Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 22.853 yorum.

 1. Allâh yer ve zamandan münezzeh olduğu için Allah’a soyut denilebilirmi?
  Allâh’ın varlığından kuşkulanan ya yoksa diye düşünen kâfir olurmu?
  Islâmda felsefe iyimidir tavsiye edermisiniz?
  Islâm’da günahlar harâmlardan daha çok mudur?
  Müslümanlar Hak Dinin İslâm olduğuna inanırlar ateistler Dinlere yalan diye derler Müslümanlar Allâh var derler ateistler Allâh yok diye derler bu durumda Dinde doğru kişiden kişiye değişmezmi?
  Öldükten sonra “ya ibadetlerim hayatım boşa giderse” diye düşünmek küfür müdür siz ne düşünüyorsunuz
  Dini çok araştırmak çok bilgi öğrenmek iyimidir?
  Âhiret hayatı Âhiret dünyadan insanlar tarafından anlaşılabilirmi?Cennet Cehennem dünyadayken insanlar tarafından görülebilirmi?
  Şuan Cennette ve Cehennemde insan var mıdır?
  Ya hristiyanlar ateistler haklıysa diye düşünmek küfür olurmu? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Kur’ân ayetlerinin meâllerine ve hadislere “Allâh şöyle buyuruyor,Resulullah şöyle buyuruyor şöyle buyurdu” denilebilirmi? Cuma namazlarında öyle deniliyor.
  Nurettin Yıldız ve M. İslamoğlunun ibadetlerinin boşa gitme ihtimalleri varmıdır?
  Dinin sınırları içinde kalmak özgür hissetmemizi engellermi?

  1. Allah hakkında soyut ve somut kavramları kullanılamaz. Soyut da somut da akılla kavranılabilen kavramlardır. Allah ki Onu akıllar kavrayamaz. O sebepledir ki Allah hakkında akla gelen her şekil her kavram mahluktur.
   Allahu teala buyurmuştur ki(mealen): “Onlar ki gaybe iman ederler” (Bakara/3) Allahın zati ve subuti sıfatlarına inanırız ama bunlar hakkında nasıldır diye düşünmeyiz. Çünkü bunu akıllar kavrayamaz.

 2. Sn: ilgili, sizden bir ricam olacak. Ben islami bir sitede bir konu hakkında yorum yapmistim. İnsanları yanlış yönlendiren bir site. Ben ilahiyatciyim. Sorumluluk hissiyle insanlar zehirlenmesin diye. Ama ordan tanımadığım bir şahıs ağza alınmayacak küfürler etti bana. Ben bu kişiyi gerekli mercilere şikayet etmek istiyorum. Siz ve avukatıniz bana yardımcı olabilirmisiniz. Ben bayan olduğum için çok etkilendim. Ve cezasını çekmesini istiyorum. Elimde delil olarak mesajları var. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.server yiğit

  1. Hanım efendi bizim avukatımız sadece bizim sitemizle ilgili yazılara veya yazarlara yapılan hakaret ve küfürlere bakmaktadır. Başka sitelerde yapılan küfürler hakkında bizim yasal olarak yapacağımız bir yaptırımımız yoktur.
   Madem kötü bir duruma maruz kalmışsınız hakkında şikayetçi olduğunuz şahsa suç duyurusunda bulunmak için kendi çevrenizden bir avukat bulup dava açmanız yeterlidir.

 3. Selamunaleyküm hocam ben 189 tl’ye allah celle celalühü yazılı ahşap panel üzerine baskı olan 2 tane allah cc yazılı tablo alacam ama hocam el yazması daha göze hoş geliyor gibi ona da param gücüm yetmiyor moralim bozuluyor allah muhammed yazılı tabloların illa el yazması olması gerekiyor mu baskı matba işi kötümü bu mübarek yazılarda sizce?

  1. Aleykümselam.
   Kardeşim madem dar gelirlisin ne diye pahalı levhalar alarak sıkıntıya giriyorsun? El yazması sanatsal değeri ile mutbuadan farklıdır başka manevi değeri bakımından bir farkı yoktur.

