Kul Hakkı Nedir ve Nasıl Ödenir?

Elhamdulillâhi Rabbil âlemin Vessalâtü vesselâmü alâ Rasûlinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve eshâbihi ecmeîn.
Bismillâhirrâhmânirrahîm
Her hayrın ve şerrin yegane yaratıcısı kendisinden başka İlah olmayan Allahu Tealadır. O’nun eşi ve benzeri ve dengi yoktur. Herkese kuvvet ve hayat veren O’dur.  
KUL HAKKI NEDİR

SORU: Bir kimse üzerinde bulunan kul hakkını nasıl ödeyebilir?

CEVAP: Beş türlü kul hakkı vardır:
1- Mali
2- Nefsî (hayati yönden)
3- Irzî (Haysiyetle ilgili)
4- Mahremî (Namusla ilgili)
5- Dini.

1- Mali olan kul hakları: Yetim malı yemek, hırsızlık, gasp, aldatarak, yalan söyleyerek mal satmak veya almak, sahte para vermek, başkasının malına zarar vermek, yalancı şahitlik, rüşvet almak gibi.

Bu haklar için sahibi ile helalleşmek gerekir. Dünyada helalleşmezse, ahirette sevapları ona verilerek helalleştirilecektir.
Hak sahibi, kendisinden helallik isteyen kimseye hakkını bu dünyada helal ederse bire on sevap alır. Ahirete bırakırsa sadece misli misline hakkını alır.

Mal sahibi ölmüş ise, vârisine ödenir. Vârisi yoksa veya mal sahibi bilinmiyorsa, salih bir fakire hediye olarak verilip, sevabı sahibine gönderilir. Salih fakir yoksa, İslamiyete hizmet eden hayır kurumlarına, vakıflara verilir. Kendi salih akrabasına, fakir olan ana babalarına, çocuklarına hediye olarak vermesi de, caiz olur. Bunları yapmak imkanını bulamazsa, mal sahibinin ve kendisinin af olunmaları için dua eder.

Kâfirin hakkı için de, onunla helalleşmek gerekir. Eğer ölmüşse onun varislerine verilir. Buna da imkan yoksa ahirete kalır, ahirette af olunması ise, çok zor olur.

2- Nefsi, yani hayati günah olan kul hakları: Adam öldürmek, bir uzvunu kesmek, sakat bırakmak gibi şeylerdir.

Önce tevbe eder. Adam ölmüş ise, velisi ile helalleşmek gerekir. Velisi isterse af eder. İsterse belli bir mal ister. İsterse, mahkemeye verip, hakimden cezalandırılmasını (kısas gibi)ister. İslamiyet’te kan davası yoktur.

3- Irza dokunan kul hakları: Dedikodu, iftira, alay, sövmek gibi haysiyetle, şerefle ilgili şeylerdir.

Tevbe etmek ve helalleşmek lazımdır. Bunlarda vârisleri ile helalleşmek olmaz. Müslüman ölmüş ise gıyabına çok çok dua etmek gerekir.

4- Mahremi olan kul hakları: Başkasının çoluk çocuğuna hıyanet etmek gibi şeylerdir.

Tevbe ve istiğfar eder. Fitne ihtimali göz önüne alınarak helalleşmek yerine, ona dua etmek ve onun için sadakalar vermek gerekirNamaz Kılan Genç. Yaptığı ibadetlerin sevaplarını ona bağışlar. Fitne ihtimali olunca, helalleşirken işlediği günahları bildirmeyip, bendeki bütün haklarını af et demekle yetinir.

5- Dini olan kul hakları: Akrabasına ve emri altında olanlara doğru din bilgisi vermeyi terk etmek, insanların din bilgisi öğrenmelerine ve ibadetlerine mani olmak, onlara kâfir, fâsık demek. Bid’at çıkarıp veya mevcut bid’atleri savunup Müslümanların yanlış inanmalarına ve yanlış ibadet etmelerine sebep olmak. Açıktan oruç yiyerek veya açıktan başka haram işleyerek kötü örnek olmak. Bu günahlar için de tevbe etmek, hak sahipleri ile helalleşmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Kul Hakkı Nedir ve Nasıl Ödenir?” üzerine 756 yorum.

