Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 21.815 yorum.

 1. Selamun aleyküm.
  Muharrem ayında sadece aşure günü oruç tutsak yeterli olur mu?
  Ayrıca kaza oruçlarımızı tutarken nasıl niyet edebiliriz?

  1. Aleykümselam. Muharrem ayında oruç tutmak farz ev vacib değildir. Bu ayda oruç tutmak sünnettir. bir gün de tutsan olur üç beş gün de tutsan olur.
   Kaza orucunu tutmak için imsaktan önce niyet etmelisin ve, “niyet ettim Allah rızası için yarınki gün tutmadığım en son ramazan orucunun kazasını tutmaya” diye niyet edersin.

 2. Selamun aleyküm.
  Dua ederken, ey şahı Nakşıbendi, ey Abdülkadir Geylani hazretleri, benim falan işimin olması için dua edin Allah’a” gibi şeyler söylenilebilir mi?
  Ayrıca istiğaze ve teberrük caiz midir?

  1. Aleykümselam.
   Dua ederken ey falan filan benim falan filan işimin olması için Allaha dua edin demek bazı ulemaya göre caizdir. Ama bunda çok dikkatli olmak lazım. Onların sadece vesile olduğunu her iyiliğin yaratıcısı Allahu teala olduğu bilincinde olarak söylemek lazım.
   İstiğaze değil istiazedir. İstiaze sığınmadır. Biz ancak Allaha sığınırız.
   Zahiren birinin korumasına sığınılsa bile mümin olan kimse hakikatte herkesi ancak Allahu tealanın koruyacağına inanmalıdır.
   Teberrük: Bereketlenme, mübarek sayma gibi manalara gelir. Her ne şey olursa olsun mümin kendisine gelecek her faydayı Allahtan bilmeli kişiler ve eşyalar sebeptir vesiledir.

 3. Ordaki ikindi vakti (günün 5/1) ile ümmetimin ömrü 1500 bağdaşiyor 5.1500 (7500) efendimiz 500 lü yillarda doğdu -500 daha 7000 eder aslinda birde 7 bin sene hadisi i katarsak 3ü uyum içinde ama bilime ters düştüğünden kabul edemeyiz ben bunu diyanet kurula ve sorularlaislamiyete sorarim
  ***
  Hocam Allahu Tealanin Kabei Muazzamayi bu şerefsiz kişilerin olduğu ülkeye emanet etmesini tam nasil açiklariz Keşke ehli sünnet Bir ülkenin idaresi altına girseydi en doğrusunu Rabbim bilir
  Kabe imami eğer yanliş tercüme yoksa kendilerinin ve amerikanin dünyayi yönettiğini söylüyorlar amerikanin köpeği olmuşlar kendilerini eleştiren bir müslümanada fitne çikarma diyor o abimizinde dediği gibi fitne fitneye
  susmaktır !
  ***
  Sorumda bir kısmı yanliş ifade kullandim haşa emanet felan diye böyle düzelteyim.
  Hocam Allahu Tealanin Kabei Muazzamayi bu şerefsiz kişilerin olduğu ülkenin idaresi altına bırakmasını tam nasil açiklariz Keşke ehli sünnet Bir ülkenin idaresi altına girseydi en doğrusunu Rabbim bilir
  Kabe imami eğer yanliş tercüme yoksa kendilerinin ve amerikanin dünyayi yönettiğini söylüyorlar amerikanin köpeği olmuşlar kendilerini eleştiren bir müslümanada fitne çikarma diyor o abimizinde dediği gibi fitne fitneye susmaktır !
  ***

  1. Senin anlayışına göre bağdaşıyor ama bize göre o yorum hatalı.
   İkindi vaktinden murat günün sonuna 1500 yıl kala olması daha ilmidir…
   Siz bizim yazdıklarımızı ya okumadınız ya anlayamadınız galiba.
   Bu mevzuyu her nereye sorarsanız sorunuz ama bize bu konuda başka soru sormayınız.!
   Kabe-i Muazzamayı Allahu Teala o vahabi alçaklarına emanet etmedi, müslümanların zaafı o sapıklara orayı kaptırdı.
   İngiliz keferesi o bölgeyi Osmanlıdan alırken yahudi kökenli suudlara vermesi ve siyonist Amerika ile de anlaşması sebepsiz değildi elbette.