 4. Merhaba,

  Ben eşime çok sinirlendiğimde 2 defa farklı zamanlarda boşanacağım dedim. Hiç birinde aslında niyetim boşanmak değildi. Kimi zaman korkutmak kimi zaman sinirden gözüm dönerek söylemiştim ve sonrasında hiç uzatmadan düzgün bir şekilde yaptığı yanlışı kendisine anlatarak söylediğim için özür diledim. Ayrıca ben bu sözlerin söylenmesinin dinimizce bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Benim söylediklerimle nikahımız düşmüş oldu mu.

  1. Merhaba MUrat kardeşim.
   Sakın boşanma sözlerini her öfkelendiğinde ağzına alma! Niyetin boşama olmasa bile boşama sözü ağzından çıktığı anda boşama sayılır tıpkı tabancadan çıkan mermi gibi dönüşü mümkün değildir. Zira boşanmanın şakası olmaz üç talaktan sonra geri dönüşü de yoktur.
   “Boşanacağım” diyerek gelecek zamana ait fiili kullanmak boşanma sayılmaz.
   “Seni boşadım” veya “sen benden boşsun” gibi sözler bir talak olur. Bunu üç kez tekrarlarsan geri dönüşü olmayan boşama olur ki ayrılık kesinleşir. Ya da boşanma davası açtığında hakimin boşamasıyla boşanma kesinleşir.
   Bir de kinayeli boşama vardır. Boşamak niyetiyle eşine “git babanın evine gelme artık” veya “Nereye gidersen git gelme arık” gibi sözlerle örtülü boşanma olur ki o da boşama olur.

 5. selamün aleyküm hocam küçük kardeşimle oyun oynuyordum elini tutarken elim gıdıklanır gibi oldu bende acaba şehvetle mi tuttum diye vesvese yapıyorum hemen kalkıp 2 rekat tevbe namazı kıldım acaba vesvese midir bu yoksa günaha mı girdim allah muhafaza

 6. selamün aleyküm hocam birisi fukaraya yardım edecem diye adak adasa sonra unutsa sonrada sevap diye fukarayla yardım etse allah indinde inşallah adağı kabul olur mu?Birde hocam diyelim ki başkası benim adıma adağım yerine fukaraya yardım etse inşallah allah indinde kabul olur mu?

  1. Aleykümselam.
   Sadaka adak olmaz kurbandan adak olur. Madem sadaka vermek için söz vermişsin sözünü yerine getirmen farzdır. Ama birisine vekalet verirsen o da olur.

  1. Hayır sünnet sevabına kavuşamazsın..Zira Peygamberimizin hanımlarının hepsi Müslümandı. Müslüman bir eş bulunamayacak yerde ehli kitap kadınla evlenmek caiz olur.

 7. İyi akşamlar. Telefonumun hattı annemin uzerine kayıtlı oldugu icin ve annem saglik calisanı oldugu icin bedava internet geldi. Fakat telefon benim. Saglık calisanı degilim. Bunu kullanmam dogru olur mu? Olmazsa ne yapmalıyım? 2.sorum ise bir şarkıda “özgürlük ibadetim” ve “yemin olsun annemin üzerine” gibi cümleler geçiyor. Bu şarkıyı dinlemek küfür olur mu? Yemin olsun kısmına eşlik edilirse bu durum nasıl olur?

  1. * Annen izin verirse onu kullanabilirsin.
   * “özgürlük ibadetim” sözü küfürdür. Bunu beğenerek dinlersen küfürdür.
   * “yemin olsun annemin üzerine” sözü Allahtan başkasına yemin edildiği için haramdır.

  2. Peki beğenerek dinlemezse nasıl olur? Yani bunu tasvip etmeden bu sözü onaylamadan dinlenirse yine küfür olur mu?

 8. hocam iyi günler bir şarkıda olamaz yarim kabir azabından beter halim diyor bu söz elfazl kufurmudur

  1. O söz küfür değil ama cahilliktir. Kabir azabını görse saçları bembeyaz olur dili tutulur yemek yiyemez açlıktan ölür.

