Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 53.309 times, 49 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.489 yorum.

 1. Hayırlı aksamalar hocam. Müslümanın yapması gereken tebliği kendinde anlatma gibi bi potansiyel yoksa .insanlari hocalara yönlendirmek veya sohbetleri kaynakları bildirmekle bu sorumluluk *tamamiyle* yerine gelmiş olur mu.
  Diğer sorumda marşımızda geçen ezelden beri hur yasaarim . Ve ustad necip fazilinda kitabında ezellerin ve ebedlerin peygamberi lafı geçiyor..ezeli ve ebedi arkasasim lâfları ınsanalr kullaniyor ayni şekilde..niyetleri yüksek ihtimalle çok eski anlamı vermek diye düşünüyorum.ama böyle konuşmak?? ne dersiniz

  1. Hayırlı günler Büşra hanım.
   Tabiki tebliğ yapamayacak kadar ilme vakıf olmayanlar müslümanları veya İslama yakınlık duyanları ehli sünnet alimlerine yönlendirmek lazım. Böyle yapan cihad sevabı alır.
   Tebiğ görevi farzı kifayedir. Bazı müslümanlar yaparsa diğerleri günahtan kurtulur. Ama her mümin eşinden ve çocuklarından sorumludur. Bu da farzı ayndır.
   Ezel kelimesi bazı yerlerde öteden beri evvel anlamında kullanılır. Sonsuz önce ise ancak Allahu Teala için kullanılır.
   Nitekim insanlar için kullanılan evvel ve ahir kelimeleri de Allahu Tealanın isimlerindendir. Ama bizim bildiğimiz manada değildir. El-Evvel, her şeyin evveli, Ondan önce bir varlığın bulunmaması, El-Âhir ise, her şeyin sonunu getiren, Ondan başka varlığı sonsuz olan yoktur anlamındadır.

 2. Hocam şu hadislerden dolayi dinsizler efendimize bakin okuma yazma biliyor diyorlar bu hadisleri yorumlarmisiniz uzun olucak ama;

  1. Bu haberler doğru değildir. Bunlar müsteşriklerin haberidir.
   Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   – “De ki; ey insanlar! Ben sizin hepinize Allah’ın resulüyüm. O Allah ki, göklerin ve yerin bütün mülkü O’nundur. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Öldüren de, dirilten de O’dur. Bundan dolayı gelin, Allah’a ve resulüne iman edin. Allah’a ve Allah’ın bütün kelâmlarına iman etmiş bulunan o ümmî peygambere, evet ona uyun ki, hidayete erebilesiniz”. ( A’raf/158 )
   Rasulullaha Allahu Teala ve ashabı (ümmi) okuma yazma bilmezdi demiştir. O halde biz müşriklere değil, Kurana ve rasulullahın ashaba inanırız.
   Ayrıca Peygamberimize, Kuran vahiy olunduktan sonra okuma yazmayı öğrense bile bu onun Allahın Rasulü olmasına gölge düşürmez.
   Bugün yeryüzünde nice diplomalı cahiller vardır.. Bunların hangi birisi Kuran’ın bir benzerini yazabildi veya yazması mümkün olabilir? Tabi ki hiçbirisi muvaffak olamaz, nitekim olamadılar da.

 3. Selamun Aleyküm diyanet işlerinin oyunlarda veya günlük hayatta kullandiğimiz yaratmak kelimesiyle alakali fetvasi varda
  Bütün varlıkları yoktan var eden Yüce Allah’tır. Müslüman kişi, bu anlamda mutlak yaratıcının sadece Allah olduğuna inanır. Şu var ki, yaratmak kelimesinin başka anlamlarda kullanıldığı da vakidir. Nitekim Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe Sözlük’te de bu kelimenin; zekâ, düşünce ve hayal gücünden yararlanarak o zamana kadar görülmeyen yeni bir şey ortaya koymak ve yapmak anlamında mecazi kullanımının olduğu da belirtilmektedir. Bu ikinci anlamıyla söz konusu kelimeyi kullanmanın bir sakıncası yoktur.

