Flört ve Zina Haramdır

SORU: (Hakkı’dan): Selamünaleyküm hocam. Bazı genç erkekler kızlar sevgili dışında erkekle kızın kanka veya flört sevgili olması sonra el ele tutuşması sarılması öpüşmesi günah değil bunlar Kuran-ı Kerimde yazmıyor. Ne mealde ne tefsirde hatta nur ayetlerinde bile olmadığını söylüyorlar. “Biz baktık öyle bir şey yok” diyorlar. “Sen yanlış anlamışsın yanlış okumuşsun yanlış kişileri dinliyorsun” diyorlar. “Sana yanlış anlatmışlar” diyorlar ve diyorlar ki “İnsanlar birbirini tanımadan kendi kendine nasıl arkadaş, sevgili ve eş seçecek” diyorlar. Siz bu cahil gençliğe ne diyorsunuz?

CEVAP: Flört zinaya götüren sebeplerdendir. Bazı gençlerin “İnsanlar birbirini tanımadan nasıl arkadaş, sevgili eş seçebilir” demeleri, bilgisizliktendir… Flört zamanında kız da erkek de kaplanın avdan önce pençelerini sakladıkları gibi kötü taraflarını olabildiğince saklarlar. Her iki taraf da kendilerinin en iyi tarafını göstermeye çalışırlar. Böyle yapmazlarsa hemen kopmalar başlar.
Sağlıklı ve uzun ömürlü evlilikler aynı inancı paylaşmakla mümkündür. İnsanlar birbirlerine şeklen ısınır ve birbirlerini beğenirlerse geriye ailelerin tanışmaları olmalı. Onlarda anlaşırlarsa bu tür evlilikler eskiden de olduğu gibi daha uzun ömürlü olur.
Madem evlenecek kimseler birbirlerini daha çok tanımaları gerekiyormuş da şimdiki evlilikler neden çok kısa sürüyor?
* * * *
Zina hakkında veya zinaya götüren sebepler hakkında ayet veya hadis olmadığını iddia etmek küfürdür. Kuran’ı inkar etmektir.
Kuranda zinanın ne çirkin bir şey olduğu belirtilmiştir. Hatta Cenabı Hak zina yapmaktan önce zinaya yaklaşmayı dahi yasaklamıştır.
İşte ayet:
وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنٰٓى اِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةًۜ وَسَٓاءَ سَب۪يلًا
Mealen:
“Zinaya yaklaşmayın, şüphe yok ki zina, kötülüktür ve zinada bulunmak, kötü bir yol tutmaktır.” (İsra/32)
Ayetteki “Zinaya yaklaşmayın” ibaresi flört etmeyin namahrem ile tenhada buluşmayın, onunla el ele tutuşmayın göz göze diz dize gelmeyin anlamındadır.

Nur suresinde mealen:
– “(Ey Resulüm), mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar! Bu, onlar için en uygun olan davranıştır. Allah yaptıkları her şeyden hakkıyla haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere ziynetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler.” (Nur, 24/30-31)

Yukarıdaki ayetler erkek olsun kadın olsun bütün Müslümanlara zinanın haram kılındığını bildiriyor. Ayrıca, yine hem erkek hem kadınlara, kendilerini zinaya götürecek davranışlardan sakınmaları emrediliyor. Yine bu ayetlerden insanı zinaya sürükleyen en önemli şeyin şehvetle namahreme bakmak olduğunu öğreniyoruz.
Hz. Peygamber de bir hadislerinde,
– “… Gözlerin zinası şehvetle bakmaktır.” (Buhari, İstizan 12) buyurarak harama bakmayı, göz zinası olarak niteliyor.

İslam âlimleri, yukarıda mealleri yazılı ayetlere ve konuyla ilgili hadislere dayanarak, erkeklerin ve kadınların, nikâhlı eşleri dışında herhangi bir kimseye şehvetle bakmalarının haram olduğu üzerinde ittifak etmişlerdir. Tedavi, şahitlik ve evlenme maksadı gibi, zaruret veya ihtiyaç halindeki bakmalara, fıkıhta belirtilen şartlar ve ölçüler dâhilinde müsaade edilmiştir.

Her Şey Bir “Bakış”la Başlar

Harama bakış zinanın başlangıcıdır. Bunun için gözü korumak mühimdir. “Bir bakmadan ne olur?” diyerek, bu konuda aldırmazlık gösterenler sonunda büyük felaketlerle karşılaşırlar.

Kasti olmayan ilk bakıştan, kişi sorumlu tutulmamıştır. Fakat tekrar tekrar bakmak yasaklanmıştır. Efendimiz, Hz. Ali’ye,

  • “Ya Ali! (Harama karşı) bakışa bakış ekleme. Birincisi senin için (vebal yoktur; ama) ikincisi aleyhinedir.” (Tirmizi, Edeb 28) demiştir.

Bekir Abdullah 02 Mart 2024

 

Loading

65 - 1
DİKKAT: Hakaret, küfür, tehdit içeren mesajlarla ilgili gerekli yasal işlemler yapılır. Tüm gönderilerde IP adresleri ve gönderim tarihi sistem tarafından kaydedilmektedir. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Aşağıdaki formu doldururken isim kısmında takma ad veya rumuz kullanabilirsiniz. İnternet sitesi kısmını boş bırakınız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir. Eposta adresiniz yayımlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bir yanıt yazın