Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak İslami konularda (fıkıh, itikat, sünnet, tefsir, tasavvuf gibi) sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada soru ve cevap yayınlanmaktadır.

IslamDergisi.Com

Loading

136.110 - 9
DİKKAT: Hakaret, küfür, tehdit içeren mesajlarla ilgili gerekli yasal işlemler yapılır. Tüm gönderilerde IP adresleri ve gönderim tarihi sistem tarafından kaydedilmektedir. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Aşağıdaki formu doldururken isim kısmında takma ad veya rumuz kullanabilirsiniz. İnternet sitesi kısmını boş bırakınız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir. Eposta adresiniz yayımlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 31.310 yorum.

 1. Hocam bazı işlerler vergi kaçırmak için kredi kartı kabul etmiyor yada nakit varsa nakit ver diyor yada iban dan, alıyor bunları devlete sikayetci etmek günah mı isleri mügütkenşrse orda çalışanın hakkına girmiş olur muyuz

  1. Vergi kaçırmak haramdır. Onları şikayet etmek ise vatandaşlık görevidir.

 2. Hocam sağlıklı ve iyi çalışmalar. Sorum şu. Haram olan bir şeyin satışı da haram olmaz mı? Mesela içki satmak haram içmekte öyle. Hem ne var ya bunda diyen de gavur olur. Soruma geçince, Üstünde Atatürk imzalı bir bayan cüzdanı satmak haram olmaz mı? Alan hangi cenahtan olursa olsun, bilerek sevip sevdirene bile olsa ?

  1. Teşekkür ederiz Nigar hanım.
   Evet yenilmesi içilmesi veya kullanılması haram olan bir şeyi almak da satmak da haramdır. Bazı eşyaların hangi amaçla kullanılacağı meçhul olduğu için onları satmak haram olmaz. TV veya bilgisayar veya silah gibi. Söz konusu imzalı cüzdanı satmak caiz olmaz.

  2. Küfür ve şirk alameti eşyaları saygı için bilerek satmak ve satın almak küfürdür. Giyilmesi yenilmesi içilmesi haram olan eşya veya yiyecek ve içecekleri almak ve satmak ise haramdır. Bunların haram olduğunu inkar etmek ise küfürdür.

  1. Pazarlık sünnettir ama bir malın piyasa fiyatının üzerinde pazarlık yapmak haramdır. Piyasa fiyatı 500 TL olan bir mala 1000 TL ile pazarlık açmak dolandırıcılıktır.

 3. Selamunaleyküm hocam sokakta bazı bayanlar genç kızlar el ele tutuşuyor benim çok garibime gidiyor eşcinsel lezbiyen bayan veya genç kızlar bunlar kesin diyorum sizce bayanların ve genç kızların el ele tutuşması ister kötü yada iyi niyetle olsun el ele tutuşması günah değllilmi?

  1. Aleykümselam.
   Kadınların birbirlerinin elinden tutması şeran haram değildir. Ne niyetle tutarlar ona biz karar veremeyiz öyle yapanlara da lezbiyendir diye iftira edemeyiz ama sokakta gerekmedikçe el ele tutuşmaları örfe ve adaba uygun değildir.

 4. Selamun Aleykum nasılsınız?
  Sizlere bir soru sormak istiyorum.
  Kuranda bazı ayetlerde (Siz kendinize putlar yaratıyorsunuz/Hz isa kuştan çamur yaratmıştı) mealinde ayetler var Ragıp İshafani Halk(Yaratma) Kelimesinin insanlar için meydana getirme vs. gibi mecazi anlamlarla kullanabileceğini söylemiş.
  Ehli sünnet alimlerinin bir kısmı bu kelimenin meydana getirme oluşturma var olana şekil verme vs. gibi mecaz anlamlarla kullanabileceğini söylemiş bir kısmıda mecazda olsa kullanmanın caiz olmadığını belirtmiş.
  Biz bugun gençler olarak oyunlar oynuyoruz.
  Mesela oyunlarda karakter oluşturuyoruz yüz göz boy ayarlaması yapıyoruz orda karakteri yarat diyor zahiren baktığınızda yüz göz boy vs. ayarlaryıp yarat diyince sıkıntılı bir durum gibi gözüküyor lakin biz burdaki yaratmayı meydana getirme/ oluşturma olarak kabul edip karakter yarat seçeneğini tıklıyoruz bu durumda imanı bir sıkıntı olmayacağını düşünerek.
  Elbette hoş değil lakin küfr vs. gibi durumlar olmaz sanırım?

  1. Bak kardeşim bazı sapkın kimselerin meallerini okumak Kuran’ı yanlış anlamaya sebep oluyor.
   Ankebut suresi/25 mealen:
   – “(İbrahim onlara) dedi ki: “Siz, sırf aranızdaki dünya hayatına has muhabbet uğruna Allah’ı bırakıp birtakım putlar edindiniz.”

   Bu ayetteki edinmeyi yaratmak olarak çeviren sapkınlar kimilerini yanlış düşüncelere sevk ettiğini görmekteyim. Allahtan başka yaratıcı yoktur bunu bilmeliyiz. Bu yaratma fiili sadece Allah hakkında kullanılır. Mahluklar için üretti edindi yaptı veya oluşturdu fiillerini kullanılmalı. Dilimizde başka kelime mi bitti ki bu beyinsizler buraya takılıp şirke sebep oluyorlar.

