecek anneme söylesem yıkılacak. Çıkmazda kaldım hocam napacagimi bilmiyorum sürekli ağlıyorum

  1. Hayırlı günler Gizem kızım.
   Baban her ne günah işlerse işlesin kafir olmadığı sürece ondan nefret etme onun yaptığı kötlüklerden nefret et.
   O da bir insandır ve onun da kötülüğü emreden bir nefsi ve etrafında insan ve cin şeytanları vardır. Babana üzülmende haklısın. Ona dua et.
   “Rabbim babamı sırat-ı müstekîm üzere kıl ve onu ıslah et” diye Allah’a içtenlikle yalvar.
   Babana daha iyi davran ki baban çok iyi evlatlara sahip olduğunu hatırlasın ve yaptıkları pisliklerden iğrenebilsin.
   Annene de durumu bildirme.
   Babanın babası veya amcası veya amcan veya halan varsa durumu onlara söyle fakat annenin haberi olmasın.. Babana güzel öğütler versinler ona dua etsinler umarız ki Allah ona tövbe nasip eder…

Bir cevap yazın