 4. Sorucagim soru sitenizde var ama o şekliyle değil.
  Sorum insanlik tarihiyle ilgili.
  Siz daha çok milyonlarca yil önce insan olmuyan fosilleri değerlendirmişsiniz hocam
  Ben bazi şeyler yazip sizden ve diyanet kurulada yazicam tevil beklicem sizden.
  Çatalhöyük kazı çalışmalarında MÖ. 7400 – 6200 yılları arasına tarihlenen 18 neolitik yerleşim katmanı açığa çıkarılmıştır.
  Anadolunun çeşitli yerlerindeki kazılarda 10 bin yıl evvelisine ait yerleşimler ve medeniyetler ortaya çıkmaktadar.
  2005 yılında National Geographic ve IBM ortaklığıyla başlatılan Y-DNA Project. çalışmasında insanlık tarıhinin 204 bin evvline kadar inilebilmiştir. Tüm dünyadaki insanları kapsayan y-DNA kodlarının Etiyopyada bazi kabilelerde görülmüştür.Amerika kıtası yerlilerinin 10 bin yıllık geçmişine kadar inilebililmektedir. İnsanların ilk 150 bin yıl kuzey afrika ve ortadoğu da yaşadığı son 30 bin yılda uzak doğu ve avrupa gibi kıtalara yayıldıkları genetik kodlarla ortaya çıkmıştır
  Peygamberimiz (asv),“Ben insanlığın ikindi vaktinde geldim.”
  buyuruyor. Diğer bir hadisinde ise
  “Benim ümmetimin ömrü 1.500 seneyi pek geçmeyecek.”
  buyurmuş. Günün dörtte ya da beşte biri olan ikindiden akşama kadar ki vakti 1.500 yıl kabul ettiğimizde, insanlığın ömrünün 6.000 – 7.500 yıl arasında olduğu ortaya çıkar. Diğer bir meşhur hadis rivâyetinde ise bu açıkça ortaya konmuştur:
  “Âdemden kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.
  Mucize kaynaği kuranin haşa yanliş olabilme ihtimali yok ama bu konuyla alakalida teviller olabilir diye dusunuyorum.

  1. Kuran’da insanlığının ömrünü belirten açık bir ayet yoktur.
   Peygamberimiz,
   “Ben insanlığın ikindi vaktinde geldim.” buyuruyor.
   Bu hadiste belirtilen ikindi vaktidir ama ikindinin hangi sürecindedir? Başımı sonumu o belli değildir.
   O sebeple bu hususta yıl belirtilerek yapılan yorumlar eksiktir.
   Diğer bir hadisinde ise,
   “Benim ümmetimin ömrü 1.500 seneyi pek geçmeyecek.” buyurmuş.
   Şöyle bir yorum yapılmıştır:
   (Günün dörtte ya da beşte biri olan ikindiden akşama kadar ki vakti 1.500 yıl kabul ettiğimizde, insanlığın ömrünün 6.000 – 7.500 yıl arasında olduğu ortaya çıkar. Diğer bir meşhur hadis rivayetinde ise bu açıkça ortaya konmuştur)

   Bu yorum da yanlıştır. Çünkü hadiste, “ümmetimin ömrü 1.500 seneyi pek geçmeyecek” derken bu 1500 yıl ümmetin ömrünün hangi devresinden baz alınmıştır bu belli değil. Bu 1500 yıl Mehdi ve Hz. İsa geldikten sonra ki 1500 yıl neden olmasın?

   “Âdem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü yedi bin senedir.”
   Bu hadisi böyle anlarsak çok yanlış anlamış oluruz. Çünkü yapılan kazı çalışmalarında bilimsel olarak kanıtlanmış verilere göre 10-15 bin yıl önce yaşamış insan kemikleri var. Allahın Rasulü de yalan ve yanlış söylemeyeceğine göre hadisi öyle anlarsak yanılan bilim ve Rasulullah değil bizim eksik anlayışlarımızdır.
   O yedi bin yıl ahiret yılına göre mi, başka yıl ölçüleri var onlara göre mi, onu ancak Allahu Teala bilir. Bizim yorumlarımız birer varsayımdan ibarettir.