 9. Selamun aleykum hocam manevi tasarruf varmıdır.evliyadan yardım istemek şirkmidir,gavs denek doğru mudur,birde bu soru da aklima sürekli şuphe veriyor bazı münkürler diyorlar ki islam kabirlerin üzerin de kubbe yaptirmak mermerle yapmak haramdır.diyorlarki menzilde niye kubbeli ve süslü yapmişlar buna ne vevar verebiliriz.Allah sizden razı olsun

  1. Aleykümselam.
   Manevi tasarruf vardır. Üveysi Karani hazretleri zahiren Rasulullahı hiç görmemiştir ama manevi tasarruf ile kemale ermiştir.
   Allahu Teala nimetlerini ve manevi füyuzatını vesilelerle verir. Rızıklandıracağı kimselere ekmeği eti suyu vs. vesile kılmıştır aslında yediren içiren ve doyuran Allahtır.
   Yolda arabası kalan birisi ateist bir tamirciyi arayıp ondan yardım istediğinde bu şirk olmuyor da Allahın velisinden dostundan dua etmesi istenildiğin de mi şirk oluyor?
   Peygambere Rasül veya nebi denildiğinde doğru oluyor da peygambere dört dörtlük bağlı birine gavs denilince mi yanlış oluyor. Gavslık Allahın sıfatı değil ki şirk olsun. Gavs zamanın evliyalarının reisi demektir.
   Peygamberimiz, “Peygamberler vefat ettiği yere defn edilir” buyurdu. Ayşe annemizin odasında vefat edince oraya defn edildi. Bu da demektir ki türbe cazdir hatta büyük şahsiyetlere türbe yaptırmak sünnettir. Ama her kabre kubbe yaptırmak caiz değildir.
   Menzildeki medfun zatlar büyük alim ve evliyadandır. Onların üzerine türbe yapmak da sünnettir.

 10. Hocam, Abdülhakim arvasi ks’un bazı torunları, kendi dedelerinden sonra mürşid gelmediğini, dolayisiyla hüseyin hilmi ışık beyin silsileden olmadığını ve seâdet-i ebediyye kitabını okumanın sakıncalı olduğunu iddia etmektedirler. Bunlar ne kadar doğru hocam?

  1. Onlar Abdulhakim Arvasi hazretlerinin torunlarının torunlarıdır. Onlar doğru söylemiyor. Merhum Seyyid Ahmed Arvasi hazretleri ve Seyyid Ahmet Mekki Üçışık hazretleri Seyyid Abdulhakim Arvasi hazretlerinin oğllarıdır. Onlar bilakis H.Hilmi hocayı medhü sena etmişlerdir. Hatta Ahmet Arvasi hazretleri Türkiye Gazetesinde Hasbihal başlığı adı altında makaleler yazardı.

  2. Yani sonuç olarak hüseyin hilmi bey silsilei aliyye’den midir hocam ve abdülhakim arvasiden ks kesin icazet almış mıdır?

  3. H.Hilmi hoca efendi Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerinin halifesi ve silsile-i aliyedendir.

  1. Dünya hayatı tabi ki gerçek burada yaptıklarımızdan sorumluyuz. Ama dünya hayatı ahiret hayatına mukayese edildiğinde gölge gibidir. Yani çok kısa acı dolu ve geçicidir. Cennet hayatı ise sonsuz ve içinde asla üzüntü ve acı yoktur. Sonsuzun yanında sınırlı olan dünya hayatı mukayese edilebilir mi hiç?

