Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 18.762 yorum.

 1. Selamün aleyküm hocam. Geçen size teyzemle ilgili soru sormuştum yine yazıyorum kusura bakmayın. Ben caiz olmadığı için çalışmayı bıraktım annemle yaşıyorum annem babam ayrılar. İkiside çalışmamı istiyo. Babam direk çalış diyo annemse laf söylüyo ye iç yat anca diyo. Bugün tekrar tartıştık çünkü haftasonu balkonda teyzen arkadaşlarıyla gelecek be alkollü mangal yapacağız sen odandan çıkma dedi ben karşı çıkıncada burası benim evim kurallarıma uyarsan kalırsın uymazsan gidersin dedi. Benim sorum şu; ben bi iş bulup ayrı eve çıkmalımıyım? Yada bu küfür yuvasında nası hareket etmeliyim?

  1. Aleykümselam Kübra hanım.
   Rabbim sizin yardımcınız olsun. Anne ve babanızı da ıslah etsin. O kafir teyzene de hidayet versin.
   Seni çalışmaya zorlamaları doğru değil ancak bu kadar zor durumdaysan uygun bir iş bulup deden veya nenen varsa onların yanına taşınabilirsin. Ya da uygun bir eş adayı varsa onunla evlenip evden ayrılabilirsin. O da olmazsa uygun bir iş bulup uygun bir kız arkadaşın varsa onunla veya yalnız ayrı bir eve çıkabilirsin. Şayet böyle bir imkana sahip olamazsan onların içki masasına oturmazsın ama normal yemek masasına oturabilirsin.

  2. Allah sizden de razı olsun Kübra hanım. Rabbim yar ve yardımcınız olsun anne ve babanı da ıslah eylesin.

  3. Valla bilmiyorum artık bende şaşırdım hocam içiyo diye babamla görüşmüyodum sonra çok üzülmüş gittim elini öptüm annem ayrı dert bu hengamede bende arada kaynıcam diye korkuyorum artık medreseye başlamıştım ismail ağa cemaatine onada epilepsi hastasıyım diye yatılı gidemedim üst üste geliyo ama şükür demekki seviliyoruz başka tesellimde yok zaten ama bi söz var ya haşa zulmetmez kula Hüda’sı herkesin çektiği kendi cezası diye ahiret güzel olsunda bu dünya geçecek İnşaAllah. Tek isteğim şuan çarşafa girmek şu ortamdan bi kurtulsam yeni hedefim o.

  4. Baban her ne kadar kendisi içse de seni içki içmeye zorlamadığı sürece ona saygını eksik etme ve dua et.
   Medreseye yatılı olmasa da gündüz gitme imkanı varsa gündüz devam ediniz.
   Çarşafa da müstakbel eşinizi ikna evlendikten sonra giriniz. Ya da evlenmeden önce seni çarşaflı olarak kabul edecek biri ile evleniniz.
   İsmail Ağa Cemaatinden de ayrılmayınız.

 2. Selamun Aleykum hocam. Hocam bu gün bir olay yaşadım. Sehven, yanilarak küfür işlemek insanı dinden çıkarmaz, biliyorum. Ancak aklıma bazen vesvese geliyor. Ben öğretmenine bir soru sordum. Oda “bahs ettiğin şeyi bu harfler yaratıyor” dedi. Bende bir anlık gafletle kafamı salladim (anladım manasında). Ancak sonra onun “yaratıyor” kelimesini Allahtan başka bir varlığa kullandığını hatırladım. Ve kalbimden “Allahtan başkası için yaratmak tabiri kullanılamaz” dedim. Bu halde bu küfür müdür? Selamun Aleykum.

  1. Aleykümselam.
   Allah’tan başkası için yarattı kelimesini kullananlar için yaptı diye anlayın.
   Küfür olmaz senin o durumun.