 1. Merhaba hocam ben bir kursa gitmiştim ama orda da sürekli hale gelen bir geç kalmam oldu bir din hocamız vardı arada tartışırdık ama yinede konuşurduk en son bir gün gidememiştim benim arkamdan hakkımı helal etmiyorum demişti ama ondanda bana karşı bazı lafları oluyordu durumumu bildiği halde kurs bittiğınde herkez helâlleşti ama birtek ben helâlleşmedim kendisi çıkarken hakkınızı helal edin dedi şimdi ben kul hakkına girmiş oluyor muyum

  1. Merhaba Melek hanım.
   Aranızda ne geçti bilmiyoruz. Onun sana hakkı geçmişse ondan helallik iste. Sizin ona hakkınız geçti ise hakkınızı helal edip etmemekte muhayyersiniz.

 2. Merhaba hocam. Abla yerine koyduğum bir insanla küstük. Bebeğini düşürdü beni suçluyor. Tutarsız yere beddua etti bana. Kaza geçirdi yakında ama kendisinde birsey yok. bununla ilgisi var mıdır? Allah katında hakkımı helal ettim ona. Ben suçlumuyum bu konuda? Onunda bende hakkı var. Ne yapmam gerekiyor. 21 yaşında genç bir kızım

  1. Haksız yere yapılan beddua sahibine geri döner.
   Ona dua et ve mesafeli kal.

 3. Merhaba hocam. Kısa bir süre önce bir tanıdığımla tartışıp küstük. Onun bende benimde onda hakkım var. Hakkımı helal etmediğimi söyledim ona. Sonradan pişman oldum. Ama niyetimde kalben hakkımı helal ettim. Kendisiyle asla görüşemeyeceğimden helal ettiğimi bilmiyor. Ama Allah katında helal ettim. Birde bebeğini düşürdü beni suçlu buluyor strese girdiği için. Benim günahım var mıdır hocam

  1. Niakhsız sevgililikler haramdır. Her ikiniz de tövbe edip birbirinizden uzak olmalısınız. Adamın çocuğu düşmüşse sizinde bir hatanız yoksa o istediği kadar sana yüklenmeye çalışsın o iftira günahına girer. İftira ise çok büyük kul hakkıdır.

  2. Hocam son soru için. Ona dua et demişsiniz ne diye dua edicem ona. Üzerimde hakkı var. Ne yapmam lazım? İçim hiç rahat değil.

 4. Selamın aleyküm hocam ben hırsızlık yaptım bi kaç defa namaz bile kildigimda vicdanim rahat değil kendimi kandiriykrum sanki ne yapmam lazım yapmak istemiyorum bidaha bana yardimci olabilirmisiniz

  1. Aleykümselam.
   Her ne günah işlerseniz işleyiniz tövbe ediniz. Allah Et-Tevvab’tır. Yani, Allah bütün tövbeleri kabul edicidir.
   Çaldığınız şeyleri iade etme imkanı varsa kargo veya posta ile geri gönderiniz. Soyadınızı yazmadan sadece isminizle de olur.

 5. Hocam benim sürekli içimden adak adamak geliyor vesvese yapiyorum kendime icimden soyleyince vesveseyle adak olmaz ondan mesul olmazsin diye bir sitede okudum arkadas sormus siz olur diyorsunuz anlayamadim hani aklindan dusununcede istekli olmamiz gerekiyormus siz bu konuda ne soyluyorsunuz ogrenebilirmiyim surekli soyle olursa kurban keserim diyorum sonra kesemem sacmalama falan diyorum lutfen yardimci olurmusunuz

  1. Onu nerede okuduysanız yanlış anlamışsınız olmalısınız. İçinizden adak adayıp da bunu dilinizle söylemedikçe adak vacip olmaz.

  2. Hocam içimden söylüyorum istemsizce iç sesim sürekli söylüyor vesvese saniyorum yani adak olmaz sesli söylenmesi mi gerekiyor doğru mu anladim

 6. Hocam ben gecenlerde bos bulunup su bolumu kazanirsam kurban kesecem dedim sonra pisman oldum nasil yani baska birsey aklimdan gecirdim allahim yanlislikla oldu affet dedim yani dilim dedi kalbim tastikllemedi aileme sordum ondan birsey olmaz dediler aradan bir ay gecti sabah namazini kilarken dua ediyorum gene olursa kurban kesecegim dedim sonrada pisman oldum baska birsey diyecekken onu dedim ilk maasimla akrabalarima hediye alacagim diyordum hep agzimdan o cikti pisman oldum allahim tovbe yarrabim sen affaet ben 18 yasinda bir kizim yani ikidir dilim surşuyor yani bu adak sayilir mi?

