Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

62.360 - 90
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 24.486 yorum.

 1. Hocam selamuneykum benim 2 tane sorum olacak
  1) biz bayanlar cuma gunu ogle namazi kilacakken cuma namazinin bitmesini beklemeli miyiz namaz kabul olmaz mi o zaman kilsak ?
  2) lavabo ihtiyacimiz olup da tutarsak abdest bozulmasin diye o zaman abdest bozulur mu tuttugumuz icin

  1. Aleykümselam Elif hnm.
   1) Bayanlara cuma değil öğle namazı farzdır. Öğle ezanı okunduktan sonra namazlarını kılabilirler.
   2) Abdest sıkıştırması olarak namaz kılmak mekruhtur. Namazınız kabul olur ama sevabı azalır.

  1. Cübbe giymek farz değil neden aileni üzüyorsun? Mümin cübbesiz olur ama, cübbe müminsiz olamaz. Önemli olan setre dikkat etmektir.

 2. Telefonda okey oynamanin hukmu nedir nihat hatipoglu mekruh demisti sanirim.
  2.si bu oyunda mesela kazandim tebrikler muthişsin tarzi oyun tarafindan gönderilen otomatik mesajlar olsa hükmü nedir

  1. Telefonda karşılıksız okey oynamak mekruhtur. Karşılıklı alıp vermeli oynamak ise kumardır.
   Kumar ise haramdır. Haram oyun oynandığında “tebrikler kazandım”, “müthişsin” demek ise küfür.

 3. Hocam iyi gunler sordugum soru sizi kızdırabilir kusura bakmayın lakin mümin olduğuna iman ettiğim ve bu şahsın çok önemli şahsiyetlerle birlikte ilim tahsili yapmıs ehli sünnet bir zattan duyduğum cümleler benim aklımı meşgul etmekte.Sorum şu Kıyamet alametlerinin zuhurunu bilmememiz mümkünmü?
  Demek istedigimi anlamıssınızdir hocam hayırlı günler

 4. Selamunaleykum. Hocam sigara haram mı ? Şimdi sağlığa zararlı şeyler haram diye hadis var ama bir yandan haram değil mekruh deniyor sonuçta sağlığa zararlı o zaman haram olmaz mı

  1. Aleykümselam.
   Sigara az içilirse mekruhtur, çok içilirse haram olur. Nasıl ki mübah olan yemek yimek dahi doyduktan sonra haram oluyorsa, mekruh olan şeylerde aşırı gidilirse haram olur.

 5. Biri biryere soru sormuşta buna cevap verirmisiniz.
  Kitaplarda 313 Resul geldiğide yazıyor.Resuller 1000 yılda bir geldiğine göre insanlik 313 bin yıl olması lazım gelmez mi ? Bu konuyu anlıyamadık. İzah ederseniz çok memnun olurum. Allahü teâlâ razı olsun.

  1. Rasüllerin 1000 yıl ara ile geldiği haberi doğru değildir. Hz. İsa ile Peygamberimiz arasında bin yıl değil 600 küsur yıl vardır. İnsanlık tarihi Hz. Adem’den başlar. Kesin olarak kaç yıl olduğunu Allah bilir . Lakin yaklaşık olarak yüz bin yıldan fazla olmalı.
   Peygamberler Kaç Tanedir?
   lk peygamber Hz. ådem’den son peygamber Hz. Muhammed’e (asm) gelinceye kadar arada birçok peygamber gelip geçmiştir. Kuvvetli bir rivayete göre bu peygamberlerin sayısı 124 bin, diğer rivayete göre de 224 bin kadardır. Bunlardan sadece 25 tanesinin ismi Kur’an’da geçmektedir.