 3. Selamün Aleyküm.Hocam benim çenemde yara vardı ve beb bu yaranın üstüne yara bandı yapıştırdım.Neredeyse 1 hafta olucak yara bandını çıkaralı ancak hala daha yara bandı yapıştırdığım yerde hafif yapışkanlık var ve ben burayı sıcak suyla da yıkadım hatta üstüne kaç kere abdest aldım ama neredeyse 1 hafta oldu hala yara bandının yapışkanlığı geçmedi.Bu durum guslüme abdestime engel midir?

  1. Aleykümselam bay meraklı.
   O nasıl yara bandı imiş ki bir haftada hala izi kalıyor?
   Siz abartıyorsunuz.

 4. Hocam 2 sorum olucakti.

  Kiyanmetin ne zaman kopacagini Allah bulir tabi ama denirya cuma günü kopacak bu doğruysa mesela salı gunü biri deseki bugün kiyamet kopmuyacak eminim dese ne olur.

  2.si Allah osmanliyla beraber islamı dünyaya hakim kıldı mutlak güç olarak.

  Şuan o seviyede degiliz benim sorum tekrar hakim olabilecekmiyiz mutlak guç olarak hadis olur ayet olur işaret varmi 2.istanbul roma fetihleri felan deniliyorda acikliyabilirmisiniz

  1. “Kıyamet Cuma günü kopacaktır” Peygamberimizin hadisidir, doğrudur.
   Ama hangi Cuma bildirilmemiştir.
   O hadise dayanarak bugün perşembe günüdür kıyamet kopmayacak derse doğru söylemiş olur. Ama hadisi şerife dayanmadan söylerse sapık olur.
   Allah Osmanlı vesilesi ile İslamı dünyaya hakim kılmıştı tabi ki. Bunun için tarhi bilmek yeterlidir.
   İslam inşaAllah gelecekte hadisi şeriflere göre bir süre daha dünyaya hakim olacak.
   Roma ve diğer hıristiyan alemleri savaşsız müslüman olacaklar.
   Allah nurunu tamamlayacaktır kafirlerin hoşuna gitmese de.

 5. Selamün Aleyküm.Hocam bir haram yada mekruh işlerken veya onla meşgul olurken -tabi yaptığımızın haram yada mektuh olduğunu bilerek-içimizden zikir çekmek küfür müdür?

  1. Haram işlerken zikir çekmek gaflettir. Hem Allah’ı anacaksın hem de zikir edeceksin bu nasıl olur? Allah ile alay etmek olur.

 6. Selamunaleyküm hocam ben dini ürünler satıyorum dün evde lafzatullah yazılı kartpostalları satışa çıkarmak için elime aldım elimden yere düştü yanlışlıkla evimin odasındaki yere bunda sakınca varmı yer temiz siliniyor her gün kısacası sakınca olmuşmudur? allah teala razı olsun sizden inşallah hocam

  1. Aleykümselam.
   Kasıtlı olarak yere bırakmazsanız elinizden kayması ile bir beis olmaz. Onları yerlere koymayınız raf yaptırınız ve yukarıda tutunuz. Satarken de eğer seyyar satıcı iseniz seyyar masa taşıyınız ve onun üzerinde tutunuz ki Allahın rahmetine eresiniz.

  2. Allah razı olsun hocam yanlışlıkla oldu resmini çekeyim dedim siteye yükleyeyim düştü üzüldüm ben çok özen gösteririm allah tealanın mübarek ismi şerifine baktım düşünce size sormak istedim içimin rahat olması için seyyar değilim