 5. Hocam Selamünaleyküm eşimin ailesi arsalarını müteahhide vermiş, 6 Ay önce evlendik ve tanıştıktan 6 Ay sonra evlendik günaha, kötülüğe düşmeyelim nikahsız gezmeyelim konuşmayalım diye. Öyle olunca da o evler senelerdir bitmiyormuş eşya alacak durumumuz da yoktu ben de 1+1 eşyalı kiralık daireye çıkalım dedim. Evlendiğimizden beri böyle bir evde yaşıyoruz. Eşimde sağolsun destek oldu. O evler bir türlü bitmiyor biz de biraz zorlandık burada. Dün gece bir rüya gösterildi. Rüyada 6-7 yaşlarında bir oğlan çocuğu evin anahtarlarını ağzına almış saklıyor . Ben de görünce çıkarmasını istiyorum çıkarmıyor terlikler yanaklarına vuruyorum tükürsün diye tükürüp yere atıyor. Ne anlama gelir Hocam. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Aleykümselam.
   Çocuk iyi haberdir. İnşaallah evinize gireceksiniz anlamına gelir. 6-7 yaş altı veya yedi ay anlamına da gelebilir altı veya yedi yıla da tekabül edebilir. Dua edin altı yedi ay sonra evinize girebilesiniz inşaallah.

  1. Bu ifadenin günah olup olmaması niyete ve ne söylendiğine bağlıdır.

 6. Selamun Aleykum.
  İslam Alimlerinin çoğunluğuna göre Resulullahtan sonra kahinlerin gökteki cinlerden haber almaları yasaklandı(Zihnim beni yanıltmıyorsa bir ayete göre bu düşüncede alimler)
  Lakin bugun özellikle astroloji bilimi ilerledi ve astrologlar kartlarıyla gelecekle ilgili bazı şeyler söylüyorlar ve bunların bazıları çıkıyor,
  Resulullahın (sav) meşhur “Onlar cinlerden aldıkları bilgilere kırk tane katar söylerler” mealindeki söylemi bu konuyu aslında açıklıyor çünkü falcılar kartcılar kahinler(!) söyledikleri hepsi çıkmıyor.
  Lakin dediğim gibi bazıları çıkıyor ama islam alimlerinin çoğunluğu bu gökte cinlerden bilgi alma işinin Resulullahtan sonra yasaklandığını söylüyorlar hatta bir ayette vardı ama unuttum ozaman bu konuyu nasıl açıklarız şuanki astrologlar nasıl bazı şeyleri bilebilir

  1. Aleykümselam.
   Yanlış bilmektesiniz. O ayetleri eksik tefsir etmişlerdir. Şu hadisi şerife göre sanıldığı gibi cin şeytanları tam olarak göklerdeki haberlerden soyutlanmış değildir.
   İbn-i Abbas (radıyallahu anh), Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) ashabın­dan bir grup ile birlikte oturmakta iken bir yıldız kaydı. Bunun üzerine şöy­le sordu:

   “Cahiliye döneminde iken bu gibi hâller hakkında ne diyordunuz?” Onlar:

   “Bizler, ya büyük bir kimsenin öldüğünü ya da büyük bir kimsenin doğ­duğunu kabul ediyorduk.” Bunun üzerine Peygamber (sav) şöyle buyurdu:

   “Bu yıldızlar, ne bir kimsenin ölümü ne bir kimsenin dünyaya gelmesi dolayı­sıyla atılmaz. Fakat şanı yüce Rabbimiz semada bir emri hükme bağladığı tak­dirde Arşın taşıyıcıları, teşbih ederler. Daha sonra her semada bulunanlar teş­bih ederler. Nihayet bu teşbih bu gördüğünüz semaya kadar ulaşır. Semada bulunanlar-Arşın taşıyıcılarına: ‘Rabbiniz ne buyurdu?’, diye sorarak haber al­mak isterler. Onlar da onlara neyi buyurduğunu haber verirler. Herbir sema ehli -haber şu gördüğünüz semanıza ulaşıncaya kadar- diğerine haber verin. Cinler, bunu kapmaya çalışırken hemen onlara atış yapılır. İşte onların bu­radan getirdikleri haberler doğrudur, fakat ona bir şeyler ilave ediyorlar.”
   (Müslim, IV, 1750; İbn Hibbân, Sakih, XIII, 499; Tirmızi, V, 362; Müsned, I, 218).

   Astrologların yani kahinlerin verdiği bilgi kırıntıları buraya dayanır.

  2. Hocam aslında bu dediğimiz kahinlerle ilgili kısmı.
   Benim kastettiğim astrologlar kartlarıyla beraber gökyüzündeki yıldızlar gezegenler retrolar onların hareketlerine göre yorumlama yapıyorlar bunu nasıl açıklamalıyız yıldızların bazı hareketleri Allahın izni dahilinde gelecekle ilgili bazı meseleleri açıklıyabilirmi elbette bunu yorumluyanlar bu hareketlerin hepsini doğru yorumluyor demiyorum.

  3. Kahinlik adı şimdi astrolog oldu. Hepsi aynı kapıya çıkar. Cinlerden geçmişe dair bazı haberler almak caizdir demiştir alimler. amma geleceği ancak Allah bilir. Aksini iddia eden kafirdir.

  1. Ya nn büyük topluluk şirk veya küfür üzere ise..?
   Öyle bir hadis yok ama sıratı mustekîm üzere olan İslami cemaatten ayrılmayın manasında hadisler var.

Bir yanıt yazın