 11. Lütfen yardım edin çok kötü durumdayım İnsanlar uykudadır ölünce uyanırlar hadisi yüzünden.Bu hadis ilk defa imam Gazalinin eserinde geçiyor İmam Gazali de bunu dünya hayatının gerçek olmadığına yorumlamış Gerçekten dünya hayatı gerçek değil mi lütfen yardım edin psikolojim çok kötü durumda delirmek üzereyim

  1. Merve hanım müsterih olunuz. Bu hadisi şerif de korkulacak bir durum yoktur. Bilakis düşünenler için sonsuz huzur vardır. Öyle ki bu hadis insanın hiç bir zaman ölmeyeceğini haber verir. Yani nasıl ki uykudan uyanan bir kimseye göre uyku rüya alemidir. Ölen kimseye nisbetle kabir ve ahiret alemi de uykudan uyanmış gibi gelecektir. Eğer dünyasını değiştiren kimsenin imanı varsa ameli de güzelse ona o kadar iltifatla edilecek ki, mevta; “keşke daha önce ölseymişim” diyecektir. Çünkü dünyada bıraktığı sevdiklerine duyacağı özlem dışında hiçbir üzüntüsü kalmayacaktır.
   Peygamberimiz (aleyhissalatü vesselam) bir gün bir kabristanın kıyısından geçerken kızları yeni vefat etmiş bir anne ve babaya rastlar. Ebeveynin vefat eden kızlarının kabri başında ağladıklarını görür,
   – Siz ağlatan nedir diye sorar. Onlar durumlarını anlattıktan sonra kızın annesi,
   – Ey Muhammed senin peygamber olduğunu işittim. Bir mucize göster de kızım hayata dönsün, der.
   Rasulullah kızın ismini onlara sorduktan sonra kabre yönelip,
   – Ey falanca kızı filanca! diye seslenir. Vefat eden kız kabrinden,
   – Emret ey Allahın Rasulü, diye seslenir.
   Rasulüllah kıza;
   – Annen ve baban senin ölümünden pek mahzun olmuşlar. Dua edeyim de Rabbim seni bu dünyaya döndürsün mü diye buyurur. Kız:
   – Hayır ey Allahın Rasülü.. Ben şu anda cennetteyim ve çok huzurluyum asla dünyaya dönmek istemem der.
   Peygamberimiz kızın anne ve babasına yönelerek;
   – Kızınızın söylediklerini duydunuz değil mi? Buna rağmen onun dünyaya dönmesini istiyor musunuz diye sorar.
   Kızın anne ve babası:
   – Hayır ey Allahın Rasulü istemiyoruz derler ve hüzünleri sürura döner orada…

   Daha geniş bilgi için linkimizi tıklayınız:
   https://islamdergisi.com/genel/kabir-hayati-2/

 12. Selamun aleykum hocam, selefilik ve vehhabilikten kurtulmanın vermiş olduğu huzuru yaşayıp, ehli sünnette olmanın verdiği feyzi yaşamanın üzerinden yaklaşık 2 ay geçti. Hocam önce Allah’a ne kadar şükretsem ve sizin gibi hocalarımıza da ne kadar teşekkür etsem azdır.
  Hocam, şirk konusu geniş bir kavram.. tevessül yaparken, asıl kaynağın Allah’tan geldiğini bildiğimiz zaman şirke düşülmüyor. Şirk konusunu biraz açar misiniz sevgili hocam, hangi durumlarda şirke düşülebilir, bilip bilmedigimiz konularda şirke düşme ihtimaline karşı günlük hangi önlemleri alabiliriz?

 13. Müslüman bir kişi ateistlerin dinsizlerin kafirlerin düşüncelerinin sözlerinin yanlış olduğundan şüphe duymamalıdır dimi Bide Bir insana kesin cennetlik veya kesin cehennemlik denilebilirmi Kişi kendisini kesin cennetlik görebilirmi Bide vücuda kan pompalayan kalp değil midir ? Bide hayvanlar evrim geçirirlermi balıktan yüzgeç olabilirmi tırtılın kelebeğe dönüşmesi doğrumudur Islamla çelişirmi