 7. Bu konu ile ilgili daha önce soru yöneltmiştim size. Allah razı olsun cevap vererek derdime çare olmaya çalıştınız. Sizi tekrar rahatsız ediyorum ama bu konu ile ilgili danışmak istediğim bir husus var izninizle. Aklıma o kötü şeyler geldikçe Cevabınızda da olduğu gibi kendime telkinlerde bulunmaya çalışıyorum. Evet bazen başarılı oluyorum bu şeytanın vesvesesi çünkü kalbim bundan rahatsız diyorum. Ama bazen de haşa Allah ü Teala ile ilgili edepsiz, benim bir insana bile söylemeyeceğim çirkinlikte hakaret içerikli, ayıp şeyler geçiyor içimden. O an bu durumu önemsememeye çalışsamda daha sonra ben şöyle düşünmüştüm, ben şöyle çirkin bişey getirmiştim aklıma ve şeytandan dedim geçtim gaflete düştüm falan derken o kötü şeyi aklıma tekrar ben getiriyorum. İşte bu durumda beni korkutuyor. Çünkü artık gayri ihtiyari olmadı. İradi getirdim aklıma diyorum çok korkuyorum. Çünkü bir yerde azim ve kaste dönüşürse, düşünce kapılarımızı aralayıp vesvese ye gel diyorsak mesul sayılırız diye okumuştum. Hadisi şerifte de elinde olmadan akla gelen düşüncelerden sorumlu olmadığımız yazıyor. Yani ben bu düşündüğüm şeyleri onaylamıyorum , çirkin buluyorum , kalbim rahatsız oluyor, ama aklıma ben getiriyorum bazen , yapmak istemesemde içimdeki korku, suçluluk duygusu ile uykumdan uyandığımda bile aklıma ilk gelen bu oluyor. Bu da korkumu daha çok artırıyor. Ve daha çok düşünmeye sevk ediyor. Şeytandan diyip geçemiyorum. Kendimi kandırmaktan korkuyorum. Sorumu birde bu şekilde ele alırsanız sevinirim. Şimdiden Allah razı olsun

  1. Nermin hanım Allahın selamı üzerinize olsun.
   Rahatsız olmamız söz konusu olmaz müsterih olunuz.
   Akılınıza iyi veya kötü şeylerin gelmesi sizin iradenizle olmaz bunu biliniz.
   İyi şeyleri ilham meleği, kötü şeyleri de vesvas denilen şeytan akla getirir. Hadisi şerifte de bildirildiği gibi akla gelen kötü şeyleri kötü bilmek imandandır. Böyle bir şey her ne zaman aklınıza gelirse bu şeye şeytanın sebep olduğunu unutmayınız. Böyle yapılmakla insanın Allah’a imanının samimiyeti test edilmektedir.
   Allahu Teala hakkında bilmemiz gereken bilgileri de bilmemiz farzdır.
   Bunlardan bazıları, Allah sübhandır, yani her türlü ayıp ve kusurdan temizdir, yücedir. Onda erkeklik ve dişilik ve cinsellik asla olmaz. O yemez, içmez yaşamak için nefes alıp vermekten münezzehtir, yücedir.

 8. Hocam ben teyzemle ilgili soru sormuştum hatırlatıysanız. Peki ben anneme bu konuda nasıl davranacağım? Teyzemle aynı sofrada oturmadım diye bana hakkım sana haram olsun diyor. Teyzem hergün bizde zaten. Benim en büyük korkum yanımda Rabbime peygamberime sav ve islama karşı kötü bi söz söylemesi. Çünkü böyle bi şey yaparsa kendimi tutamayacağım

  1. Annene durumu açıkla. Buna rağmen annen sana yine aynı şeyleri söylüyorsa annene bu konuda itaat etme. Çünkü Cenab-ı Peygamberimiz (aleyhissalatü vesselam) “Allah’a isyanda kula itaat yoktur velev ki bu anne baba dahi olsa” buyurdu.

  2. Rabbim iki cihanda ne hayırlı dileğiniz varsa kabul etsin hocam Büyük bi çıkmazdan çıkmama vesile oldunuz çok yadırgıyolar beni öyle bi konuşuyolarki benimle kendimi sorguluyorum acaba yanlış mı yapıyorum diye ama şükürler olsun değilmiş

  3. Âmîn, yâ Muîn.
   Allahu Teala senin de kabule şayan ne dileğin varsa kabul etsin ve sana salih ve güzel ahlaklı bir eş ve hayırlı evlatlar yetiştirmek nasip etsin. Dünya ve ahiretini mutlu ve güzel eylesin. Âmiin yâ Muîn, yâ zel-celâli vel-İkrâm.
   İçin rahat olsun sen dosdoğru yol üzeresin. Onlar iççin dua et.

