Flört ve Görücü Usulü Evlilik

Flört: Flört, erkekle kadının karşılıklı anlaşmalı birlikteliği olarak tanımı yapılmasına rağmen aslında flört, çoğu erkeklerin kadınların duygusallığını kendi cinsel arzularını tatmin etmek için kötüye kullanmalarına açık bir ortamın oluşmasına imkan sağlar. Erkeklerin belki hepsi art niyetli olmayabilir ancak; “Kurunun yanında yaşda yanar”deyimince, bu durumu şehvetlerinin lehine çevirmek isteyen erkekler az değildir. Böyle bir ortam oluştuğunda erkek bolca sahte sevgi sözcükleri sarf ederek kadının gözünü perdelemeye çalışır.
Zamanımızın bir çok  bekar kız ve erkekleri, aşk yaşamadan yapılan evliliklerin daha kısa ömürlü olacağı inancındadırlar. Yapılan istatistiki araştırmalar ise, bunun zıddını haykırmaktadır. Flört, aşk karıştırılmakta olup bir çeşit  karşılıklı anlaşmalı olarak sürdürülen fakat; temeli cinselliğe dayalı bir arkadaşlık şeklidir. Sözde; “Beraber gezelim, birbirimizin huyunu suyunu daha yakından tanıyalım. Birbirimizi karşılıklı olarak beğendiğimizde, bu ilişkiyi devam ettirelim, değilse, birlikteliğimizi bitirelim.”anlamına gelmektedir. Sevgi karşılıklı saygı ile beslenir aşk ise, tek taraflı özveridir. İki tarafta gerçekten birbirlerini seviyorlarsa, o durumda olan aşkta asla çıkarlar söz konusu olamaz. Flörtte ise, ya iki tarafında arzusu ile birliktelikler bedensel yaklaşmalara ve yararlanmalara  dayalıdır veya çoğu zaman olduğu gibi, erkeğin gizli niyeti kadından yaralanmaktır. Bu durumdaki erkek, bu birlikteliği tarafların birbirlerini daha iyi tanıması maksadı ile kullanacağı için tarafların birbirlerini asla tam olarak tanımaları mümkün değildir. Zira, taraflar her zaman birbirlerinin hoşlanacağı davranışları yaparken birbirlerine asla olumsuz yönlerini göstermek istemezler. Bu da bir çeşit sahtekârlıktır.

Erkek kadını kendinden uzaklaştırmamak için onun hoşlanmadığı şeylerden hoşlanmış gibi gözükerek kadının her eksik ve kusurlarını tevil eder ve onlara iyi yorumlar getirir. Cinsellik devreye girdiğinde ise, duygular kör ve sağır olacağı için cinsellik, tarafların gerçek kişiliklerini anlamayı perdeleyecektir. 
On-line flörtlerde erkeklerin kadınları kandırmaları dahada kolay olmaktadır. Canlı görüşmelerde bazı şeyleri gizlemek daha zor iken, internet aracılığı ile kadınlar adeta oltaya takılan yem durumuna düşmektedirler. Çok zeki olan kadınlar bile bu tuzaklardan kurtulamamışlardır. Avrupa, Amerika ve bizim ülkemizdeki istatistiki araştırmalar bunu göstermektedir.
Maske takınma rolünü çoğunlukla erkekler yapar. Sanki yüzüne bir maske takınmışda, gerçek yüzünü gizleyip, karşısındakinin hoşlanacağını sandığı bir kişilik sergiler. Eğer flört evlilikle sonuçlanırsa, maskeler düşer. Çünkü, evliliğin tapusu konumunda olan nikah gerçekleşmiştir. Taraflar evlenmekle birbirlerini bağlayacaklarını sandıklarından artık yapmacık tavır ve davranış zahmetinden kurtulmak zamanı geldiğini kabul ederler. Artık erkek içinde gizlediği kaba ve haşin tavırlarını ortaya çıkarmaya başlar. Bu duruma kadının tepkisi gecikmez. O da, aslında olmayan sevginin bitişinin hayal kırıklığına uğrayacak ve mağduriyetin sancıları ile davranışlarını değiştirmek duruma gidecektir. 
Flört edenlerin odaklandığı husus çoğunlukla dış güzelliğe dayandığı için, sonucuda kötüdür. Çünkü bedensel güzellik kış güneşi gibidir.  Zira sevgiyi besleyen damarlar, saygı ve güzel davranışla birlikte, özveridir. Kalıcı güzelliği, güzel ve samimi davranışlarda aramak gerekir. Sevgiyi nefsin arzularında arayanların davranışlarıda sahte ve sonuçlarıda vahim olacağı ihtimal dışı değildir. Bu sebeple asıl güzelliği keşfedemeyenlerin evlilikleri her geçen gün sıradanlaşır ve zamanımızda olduğu gibi mutsuzluk ve boşanmalarla sonuçlanır…

Görücü Usülü Evlilik: Bu tür evlilikler sanıldığı gibi islami değildir. Zira, erkek kadını, kadın erkeği hiç tanımadan, tarafların ailelerinin kararları ile iki insanın bir ömür boyu hoşlanmadığı bir kimse ile evli tutulması ayrı bir zulümdür. Bu tür evlilik zulmü, bazen erkeğin tek taraflı olarak beğendiği fakat, kadının fikrinin hiç sorulmadığı bir durumla sonuçlanması ile başlar. Bir de buna dinin emriymiş gibi bir yakıştırma kazandırılarak bu zulmü meşrulaştırmaya çalışırlar. Zira, dini nikah yapılırken kadının onayı olmadan o nikahın asla sahih olmayacağı fıkıh kitablarında bariz olarak yazılıdır. Ama maalesef  bir çok yerde halen, kız babaları nikah yaptırırken kızlarından vekalet almadan kızlarının adına kendi kendilerine vekil olup, dini nikah yaptırdıklarını sanarak kızlarını nikahsız bir evliliğin kucağına atarlar.

