Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 20.348 yorum.

 1. Hocam mesela bir hanefi midyeyi helal saysa komple islam dairesinden çikiyor ama şafi saysa çikmiyor dimi.
  2.side 4 mezhepten 3 u cevaz vermiş hanefi alimleri bu içtihatta tek gibi delilleri nelerdir

  1. Dört mezhebin Kuran, sünnet ve ashabın icmasına göre haram veya farz olmasında ittifak ettiği bir şeyi kabul etmemek küfürdür yani dinden çıkarır.
   Ama Kuran, sünnet ve ashabın icmasına göre dört mezhepten birisi bir şeyin haram veya helal olmasında ittifak etmemişse onu inkar etmek küfür olmaz ancak o kimsenin o şey kendi mezhebince kabul edilmişse o kimsenin kabul etmemesi sapkınlık olur.
   Çünkü o şeyi içtihada göre değil kendi aklınca inkar etmiş olur .
   İçtihad saipleri ise müçtehid imanlardır.

 2. Hocam selamunaleykum. Hani günah işleyince başımıza bir musibet gelir ya tövbe edersek gene de cezasını o musibeti çeker miyiz ??

  1. Aleykümselam Elif hanm.
   Allahu Tealanın kulunu bu alemde hangi günahtan dolayı uyarı cezası ile cezalandıracağını yine Allah bilir. O sebeple her günahtan sakınmalı. Günah işlersek tövbe etmeliyiz. Allah her tövbeyi kabul eder.

 3. Hocam birisi şöyle yazmiş.
  Merhabalar ben astrolog kerim bağlama.
  Gideni geri getirme,çocuk yapma sorunu,kendinden soğutma,başkasindan soğutma,vekf, hayir ,kismet,büyü analizi,rahmani evlendirme,eşiyle ayrilik durumuna gelmiş birleşmek isteyen eşler,cin çıkarma,sizlere aşik olan cinler olabilir onları uzaklaştirma, gibi işlemler benim tarafimdan yapilir.
  Medyum Kerim.

  Bunu açiklarmisiniz hocam

  1. SORU:
   “Merhabalar ben astrolog kerim bağlama.
   Gideni geri getirme, çocuk yapma sorunu, kendinden soğutma, başkasindan soğutma, vekf, hayir, kismet, büyü analizi, rahmani evlendirme, eşiyle ayrilik durumuna gelmiş birleşmek isteyen eşler, cin çıkarma, sizlere aşik olan cinler olabilir onları uzaklaştirma, gibi işlemler benim tarafimdan yapilir.
   Medyum Kerim.”
   Bunu açıklar misiniz hocam.
   CEVAP:
   Eskiden bunlara cinci, büyücü, nuskacı veya kâhin denilirdi.
   Bunlar yalancı şeytan ve dinsiz kimselerdir. Bunlara inanıp bir şey sormaya gidenin hiç bir ibadeti kabul olmaz küfre girerler.

 4. Hocam günümüz dizilerinin içinde dengesiz kelimeler olabiliyor el fazi küfüre kadar giden.
  Bende komedi mafya tarzi diziler izliyorum bazi sahnelerde o dediğim şeyler gerçekleşiyor bu bazen nefsime hoş geliyor bazen istem dişi gülüyorum.
  Benim sorum ben bunun ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorum o sahnelerdede bi tepki vermemek istiyorum vermemeyede çalişiyorum ama yinede o ihtimali bile bile (yani gülme ihtimali) nefsime yenilip dizi izlesem küfür sahnesi olsa gülmesem bile o ihtimalden dolayi küfremi duşerim

  1. Çamura bulaşmak istemiyorsak, çamurlu yoldan gitmemeliyiz.

