Kur’an’da Geçen “Biz” İfadesi

Mescidi Nebi-4SORU: Bir ateist “Kur’an çelişkilerle doludur, Allah kelamı olsa, bir yerde ben, bir yerde biz, bir yerde o diye söylemez. Mesela Fatiha’da alemlerin rabbi diye üçüncü şahıs olarak söylüyor.” diyor. Buna nasıl bir cevap verebiliriz.?
CEVAP:
Bu ateistin ifadeleri, din düşmanlığının yanında, kendi cahilliğini sergilemektedir. Fatiha bir duadır. Müminlerin nasıl dua etmesi gerektiği bildirilmektedir. Meali şöyledir:


Âlemlerin rabbi, ceza gününün tek sahibi, rahman ve rahim Allah’a hamd olsun. Ey rabbimiz, sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi nimet verdiğin kimselerin doğru yoluna ilet, gazaba uğrayanlarla sapıtanların yolundan uzak tut
.

Kur’anda ben, biz, o gibi ifadelerin kullanılışı hakkında İsmail Hakkı Bursevi hazretleri buyuruyor ki:
Sultanların dört türlü konuşma tarzı vardır:
1- Ben yaptım der.
2- Biz yaptık der.
3- Kendinden bahsetmeden (Şunlar emredildi) der.
4- Yalnız unvanı ile (Sultanınız size şunu emretti, şunlar size yasak kılındı) der. Üçüncü şahıs olarak, o diye de bildirir.

Allahü teâlânın, bazen “Ben“, bazen “Biz” demesi, halkın aşina olduğu sultanlara mahsus bir hitap tarzıdır. O, sultanlar sultanıdır. Yukarıdaki gibi dört tarzla da hitap etmiştir. Kur’an-ı kerimden üçer örnek verelim:

1-
Ben dediğine örnekler:

“Yalnız benden korkun.” (Bekara 40)

“Ben tevbe edenin tevbesini kabul ederim.” (Bekara 160)

“Kullarım beni sorarlarsa, bilsinler ki ben, onlara yakınım. Benden isteyenin, bana dua edenin duasını kabul ederim.” (Bekara 186)

2-
Biz dediğine örnekler:

“Biz şükredenlerin mükafatını vereceğiz.” (Al-i İmran 145)

“Biz kâfirler için perişan edici bir azap hazırladık.” (Nisa 37)

“Biz Cehennemi kâfirler için bir zindan yaptık.” (İsra 8)

3- Kendinden bahsetmeden verdiği emirlere örnekler:
“Oruç size farz kılındı.” (Bekara 183)

“Evli kadınlarla evlenmeniz de haram kılındı.” (Nisa 24)

“Namaz, müminlere belirli vakitlerde farz kılınmıştır.” (Nisa 103)

4- Üçüncü şahıs olarak bildirdiğine örnekler:

“Allah ki sizi yarattı.” (Rum 40)

“O Rab ki, yeri sizin için bir zemin, göğü de bir tavan yaptı.” (Bekara 22)

“O, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı.” (Bekara 29)

Allahü teâlânın Ben demesi yüce zatına göre, Biz demesi, isim ve sıfatlarına göredir. İsim ve sıfatlarının çokluğu zatının birliğine zıt değildir. Çünkü isim ve sıfatların hepsi, zata aittir. (Ruh-ul-beyan c.1, s.37)

 

 

Kaynak:
www.dinimizislam.com

(Visited 116 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Kur’an’da Geçen “Biz” İfadesi” üzerine 1 yorum.

  1. Banu hanım Web Sayfamızdan cevap yazılmasını istemiyorsanız, İslam Dergisi Facebook sayfasına girer ve oradan mesaj yazarsanız cevaplarız inşallah..

Bir cevap yazın