   Hadis kaynakları:
   [bk. Kenzu’l-Ummal, h.no: 16459; Tezkiretu’l-Mevduat, I/223.; Sahavî, el-Makasıdu’l-hasene (Deylemi’den naklen), I/693, h.no: 1243; Munavî Feyzu’l-Kadir, III/547; h.no: 4278 (Deylemi’den naklen)]

 5. Bu rivayeti değerlendirirmisiniz hocam burfan hz muaviyeye iftira atiliyor

  Bureyde’nin oğlu) Abdullah b. Büreyde şöyle anlattı: ‘Ben ve babam (Büreyde) Muaviye’nin huzuruna girdik, o bizi bir döşek (firaş) üzerine oturttu, derken bize yemek getirildi, birlikte yedik, daha sonra şarap getirildi (ütiynâ bi’ş-şarâbı), Muaviye içti, sonra babam (Büreyde de) içti. Sonra o (Hz. Muaviye) şöyle dedi: ‘Ben onu Rasulullah (s.a.v.) haram kıldığından beri içmedim.’ Daha sonra Muaviye şöyle dedi: ‘Ben Kureyş’in en güzel/yakışıklı, en iyi, cömert ve güzel konuşan, onu (hamrı=şarabı) bulduğum gibi, onun lezzetini de bulan bir gençtim. Ve ben giyim kuşamına dikkat eden ve biri benimle konuşunca iyi konuşan bir gençtim.”[1]

  1. Bu Hz. Muaviye’ye iftiradır. Zaten kaynağı da Şia kaynağıdır. Şiaya ise itibar edilmez.

  1. Samimi müminlerin anlaması veya teslim olması, münafıkların kalbindeki hastalıkların ve içindeki çürüklerin ortaya çıkması için bazı hadisler müteşabihtir.

 6. Hocam Ahmed ve ahyed isminin 1.asıl manası nedir 4 5 tane varda 1.manalari arapçada ve türkçede nedir

  1. AHYED ismi, Peygamber Efendimiz’in sallahu aleyhi ve sellemin Tevrat’ta geçen ismidir. “Hakka davet eden, Cehennemden uzaklaştıran” anlamına gelir.
   Ahmed ismi Peygamberimizin İncil’de geçen ismidir. Çok övülen anlamına gelir.

 7. Hocam Allah rizasi için sizden bir ricam var.
  Maalesef bu vesveseden kurtulamiyorum şeytan hep kafamin içinde ve sürekli dinsizlerin dinimizle ilgili iddialarini cevaplamaya çalişiyorum islami sitelerde ve kafamda.
  Ve tabiki bu iddialarinda sonu olmadiği gibi kafamda çok yoruldu
  Benim sizden ricam namazinizda benim bundan kurtulmam için Yüce Allaha dua edermisiniz sizi 2017 ocaktan beri takip ederim ve dinimizin en önemli konularindan biri olan elfazi küfr konusundada sizden öğrendiklerim sayesinde belkide ebedi cehennemden kurtuldum sizi çok seviyorum bana dua edermisiniz beni biliyorsunuz zatrn Adım Berat

  1. Şu daha önce çok ve lüzumsuz soru soran Berat değil misin sen?
   Bak kardeşim yanlış şeyleri okur ve dinlersen hem imanını kaybedersin hem de vesveseden asla kurtulamazsın.
   Bu dediklerimi anlar uygularsan kurtulursun Bu dediklerimi yapmayacaksan beni bir daha rahatsız etme.

 8. Hocam 2006 yilindaki bir gazete yazisinda
  Süleyman Ateş yazısında banka faizinin haram olmadığını yazmış. Gerekçesi de “Allah mazlumlar ezilmesin diye faizi yasaklamıştır. Banka faizinde ise mazlum para kazanıyor.” mantığından yaklaşmış olaya. Sadece tefeciliğin günah olduğunu söylüyor.

  Bu ifadeleri doğrumu yazmışmi bilmiyorum ama buna cevap verirmisiniz nasil böyle bir fetva verir

  1. Faiz ayetle ve hadisi şerifle haram kılınmıştır. Kurana yanlış mana vererek faizin helal olduğuna dair fetva veren kafirdir. Ona inana da kafirdir.