 5. Hocam selamuneykum benim 2 tane sorum olacak
  1) biz bayanlar cuma gunu ogle namazi kilacakken cuma namazinin bitmesini beklemeli miyiz namaz kabul olmaz mi o zaman kilsak ?
  2) lavabo ihtiyacimiz olup da tutarsak abdest bozulmasin diye o zaman abdest bozulur mu tuttugumuz icin

  1. Aleykümselam Elif hnm.
   1) Bayanlara cuma değil öğle namazı farzdır. Öğle ezanı okunduktan sonra namazlarını kılabilirler.
   2) Abdest sıkıştırması olarak namaz kılmak mekruhtur. Namazınız kabul olur ama sevabı azalır.

  1. Cübbe giymek farz değil neden aileni üzüyorsun? Mümin cübbesiz olur ama, cübbe müminsiz olamaz. Önemli olan setre dikkat etmektir.

 6. Telefonda okey oynamanin hukmu nedir nihat hatipoglu mekruh demisti sanirim.
  2.si bu oyunda mesela kazandim tebrikler muthişsin tarzi oyun tarafindan gönderilen otomatik mesajlar olsa hükmü nedir

  1. Telefonda karşılıksız okey oynamak mekruhtur. Karşılıklı alıp vermeli oynamak ise kumardır.
   Kumar ise haramdır. Haram oyun oynandığında “tebrikler kazandım”, “müthişsin” demek ise küfür.

 7. Hocam iyi gunler sordugum soru sizi kızdırabilir kusura bakmayın lakin mümin olduğuna iman ettiğim ve bu şahsın çok önemli şahsiyetlerle birlikte ilim tahsili yapmıs ehli sünnet bir zattan duyduğum cümleler benim aklımı meşgul etmekte.Sorum şu Kıyamet alametlerinin zuhurunu bilmememiz mümkünmü?
  Demek istedigimi anlamıssınızdir hocam hayırlı günler

 8. Selamunaleykum. Hocam sigara haram mı ? Şimdi sağlığa zararlı şeyler haram diye hadis var ama bir yandan haram değil mekruh deniyor sonuçta sağlığa zararlı o zaman haram olmaz mı

  1. Aleykümselam.
   Sigara az içilirse mekruhtur, çok içilirse haram olur. Nasıl ki mübah olan yemek yimek dahi doyduktan sonra haram oluyorsa, mekruh olan şeylerde aşırı gidilirse haram olur.

 9. Biri biryere soru sormuşta buna cevap verirmisiniz.
  Kitaplarda 313 Resul geldiğide yazıyor.Resuller 1000 yılda bir geldiğine göre insanlik 313 bin yıl olması lazım gelmez mi ? Bu konuyu anlıyamadık. İzah ederseniz çok memnun olurum. Allahü teâlâ razı olsun.

  1. Rasüllerin 1000 yıl ara ile geldiği haberi doğru değildir. Hz. İsa ile Peygamberimiz arasında bin yıl değil 600 küsur yıl vardır. İnsanlık tarihi Hz. Adem’den başlar. Kesin olarak kaç yıl olduğunu Allah bilir . Lakin yaklaşık olarak yüz bin yıldan fazla olmalı.
   Peygamberler Kaç Tanedir?
   lk peygamber Hz. ådem’den son peygamber Hz. Muhammed’e (asm) gelinceye kadar arada birçok peygamber gelip geçmiştir. Kuvvetli bir rivayete göre bu peygamberlerin sayısı 124 bin, diğer rivayete göre de 224 bin kadardır. Bunlardan sadece 25 tanesinin ismi Kur’an’da geçmektedir.

