Abdest Almadan Önce DİKKAT Edilmesi Gerekenler

Abdest-uzerine-abdest-almakİSTİNCA, İSTİBRA, İSTİNKA NEDİR?
 

İSTİNCA: Önden ve arkadan necaset çıkınca, bu yerleri temizlemeye istinca denir. İstinca, sünnet-i müekkededir. Gaz, taş çıkınca temizlemek, yani taharetlenmek gerekmez. Her türlü yazılı kağıt ile ve yazı yazmaya müsait kağıtla istinca caiz değildir. Tuvalet kağıtları, kurulamak için kullanılır.  Kâğıtla taharetlenmek mekruhtur. Taharetlendikten sonra, arta kalan yaşlığı kurulamak müstehaptır. Tuvalet kâğıdı veya bir bez yoksa elle kurulanabilir.

İSTİBRA: İdrar yolunu idrardan temizlemek demektir. Erkeklerin yürüyerek, öksürerek veya sol tarafa yatarak istibra etmesi, yani idrar yolunda damlalar bırakmaması vaciptir. İdrar damlası kalmadığına kanaat gelmeden abdest almamalıdır. Bir damla sızarsa, hem abdest bozulur, hem de çamaşır kirlenir. Çamaşıra avuç içinden az sızarsa, abdest alıp kıldığı namaz mekruh olur. Daha çok sızarsa, namaz sahih olmaz. 
NOT: Erkekler idrarını yaptıktan sonra bir kaç kez öksürmeli sonra organını bir kaç (3) kez sağdıktan sonra, su ile yıkamalı. Tuvaletten çıktıktan sonra 20 adım gidiş gelişten sonra abdest almalıdır. Bu yapılmadan abdest alınırsa abdest esnasında organdaki son damlalar iç çamaşıra akar, hem abdest bozulur hem de iç çamaşır kirlenerek bir gün içinde namaz kılınmayacak hale gelir. O vaziyette kılınana namazda kabul olmayacağı için yapılan onca zahmetler boşa gider.

İSTİNKA: İdrar yolunda idrar kalmadığına veya vücutta necaset kalmadığına kalbinin mutmain olması demektir.
TAHARET: Kadınların taharetleri erkeklerinkinden farklı mıdır?
Cevap : Bayanlar, büyük abdestlerini önden arkaya doğru parmakla alırlar. Arkadan öne doğru alınırsa, ön tarafa pislik bulaşır ve mikrop kapar. Kadınlar ön taraflarına (büyük abdest temizliğinden sonra) elleri ile dokunmamalıdır. Zira elden mikrop kapabilir.

(Visited 14.826 times, 7 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Abdest Almadan Önce DİKKAT Edilmesi Gerekenler” üzerine 10 yorum.

 1. ALLAH RAZI OLSUN AMİN İNŞALLAH
  hocam selamünaleyküm ben abdest aldıktan sonra namaz kılınaca abdestimi bozmuyorum ikindiye kadar tutuyorum abdestini ama ikindi namaz okuyunca benim abdestim abaca bozuldumu unutmuşum işte abdest alınca namaz kıldıktan sonra 10 dakika oluncada aklıma şubhe geliyor

  sorumun cevabını söylerseniz çok mutlu olurum

  allah razı olsun amin amin inşallah

  1. Abdestli olup da abdesti bozacak bir durumda bulunduğunuzdan eminseniz abdest yenilemeniz gerekir.
   Öyle bir şeyin olmadığından eminseniz abdestiniz sağlamdır aldırmayınız.
   Abdestli veya abdestsizlik düşüncesi arasında kaldıysanız hangisi ağır basıyorsa ona göre amel ediniz.

 2. selamûnaleyküm hocam evvela Allah razı olsun benim sorum şu şekilde ben (özellikle sabah namazında oluyor) yazınızdaki herşeyi fazlasıyla yapmama rağmen siz 3 kez sağım şeklinde demişsiniz ben 5. 6 kez sağım yapıyorum 20 gidişli gelişli yani toplam 40 adıma karşı 200 civarı adım zıplama vs. bir çok şey yapmama rağmen genelde hala idrar geliyor ben kağıt havlu kullanıyorum bazen o kadar çok geliyorki kağıt havlunun uç kısmı komple ıslak oluyor ne yapmalıyım neden böyle oluyor bişeyi yanlışmı yapıyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim Allah razı olsun