  1. * Ateistlerin din hakkındaki sözlerini tasdik etmek küfürdür. Evrim safsatası 1800’lü yıllarda yaşayan ingiliz doktor Darvin’in hezeyanlarıdır ki bu fikir 20. yüzyılda çürütülmüştür. Necip Fazıl üstad der ki; “Madem ki insanlar maymundan evrimleştiyse niçin diğer maymunlar 500 milyon yıldan beri maymun olarak kaldı? ” der. Evrimciler hala buna cevap veremediler vermezler de…
   * Kuran ve Peygamberlerin cennetlik olduğunu bildirdiği kimseler dışında şu kesin cennetliktir denilemez. Kendimiz için de öyle diyemeyiz. Ancak imanla ölen her müslüman günahlarının cezasını çektikten sonra cennetliktir.
   Vücuada kan pompalayan yürektir. Kalp yani gönül ruhun beşiğidir.
   Bilimsel olarak hayvanların evrim geçirmediği kesindir. 40 milyon, 150 milyon 450 milyon yıl önce bulunan hayvan ve 2 milyon sekiz yüz bin yıl önce bulunan insan fosilleri şimdikilerle aynıdır.
   Tırtılın kelebeğe dönüşümü evrim değildir. İlahi hikmettir. İddia edilen evrim balık kaza geçirmiş kertenkele olmuş, kertenkele kaza geçirmiş kuş olmuş vs. Siz kaza geçiren reno arabanın mercedes olduğunu hiç gördünüz mü?

 14. Selamün Aleyküm
  Hocam, dedem banka promosyonunu aldı. Bir hafta sonra yanına çağırıp parayı bana verdi. Bu parayı sana ben veriyorum. Senin promosyonla alakan yok dedi. Fakat şüphe içindeyim. Bekarım ve orta halli bir insanım. Bu parayı nasıl kullanmam uygun olur?
  Teşekkür ederim. Hayırlı günler…

 15. Bizim felsefe hocası Dinde doğru kişiden kişiye değişir diye demişti bu söz doğrumudur?
  Dinin verdiği bilgiler kesindir diye Felsefe kitabında yazıyordu doğrumudur?
  Bide Bizim felsefe hocası Ahiret hakkında inancına göre değişir demişti doğrumudur?
  Dini kafaya takmak iyimidir Dini sürekli düşünmek iyimidir
  Cennetlik ve Cehennemlik sıfatları Dinlere göre değişirmi
  Dinlere göre Cennet ve Cehennem inancı değişirmi
  Bir Müslümanın kendi dini dışındaki diğer dinleri ve dinsizliği düşünmesi nasıldır Ya Ahiret yoksa diye düşünmek küfür müdür
  Islâm ve Hristiyanlığa göre cennet ve cehennem var mıdır? Cennet ve Cehennemin yeri nerededir Dünyada belli olabilirmi yeri

  1. * Erdem kardeşim, İslam dininde doğru tektir O da Allah ve Rasulünün sözleridir. Dinin dışındaki doğru ise dine inanmayan insanların aklına göre sayısızdır…
   * Sadece İslam dininin verdiği bilgiler doğrudur. Diğerleri bozuk dindir.
   * Cennet, Cehennem ve Ahiret inancı İslama göre Kuran ve hadislere dayanır ve tek doğrudur. Diğer inançların bilgilerinin hiçbir değeri yoktur.
   * Dini kafaya değil kalbe koymalıyız ve Allah’ın emirlerini yapmalı yasaklarından sakınmalıyız ki kurtuluşa erebilelim…
   * İslam dininden şüphe eden dinden çıkar kafir olur bütün amelleri boşa gider.
   * Bir Müslüman kendi dini dışındaki inançların batıl olduğuna inanmalı aksi halde küfre girer.
   * Ahiret yoksa diye inanman seni dinden çıkarır.
   * İslam ve diğer semavi dinlere göre cennet ve cehennem vardır.
   * Cennet ve cehennemin yeri yedi kat semanın üstünde arşın altındadır.

