Bayramda Ne yapılır, Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Değerli İslam Dergisi okuyucuları!
Hepinizin Mübarek Bayramını Tebrik ederim.
Allahu Tealadan nice huzur dolu bayramlara erebilmenizi temenni eyleriz.
Site Yönetmeni:
Bekir Abdullah

Bayram Nedir ?
Bayram, bir neşe ve sevinç günü demektir.. Arapçası عِيدٌ  Îyd‘dir. Çoğulu ‘A’yâd‘dır. Bayram tekbirlerine ‘Ta’yîd‘, bayramlaşmaya ‘Mayede‘ denilir.
Peygamber (salat ve selam üzerine olsun) efendimiz Medine’i Münevvere’ye teşrif ettiklerinde oradaki halkın yılda iki kez eğlence yaptıklarını öğrenir ve bunun üzerine:
-” Yüce Allah o iki bayram günlerine karşılık onlardan dahada hayırlısı olan iki bayram günlerini size lütfetmiştir.” buyururlar.
Bayramlar her ne kadar Müslümanların sevinç günü olsa da

, Müslümanın esas bayramı imanlı olarak ruhunu teslim edip ahirete göçtüğü gündür.
Erkeklerin Ramazan ve Kurban bayramının birinci günü işrak vaktinde (güneş doğduktan yaklaşık 50 dakika sonra), iki rekat bayram namazı kılmaları vaciptir. Bayram namazlarının şartları, cuma namazının şartları gibidir. Ancak bayramlarda hutbe sünnettir ve namazdan sonra okunur.
Ramazan bayramında namazdan önce ne yapılmalıdır?
Tatlı türünden hurma veya şeker yemek, gusül etmek, misvak kullanmak, en iyi elbiseleri giymek, fıtrayı namazdan önce vermek, yolda yavaşça tekbir okumak sevaptır.
Kurban bayramında namazdan önce ne yapılmalıdır?
Kurban bayramı namazından önce bir şey yememek, namazdan sonra önce kurban eti yemek, namaza giderken yüksek sesle, özrü olan yavaşça tekbir getirmeleri sevaptır.

Bayram namazları iki rekattır ve cemaat ile kılınır.


Bayram namazı nasıl kılınır?
1-
Önce “Niyet ettim vacip olan (Kurban veya Fıtır) bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet edilir ve namaza Allahu Ekber diyerek tekbir alınır ve eller bağlanır. Sonra “Sübhaneke” okunur.


2-
Sonra imam açıktan cemaat gizli olarak ‘Allahu Ekber’ diyerek tekbir getirilip eller üç kez  kulaklara kaldırılır. Birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, erkekler ellerini göbek altına bağlar. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.


3-
İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç kez tekbir getirilerek kulaklara kaldırılır ve yana salınır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir. Kısaca: İki salla, bir bağla, Üç salla, bir eğil diye ezberlenir.


Bayram namazına geç gelen kimse:

SORU: Bayram namazına geç yetişen ne yapar?
CEVAP: Diğer namazlardaki gibi, imam selam verince, kalkıp kılamadığı rekâtları tamamlar. İkinci rekâtta yetiştiyse, imam selam verince kalkıp Sübhaneke okur. Sonra, üç defa tekbir getirerek ellerini kulaklarına kaldırır, birinci ve ikincisinde iki yana bırakır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlar. Fatiha ve zammı sûre okur, rükû ve secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar.
İkinci rekâta da yetişemediyse, yukarıda bildirildiği gibi birinci rekâtı kılıp kalkar. Fatiha ve zamm-ı sûreden sonra, iki elini üç defa tekbir getirerek kaldırır. Üçüncüde yanlara bırakır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükûa eğilir. Secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar.

SORU: Teşrik tekbirleri ne zaman söylenir? Söylemek farz mıdır?

CEVAP: Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selam verir vermez, bir kere “Teşrik tekbir”ini okuması vaciptir. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lazım değildir. İmam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. (Halebi-yi kebir)

SORU:
Teşrik tekbiri nasıl alınır?

CEVAP: “Allâhü ekber, Allâhü ekber. Lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Allâhü ekber
ve lillâhil-hamd”

Teşrik tekbirleri:
SORU:
Teşrik tekbirleri getirilen günlere ne denir?
CEVAP:
Kurban bayramının arefesinin sabah namazından, dördüncü günün ikindi namazına kadar, 23 farz namazın bitiminde selam verince teşrik tekbiri okunur. Bu tekbir getirilen günler, Arefe, bayram ve eyyam-ı teşrik denilen üç gündür, hepsi beş gün ediyor. İlk güne Arefe, ikinci güne bayram, Zilhicce’nin 11, 12 ve 13. günü olan diğer üç güne de, teşrik günleri deniyor.