  1. Diyanete göre kullar için “yarattı, yarattım” gibi kelimeleri kullanmakta sakınca yoktur ama ehli sünnete göre Allahtan başkası için “yarattı” demek mahzurludur.
   Türkçenin dağarcığında başka kelime mi yok ki bu kelime kullanılır.?
   Türk Dil kurumunun başında bir zamanlar ateistler olduğu için bu kelime kasıtlı olarak yersiz kullanıma sokuldu. Onun yerine “yaptı” veya “oluşturdu” demek gerekir.

 4. S.a. eşim sürekli boş beleş bir insansın deyip duruyor. Bunu benim kultursuzlugumu dile getirmek için diyor. Boş kelimesi dediği için nikaha zararı varmidir

  1. Boş beleş demekle eşinizin neyi kast ettiğini kendisine sorunuz.

 5. Selamun aleyküm.
  Andolsun, içinizden, cihad edenleri ve sabredenleri belirleyinceye ve durumlarınızı ortaya koyuncaya kadar sizi deneyeceğiz. Muhammed suresi 31. ayette anlatılmak istenen nedir, bu ayetin hikmeti nedir? Allah herşeyi bilir ama Abdülaziz bayındır gibi şahsiyetler bu ayetlere baktığında Allah’ın sonradan bildiğini(haşa) iddia etmektedir. Açıklarsanız sevinirim

  1. Aleykümselam.
   Malum şahıs küfre girmiştir. Zira Allahu Teala zahiri de bilir gaybı da bilendir. Bu hususta bazı açıklamalar yazacağım.
   Bakara suresi 30. ayette :
   – “Bir zamanlar Rabb’in meleklere: “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. (Melekler): “A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz” dediler. (Rabb’in): “Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.” dedi.

   Allahu Teala gaybı bilmemiş olsaydı henüz yaratılmamış olan insanların kan döküp fesatlık çıkaracaklarını Levh-i Mahfuza nasıl yazacaktı? Melekler bunu nereden bileceklerdi? Bilmeleri nasıl mümkün olurdu? Allahu Teala Kur’an-ı Keriminde geçmişimizi de geleceğimizi de eksiksiz bildiğini ayetlerle bildirmiştir. Bir kimse Allahu Tealanın bu ayetlere rağmen gelecekte nasıl birisi olacağımızı bilemeyeceğini iddia ediyorsa, o kimse İslam’a olan inancını gözden geçirmelidir.
   İşte, Kur’an-ı Kerimden, Allah (celle celâlühü) hakkındaki o tür sapkın itikatlara cevaplar, mealen :

   -” Yeryüzünde vuku bulan ve sizin başınıza gelen herhangi bir musibet yoktur ki biz onu yaratmadan önce, bir kitaba(Levh-i Mahfuz’a) yazmış olmayalım. Şüphesiz bu Allah’a göre kolaydır.“ (Hadid-22)

   -” Elif Lâm Mîm. Rumlar, yakın bir yerde yenilgiye uğratıldılar. Onlar yenilgilerinden sonra birkaç yıl içinde galip geleceklerdir. Önce de, sonra da emir Allah’ındır. O gün Allah’ın (Rumlara) zafer vermesiyle mü’minler sevinecektir. Allah, dilediğine yardım eder. O, mutlak güç sahibidir, çok merhametlidir.” (Rum Suresi (2-5)

   -” Kıyametin ne zaman kopacağı bilgisi şüphesiz yalnızca Allah katındadır. O, yağmuru indirir, rahimlerdekini bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Hiç kimse nerede öleceğini de bilemez. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, her şeyden hakkıyla haberdar olandır.” (Lokman Suresi -34)

 6. Hristiyanların ileri gelenlerinden biri iken, Şam’dan bir heyetle Medine’ye gelip Müslüman olan Temîm ed-Dârî, yolculuk sırasında arkadaşlarıyla birlikte uğradıkları ıssız bir adada, adının “cessâse” olduğunu söyleyen bir hayvanın delâletiyle deccâl ile görüştüklerini, elleri ve ayakları zincirle bağlı bulunan deccâlin zamanı gelince ortaya çıkacağını kendilerine söylediğini Hz. Peygamber (asm)’e anlatmış, o da deccâl hakkında duyduklarının daha önce ashaba söyledikleriyle benzerlik göstermiş olmasından dolayı memnuniyetini ifade etmiştir. (Müslim, Fiten, 119-121; Ebû Dâvûd, Melâhim, 15)