  1. Kalbinde olmadan da “şu işim olursa Allah için kurban keseceğim ” dediyseniz o sözden dönemezsiniz. Tövbe de etseniz vaadinizi yerinize getirmelisiniz.
   Akrabaların ilimsiz fetva verdikleri için tövbe etmeleri gerekir.
   Ama “Şu işim olursa akrabalarıma hediye alacağım” dediyseniz o da vaattir.
   Allahu Teala vaadinde durmayanları sevmez.
   Hediyenin adını koymadıysanız bir kaç akrabanıza birer kalem veya kitap alırsınız olur. Hepsine almanız şart değildir.

  2. Yani kurbani allah icin kesecegim demedim kurban keserim dedim ama sonrada o cok fazla olur hediye alacagim dedim kurbana gerek yok yani dogru mu anladim

  3. Kurbanı Allah için keserim demen şart değil. Kurban keserim demen Allah için kurban kerim anlamına gelir. Aksi halde müşrik olursun.
   İleri de imkanın olduğunda kesersin. Kendini sıkıntıya sokma.

 7. Aleykümselam.
  Posta havalesiyle çaldığın paranın bugünkü değerinden göndericinin ismini başka bir isimle gönderirsen helalleşmiş olursun.
  Sosyal medyadan başka bir isimle bir hesap aç ve ona mesaj yaz. Emanetin okulda diye belirt.

 8. Hocam selamunaleyküm ben lisede arkadaşımdan birşey almistim sonra aradan 3 yil gecince aklima geldi bende onu goremeyecegim icin mezun olunca oda bende onun okuluna biraktim tatilde ordan alir diye ama almazsada eline ulasmazsa kul hakki uzerimdemi kalmis olur ben ulasabilecegi en mantikli yere goturdum yani ne yapabilirdim insallah Allah affeder zaten tovbe etti

  1. Aleykümselam.
   yaptığınız şey eksik olmuş . Arkadaşınızın aklına okul gelmeyebilir. İmkanınız varsa ona telefon ediniz yada onun arkadaşlarından telefonunu alınız ya da facebook sayfasına veya diğerlerine mesaj gönderiniz.

 9. Ama hocam aldığım yerden taşındı teyzemler başka yere teyzemi çocuğuna sordum bizim değil dedi bende ne yapacağımı bilmiyorum evde birde onların akrabasi olunca onlarin oluyor saanirim ama net degil benim ne yapmam gerekir bilemedim yardim edin ne olur

  1. Onların akrabalarına sorunuz onlardan birine aitse bir yanlışlık yapıp o eşyayı aldığınızı söyleyiniz. Eşyanın sahibini her şeye karşın bulamazsanız, bir fakire o eşyanın ederi kadar sadaka veriniz sevabını mal sahibine hediye ediniz ve mutlaka yaptığınız hırsızlığa tövbe ediniz.

 10. Hocam selamunaleyküm ben birisininin ara kablosunu aldım teyzemlerin evdeydi onların sandım ama sormadım bende kaldı bu çok oldu sonra hırsız gibi aldın dedim sor onların mı onlarda bizim değil dedi evde bi onlar bi biz birde onların akrabası bende akrabalarınındır diye düşünüyorum evlerine bıraksam ellerine geçse kul hakkından kurtulur muyum hakkını helal et demesem çünkü onlarla konusmuyoruz pek samimi degiliz olur mu bu şekilde tam olarakta kimin bilmiyorum tahmin ediyorum inşallahallah affeder

  1. Aleykümselam.
   Kabloyu nereden aldıysanız oraya bırakınız ve tövbe ediniz. Kendinizi de teşhir etmeyiniz.

  1. Tahminen biraz da fazla vererek onların gönlünü al. Onlarda o vakitler küçük olduğun için seni anlayacaklardır.

 11. Hocam selamunaleyküm sizse bir soru soracaktim. Teyzemin cüzdanından para aliyordum gizlice şu an 18 yaşımdayım o zaman 14 -15 en fazla ama çok pişmanım size sorum ise bu paranın miktarını bilmiyorum nasıl ödemeliyim ne yapmaliyim.