 

BAYRAMDA NE YAPILMALIDIR?

Bayramlar küskün ve dargınlar için bir barışma fırsatıdır. Anne babanın ve alimlerin eli öpülür. Büyükler ziyaret edilir ve bayramlaşma yapılarak hal ve hatır sorulur. Kabir ziyaretleri yapılır. Uzaklarda bulunan akraba, eş ve dostalara gitme imkanı bulunmuyorsa, onları da, günümüzün şartları içinde arayıp, hal ve hatırlarını sormakla bayramlaşma yapılmış olur.

Loading

2.404 - 1
DİKKAT: Hakaret, küfür, tehdit içeren mesajlarla ilgili gerekli yasal işlemler yapılır. Tüm gönderilerde IP adresleri ve gönderim tarihi sistem tarafından kaydedilmektedir. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Aşağıdaki formu doldururken isim kısmında takma ad veya rumuz kullanabilirsiniz. İnternet sitesi kısmını boş bırakınız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir. Eposta adresiniz yayımlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Bayramda Ne yapılır, Bayram Namazı Nasıl Kılınır?” üzerine 8 yorum.

 1. Hocam selamün aleykum. Bir sorum var da. Hep aklıma takılıyordu peygamberlerin dini İslam ise niye son din İslam deniyor diye.Neyse doğrusunu ölmeden evvel öğrendim şükür. Diyalogcu sapıklar bu konuda baya tahrifat yapmışlar onu anladım. Tek hak din var o da İslam. Sorum ise şu.
  Maturidiye göre İslam tektir ve bütün peygamberlerin dini tektir İslâm’dır,fakat seriatlari farklidir. Peki Eşari mezhebine göre bu konuda farklı inanç var mıdır? Yoksa onlar da böyle mi inanıyor? Tabiki hak mezhepten olduklarını biliyorum. Sorum ise,ayetleri başka anlama usulü ile ilgili. Müfessirlerin çoğu hak din tek olarak tefsir etmisler. Bu soruyu sormamdaki sebep şu. Ebubekir Sifil hocanın sitesinde ve sorularla İslamiyet sitesinde ,bazılarının buna katılmadığı yazıyordu. Ebubekir Sifilin sitesinde yazıyordu ki,önceki peygamberlerin şeriatina İslam denip denmeyeceği ulema arasında ihtilaf olsa da .. tarzı yazıyordu. Bu ne demek?, Ben ittifak var diye biliyor ve inanıyorum

  1. Aleykümselam.
   Ayeti kerimeye göre Allah katında tek din İslamdır. Yani Allah katından indirilen her semavi din İslam olarak nazil olur. Ama onu insanlar zamanla değiştirirler. Şu durumda değişmeyen tek din Muhammed aleyhisselama indirilen İslamiyettir. Diğerleri tahrif edildiği için onlar artık İslam değildir.
   Eşarilikle Maturidilik arasında itikadi bir fark yoktur. O sebeple her ikisi de ehli sünnettir.

 2. Bayram namazı kılınmadan dinimizde bayramlaşmak varmıdır mümkünse acil cevap yazarsanız sevinirim

  1. Bayanlara bayram namazı kılmak vacip değildir. Bayanlar bayramlaşabilirler ancak erkekler bayram namazından sonra bayramlaşmalı.

 3. Hocam Allah Razı olsun. Buna ev işleride dahil galiba. Annem yıllardır böyle söylendiği için korkusundan ev işi de yapamamış.

 4. SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM .ÖNCELİKLE BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.KURBAN BAYRAMI İLE İLGİLİ ANNEM SON GÜN İKİNDİ ÇIKINCAYA KADAR BAYANLAR EVDE ELİŞİ GİBİ İŞLER YAPMAZLAR DEDİ DOĞRUMUDUR.

  1. Aleykümselam sayın Bülent. Sizlerin de bayramı mübarek olsun Allah, eş ve dostlarınızla birlikte daha nice bayramlara erdirsin.
   O sözün hiç bir dini senedi yoktur. Bayanların eve gelen misafirlerle ilgilenmesi için uydurulmuş bir sözdür o. Bayanlar istedikleri kadar el işi yapabilirler.

 5. Geri bildirim: Kurban Bayramında Teşrik Tekbirleri | İslam Dergisi

Bir yanıt yazın