Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

100.634 - 50
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 27.302 yorum.

 1. Hocam sırtını yaslayip ayakları uzatır vaziyette dini kitap okumakta tenzihi veya tahrimi bi mekruhluk varmidir?

  1. Kuran ve hadislerin haricinde diğer kitapları ifade ettiğiniz şekilde okumak mekruh olmaz.

 2. Hocam bazı Kimseler Mevlana Hazretleri ney dümbelek çaldı döndü diyor bunları diyenler bu evliyaya iftira atmış olmuyorlar mı

  1. Evet dediğiniz gibi Hz Mevlana def dümbelek çalmamış ve dönmemiştir. Maalesef ehli bidatın çıkardığı şeyler onlar.

 3. Selamün aleyküm hocam Hamd olsun şeriatçıyım.Cumhuriyetin,ulusal egemenliğin İslam’la çeliştiğini ters düştüğünün farkındayım ama bölümüm okul öncesi öğretmenliği 29 Ekim 23 Nisan Ulusal Egemenlik 19 Mayıs milli günleri kutlayıp çocuklara sevdirip etkinlikler düzenletmem zaruret midir yoksa bölümü değiştirmem mi lazım ve bu milli günleri arkadaşlar arasında kutlamanın hükmü nedir dışlanmamak,tartışmamak için

  1. Aleyküm selam. İlk dört halife de seçilerek vazifeye getirilmiştir. O sebeple Cumhuriyet İslamla çelişmez.. Ama sen yine de bölümünü değiştirmelisin.

 4. Hocam bi e ticaret firmasinin deposunda is buldum cogunlugu mubah esyalardan olusuyor ama kadinlarin acik elbiseleride bulunuyor depoya giren urunlerin yerlestirilmesi barkod okutmasi vs gibi isler yapiliyor bu iste calismak caiz mi? Kazanilan para helal midir?

 5. Selamün aleyküm hocam cuma namazında İlk sünnet, son sünnet, vaktin son sünneti ve Zuhri ahir namazlarını kılmasak bir günah olur mu? Bu namazlar önemli sünnetler mi yoksa vacip mi?

  1. Aleykümselam.
   Cuma namazının farzından başka diğer sünnetleri kılmak sünnettir. Özürsüz kılmamak günah değilse de mekruhtur.

 6. Namaz dışındaki sünnetleri terk etmek tahrimen mekruhmudur tenzihen mekruhmudur? Örneğin uyurken sağ tarafına yatmak sünneti gibi

  1. Sünneti müekkedleri terk etmek tahrimen mekruhtur. Sünneti gayri müekkedleri terk ise tenzihen mekruhtur.

 7. Tavla okey kağıt oyunları caiz midir

  Ya da zarlı oyunlar mesela Momopoly Kızma birader gibi

  1. Tavla, okey veya kağıt oyunları mekruhtur. Bir şey alıp vermek karşılığında oynanırsa kumardır bir bardak su dahi olsa.

  1. Bitcoin batıldır. Helal iş yapan şirketlerin hisse senetlerini satın alıp ortak olmak günah değildir.

 8. Hocam haramları mekruhları belirten bunları açıklayan(mesela faiz haram dedikten sonra tanimini yapip faizin cesitlerini yazan) geniş bir kitap tavsiyesi yapabilirmisiniz? Elimde ömer nasuhi bilmen hocanın ilmihali bulunmakta

  1. Ömer Nasuhi bilmenin ilmihali yeterlidir. Daha geniş bilgi için dört mezhebin fıkhı veya İbrahim Halebi hazretlerinin Hanefi fıkhı 2 cilt Mültekası var veya Şafi fıkhı İhyaü Ulumiddin var.

  2. Hocam ibrahim halebi hazretlerinin hanefi fıkhı icin tavsiye edeceginiz bi yayinevi tercemesi var mı?

  3. Mültekayı kötü yayınevleri yayınlamaz. Bedir veya Hakikat veya Sağlam yayınevlerini olabilir.

  1. Kira ödeyecek durumda olanın kredi çekmesi zaruret değildir. Söz konusu o Fetva hatalıdır.

 9. Hocam, bir filmin bir sahnesinde dinle alay ediliyorsa, ama filmin konusu bu değilse, (dövüş filmi
  veya başka bir tür film) bu filmi izlemek bizi küfre sokar mı? Bu konu beni çok düşündürdü cevabını çok merak ediyorum. Vereceğiniz cevabın kaynağını da belirtirseniz çok sevineceğim.