 9. Hocam,2 konuyla ilgili yazıcam.

  1.si 1650 civarindan sonra savas teknolojisi bakimindan neden geriye düştük teknolojiyi cihan imparatorlugu neden yakaliyamadi o dönem teknoloji yetse viyana düşse Roma felan hepsi kül olurdu italya.

  2.si Hocam bu modern(!) çagdaş (!) laikcilere göre osmanlı yobaz ama bu hainler sürüsü bilmezlermi şuan oturduklari topraklara kuranla hükmedildi?

  1. 1. Neden olacak, sonra gelen padişahlar kazanmadı ki o toprakları değerini gereği gibi anlasınlar. Savaşları silahlar değil askerlerin iman ve cesareti, komutanın dirayet ve askeri stratejik tecrübesi kazanmasına vesiledir. Malazgiritte, Çaldıran da, Mohaç da, Çanakkalede Kutül Emarede ve diğer zaferlerde düşmandan daha çok değildik, silah bakımından da onlardan daha üstün değildik.
   Sonra gelen padişahlar orduları uzaktan yönettiler. Orduların başında ise devşirme paşalar olduğu için savaşlar kaybedildi. Allahu Teala her millete bir özellik vermiş, Türk milletine de savaşçılık özelliği vermiştir. Orduların başında Türk komutanların olduğu savaş kaybedilmemiştir. Kaybedilse de düşaman çok ağır kayıplar verdiirilmiş Plevne gibi.
   2. Osmanlıya yobaz diyen kara cahildir. Onların Osmanlıya küfür etmelerinin asıl sebebi Osmanlının İslam olan inancıdır.
   Küfürleri ile yok olasıcalar.

 10. Hocam hayırlı günler.
  Beni amcamın kızıyla evlendirmek istediler hocam bende bu saçmalık olmaz hayır kabul etmiyorum diye bağırıp çağırdım. Ben onu kardeşim gibi görüyorum o gözle bakamam ki hocam. Sorum şu; ben Allah’ın serbest kıldığı bi evliliğe saçma dedim diye küfre düşmüş müyümdür?

  1. Hayırlı günler. Sen evliliği kast ederek saçma demiş değilsin. Amcanın kızı ile evliliğe saçma evlilik demişsin. Küfre düşmüş sayılmazsın bu durumda.
   Amca, hala, dayı teyze kızları ile evliliği Peygamberimiz uygun görmemiştir. Çocukların sakat doğma ihtimali % 50 veya daha fazla olabilir.

 11. Hocam etrafta duydugumuz nefse komik gelen küfür şirk tarzı şeyler duyduğumuzda kendimizi oto kontrole nasil alabiliriz.

  Geçen mesela youtubede Rambo okan adlı fanatik fenerli biri var ,İlim sahibi biri bulmuş konuşuyo komik şeyler felan sonra lafın arasında benim dinimde imanimda fenerbahçe dedi o fenerli o adamda aman aman dedi islamda şaka olmaz yani kendisini oto kontrole aldı ama ben onun o lafına kendimi tutamadım hafifde deli galiba adam.

  sorumu anlatabilmisimdir umarim

  1. Dinini düşünen bir kimse dinini bozacak şeylerden de uzak durur. Eğleneceğim diye rastgele film ve eğlence türü şeyleri seyredenler düştükleri küfür çukurundan sorumludurlar.

 12. Selamun Aleykum hocam. Evrime inanan kafir midir? Biyoloji öğretmenim evrime inanıyor yani insanın maymundan olduğuna. Ama 11 yıldır oruç tutuyor diye duydum. Bir keresinde ateistlerin evrime inandığını söyledim, oda “bende inanıyorum” dedi. Bilgilendirirseniz sevinirim.
  Selamun Aleykum.