  Hocam benim sorum şu;
  efendimizin burda o kişilerin anlattiğiyla kendisinin anlattiği deccalin benzemesine sevinmesi memnuniyet duymasi ne demek yani zaten efendimize Allahin bildirdiği doğru bir başkasindan deccali duyup kendisine anlatilaninda benzediğini söyleyip memnuniyet duymasi tam olarak hangi konu için ekstra birşeymi var rivayetin öncesi veya sonrasinda

  1. Hadisi şeriflere göre deccal kıyamet yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır. Şam ile Medine arasında deniz yok ki ada olsun. Temim Ed-Darî Medine yolunda konakladığı bir yerde rüya görmüş ve rüyasını Rasulullaha anlatmıştır. Rasulullah da Allahu Tealanın ümmetini rüya yolu ile deccalin fitnesinden haberdar etmesinden dolayı sevinç duymuştur.

  2. Hocam o adam rüyasında deccal ile ilgili gördukleri %100 doğru değilki efendimizde kendisine bildirilenin onun anlattiğiyla benzediğini(ayni değil) benzediğini ifade etmiş böylemi doğrumu anladim?

  3. O şahsın deccal ile alakalı gördüğü rüyanın doğru olup olmadığı değil, deccalden haberdar olması önemlidir. Nitekim rüyalar görüldüğü gibi çıkmaz yoruma muhtaçtır. Hiçbir rüya anlatıldığı gibi aslına zahiren mutabık değildir..

 7. Selamunaleyküm hocam kendi yaşıtındaki ve kendi cinsindeki erkekleri eğlence oyun müzik küfür kızla olmaları yüzünden yani bi kaç günahı yüzünden ateist tekfir etmesi yada onlar dinden uzaklar demesi ve dahada uzak olsunlar gibi sözler söylemesi gibi tasalanmak yaparsa allah şaşırtımı bizi günahımızdan dolayı? Not irademi mantıklı yapamıyorum

  1. Aleykümselam.
   Küfre rıza küfürdür. Başkalarının küfe(kafir olmasına) aracı olan küfre girer yani kafir olur..

 8. Selamun Aleyküm.
  Mesela mafya dizisinde adam intikam için gidiyor 5 6 adam öldürüyor bizde mesela bunu övsek heyt be işte budur felan desek
  Küfürmu?

  1. Rol gereği kötülüğe karşı duran kimse rolü gereği övülebilir.

 9. Allah cc kudreti sayesinde mars jupiter ploton gibi ve daha çok gezegenlerdede dünya dışı yaşam yaratmışmıdır bu arada ömer çelakıl ehli sünnet üzeremi? Selamlar malatyadan hocam

  1. Söz konusu o gezegenler insan yaşamı için uygun değildir. Zira onlarda oksijen ya yetersiz ya da gece gündüz ısı farkı çok büyüktür. Misal gündüz 270 derece ısı varken gece eksi 270’lerde olan bir yer insan yaşamına elverişli değildir.
   Ömer Çelakıl’ın nasıl bir itikada sahip olduğunu bilmem.
   Aleykümselam.

 10. Selamünaleyküm bekir hocam hareket metodu nedir bende artık hareket metodunu uygulamak istiyorum hayatımda ama başaramıyorum ne yapmalıyım bilgi verirseniz sevinirim?

 11. Efendimiz soyunu sayarken
  Belli bir noktaya gelince Bundan sonrası için susun.”
  Diyor devamini getirmiyor.
  Bunun hikmeti nedenleri ne olabilir.
  2.sorumda
  Faiz konusunda ilgili ayette Allah ve resuluna savaş açmak tabiri nasil anlaşilir
  Biri mealden kuran okusa bunu yapan kişinin yani faiz yiyen veya bu işi yapan kişinin kafir olacagini anlayabilir.
  Bu konuda tefsirler neler diyor hocam.

  1. O hadis neredeymiş onu kaynakları ile yaz ki açıklayalım.?
   Faiz konusunda Allaha ve Rasulüne savaş açmakla ilgili ayeti kerime, faizin haram olduğunu inkar edip mübah olduğuna inanmaktır.
   Doğru dersin birisi faizle alakalı o ayeti okusa faiz alan da veren de kafir olur sanır. Oysaki ehli sünnet itiakadına göre, yani Peygamberimizin ve ashabının itikadına göre günah işleyen kafir olmaz günahkar olur ama günahı işleyen veya farzları inkar eden sünnetleri beğenmeyen kafir olur.

  2. Sorulaelaislamiyet sitesinde gördüm kaynak yazmamişlar ama efendimizin soyuyla alakali sorulan bir soruya cevap olarak bazi hadislerde yazmişlar oda vardı.
   Yani efendimiz soyunu sayiyor biryerden sonra burdan sonrasi için susun diyor

 12. Hocam selamunaleykum. Cok soru sordum kusura bakmayin fakat mesela bir erkekle konusurken utaniyorum veya tanismak istemiyorum yeni bir erkekle. Yabanci erkeklerden mesaj gelince kendimi huzursuz hissediyorum cok mu abartiyorum sizce ölçü ne olmali ??

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Mesajın içeriği önemli olan. Karşı tarafa yazacağın mektubun içeriğinde müstehcenlik yoksa bir beis yoktur. Şayet anlaşıp evlenmek istediğin birisi ise, şeriat sınırları içinde kalmak kaydı ile ciddi olarak şartlarını yazar anlaşabilirsin.

 13. Selamünaleyküm hocam. Hocam aile bireylerim arasinda temizlige pek dikkat etmeyen tuvaletten ciktiktan sonra el yıkamadigina sahit olduklarim var. Aile büyüğüm diye söyleyemiyorum da. Hocam ben de kafamda cok takıntı yapıyorum o ellerle her yere dokunuyorlar bana da temas ediyor falan bana da mikrop bulasiyor ve ben de gün icerisinde baskalarina temas edip bulastiriyorum diye sıkıntı yapıyorum kul hakkına girer miyim ben bu sekilde, ne kadar kacabilirim ki bu durumdan gunluk hayatta pek cok nesneye temas ediyorum sonucta kimseye zarar vermek istemiyorum

  1. Aleykümselam.
   Sen niçin kul hakkına girecekmişsin? Yok öyle bir şey vesvese etme.
   Senin büyüklerin öyle yapıyorsa uygun bir şekilde uyarmalısın. Sana elle dokunuyorlarsa ellerini yıkarsın olur biter.

  2. işte sadece bana temas etseler neyse, gun icerisinde kapı kollari olsun, kağıt paralar olsun evin icinde de dusunebileceğiniz pek cok yer yani, benim kıyafetlerim de buna dahil. onlarin oyle dokundukları nesnelere ben de dokunuyorum mecburen, vebal almak da istemiyorum ben de onlarin yuzunden baskasina mikrop bulastiricam boyle diye. sıkıntı haline geldi artik evde kapı kolu gibi şeylere dokunduğumda ellerimi yıkasam mesela gun icerisinde lavaboda gecirecegim zamani tahmin edersiniz hocam nasil yapsam boyle bilemiyorum artik

  3. Tamam da onlara bunu güzellikle öğretebilirsiniz. Zor bir şey değil tuvalet adabını yapmak.

 14. Hocam selamunaleykum. Sıkıntılı olduğumuz zamanlarda iyice bunaldığımız zamanlarda hangi zikirleri,duaları okuyalım ??

  1. Aleykümselam.
   Sıkıntılı zamanlarda çokça salavat ve istiğfar okuyunuz. Ayrıca inşirah suresini her gün abdestli olarak 33 veya 99 kez okuyunuz.

  2. Özel günlerde Kuran okunamaz.
   Ama salavat ve istiğfar okuyabilirsiniz.