  1. Mesela Çağrı filmi. Onda müşrik rolünde olanlar müşrikleri tanıtmak maksadıyla İslamla alay ediyor. Ama filmin amacı kafirin küfrünü teşhir edip onu aşağılamakla birlikte İslamı tebliğdir.
   Kafirin küfrünü teşhir etmek neden küfür olsun?

 10. Hocam Benim bir sualim Var.
  Afedersiniz Benim Bokserim Araya Kaçıyor. Makatın İçine Yani. Bende Cinsel Haz Duymus Gibi Oluyorum İster İstemez. Bu Gusul Gerektirirmi?

 11. Manzara resmi çizmek canlı nesne olmaksızın ve manzara resmini satıp para kazanmak caiz midir?

  1. Ben de bir zamanlar manzara resimleri yaptım sattım caizdir elbette.

 12. Hocam mürted biri veya kafir dua etse o duaya amin demek kufre düşürür mü?
  Birisi sosyalmedyada yabancıları islama davet ediyor muş bu uygunmudur?

  1. Kafirin veya mürtedin duasına amin denilmez.
   İslama davetin yabancısı yerlisi olmaz. Her müslüman müslüman olmayanı davet etmeye gücü yetiyorsa davet etmelidir. Ama davet ediyorum derken İslamı iyi bilmek ve İslamı yaşamak gerekir.

 13. Selamun Aleyküm hayırlı geceler 35 Yaşında bekar bir gencim kendim yüce Allahın bize emir verdiği farzları ve nafileleri yerine getirmeye çalışan birisiyim istiyorum ki kendime böyle İslama uygun yaşayan bir eş bulayım fakat etrafımdaki bayanlar böyle değil bu devirde kimse kimseye de kefil olmuyor hadi diyorum namaz kılmayan islamdan bi haber ama müslünamım diyen biri ile evleneyim diyorum fakat kız kapanmam namaz kılmam diyor bende bu sebeplerden ötürü evlenmek istemiyorum. Asıl amacımız İslamı sancağını elinde tutacak nesiller yetiştirmektir. Bu durumda evlenmesem caiz olur mu

  1. Aleykümselam.
   Kardeşim memlekette onca tesettürlü kızdan birini bulup evlenemiyorsan sen de bir sorun vardır. Peygamberimiz evlenmeyi tavsiye etti. Çoğalınız buyurdu. Kapanmayı reddeden birisi ile evlenince İslamın sancağını taşıyacak çocuğu kim yetiştirecek?
   Herkes bu devirdeki kadınlardan kızlardan şikayetçi bu devrin erkekleri ne kadar güvenilir acaba?
   İyi aile kızları kadınları güvenebileceği erkekleri tercih eder.
   Peygamberimiz “Kadını olmayan erkek ne kadar zavallıdır erkeği olmayan kadın ne kadar zavallıdır” buyurmuştur. Seçim senin!

 14. Selamünaleyküm Hocam üretilen sigara ve tütün ürünlerinin içinde aroma tatlandırıcı katıyorlar bunlarda etil alkol olsa ve ya etil alkol kullanılsa aroma olarak haram olur mu
  Alkol uçucu bir şey bu tütün kurutulurken alkol uçuyor sarhoşluk etkisi kalmıyor alkol etkisini kaybetmez mi kurutulması esnasında ve haram olur mu ?

  1. Aleykümselam.
   Sigara ve tütündeki alkol ve benzeri şeyler yandığı için hükümsüzdür.

 15. Kafir bir kadınla sevgili olmak dinden çıkarır mı? Kafir kadınla evlenmek dinden çıkarır mı?

  1. Kafir kadınla dost hayatı veya sevgili hayatı yaşamak zinaya sebeptir. Onunla evlenmek ise haramdır nikahı batıldır.

 16. Hocam peki bu edilen beddua benim ibadetlerimin kabul olmasına bir engel olurmu ve yaşantıma dair bir sıkıntı çıkarırmı ?

Bir cevap yazın