  1. Aleykümselam.
   Evrime inanan bir kimse yaratılışı inkar eder. Yani evrime inanan birisi, tabiat ve canlı cansız şeylerin her şeye gücü yeten, irade sahibi, bilen, işiten, gören, ezeli ve ebedi bir Zat tarafın da yaratılmayıp, kör sağır, iradesiz, bilgisiz tabiat tarafından yaratıldığına inanır. Böyle birisi de ahmak bir kafirdir.
   öyle birisi Kuranın, “Hepinizi Ademden yarattım” mealindeki ayetini inkar ettiği için namazı da orucu da hiçbir ibadeti de kabul edilmez.
   Üstad Necip Fazıl, “mademki insanlar maymundan evrimleşip bu hale geldi, öyle ise neden diğer maymunlar evrimleşmeyip hep maymun kaldılar.?” der.

  2. Allah razı olsun hocam. O adam kendisi kızının namazı bırakmasına vesile olmuş. Kızı namaz kildiginda o adam kızına gülmüş ve kız namazı bırakmış. Ve bi kere Isa a.s’ın annesi Meryem ile ilgili ben ona “Allah isterse yapar” dedim (Isa a.s’ın babası olmaması hakkında). Oda “öyle şeye inanma” dedi. Allah hidayet versin.

  3. Kız dinsiz babasına kızmış namazı bırakmış. Bu durum gavura darılıp oruç yemek gibi akılsızlıktır. Kız aklını başına alsın şeytan babasının ahvaline bakıp da dinin direği namazı bırakmasın.
   Allah, “ve hüve alâ külli şeyin kadîr” buyurmaktadır. Yani; “Allah’ın gücü her şeyi yaratmaya gücü yeter.”
   Hz. Adem’i babasız ve annesiz yaratan Allah, neden Hz. İsa’yi sadece babasız yaratmaya gücü yetmesin elbette ki yeter.

  4. Öyle hocam. Bu insanların okuduğu dönemde sovet rusyası ateizm dersleri veriyordu. İnsanları iyice İslamdan uzaklaştırmak istiyordular. Şimdi o devirden kalan insanlara bakıyorum da, bildikleri sureler sadece 1 veya 2 tane. Allah lafzini söylerken göğe bakanlar, “Gökteki Allaha yemin olsun” (HAŞA) diyenler, “kim o dünyaya (ahirete) gidip gelmiş ki?” diyenler vb. Cevabınız için Allah razı olsun.

  5. Şu durumda sovyet baskısı kalmadı. Aradan 30 yıla yakın bir zaman geçti. Araştırıp doğruyu bulmakla sorumludurlar.

  1. Kişinin, kendi evi için “burası benim cennetim” sözünden maksadı gerçek cenneti inkar etmekse küfürdür.

 13. Selamün Aleyküm.Hocam haram parayla alınan bir bilgisayarı veya televizyonu İslami sohbetleri izlemek için kullanmakta sıkıntı var mıdır?ve sohbetleri izlerken zikir çekmekte sıkıntı var mıdır

  1. Aleykümselam.
   Hem sohbet dinliyorsunuz hem de haram para kullanıyorsunuz. Bu da demektir ki ya siz sohbeti dinlemiyorsunuz yada sohbetiniz sohbet değil.

  2. Hocam bu soruyu sormamdaki amaç şuydu:Hocam ben oyun oynamak için yeni bir bilgisayar alacaktım.O zamanlarda da beraber oyun oynadığımız kişilerin arasında mürted bir çocuk vardı o da bilgisayrdan anlıyordu.Onla beraber bilgisayar almaya gittik ben anlamadığım için alınacak parçaları ne alınacağını oradaki yetkiliye o söyledi bende helal paramdan bu bilgisayarın parasını verdim.Yani hocam anlattığım şekilde ben bu bilgisayarı aldım ve arada sohbet de dinliyorum bu sırada zikir de çekiyorum ve aklıma takıldı bu şekilde alınan bir bilgisayarda sohbet izlemek ve sohbet sırasında zikir çekmek haram mıdır diye.İlk sorduğum soruyla benim durumum benzediği için sordum size.Bu anlattıklarıma göre hocam benim o bilgisayarda sohbet izlemem ve izlediğim sohbet sırasında zikir çekmem haram olur mu?