  1. Aleykümselam.
   Anlattığınıza göre sizin durumunuz bir namaz vakti devam ediyorsa sonra da diğer namaz vakitlerinde ara ara gözüküyorsa siz fıkıhta özür sahibi sayılırsınız. Alttaki yazıyı okuyunuz ve ona göre durumunuzu değerlendiriniz:
   ABDESTTE ÖZÜRLÜ OLABİLMEK İÇİN:
   Hanefi mezhebine göre Özür; abdesti bozan bir durumun, bir kimsede sürekli bulunması halidir.
   Mesela; kadınlarda görülen istihaze kanı, burun ve benzeri bir organdan kanın devamlı akması, kulak veya gözden sürekli olarak cerahat gibi bir sıvının akması, sürekli idrar akıntısı, devamlı gaz çıkması gibi durumlar, birer özür halidir.
   Bu ve benzeri, abdest bozucu her hangi bir durumu ve akıntısı, sürekli olarak devam eden kimseye özür sahibi denir.

   Özür Halinin Teşhisi;

   Abdest bozucu her hangi bir akıntının, özür kabul edilebilmesi için, onun belirli bir süre devam etmesi gerekir. Mesela; özür hali, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre kesilmemek üzere, tam bir namaz vakti devam eder, bundan sonra da her namaz vaktinde en az bir defa görülürse, özür teşhisi kesinleşmiş olur.

   Şu halde özür halinin kesin teşhisi için başlıca iki önemli husus vardır;
   1-) Özür halinin, bütün bir namaz vaktinin en az bir defa devam etmesi ve bu namaz vakti içinde abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre kesilmemesi.
   2-) Özür halinin bütün bir namaz vakti boyunca böylece devam etmesinden sonra, her namaz vaktinde en az bir defa tekrar görülmesi. Birinci madde de belirtildiği gibi özür hali belirtisi gerçekleşir de, ondan sonraki her namaz vakti boyunca, bir defa olsun tekrar görülmez ise, özür sahibi; özürlü olmaktan çıkar. İbadetlerini normal şekilde yapmaya devam eder.

   Şafii mezhebine göre ise, her namaz için ayrıca abdest almak gerekir. Kılınan namazın sona ermesi ile, özürlünün abdesti bozulmuş olur. Aynı vakitte de olsa, başka bir namaz kılabilmek için yeni bir abdest alınmalıdır.

   Bir kimsenin özür akıntısı, bir namaz kılabilecek kadar kesilirse, özrün sürekliliği bozulduğundan dolayı, özür sahibi de özürlü olmaktan çıkarak, normal bir hale girmiş olur.

   Özürlünün özrü devam ettiği sürece, özür akıntısından elbisesine bulaşan sıvılar, fazla da olsa, özürlü için namaz kılmaya bir engel değildir. Bu, Allahu Zülcelal’in özürlü bir müslümana tanıdığı kolaylıktır.

 3. Ufak abdesti yaptıktan sonra yürürken damla mutlaka geliyor iç çamaşırı hep değişmekmi gerekir abdes almadan önce

  1. Şunları yaparsanız ve üç günde bir iç çamaşırınızı değiştirirseniz sorun kalmaz.
   İSTİBRA: İdrar yolunu idrardan temizlemek demektir. Erkeklerin yürüyerek, öksürerek veya sol tarafa yatarak istibra etmesi, yani idrar yolunda damlalar bırakmaması vaciptir. İdrar damlası kalmadığına kanaat gelmeden abdest almamalıdır. Bir damla sızarsa, hem abdest bozulur, hem de çamaşır kirlenir. Çamaşıra avuç içinden az sızarsa, abdest alıp kıldığı namaz mekruh olur. Daha çok sızarsa, namaz sahih olmaz.
   NOT: Erkekler idrarını yaptıktan sonra bir kaç kez öksürmeli sonra organını bir kaç (3) kez sağdıktan sonra, su ile yıkamalı. Tuvaletten çıktıktan sonra 20 adım gidiş gelişten sonra abdest almalıdır. Bu yapılmadan abdest alınırsa abdest esnasında organdaki son damlalar iç çamaşıra akar, hem abdest bozulur hem de iç çamaşır kirlenerek bir gün içinde namaz kılınmayacak hale gelir. O vaziyette kılınana namazda kabul olmayacağı için yapılan onca zahmetler boşa gider.

 4. Namazda ilken gaz kaçırmış gibi hissediyorum bu ve bunun gibi sebepler yüzünden namaza odaklanamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın