Bayramda Ne yapılır, Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Değerli İslam Dergisi okuyucuları! Hepinizin Bayramını Tebrik eder, Allahu Tealadan nice huzur dolu bayramlara erebilmenizi temenni eyleriz.
Site Yönetmeni:
Bekir Abdullah

Bayram Nedir ?
Bayram, bir neşe ve sevinç günü demektir.. Arapçası’Îyd‘dir. Çoğulu ‘A’yâd‘dır. Bayram tekbirlerine ‘Ta’yîd‘, bayramlaşmaya ‘Mayede‘ denilir.
Peygamber (salat ve selam üzerine olsun) efendimiz Medine’i Münevvere’ye teşrif ettiklerinde oradaki halkın yılda iki kez eğlence yaptıklarını öğrenir ve bunun üzerine:
-” Yüce Allah o iki bayram günlerine karşılık onlardan dada hayırlısı olan iki bayram günlerini size lütfetmiştir.” buyururlar.
Bayramlar her ne kadar Müslümanların sevinç günü olsa da, Müslümanın esas bayramı imanlı olarak ruhunu teslim edip ahirete göçtüğü gündür.
Erkeklerin Ramazan ve Kurban bayramının birinci günü işrak vaktinde (güneş doğduktan yaklaşık 50 dakika sonra), iki rekat bayram namazı kılmaları vaciptir. Bayram namazlarının şartları, cuma namazının şartları gibidir. Ancak bayramlarda hutbe sünnettir ve namazdan sonra okunur.

Ramazan bayramında namazdan önce ne yapılmalıdır?
Tatlı  türünden hurma veya şeker yemek, gusül etmek, misvak kullanmak, en iyi elbiseleri giymek, fıtrayı namazdan önce vermek, yolda yavaşça tekbir okumak sevaptır.
Kurban bayramında namazdan önce ne yapılmalıdır?
Kurban bayramı namazından önce bir şey yememek, namazdan sonra önce kurban eti yemek, namaza giderken yüksek sesle, özrü olan yavaşça tekbir getirmeleri sevaptır.

Bayram namazları iki rekattır ve cemaat ile kılınır.


Bayram namazı nasıl kılınır?
1-
Önce “Niyet ettim vacip olan (Kurban veya Fıtır) bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet edilir ve namaza Allahu Ekber diyerek tekbir alınır ve eller bağlanır. Sonra “Sübhaneke” okunur.


2-
Sonra imam açıktan cemaat gizli olarak ‘Allahu Ekber’ diyerek tekbir getirilip eller üç kez  kulaklara kaldırılır. Birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.


3-
İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç kez tekbir getirilerek kulaklara kaldırılır ve yana salınır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir. Kısaca: İki salla, bir bağla, Üç salla, bir eğil diye ezberlenir.


Bayram namazına geç gelen kimse:

SORU: Bayram namazına geç yetişen ne yapar?
CEVAP: Diğer namazlardaki gibi, imam selam verince, kalkıp kılamadığı rekâtları tamamlar. İkinci rekâtta yetiştiyse, imam selam verince kalkıp Sübhaneke okur. Sonra, üç defa tekbir getirerek ellerini kulaklarına kaldırır, birinci ve ikincisinde iki yana bırakır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlar. Fatiha ve zammı sûre okur, rükû ve secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar.
İkinci rekâta da yetişemediyse, yukarıda bildirildiği gibi birinci rekâtı kılıp kalkar. Fatiha ve zamm-ı sûreden sonra, iki elini üç defa tekbir getirerek kaldırır. Üçüncüde yanlara bırakır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükûa eğilir. Secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar.

SORU: Teşrik tekbirleri ne zaman söylenir? Söylemek farz mıdır?

CEVAP: Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selam verir vermez, bir kere “Teşrik tekbir”ini okuması vaciptir. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lazım değildir. İmam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. (Halebi-yi kebir)

SORU:
Teşrik tekbiri nasıl alınır?

CEVAP: “Allâhü ekber, Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber
ve lillâhil-hamd”

Teşrik tekbirleri:
SORU:
Teşrik tekbirleri getirilen günlere ne denir?
CEVAP:
Kurban bayramının arefesinin sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazına kadar, 23 farz namazın bitiminde selam verince teşrik tekbiri okunur. Bu tekbir getirilen günler, Arefe, bayram ve eyyam-ı teşrik denilen üç gündür, hepsi beş gün ediyor. İlk güne Arefe, ikinci güne bayram, Zilhicce’nin 11, 12 ve 13. günü olan diğer üç güne de, teşrik günleri deniyor.

 

BAYRAMDA NE YAPILMALIDIR?

Bayramlar küskün ve dargınlar için bir barışma fırsatıdır. Anne babanın ve alimlerin eli öpülür. Büyükler ziyaret edilir ve bayramlaşma yapılarak hal ve hatır sorulur. Kabir ziyaretleri yapılır. Uzaklarda bulunan akraba, eş ve dostalara gitme imkanı bulunmuyorsa, onları da, günümüzün şartları içinde arayıp, hal ve hatırlarını sormakla bayramlaşma yapılmış olur.

(Visited 1.519 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Bayramda Ne yapılır, Bayram Namazı Nasıl Kılınır?” üzerine 6 yorum.

 1. Bayram namazı kılınmadan dinimizde bayramlaşmak varmıdır mümkünse acil cevap yazarsanız sevinirim

  1. Bayanlara bayram namazı kılmak vacip değildir. Bayanlar bayramlaşabilirler ancak erkekler bayram namazından sonra bayramlaşmalı.

 2. Hocam Allah Razı olsun. Buna ev işleride dahil galiba. Annem yıllardır böyle söylendiği için korkusundan ev işi de yapamamış.

 3. SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM .ÖNCELİKLE BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.KURBAN BAYRAMI İLE İLGİLİ ANNEM SON GÜN İKİNDİ ÇIKINCAYA KADAR BAYANLAR EVDE ELİŞİ GİBİ İŞLER YAPMAZLAR DEDİ DOĞRUMUDUR.

  1. Aleykümselam sayın Bülent. Sizlerin de bayramı mübarek olsun Allah, eş ve dostlarınızla birlikte daha nice bayramlara erdirsin.
   O sözün hiç bir dini senedi yoktur. Bayanların eve gelen misafirlerle ilgilenmesi için uydurulmuş bir sözdür o. Bayanlar istedikleri kadar el işi yapabilirler.

 4. Geri bildirim: Kurban Bayramında Teşrik Tekbirleri | İslam Dergisi

Bir cevap yazın