 9. Hocam bi dinsizin iddiası varda size sormak istedim
  Kuran midraş metinlerinden kopyalanmıştır. Midraş metinleri Tevrat’ın tefsiri niteliğindedir. Ama bu midraş metinlerinde bazı çeviri hataları vardır bu sonradan kanıtlandı. Midraş metinlerindeki hatalar aynen Kuran’da da mevcut. Mesela Tevrat’ta İbrahim’in ateşe atılması diye bir olay geçmez. İbrahim ur’a sürüldü ve ur ona zarar vermedi şeklindeki ayet bir yahudi tefsirci tarafından aremiceye çevrilirken İbrahim ateşe atıldı ama ateş ona zarar vermedi şeklinde çevrilmiştir. Çünkü o tefsirci ur’un bir şehir ismi olduğunu bilmiyordu. Aramice’deki ateş anlamına gelen or kelimesinin İbranice’deki karşılığı zannediyordu. İşte bu hata Kuran’ın midraş metinlerinden kopyalandığının sarsılmaz kanıtı.

  Hocam bu tefsirci çevirirken yanliş çevirmiş ama tesadufen dogruyu bulmuş olarakmi bakmamiz gerekiyor

  1. Kur’an Allahu Tealanın kelamıdır. Onun bir misli yazılamamıştır. Yazamazlar da. Kafirin iddiası evhamdır. Başka kafirlerin yazdıklarını okumuştur oradan zırvalamaktadır. Allah ona hidayet eylesin. Rasulullahın zamanındaki tevrat ve inciller bozulmuştu. Onlar Fransa Bilimler Akademisi eski dekanı Prof Mark Bucella’nın dediği gibi incil ve tevrat çağdaş ilimlerle çelişmektedir ama Kuran çağdaş ilimle tam bir uyum içindedir hatta ona öncülük yapmaktadır..
   Tevrat ve incil “dünya düz tepsi gibidir ve yerinde sabittir” derken Kuran dünyanın yuvarlak olduğuna ve ekseni etrafında döndüğünü beyan eder.
   Bozulmuş tevrattan alıntı olan bir kitap onun gibi yanlış olmaz mı?
   Geniş bilgi için linkimizi tıkla.
   https://islamdergisi.com/genel/kuran-incil-ve-tevrat/

 10. değerli hocam bu sene yks sınavım var ve ders çalışıyorum dua ediyorum sizinde dualarınızı beklerim

  1. İnşaallah sizde dua ederiz İzzet kardeşim. Rabbim hayırlısı ile muvaffak kılsın sizleri.

 11. Selamün aleyküm hocam. Üniversite zamanı ailemin evlenmemi istediği kişiyle dini nikah kiydik. Ailemin dini hassasiyeti yok. Ben de elhamdülillah sonradan dinimi tanıdım. Okul bitene kadar da bir şekilde görüşüleceği için ben dedim nikah yapalım diye. Yaptık. Nikah sırasında talak hakkını almadım. Daha sonra o kişi bana verdiği namaz kilacagim, çalgılı düğün yapmayacağım gibi sözleri tutmayacagini anlayınca talak hakkı bana da ver ben de kendimi bosayabileyim dedim tamam dedi. Ama düzelmeye başlayınca o kişi ben de talak hakkını geri verdim çünkü sinirle bir şey yapmayayim dedim. Ama sonra gene geri aldım talak hakkini. Neyse hocam o da bana bosol demesin diye anlaşma yaptık kırmızı bir kağıda bosol yazmazsak bosanmamiz olmasın diye. Ama iş gerçekten ayrılığa gelince kağıtla ugrasmadik. Nisani babam atti. Telefonda ben de kendimi bosadim dedim. O da sessiz kaldı. Kabullendi yani. Ama bişey dediğini hatırlamıyorum lafimin üzerine. Daha sonra görüşmedik zaten. Ben 2 yıl sonra başkasıyla evlendim. Ama hala ya o kişiden bosanmamiz olmadıysa diye üzülüyorum çünkü talak hakkını nikahtan önce almak gerekirmiş sanırım. Ya da boşanma hakkını aldığın yerde kendini bosaman gerekirmiş. Daha sonra o kişiyi de aradım ben de talak hakkı yok muydu diye. O da evet vardı sen de bosadin dedi. Hocam durumum nedir? Bir çocuğum var şuan. Ya zina cocuguysa diye çok üzülüyorum.

  1. Aleykümselam Dilek hanım.
   Erkek, eşine talak hakkını ancak nikah kıyılmadan önce verebilir sonradan olmaz.
   Resmi olarak nikah yapmadıysanız o adamın “seni boşadım” veya “boş ol” demesi gerekirdi. Ondan sonra aradan 3 ay iddet süresi bekledikten sonra yeniden nikahlanma hakkı elde edebilirsiniz…
   Resmi nikah yapmadan dini nikah yapmak ne kadar mahzurlu siz de bunu yaşamışsınız işte.
   Burada mağdur olan kadınlardır maalesef.

  2. Neyin ne yapılması gerekir Dilek hanım? Soruyu yazar mısınız lütfen.

  3. Siz sanırım ilk nisanlimla olan nikahın bozulmadığını ifade etmissiniz. Ben şuan başkasıyla evli ve 1 çocuk sahibiyim. Ne yapmalıyım?

  4. Önceki nişanlına aklı selim birisini gönderip ondan “Dileği boşadım” sözünü almanız gerekir.
   Ondan üç ay sonra şu anda eşim dediğiniz kimseyle yeni bir nikah akdetmeniz icap eder.

  5. Hocam başka güvendiğim iz bir hoca soyle yanıt verdi.”V aleyküm selam
   Boşanma hakkı nikahta verilir ama sana boşamak için vekalet verebilir sende bu vekaleti kullandınız Ve o da sessiz kalarak kabul etti bir bain talak gerçekleşti” bu yanıtı kabul eder bilirmiyiz

  6. Evet boşanmak için vekalet verebilir. Sana boşanmak için vekalet verdiyse sen de o hakkı kullandınsa boşanma gerçekleşmiştir.

  7. Hocam ben sorunu aynen size sorduğum gibi sordum diğer hocalara da. Bu cevabı veren hoca kıymetli bir hoca. Soner duman, sorularla İslamiyet sitesi ve dinimizislam siteleri de problem yok. Bosanmissiniz, şuan ki nikah sahihtir dediler. Ama ben vekalet ver dedim mi bilmiyorum talak hakkı bana da ver demisimdir. Çok zaman geçti. Bir de bu kağıda yazma olayını yapmadigimdan sorun olur mu diye dert ediniyorum. Sizin cevaplariniz bana çok daha yakın geliyor. Ne olur siz en doğrusunu söyleyin.

  8. Siz emin değilsiniz anlaşılan. O takdirde Adama sosyal medyadan mesaj çek seni boşadım diye bir mesaj çeksin. Akabinde üç ay sonra şimdiki beraber olduğun şahısla nikah yaparsın.

  9. Hocam çocuğum veledi zina mi yani? En çok buna üzülüyorum. Eski nişanlılar hiç cima olmadı zaten halvet oldu sadece. Ve suanki eşimle evlendikten sonra bende talak hakkı vardı dimi diye aradım o kişiyi. Evet sen de bosadin kendini. Mutluluklar dedi bana. O da bu işin bittiği kanaatindeydi

  10. Tamam o boşandığını söylemiş daha ne diye vesveselenip durursun?
   Yalnız o boşanmadan ne kadar zaman sonra eşinle nikah yaptın?
   Eğer iddet süren dolmadan yaptın ise halen nikahsız sayılırsın yeniden nikah yaptırman gerekir.
   Çocuğun bir suçu yok. Veledi zina sayılmaz çünkü bilerek zina olmamış.

  11. Hocam yaklaşık 3 yıl sonra evlendim. Ama evlendikten sonra bu olay kafama takıldı dediğim gibi telefon ettim sordum var diye sende boşamak hakkı ben vermiştim dedi bana. Ama hala için yanıyor işte ya günah bu iş yaptıysam diye

  12. Boşama hakkı demek vekalet vermek demektir. Tamam sen de bir talakla boşamışsın sonra da onunla barışmamışsın artık vesvese edip kendine hayatı zehir etmenin manası yok değil mi?.