   Kur’an’da Bahsi Geçen Peygamberler Kimlerdir?
   ådem, İdris, Nûh, Hûd, Sâlih, Lût, İbrâhim, İsmâil, İshâk, Yâkub, Yûsuf, Şuayb, Mûsâ, Hârun, Dâvud, Süleyman, Eyyûb, Zülkifl, Yûnus, İlyas, Elyesa’, Zekeriyya, Yahyâ, İsâ ve Hz. Muhammed Aleyhimüsselâm…

   Bunlardan ayrı Kur’an’da ismi geçen Üzeyr, Lokman ve Zülkarneyn’in (as) peygamber olup olmadıkları ihtilâflıdır.
   Kur’an’da ismi geçmediği halde peygamber olarak meşhûr olanlar da şunlardır: Şît, Yûşâ, Cercis, Danyal Aleyhimüsselâm

 10. Selamun aleykum. İki sorum olacaktı sizlere.
  Kaza namazlarımı kildikca sadece borclarim silinir mi yoksa sevabı da kazanilir mi?
  Diğer sorum ise; son gunlerde Kuran mealini okuyorum
  Ayetleri okudukça sanki Allahu tealâ ile konusuyormuşum gibi hissediyorum. Bunun sebebi nedir?

  1. Aleykümselam.
   Kaza namazlarını kılanlar hem borcundan kurtulur hem de sevap kazanır.
   Peygamberimiz, “Allah ile konuşmak isteyen Kuran okusun” buyurmuştur. Kur’an okuyan, veya meal, tefsir okuyan da elbette çok etkilenir. Lakin meal okuyanlar okuduğu ayet meallerine göre hüküm çıkarmamalıdır. Aksi halde küfre düşebilir.
   Kuran’dan hüküm çıkarmak demek, haramları ve farzları Peygamberimizin ve ashabın ve müçtehid imamlarının açıklamalarına dayanmadan kendi aklına ve anlayışına göre meallerden hüküm çıkarmaya çalışmaktır.

 11. Hocam ben Üniversitede okuyorum.
  Bugun derste Ahlaki gorgu dini hukuk kurallari adi altinda bir ders işliyorduk.
  Konu dini kurallara gelince ögretmen sordu dini kurallarla yaşasaydik ne olurdu tarzı
  Ve beni bir korku sardı çünkü günümüz gençlerinin laiklik zehiriyle zehirlendiğini biliyordum birçoğunun ve bu tahminimde doğru çikti.
  MÜSLÜMAN(!)inancinda olan bazi arkadaşlarimiz bu soruya verdiği cevaplar karşisinda içimde hayal kirikliklari oldu Allaha karşi ben utandim yani
  Cevaplar şunlardi;Dini kurallar olsa Adaletsizlik olurdu eşitsizlik olurdu gibi şeyler duyunca çok sinirledim ve bunlar söylenirken sinifin duvarinin en üst tarafinda bunlarin fikir babasinin resmi posteri var o zatın bildiginiz üzre.
  Bunun dişinda ahlak kurallarina örnek verin denildiğinde tahminimce muslüman(!) Inancinda olan bir bayan arkadaşimiz hocam erkeklerle el ele yolda tutuşan bir bayan gözükse bunlar ahlaksiz olarak adlandiriliyor bazilari tarafindan diyerek tahminimce o kişilere laf vurmaya çalişti ve bizim profesor doçent doktora muthis zeka dünya çapinda olan(!) hocamizda evet öyle görmemişler var tepki gösteriyorlar onlara felan dedi.

  Her neyse ben burda karşi cikmadim ama içim çok doldu hepsine sahte müslümanlar diyesim geldi hem sinif yeni sinif yeni başladim hemde nefsim belki çekindi tepkilerden benim sorum bi günaha girmişmiyimdir?

  1. O tür sorular tuzak sorulardır. O dinsiz hocanın o tür soruyu sormasından maksadı, samimi müslümanları bu şekilde ortaya çıkarıp kendi dersinden sınıf da bırakmaktı. Öylesi durumlarda kendinizi gizleyiniz. Ama ondan da ders çıkarmanız lazım. Çünkü üniversite okuyorsunuz ama İslamiyeti tam bilmiyorsun. Bu da çok önemli bir eksikliktir.
   O hocaya pratik cevap var lakin orası eri değildir.
   O dinsiz hocanın sorusuna cevap olarak “Kuran ve Sünnetle idare edilseydik Hazreti Ömer zamanındaki gibi asrı saadeti yaşardık” demeniz yeterli olurdu..

