Kurbanlık Hayvanın Özellikleri ve Etinin Dağıtımı

KURBANLIKLAR-2N O T : Buradaki ve diğer tüm fıkhi bilgilerimiz ayet ve hadislere dayanan İlmihal bilgileridir.
Araştırmacı iseniz Hanefi ulemalarının fıkıh kitaplarında kaynaklar mevcuttur.

KURBANLIK HAYVANLARIN ÖZELLİKLERİ:

1- Kurbanlık Hayvanın Yaşı:

Koyun ve keçi birer yaşını doldurmuş olmalı, veya 7-8 aylık iken bir yaşındaki gibi gösterişli olmalıdır.

Manda ile sığır iki yaşını bitirmiş olup üç yaşından gün almış olmalıdır. Deve ise beş yaşını bitirmiş olup, altı yaşından gün almış olmalıdır.

 2- Kurbanlıklarda Kusur Sayılmayan Şeyler:

      Boynuzlu olup olmaması, veya boynuzunun birazının kırık olması, hayaları burulmuş olması, cinsel uzvunun bulunmaması, kulaklarının delinmiş veya enine yarılmış olması, kulaklarının  ucundan kesilip sarkık durması, semiz olduğu halde deli, topal, şaşı olması, dişlerinin birazının düşmüş olması, semiz olduğu halde uyuz olması, kurban olmasına engel değildir. Kurbanlık hayvan kesilmeden önce doğursa, ya yavruda anne ile birlikte kurban edilir veya yavru satılarak sadaka olarak verilir.

3- Kurbanlıklarda Kusur Sayılan Şeyler:

İki gözü veya bir gözü kör olan, kemiklerinde ilik kalmayacak kadar zayıf ve düşkün olan hayvanlar, kesileceği yere gidemeyecek kadar topal olan hayvanlar kurban olamazlar.

Ön veya arka ayağı kesilmiş olan hayvanlar, bir gözünün yarısından fazlası kör olan, kulağının veya kuyruğunun yarıdan fazlası kopuk, yahut memelerinin başları, yahut uyluğunun yarıdan fazlası kopuk bulunan, boynuzlarından birisi veya iksinin kökünden kırılmış olması kulakları veya kuyruğu doğuştan bulunmayan hayvanlardan kurban olmaz.

Hayvanın ön veya arka ayağının , bir gözünün , bir kulağının , kuyruğunun veya uyluğunun yarısı gitse, kurban olması caizdir veya caiz değildir diye iki türlü ictihad vardır. Bu azaların üçte birinden çoğu gitmiş bulunsa, yani yarıdan azı gitmiş olsa, o durumda bu hayvanın kurban olması caizdir.

NoT: Kurban kesilirken hayvanın acısından dolayı sakatlanmış olması kurban olmasına engel değildir.

Ortaklardan birisi ölse, ölenin varisleri diğer ortaklara: “Siz bu sığırı kendi namınıza ve ölenin adına kesiniz .” derlerse, bu kurban geçerlidir.

Üç ortak bir kurban alsalar ve biri kurban kesmek, diğeri Hacc-ı Kıran için, diğeri de Hacc-ı Temettü için kurban kesmek niyetiyle kurbanı kesseler, üçünün kurbanı da geçerlidir.

KURBAN ETİ:

Kurban Etinin Dağıtımı:       
Kurban sahibi zengin veya fakir olsun, kestiği kurbanın etinden yer ve yedirebilir.
Kurban etinin üçte birini dağıtmak güzeldir, mendubtur.  Müstehab olan üçte birini evine ayırmak, diğer üçte birinini komşularına, kalan üçte birinide fakirlere vermektir. Kurban kesen kimsenin durumu iyi değil de, nüfusu kalabalıksa, etleri ailesine ayırması mendubtur. Kafirlere de kurban etinden verilebilir.

NOT: Kurban hakkında genel bilgi için aşağıdaki adresi tıklayınız:
http://www.islamdergisi.com/genel/kurban-nedir/

(Visited 370 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Kurbanlık Hayvanın Özellikleri ve Etinin Dağıtımı” üzerine 2 yorum.

 1. İyi günler,
  Bir küçük baş hayvan kesme adagım var Allah hacetime lütfederse. İnternet uzerinden çeşitli vakıflar için (Darulaceze, Huzurevleri, Kuran kursları, Lösev gibi) adaklık satın alıp kestirebiliniyor ve sizin adınıza o vakfa eti goturuyorlar. Bu durum adak konusunda uygun mudur? Bana sistem guvenilir geldi ama kesimini, dagıtımını ve yiyenlerin maddi durumunu kesin bilemmıyor olacagım. Kendim kestirsem hiç gerçek fakir tanımıyorum. Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler,
  Ben ailemle yaşıyorum ve her yıl bir babam bir annem kesiyor kurban. Benim de maaşım var. Kesmem farz mıdır?

  1. İyi günler Özgen Hanım.
   Siz ikamet ettiğiniz yerde bulunan Kuran kurslarından birnine nezrinizi belirttikten sonra ilgili merciye kurbanınızı kesmek üzere vekalet verir parasını gönderirseniz nezriniz yerine gelmiş olur.
   Sizin de Kurban bayramında kurban kesmeniz vaciptir.

Bir cevap yazın