 15. Hocam sizden öğrendiğim kadariyla zamana sövmek küfürdü sanırım yani mesela biri geçmişe sövse küfür.
  Benim sorum aşagidaki soruya zamanin akip gitmesiyle hızlı geçmesinden dolayi zamana karşi yakınma tarzı bişi var belki isyanda olabilir tam bilemiyorum bu sözlerde küfur varmı
  nereye gider basını alıp sorarsın
  kimbilir durmadan nasıl susarsın
  bilmeden bosuna atıp tutarsın
  su gibi akıp geçer ZAMAN
  gezdin tozdun AMAN AMAN
  sazdın sözdun AMAN AMAN
  giderek üzdün bizi ZAMAN
  yazdın çizdin AMAN AMAN
  incecik izdin AMAN AMAN
  sıraya dizdin bizi ZAMAN
  hep kacıp yeni bir adım atarken
  dibine kadar çileye batıp çıkarken
  içine atıp atıp yoluna basıp giderken
  su gibi akıp gecer ZAMAN
  gezdin tozdun AMAN AMAN
  sazdın sözdun AMAN AMAN
  giderek üzdün bizi ZAMAN
  yazdın çizdin AMAN AMAN
  incecik izdin AMAN AMAN
  sıraya dizdin bizi ZAMAN

  1. Burada zaman mefhumunu suçlamak var. Zamanın ne iradesi var ne de bir şuuru var. Allahın yarattığı zamanı suçlamak ahmakların işidir.

 16. Selamünaleyküm. Kıldığımız namazlarımızın, tuttuğumuz oruçlarımızın Allah katında kabul olduğunu nasıl ve neye dayanarak anlayabiliriz?

  1. Aleykümselam. Kıldığın namazların tuttuğun oruçların kabul olduğunu daha iyi müslüman olmak çabalarınızın arttığında anlarsın.

 17. Hocam incil hz isadan 60 100 yil sonra yazildi bunu biliyorum
  Peki tevratin asıl hali sanirim bi kutudaymiş sonra o kutuya ne olmuş birde tevrat ne kadar sonradan yazilmaya başlandi.
  Son olarakda yahudiler ellerinde bulunan bir tevrat varmiş bunun orjinal tevrat olduğunu iddia ediyorlar

  1. Rasulullahın vafeatı anına yakın bir zaman içinde kağıt istemesi, yerine gelecek olan halifeyi yani Hz Ebu Bekiri yazacağı söylenir ama daha sonra vazgeçer.

  2. Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   – “(Ey Muhammed!) Sen bundan [Kur’an-ı kerim indirilmeden] önce, bir yazı, bir kitap okumadın, elinle de yazı yazmadın. Böyle olsaydı, bâtıl yoldakiler şüpheye düşerlerdi.) [Ankebut 48]
   Peygamberimizin okur yazar olmadığı Kuranla sabitken Peygamberimizin okur yazar olduğunu iddia etmek küfürdür. Peygamberimiz, vefat etmeden önce kağıt kalem istemesi ve “bir şeyler yazacağım” demedi “bir şeyler yazdıracağım” diye te’vil edilir.

 18. Selamünaleyküm. Namaz kıldığımız zaman yanımızda çalan bir telefonu kapatmak için kolumuzu kaldırıp telefonu kapatmamız, namazımızı bozar mı?

  1. Aleykümselam.
   Evet namazı bozar. O sebeple namazdan önce sessize almak gerekir.

 19. Selamun Aleyküm.
  Mesela efendimizin yanina biri gelip mucize gostermesini istediğinde efendimiz ağaç felan çagirirmis veya farkli mucizeler bunun sonucunda adam iman ediyor.
  Ama bazi kişilerede bir mucize göstermeden direk konuşarak iman etmelerini istiyor
  Burayi tam nasil açiklariz hocam

  1. Aleykümselam.
   İlim sahibi anlayışlı kimseler Kuranı ve Rasulullahı dinlediğinde iman etmişlerdir. Anlayışı az kimseler ise mucize gördükten sonra iman etmişlerdir.

Bir cevap yazın