Görüşmeli Evlilik: Dine ve örfe en uygun evlilikler bu tarzda yapılan evliliklerdir. Muhacirlerden bir gencin Peygamber Efendimize gelip evlenmek istediğini söylemesinde, Allah’ın Elçisi o gence evleneceği kızı görmesini söylemesi, görücü usulünde yapılan evliliklerin ne kadar yanlış olduğunu göstermektedir. Yapılan istatistiki araştırmalara göre boşanmaların büyük çoğunluğu, flört usulü ile aşk yaşadıklarını sananların evliliklerinde olduğu, oldukça anlamlıdır.
Bu dünyada ve ahirette aranılan mutluluk ancak, Allah’ın.(c.c.) rızasını kazanmaktadır.

(Visited 7.174 times, 7 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Flört ve Görücü Usulü Evlilik” üzerine 10 yorum.

 1. Bizim yorumuza göre yapacağınız iş iyi ile kötü arasındadır. Bunu bizden daha iyi yorumlayacak birisini bilmiyoruz. Siz biliyorsanız ona yorumlattırınız. Size başka kaynak da veremeyiz.

 2. İstihare yapın. Gördüğünüz rüyayı bize veya yorum yapmayı bilen birisine anlatınız. İlk gün göremezseniz bir hafta görünceye dek istihare yapın. Yada yeşil, beyaz renkler görürseniz hayırlı olacağı anlamına gelir. Siyah ve kırmızı ise şer olacağı anlamına gelir.
  İstihare yapmak için bilgi:
  linki tıklayın.
  https://islamdergisi.com/uncategorized/istihare-nedir/

 3. Gorucu usuluyle 1 yildir nisanliyim ama hic isinmadim dediler iyidir ise giderken gozun arkada kalmaz bu zamanda namuslu kiz bulmak zor fala filan gitim gordum gozu kapali tmm dedim simdi yapamiom konusmak istemiom

  1. Siz önce ne aradığınızı belirleyin ondan sonra görmeye çıkınız. Birbiriniz beğendikten sonra onun hakkında istihare ve istişare yapınız ondan sonrada karar veriniz.
   Bir kızla flört edip de onun huyunun nasıl olduğunu anlayamazsınız. Çünkü seni beğendi ise seni elde etmek için hep göstermelik hareketler sözler tavırlar yapacaktır.

 4. Ben gurucu usulye bir yere gittim kızı çok begendim ama kiz cok çalınıyordu guzumu benden ayrılıyordu h kararsız hep kaldi hiç konuşmuyordu ama kiz abisine diyordu abim sen suyle abisi ona göz kas işareti yapıyordu kısacası onu zorluyordu Kiz bana buna dedi yok abim bilir ve çıktı bukadar
  Kiz bana demedi seni beyenemedim sadece abisi onu zorluyordu kiz bana çok bakıyordu bisey demedi ve guzumun icine bakıyordu güldü kendimi tanıştım ama kiz hiç konuşmadı sadece abim bilir dedi yeni hissediyorum abidin baskın altındaydı hocam iste buyle oldu

  1. Kız abim bilir dediyse konu olağandır, tamamdır. Seni istemese idi olmaz derdi. Kızcağız utandığı için “abim bilir” demiş sen neden hala işkilleniyorsun ki?

 5. Zorla evlilik yapildi şimdi boşanmak istiom ailem kndini ipe ver ama boşanma dediler vurruk dediler bn ailemi sildim artık bnm yaptığım gunahmi ya onların bna yaptıkları

  1. Evlenmek sünnettir. Boşanmak ise helaldir. Ailen neden böyle baskı yapıyor? Hele onların evlatlarına “intihar et” demeleri çok büyük bir günahtır. Ailenizin boşanmanıza engel olmaya hakları yoktur. Sizin de boşanmanız için önemli sebepleriniz olmalı sanırım.

 6. Görücü usulu evliliği kendinize göre yorumlamışsınız… abim görücü usulu evlendi ama nasıl ?! Aile büyükleri şoyle bir kız var , görüşelim mi! , evet gidelim görelim . Gidildi Kız ile görüşüldü Kız etkilendiğini ve biraz konuşalım , birbirimizi anlayalım tanımaya çalışalım dendi ve belli bir süre sonra evlilik yapıldı ve 15 yıldır evliler 2 çocukları var .. gayette hayatlarından mutlular ? ŞİMDİ SİZ GÖRÜCÜ USULU EVLİLİĞİN KİME VE NEYE GÖRE YORUMLUYORSUNUZ ?

  1. Sinan Bey. Siz yazımızı daha dikkatli okumuş olsaydınız, sizin bahsettiğiniz evliliğin görücü usulü evlilik olmadığını, GÖRÜŞME USULÜ EVLİLİK OLDUĞUNU ANLARDINIZ.

   Görücü usulü evliliklerde erkeğin tarafı kız tarafı ile görüşürler ve uygun görürlerse eve döndüklerinde kızı evlenecek erkeğe tarif ederler ve o da ya “sizce uygunsa bence de uygundur” der, veya “olmaz” der. Bazı aileler de ise durum daha da katıdır. O takdirde ne erkeğin görüşü alınır, ne de kızın. Erkek tarafından büyükler tamam dedi mi, kızın büyükleri de tamam dediyse, evleneceklere kabul etmekten başka bir şey kalmaz. Bu durum bazen bir ömür boyu mutsuzluğa veya bir ömür boyu mutluluğa dönüşebilir.

Bir cevap yazın