  3. Sen cihazı helal paranla almışsın, mürted birisi de ona vesile olmuş. O bilgisayar neden haram olsun? Haram olmaz tabi ki.

 14. Hocam bişiyi merak ediyorum.

  Misal ben padişahim sizde şeyhlülislam.

  Şimdi ben yeniçeri ocağini hem geçmişteki isyanlarin intikami hemde yeni askeri düzen için kaldırmak istiyorum tabi onlar bunu bilse kazan kaldirir.
  Ben devletin bekasi için bu ocağin hepsinin kellesini almak istesem plan yapıp,şeyhlulislam buna cevaz verirmi

  1. Sen padişah olamayacağına göre benim de Şeyhül-İslam olmam söz konusu değildir Berat Köroğlu.!
   İkinci Mahmut zamanındaki şeyhülislam doğru fetva vermiştir.
   Lüzumsuz sorular sormak kişinin aklının karışık olduğunu gösterir.

 15. İYİ GÜNLER KOLAY GELSİN. BİR SORUM OLUCAK. KISAS AYETİNDE BİR DİYET KARŞILIĞI AF YETKİSİ KURAN MEALLERİNDEN ANLADIĞIM KADARIYLA ÖLDÜRÜLENİN KARDEŞİ (MİN AHİHİ) NE VERİLMİŞ. AMA MEALLERDE GENELDE ÖLDÜRÜLENİN VARİSİ VEYA VELİSİ DİYE ÇEVRİLİYOR AMA AÇIK BİR ŞEKİLDE KARDEŞİ YAZIYOR SANIRIM. ÇOK ARAPÇA BİLGİM YOK. AYRICA BAŞKA BİR AYETTE KISAS DA KISASI UYGULAMADA YETKİ (SULTAN) VELİSİNDEDİR YAZIYOR. PEKİ VELİ KİŞİ YETKİLİ OLDUĞU İÇİN ONUN DA DİYET ALMADAN AFFETME HAKKI VARMIDIR? BİR DE KISASDA BİR DİYET KARŞILIĞI AF YETKİSİ HERHANGİ BİR KARDEŞLERİNDEN BİRİNDE VE UYGULAMA YETKİSİ VELİSİNDE Mİ MESELA VELİSİ BABASI VEYA YOKSA AMCASIMI. ACABA AF ETME YETKİSİNİN KARDEŞDE UYGULAMA YETKİSİNİN VELİSİNDE OLMASININ NE GİBİ BİR HİKMETİ VARDIR. BİR YERDE ÖLENİN VARİSİ YANİ VELİSİ AF ETME HAKKI OLMAMASI GEREKİR ÇÜNKÜ PARAYA TAMAH EDİP AF EDEBİLİR YAZIYOR. ACABA AYNI MANTIKLA MI ANLAMALIYIZ BU AYETİ.

  1. Kısas hakkında:
   İyi günler. Sizin bu konuyu bir mealden okuduğunuzu ve bu sebepten çelişkiye düştüğünüzü sanmaktayım. Mealler hadislerle açıklanmaya hadislerinde açıklanmamış kısmının müçtehid alimlerce açıklanması icap ettiği şimdi daha bariz anlıyoruz.
   Kısas hakkının kime verildiğini Bakara suresindeki 198. ayetten değil 17. sure(İsra) 33 ayetten anlamalısınız.
   Konu hakkında ayrıntılı bilgi için alttaki yazı okyunuz:
   Kısas cezası hakkında Kur’an ayeti:

   “Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın öldürülmesini haram kıldığı canı öldürmeyin. Kim haksız yere öldürülürse, biz onun velisine bir yetki verdik. O da öldürmede aşırı gitmesin. Çünkü ona (dinin kendisine verdiği yetki ile) yardım olunmuştur.” 17/33
   Bu ayette ölenin velisine yetkinin verildiği belirtiliyor.