  1. Aleykümselam.
   14-15 yaşındaki bir kız bülüğa ermiştir. Yaptığından da sorumludur. Siz de o akrabanızla helalleşiniz.

 12. Selamünaleyküm hocam ben çok büyük bir hata yaptım lisede iken yani 14 yasimdayken çok pişmanım tövbe ettim ama bu hırsızlık olduğu için kul hakki biliyorum ama odeyecegimde kisiya ama miktarını tam hatırlamiyorum ne yapmam gerekiyor vicdan azabi cekiyorum lutfen bana yardimci olun allah rizasi icin.
  Hocam ben 13 yasimdayken bulug olmamisti akrabamizin telefonu sarjdaydi bende cocuk akli aldim sakladim ama aklimda kullanmak onu uzmek yoktu yani oyle hatirliyorum sonra icerden bir feryat koptu kosarak gitti abla agliyordu telefon nerde falan diye bende o korkuyla soyleyemedim sonrada sakladigim yerden almadan geri dondum onlarda bulamamislar ben hirsizlik yapmis olur muyum cunku tek hatirladigim ben onu gotursem zaten kullanamam aileme ne diyecegim diye dusundugum ban yardimci olun lutfen

  1. Aleykümselam.
   13 yaşınızda iken adet görmüşseniz büluğa ermiş sayılırsınız. yaptığınız günahtan da sorumlusunuz. Her kimi üzdü iseniz onlardan helallik istemelisiniz.

 13. Selamun aleyküm biz hastanede ayni bölümde çalışan iki hemşireyiz birlikte çalıştığım bu hemşire arkadaş bana is yıkıyor benim istirahat saatimi ihlal ediyor(mesela ben yarım saat istirahat ediyorsam o 1 saat istirahat ediyor ) istirahat saatine önce hep kendisi gidiyor beni hep ikinci sıraya bırakıyor birkaç defa istirahat saati kullanıyor ve bunlardan ben huzursuzluk duyuyorum kul hakkına giriyor mu kalbini kirmak istemiyorum ama sustukcada kendi kafasına göre çalışıyor beni Bilgilendirir misiniz

  1. Aleykümselam Hatice hanım.
   O arkadaşınız elbette kul hakkına giriyor.
   Ona daha fazla taviz vermeyiniz. Önce kendisi ile güzelce konuşunuz anlamak istemezse çekişmeye girmeden durumu idarecilere bildiriniz.

 14. bır komşuma akbanktan ben kendım 8000.sekizbintele para çektim ve banka bana sekizbin dortyuz tele karlığında dörtyuz tele dosya parası aldıve ben sekızbın dörtyuz teleyı komşuma verdım ve aradan sekız seneyı geçtive bana enson benı sekızsene benı ıdare ettınben sana ıkıkatınınıverecem dedı ve beyın kanaması geçirdive öldü akrabaları benım ona hakkımı helal etmıyorum dememle akrabaları telaşlandı ve ıkıkayınçosundan bırı benı aradı bana onlardan para çıkmaz ben sana uçbeş bırşeyler toplayayımda sen hakkını helalet dedı ben ona benı sekız sene kandırdıve ben kendı babama uçbınlıravermedım onaverdım şimdide öldu nasıl hakkımı helal edeyım dedım o kayınçolarından bırı uçbeş bırşeyvereyım dedı bende bak benım yerden kesılıyor fazla maaş alamıyorum kalanlada kırayı verıyorum banada bırşey kalmıyo ben hakkımı içten helal etmıyorum canımı çok yaktı dedım en son bende hepten darlandım ve bana sana ıkıbınlıra para topladım ama kımsenın haberı yok bunu ben topladım sen hakkını helalet bende ona bu para 11binteleyukselmiş bankadan kes kes bıtmıyo neyapalım ben de ona mademkı kımsenın haberı yok teksen bılıyorsun ağızımla helal ettım dedım oda bana ıkıbınlıra gönderdı ve aradan ıkıgun sonra ebi kayınçosunu aradı dedıkı ona kayınço 11 bıntele borcu vardı ben onu ıkıbınlıraya hallettım ve halallık ben aldım ondan dıye sen meraklanma ve bırkaçgun sonra ben bunu öğrenıyorum bu kayınçolar bırleşmiş bana böyle kumpaz yaptılar ve oyun oynadılar benım sormak ıstedığım ben onada aynısını söyledım ben içten hakkımı helal etmıyorum dememe rağmen zaten 11bıntele yerıne böyle kumpaz yapıp helallık alınan kişi şimdi ben burda içimi yakanve o kişi yani ölen kişi ben şimdi ona hakkımı helal etmişmiyim ama bana bunu söyleyen kişi bundan kımsenın haberı yok ustune basa basa söyluyorum bana bu para olayında hiçkimsenin haberı yok ben sağdan soldan toplayacağım ben ona dedımkı madem abısıvar kardeşlerıvar annesıvar bunlarsana 11bıntele vermezler ben sana ıkıbınlırayı vereyım sen helalt bu konu kapansın ben bunu öğrendığımde ben böyle kumpaz olmaz ben hakkımı helal etmıyorum 11bın tele çıkmış banka faizi öde öde bıtmıyor bana ıkıbıntelever helalet konu kapansın dinimizde böyle işte yervarmı ben şimdi ölenkışiye hakkımı helal etmiyorum dınımızdede nasıl olur cevap yazarsanız sevinirim