 16. Hocam
  1-Ülkemizde ülke geneli bir bağış kampanyası başladı dünyada yayılan bu virüsten dolayı ihtiyaç sahiplerine ulaşması için başladı bu yardım ile onlara gıda yardımı gibi yardımlara yapılacak ayrıca hasta insanlara da yardım olsun diye sağlık sistemimizde kullanılabilir bu paralar bankalara eft veya havale üzerinden bu yardımı yapsak zekat niyetiyle yapsak zekat yerine geçer mi geçmiş zekat borçlarımızı bu şekilde kapatsak olur mu?
  2-Bankaların verdiği promosyonu kullanmak caiz midir?

  1. Bu yardım muhtaçlara yani yoksullara yapılacağı için zekat niyetiyle zekatınızı verebilirsiniz.
   Promosyonu muhtaç değilseniz fakir akrabalarınıza verebilirsiniz. Yoksul kardeşiniz yeğeniniz amcanız dayınız varsa onlara verebilirsiniz.

  2. Hocam;
   1-İhtiyacı olan yoksul birine zekatı para yerine onun evinde olmayan bir ev eşyası alsak televizyon gibi zekat yerine geçer mi alacak durumları yok çünkü ?
   2- Şu an virüsten dolayı devlet bizi idari izinli yaptı okulların tatil bitene kadar böyle olacak ve ayrıca bu dönemde çalışmıyoruz ama maaş alıyoruz zaten geçimimizi sağlamak için almak zorundayız bu izinde olduğumuz dönemde aldığımız maaştan zekat verebiliyor muyuz şu an çalışmadığımızı da varsayarsak bu dönemde alınan parayla zekat verilir mi?

  3. 1- Beyaz eşya satıcısı değilseniz onlara para veriniz istediklerini alsınlar.
   2- Zekat yılda bir kez yani 356 günde bir verilir. Ayılık olmaz.

  4. Hocam demek istediğim geçmiş zekâtları mı bu izinde olduğum dönemdeki alacağım parayla zekatı versem olur mu yani işe gitmeyip izinli sayılıp para alacağım sonuçta o maaşı devlet bize temel ihtiyaçlarımızı gidermemizde de sıkıntı yaşamayalım diye maaşı vermeye devam edecekmiş bu dönemde aldığım parayla geçmiş zekâtları mı versem olur mu?

  5. O alacağın parayla geçmiş ve şu durumda farz olan zekatını verebilirsin. Devlet o parayı sana veriyorsa kullama hakkına da sana bırakıyor demektir.

  6. Hocam peki darrüşşafaka veya diyanete mobil bankacılıktan zekat veya fitre verebilir miyiz internet sitelerinde de gösteriyor ihtiyaç sahiplerine yardim yapıyorlar ayrıca parayı gönderirken de mobil bankacılıktan zekat diye seçenek de var işaretleyebiliyoruz ve bu amaçla kullanıyorlar bu şekilde zekatımızı versek olur mu?

 17. Selamün aleyküm abdest alırken ağzımda kalan suyu yuttum ve ağzımda ve midemde su tadı var orucum bozulmuşmudur?

  1. Aleykümselam. Ağzınızda kalan suyu değil de ıslaklığı tükürükle birlikte yutmak orucu bozmaz.

  2. Hocam bende bilmiyorum bir kez ağza su aldıktan sonra tükürdüm sonra yutkundum

  3. Abdestte ağza su aldıktan sonra en az üç kez tükürdükten sonra kalanı tükürükle yutabilirsiniz. Bir kez olmaz.

  1. Ezberden salaten tüncinayı özel günlerinizde okuyabilirsiniz.

  2. Bakarak okunmazmı hocam.?salavat ve tesbıhler cekebilirim demı. Tevhıd salavat Allah ısımlerı ve dıger tesbıhler. C ev aplarsanız sevınırım hocam

  3. Bakarak okuyabilirsiniz tabi. Kuran’a veya ayet yazılı sayfalara dokunmanız haramdır.
   Salavat ve tesbihatlar tevhid gibi okuyabilirsiniz veya zikir çekebilirsiniz.

Bir cevap yazın