   Kısas cezası cinayetleri önlemek için çok büyük bir önlemdir. Bu cezanın olması ile toplumda cinayet vakalarının sık sık görülmesi önlenmiş olur. Kısas cezasını uygulamayan ülkelerde cinayet oranlarının ve cinayet sayılarının yüksekliği açıkça görülmektedir.

   Kısas cezası masum insanların hayat haklarının korunması içindir. Kısas cezası bireyi, aileyi ve toplumu korur.

   “Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki (bu hükme uyarak) korunursunuz.”

   Bakara Suresi 179. Ayeti Meali

   “Ey iman edenler! Öldürmede kısas size farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ama her kim, ölenin kardeşi tarafından bir şey karşılığı bağışlanırsa, o zaman örfe uyması, ona diyeti güzellikle ödemesi gerekir. Bu, Rabbiniz tarafından bir hafifletme ve bir rahmettir. Her kim bunun arkasından yine saldırırsa, artık ona acı veren bir azab vardır.”

   Bakara Suresi 178. Ayeti Meali

   Kısas cezasının uygulanması için gereken şartlar

   1. Katil akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmalıdır.

   2. Cinayet kasten işlenmelidir. İstemeden, yanlışlıkla yapılan öldürmelerde kısas uygulanmaz.

   3. Kişi, öldürülme veya bir uzvun kesilmesi tehdidi sebebiyle, öldürmeye zorlanarak cinayet işlerse Ebu Hanife ve Ebu Muhammed’e göre öldüren kişiye kısas cezası uygulanmaz.

   4. Meşru müdafaa durumunda cinayet işlenmiş ise kısas cezası uygulanmaz çünkü maruz kaldığı saldırıyı başka türlü men etme imkanı bulamamış olabilir.

   5. Öldürülen kişi katilin çocuk veya torunlarından biri olmamalıdır. Çocuğunu, torununu öldüren katile diyet, ta’zir ve mirastan mahrum olma gibi hükümler uygulanır.

   6. Öldürülenin velisi katili affederse kısas cezası uygulanmaz. Velilerin bazısı katili affeder, bazısı da affetmezse kısas cezası uygulanmaz.

   7. Cinayet Dar’ül İslam’da işlenmez ise kısas cezası uygulanmaz. Devlet yöneticisine isyan eden isyancıları öldürene kısas uygulanmaz. Darü’l Harpte ikamet eden bir Müslüman öldürülürse katile kısas cezası uygulanmaz.

   8. Devlet başkanı cezanın uygulanmasına izin vermelidir. Devlet başkanı cezanın uygulanmasına izin vermezse kısas cezası uygulanmaz.

   Bir Müslüman haksız yere İslam devleti tebaasından olan bir ehl-i kitabı (Hristiyan veya Yahudi) öldürse Müslümana kısas uygulanır.

   Yaralamalarda da kısas uygulaması vardır.

   “Onda (Tevrat’ta) üzerlerine şunu da yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş kısas edilir. Yaralar da kısasa tabidir. Kim de bu hakkını bağışlar, sadakasına sayarsa o, kendisi için keffaret olur. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler, zalimlerin ta kendileridir.” Maide Suresi 45.Ayeti Meali

   Yaralamalarda kısas (Yaralayanı aynı şekilde yaralama cezası)uygulanması için gerekli şartlar

   1. Yaralama fiilini yapan insan akıllı, ergenlik çağına ulaşmış olmalıdır.

   2. Yaralama kasten yapılmalıdır.

   3. Yaralama hür irade ile yapılmalıdır.

   4. Yaralanan kişiye kısas isteme hakkı verilmiştir. Eğer yaralanan kişi kısas istemezse kısas cezası uygulanmaz.

   5. Eşitlik ve denklik sağlanamazsa kısas uygulanmaz. Yaralayan kişiye daha az veya daha fazlasıyla karşılık vermek adalete aykırıdır. Bu yüzden eşitlik ve denklik sağlanmalıdır. Birinin sağlam organını kesen kişinin sağlam organı kesilir. Felçli ve sakat olan bir organın karşılığında sağlam organa kısas yapılmaz. Bunun için diyet ödenir.