  1. Eyüp Sultan siz bir kere bankadan kredi çekip bir başkasına ödünç vermekle büyük bir günaha girmişsin.
   Senin hakkına gelince sen içinden helal etmedikçe helallik olmaz. Üstelik karşı taraf da sana kumpas kurup alavere dalavere yapmışlar. Dinimiz de bir insan aldatmak çok büyük günahtır.
   Sizin hakkınız bakidir. Onlar seni razı etmedikçe kul hakkından kurtulamaz mevtaları.

 15. 1 ay önce ameliyet oldum paraya ihtiyacım olduğu icin çalışmak zorundayım internet sitesine bi kadın evi icin temizlik elemanı arıyormuş gittim konuştum 1 hafta deneme süresi anlaştık ertesi sabahı gittim aksama kadar evin temizliğin çamaşır ütü yaptim yarin sabah gel dedi kimlik istedi sabah gittim kimlik bnde kalcak diyo bende razi olmadım oyleyse geri git ıstemem dedi bnde peki dün calistigim hakkini ver dedim simdi yanimda para yok diyo aksam gel veriyim dedi bnde hesabıma yatır dedim ama yatırmadı hasta halıma evin tüm temizliğin yaptim bu kadın ne gibi kul hakkına girdi simdi hele mubarak ramazan gunde

  1. Allah o kadına hidayet versin. Gerçek bir müslüman kul hakkına bile bile asla girmez. Sabret bu dünya da hakkını alamazsan Mahkeme-i Kübra da mutlaka ondan hakkını alacaksın.

 16. Selamün aleyküm her işyerinde arkadaşlar bana yardım estdi bazan arkadaşlar hakini helal eti bazan başka işyerinde arkadaşlar hakkını helal estmedik ben bunu nasıl hakkını ödecem ney yapmam lazım hakkını camiye veya fakilere onu yerine para versem bende hak kalmasın öyle olurmu

  1. Aleykümselam Selam hanım.
   Selma hanım iş yerinde ki konumunuz ve mevkiniz ne idi, nasıl bir sebepten dolayı çalışanların hakları üzerinizde kaldı bunu belirtmemişsiniz. Bunları da yazarsanız size yardımcı oluruz inşaallah.

 17. Merhaba belediye işçi alımları var gözümün önünde torpil uygulandı buda kul hakkı değil mi

 18. merhaba amirimiz çalışanlar arasında adeletsizlik yapıyor. Özellikle çalışan kadınlara karşı adeletsiz ben ve diğer bayan arkadaşlarım hakkımızı helal etmiyoruz. Sorsanız ondan müslümanı yok, beni en çok üzende O…

  1. Merhaba Zeynep hanım.
   Maiyeti altındaki çalışanlara adaletle muamele yapmayan cehennemliktir.

Bir cevap yazın