 12. Selamünaleyküm. Size bir sorum olacaktı. Vahdet-i vücut felsefesi, kişiyi şirke götürür mü, Vahdet-i vücut felsefesinin bir Müslümana zararı var mıdır? Bu durumdan biraz korkuyorum. Konu hakkında bilgilendirilseniz sevinirim.

  1. Aleykümselam.
   Önemli bir konuya değinmişsiniz tebrik ederim sizi.
   Vahedti vücut konusu ağır bir konusur. Ehli tasavvufun zahir ve batınını riyazat ve mücahede ile temizleyip İlahi isimlerin nuru ile cilaladıktan sonra ruh gözünün eşyada yansıyan İlahi isimlerin ışıltılı nurlarının güzelliğini gördüğünde -haşa- eşyayı ve tüm evreni bir bütün olarak Allah zanneder ve ona aşık olur aklı başından gider.
   Büyük veli ve alim İmamı Rabbani bu durumda olan bir kimse ibadet yaparak sarhoş olduğu için manevi sarhoş halinde olduğu süre içinde günah işlese de ona günah yazılmaz mazurdur der.
   Amma onların durumuna gelmeden o velileri taklid ederek, evrene ve içindeki eşyaya Allah dese kafir olur.

 13. Selamünaleyküm hocam cinlerin yani diğer adıyla 👽 uzaylıların uçan disk şelinde ufo araçları varmı? Birde haşa bunlara derin sevgi duyarsak yoldan çıkarmıyız yani allahü tealanın yarattığı diyip tanrı olarak asla görmem gök ehli oldukları için uzaylıları ama sorun olurmu?

  1. Aleykümselam.
   Cinlerin o tür uydurma araçlara ihtiyaçları yoktur. Cin taifesi bir anda dünyanın etrafını dolanabilir. Onlar ışık hızında hareket eden varlıklardır. Ufo gibi şeyler kafirlerin hayal mahsülüdür.
   İnsan ve Cinlerin müslüman olanlarını Allah için sevmek gerekir ama cinlerin ve insanların kafirlerine yani cin şeytanlarına ve insan şeytanlarına Allah için buğz etmek farzdır.

 14. Hocam İsrail deccalmidir
  Efendimiz tek gözünün kör olacagini soylemiş deccalin ama gözü kör olmasa bile müslümani katleden zulum eden israil deccal olabilirmi

  2.olarakda ben buraya isim ve mail yazmak istemesem veya üşensem saçma sapan birkaç harf yazsam isim ve maile şuanda olduğu gibi yani bu yalanamı girer siz zaten öyle bir isim ve mail olmadiğini biliyorsunuz

  1. İtrail deccal vekilidir.
   Gerçek deccal daha henüz zuhur etmedi.
   Özel durumlarda gerçek adınızı kullanmayıp rumuz kullanabilirsiniz. Ama erkekseniz kendinizi bayan, bayansanız kendinizi erkek olarak tanıtmanız yalancılıktır.

 15. Hocam siz elfazi kufr konusunda detaylara hakimsinizde size sormak istedim
  Şu türküde küfür varmı özellikle ezan kısmı için soruyorum oyun havası tarzında bir söyleşi;

  Sabahtan kalktım ki ezan sesi var
  Ezan da sesi değil yar yar burçak yası var
  Ezan da desi değil yar yar burçak yası var
  Bakın şu adamın kaç tarlası var

  Amanın kızlar ne zorumuş burçak yolması
  Burçak tarlasında yar yar gelin olması
  Eğdirme fesini yar yar kalkar da giderim
  Evini başına yar yar yıkar da giderim

  Sabahtan kalktım da sütler pişirdim
  Sütün de köpüğünü yar yar yere taşırdım
  Burçak tarlasında aklım şaşırdım

  Amanın kızlar ne zorumuş burçak yolması
  Burçak tarlasında yar yar gelin olması
  Eğdirme fesini yar yar kalkar da giderim
  Evini başına yar yar yıkar da giderim

  1. Uykusundan uyandığında uyku sersemliği ile kulağına gelen türküyü ezan sanan ama biraz kendine geldiğinde türkü olduğunu anlayan bir aşığın sözleridir.
   Bunda ezana bir hakaret veya ezanla alay yoktur bundan dolayı küfür alameti yoktur.

 16. Lenin döneminde islam, çarlıktan kalan ezilen din kategorisinden çıkarılıp hıristiyanlıkla eşitleniyor. Hac hakkı, çarlığın rehin aldığı kutsal emanetlerin müslüman topluluklara teslim edilmesi, birçok caminin restorasyonu… Hepsi Lenin döneminde.
  Bölgenin müslümanlarını da es geçmemek gerek tabii. Hem iç savaşta beyazlara karşı, hem de işgalde nazilere karşı iki kez cihat ilanı var. Cihat ilanını, ölçeğinden bağımsız, sadece politik bir duruş olarak değerlendirmek gerek.
  Hocam bu Allaha şirk koşan Tanri yok diyen zalim dinsizin islam lehindeki yaptiklari nasıl yorumlanır

  1. Allahu Teala kafirlerin yaptıkları iyiliklere sevap verilmeyeceğini beyan etmiştir. İyilikler ancak iman ettikten sonra değer bulur.

  2. Hocam benim sorum şuydu
   Lenin allaha inananlarin cahil olduğunu tanrinin olmadiğini bunlarin safsata olduğunu söyleyen bu kafir İslam lehinde birşeyler yapmasi Allahın nasil bir mesaji olabilir
   Yani zalimde olsa Allah onu islama bir şekilde hizmet ettirtmiş bazi noktalarda denilebilirmi

  3. lenin keferesi İslam lehine hiçbir iş yapmamıştır. Allahın mesajı Kurandır. Onun açıklaması da Peygamberimizin hadisleridir. Onları okursan Allahın mesajını anlarsın.

  1. Allahu Teala buyurdu ki (mealen):
   Maun/ ayet: 4 – Veyl(Cehennemin derin vadisi) o namaz kılanların ki,
   Maun/ ayet: 5 – Onlar kıldıkları namazdan gafildirler.
   Maun/ ayet: 6 – Onalar (namaz ve diğer ibadetlerde) gösteriş yaparlar onlar,

 17. Hocam günümüz oyunlariyla alakali sizinde anliyacağiniz tarzda basit ve kısa soru sorucam.
  Şimdi oyunda Savaşcı,Okçu,Sihirbaz,Birde diğer karakterlerin canı azaldığında canını yükselten karakter var.
  Benim sorum o karakterin adı Priest Türkçesi Rahip demek
  Bu karakterde diğer karakterler gibi hayvan kesio ama rahip görünümünde değil ekstra özelliği ise oyunda canı biten azalan kişinin canını yükseltmek kendisininde vs.
  Benim sorum o karakteri alan bir müslüman kendisi derseki ben haşa rahip felan değilim dese dahi o kişi o karakterden dolayi kafirmi olur

  1. Rahip rolünü üstlenip o rolde rahibi temsilen oyun oynayan kafir olur velev ki ne niyette olursa olsun fark etmez.

 18. Hocam Efendimizle alakali 2 sorum var.
  Efendimiz kendisine tevrattan soru soran bi yahudi alime verdiği cevaplar karşisinda alim müslüman olmuş.
  Yine efendimiz 2 tane yahudinin karşisina zina dolayisiyla gelmesinden sonra tevrattaki hükmü sormuş adam okurken recmi gizlemiş ama sanirim bi sahabe farketmiş sonra recmedilmiş efendimizin tevrat bilgisiyle yahudi alimi müslüman yapip tevrattaki zinanin hukmunu bilmeme sebebi Allahin o an kibildirip bildirmeme durumundan dolayimidir.
  2.si Efendimizin büyük krallara çektiği mektuplara geri dönüşler olmuşmudur

  1. Abdullah bin Selam isimli bir yahudi alimi soru sormuş ve müslüman olmuştur.
   Peygamberimizin gönderdiği mektuplar geri gelmiş veya gelmemiş bundan sana ne be kardeşim? Sen kendine bak.
   İmanını nasıl kurtaracaksın, Allahu kabirde sana ne soracak kıyamet günü cehennemden nasıl kurtulacaksın onları öğren.
   Size tavsiyem şu linkteki yazıları lütfen okuyunuz.
   https://islamdergisi.com/genel/iman-ile-kaygi/

Bir cevap yazın