   6. Devlet başkanı cezanın uygulanmasına izin vermez ise ceza uygulanmaz.

   7. Yaralanan kişi, kendisini yaralaması için yaralayan kişiye izin vermemiş olmalıdır.

 16. Hocam hayırlı akşamlar, bayramınız mübarek olsun..
  Hocam ortamlarda içim rahat etmese de susuyorum, çünkü biliyorum konuşursam daha kötüye gidecek. Ama sonra kalbim çok sızlıyor çok üzülüyorum. Mesela geçen kız kuzenim dedi ki elini uzatan erkege elimi veririm, ben yobaz mıyım ki eli havada kalsın dedi. Bu sözüne çok uzuldum ama sen çok biliyorsun deyip iyice inkara girer diye sustum, uyarmadım. Bu gibi durumlarla çok karşılaşıyorum hep susuyorum hocam laftan anlayacaklarını bilsem konuşurum da biliyorum anlamayacaklar beni

  1. Selam ve dualar Merve hanım.
   Sizin de bayramınız mübarek olsun.
   Siz o cahil kuzeninize yalnızken İslamın emir ve yasaklarını bir kimse kabul eder de uygulamazsa müslümandır ama kabul etmezse İslamla bir alakası kalmaz dedikten sonra, “ben elimi dinimin emri olduğu için uzatmıyorum” Bunu kabul edip yapmazsanız yine müslümansınız ama kabul etmezseniz İslamdan çıkmış sayılırsınız diye bir kez uyarınız.

 17. selamun aleyküm hocam
  Bir iş için Ankaraya gideceğim inşallah. Ankarada yaşayan ve eşi ve kızları tesettürsüz olan amcamı ziyaret etmek istemiyorum. Gidersem benimle oturur konuşurlar günaha girerim diye. Gitmezsem de ankaraya geldin bize haber etmedin derler ne yapmalıyım?

  1. Aleykümselam.
   Ankara’ya gittiğinde amcanı ziyaret etmelisin. O kızlara da güzellikle emri maruf yap. Doğrudan tesettürden değil de namazdan başla. Bir sonraki gelmen de de tesettürden söz edersin.

 18. Selamün Aleyküm.Hocam bir kimse o an işlediği bir günah için “günah bana daha sevimli geliyor” diyerek namazı terketse yani günahı farza tercih ederek bir vakit namazı terketse ama bu yaptığının büyük günah olduğunun farkında olsa küfre düşer mi?

  1. Aleykümselam.
   Günah işlemek nefsi mutmain olmamış her insanın nefsi emmaresine sevimli gelir ama o kimse mümin ise gönlü yani vicdanı o işi yapmaya engel olur. Kafir veya münafık veya fasık ise nefsinin istediğini yapar. Fasık, kötü işi yani günahı işlerken kalbinde en küçük bir üzüntü duyarsa o müslümandır. Ama hiç bir üzüntü duymaz hatta kalbinde sevinç olursa o kafirdir.

  2. Selamün Aleyküm.Hocam “Bir yerde şunu küfürdür” yazan bir şeyi hatırlayıp küfür olduğunu bile bile yapsak ama aslında o meselenin küfür olmama ihtimali varsa küfre düşer miyiz?

  3. Öyle bir şey olmaz . Bir şey ya küfürdür ya da değildir. Küfür sandığın bir şeyi ile bile yaparsan o şey küfür olmasa bile küfre girersin. Çünkü küfü yapmaktan çekinmemen de küfürdür.

Bir Cevap Yazın