  2. Dinsiz değilde çakma müslümanlar diyelim hocam dininden bi haber diyelim bu cahillere

  3. “Dini kurallarla yaşasaydık ne olurdu?” sorusunu soran üniversite hocası, “Dini kurallar yönetilseydik adaletsizlik olurdu, eşitsizlik olurdu” cevabına karşı sevinicini gösteren bir öğretim görevlisine “müslüman” diyenler ya cahildir yada münafıktır…

 12. Hocam efendimizin saçi olduğu söylenen uzun bir saç parçasi var bu hala uzuyor bu mucize tarzi söylemler var bu sadece efendimize özel bişimi o saç uzuyormu bu normalmi bunun bilimsel yönüne bakicam birkaç güne.

  2.side ben mevlana türbesine gittim gerçekten güzel bir alan yapmişlar ama benim sorum orda açik saçli olduğu taktiği başortuden belli olan kadin (illa açık veya kapali diye ayirmiyorum) gözlerini kapatmiş ellerini açmiş o türbede dua ediyordu dakikalarca o halde. şimdi hocam bu kişiler ilim bilmeyebilir dua ederken direkt mevlanadanmi istiyorlar acaba diye bi korku içine girdim bu türbe ziyaretlerini ilim bilmiyenlerin ziyaret etmemesi lazim bence hocam doğrumu.
  Son sorumda oraya çok turist giriyordu bu japon heyetimi neydi hepsi başini kapatmişti içeri girerken bende içimden helal olsun diyesim geldi ama demedim böyle demenin hükmu nedir

  1. Bazı cemaatlerde Peygamberimize ait olduğu sanılan saç telleri vardır. Doğrusunu Allah bilir. Ama Allahu Teala Rasulullahın mübarek saçını yaşatmaktan ve uzatmaktan aciz değil.
   Mevlana türbesi müslümanlara da başka inançlarda olanlara da ziyarete açıktır. Oraya giden müslüman tabi ki bir dileği varsa Allahtan isteyecektir. Başka türlüsü haramdır. Gayri müslimler ise Allaha imandan sorumludur.
   Japonların bir İslam büyüğüne saygı göstermelerini beğenmek neden küfür olsun?

 13. Öylesi haberleri bazı art niyetliler uydurmuş ve sosyal medyada yayınlanmıştır. O söz konusu kaynaklarda öylesi bir hadis yoktur. Aynı zamanda o haber Kurana aykırıdır.

 14. Selamun aleyküm. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem in bir hadisi nde “hiçbiriniz beni kendisinden çocuğundan babasından ve tüm insanlardan daha fazla sevmedikçe tam iman etmiş sayılmaz. “ demektedir, bu hadise göre ”peygamberimizi nasıl çok sevip bu sevgimizi gösterebiliriz?

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimizi sevmek kuru bir sevgi değil icraat ister. Rasulullahı sevginin icraatı ise Rasulullahın sevdiklerini sevmek ve yaptıklarını yapmak onun ahlakı ile ahlaklanmaktır.

 15. Hocam hayırlı akşamlar.
  Ablam ile eniştem yatırım amaçlı ev satın alıyorlar yani kredi çekip birazda ellerindeki parayı katıp alacaklar, ne kadar yapmayın etmeyin faiz haram desem de dinletemedim. Şimdi aldıkları evi kiraya verip gelen kira parasını yiyecekler hocam…
  Sorum şu ki onların evine gittiğimde yemek yemekten cekiniyorum acaba haram mı yiyorum diye?

  1. Hayırlı akşamlar Sinem hanım. Hassasiyetinizden dolayı Allahu teala senden razı olsun. Bu zamanda senin gibi düşünen insanlar çok azaldı maalesef.
   Bir kimsenin kazancında helal ile haram karıştığında onun ikram ettiği yemekleri yemek caizdir.

  2. Rabbim sizden de razı olsun hocam. Gerçekten bu zamanda herkes kredi çekmeye meraklı oldu, Rabbim herkese hidayet versin doğru yolu göstersin inşAllah.

  3. Âmîn. Bilmukabil Sinem hanım.
   Maalesef dediğiniz gibi toplumun büyük kesimi faiz de yarış halinde.

 16. Endonezya Uleması “FETÖ fetvası” yayınladı:

  ❗ Fetullah Gülen’in faaliyetlerine katılmak haramdır.
  ▪ Ayetlerde ciddi tahrif yaptı.
  ▪ Bediüzzaman’ın görüşlerini çarpıttı.
  ▪ Sufilik fikirleri tasavvufa zarar verdi.
  ▪ Siyonistlerle güçlü ilişkileri var.
  Hocam illa güçlü güçten düşüncemi bu fetva yayimlaniyor şimdiye kadar nerdelermiş
  2.olarakda ondan sonra gelen oğlunun dönemi babasi gibi değildi dim

  1. Fetullah Gülen sinsi bir vatan haini ve gizli bir papazdır.

 17. Hocam bazi islam alimleri Allahin izniyle gelecekteki olacak şeyleri bilir.
  Mesela bi hacı vardi said nursinin talebesi kendisi bazi seyler anlatti said nursi ona öyle demiş onlarin çiktiğini anlatti
  Birde demişki mehdinin talebesi olacaksin demiş bu hacıya şimdi benim sorum islam alimlerinin gelecekle ilgili söylediği şeylerin çikmama durumuda olabilirmi mesela said nursinin bazi dediklerini anlatti hepsi çikmiş keramet olarak değetlendiriliyor ama o mehdi işi olmuyacak gibi sanki.
  Olmayacağini varsayarsak bu nasil değerlendirilir
  Amacim illa said nursi değil mantik olarak sorum genelliği ifade ediyor yani tüm slam alimleri Allahin izniyle geleceği bilir said nursininde gelecekle ilgili dedikleri çikmiş detaylara girmiyim ama petrolle ilgili şeyler felan ama bu mehdi işini söylemiş ama çikmassa nasil değerlendirilir yani.

  1. Evvela şu bir gerçektir ki geleceği ancak Allahu Teala bilir ve dilediğine de bildirir.
   Saidi nursi veya diğer alimler ve evliyalar ve peygamberler gaybı bilemez. Allahu Tealanın kendilerine bildirdiği kadar bilebilirler.
   Allahu tealanın evliya ve alimlere gelecekten haber vermesi ya rüya yolu ile ya da keşif yolu ile olur. Keşif veya rüya bazen yanlış yorum yapılır rüya veya keşif olduğu gibi çıkmaz.
   O hacı efendinin durumu da bunun gibidir.

  2. Son kısımı tam anlamadim.
   Rüya ve keşif yoluyla Allahin bildirdiği şeyi yanliş yorumlamasindan dolayimi çıkmaz böylemi doğrumu anladim.

  3. Rüya veya keşif yoruma muhtaçtır. Yorum yanlış yapılırsa söylenilen şey gerçekleşemez.

 18. Hocam hayırlı gunler
  1) Kaderime bak, çok kötü demek küfür müdür ?
  2) Kadınların siyasette olması milletvekilliği, belediye başkanlığı yapması caiz midir?

  1. Hayırlı günler Sinem hanım.
   1) Kaderime bak, çok kötü demek küfür müdür ?
   C): Kaderim çok kötü demekle yaşadıklarım çok zor denmek istendi ise küfür olmaz. Ama kaderi yazana hakaret için söylendi ise küfürdür.
   2) Kadınların siyasette olması milletvekilliği, belediye başkanlığı yapması caiz midir?
   C: Kesinlikle caiz değildir.

Bir cevap yazın