   Kur’an’da Bahsi Geçen Peygamberler Kimlerdir?
   ådem, İdris, Nûh, Hûd, Sâlih, Lût, İbrâhim, İsmâil, İshâk, Yâkub, Yûsuf, Şuayb, Mûsâ, Hârun, Dâvud, Süleyman, Eyyûb, Zülkifl, Yûnus, İlyas, Elyesa’, Zekeriyya, Yahyâ, İsâ ve Hz. Muhammed Aleyhimüsselâm…

   Bunlardan ayrı Kur’an’da ismi geçen Üzeyr, Lokman ve Zülkarneyn’in (as) peygamber olup olmadıkları ihtilâflıdır.
   Kur’an’da ismi geçmediği halde peygamber olarak meşhûr olanlar da şunlardır: Şît, Yûşâ, Cercis, Danyal Aleyhimüsselâm

 6. Selamun aleykum. İki sorum olacaktı sizlere.
  Kaza namazlarımı kildikca sadece borclarim silinir mi yoksa sevabı da kazanilir mi?
  Diğer sorum ise; son gunlerde Kuran mealini okuyorum
  Ayetleri okudukça sanki Allahu tealâ ile konusuyormuşum gibi hissediyorum. Bunun sebebi nedir?

  1. Aleykümselam.
   Kaza namazlarını kılanlar hem borcundan kurtulur hem de sevap kazanır.
   Peygamberimiz, “Allah ile konuşmak isteyen Kuran okusun” buyurmuştur. Kur’an okuyan, veya meal, tefsir okuyan da elbette çok etkilenir. Lakin meal okuyanlar okuduğu ayet meallerine göre hüküm çıkarmamalıdır. Aksi halde küfre düşebilir.
   Kuran’dan hüküm çıkarmak demek, haramları ve farzları Peygamberimizin ve ashabın ve müçtehid imamlarının açıklamalarına dayanmadan kendi aklına ve anlayışına göre meallerden hüküm çıkarmaya çalışmaktır.

 7. Hocam ben Üniversitede okuyorum.
  Bugun derste Ahlaki gorgu dini hukuk kurallari adi altinda bir ders işliyorduk.
  Konu dini kurallara gelince ögretmen sordu dini kurallarla yaşasaydik ne olurdu tarzı
  Ve beni bir korku sardı çünkü günümüz gençlerinin laiklik zehiriyle zehirlendiğini biliyordum birçoğunun ve bu tahminimde doğru çikti.
  MÜSLÜMAN(!)inancinda olan bazi arkadaşlarimiz bu soruya verdiği cevaplar karşisinda içimde hayal kirikliklari oldu Allaha karşi ben utandim yani
  Cevaplar şunlardi;Dini kurallar olsa Adaletsizlik olurdu eşitsizlik olurdu gibi şeyler duyunca çok sinirledim ve bunlar söylenirken sinifin duvarinin en üst tarafinda bunlarin fikir babasinin resmi posteri var o zatın bildiginiz üzre.
  Bunun dişinda ahlak kurallarina örnek verin denildiğinde tahminimce muslüman(!) Inancinda olan bir bayan arkadaşimiz hocam erkeklerle el ele yolda tutuşan bir bayan gözükse bunlar ahlaksiz olarak adlandiriliyor bazilari tarafindan diyerek tahminimce o kişilere laf vurmaya çalişti ve bizim profesor doçent doktora muthis zeka dünya çapinda olan(!) hocamizda evet öyle görmemişler var tepki gösteriyorlar onlara felan dedi.

  Her neyse ben burda karşi cikmadim ama içim çok doldu hepsine sahte müslümanlar diyesim geldi hem sinif yeni sinif yeni başladim hemde nefsim belki çekindi tepkilerden benim sorum bi günaha girmişmiyimdir?

  1. O tür sorular tuzak sorulardır. O dinsiz hocanın o tür soruyu sormasından maksadı, samimi müslümanları bu şekilde ortaya çıkarıp kendi dersinden sınıf da bırakmaktı. Öylesi durumlarda kendinizi gizleyiniz. Ama ondan da ders çıkarmanız lazım. Çünkü üniversite okuyorsunuz ama İslamiyeti tam bilmiyorsun. Bu da çok önemli bir eksikliktir.
   O hocaya pratik cevap var lakin orası eri değildir.
   O dinsiz hocanın sorusuna cevap olarak “Kuran ve Sünnetle idare edilseydik Hazreti Ömer zamanındaki gibi asrı saadeti yaşardık” demeniz yeterli olurdu..

  2. Dinsiz değilde çakma müslümanlar diyelim hocam dininden bi haber diyelim bu cahillere

  3. “Dini kurallarla yaşasaydık ne olurdu?” sorusunu soran üniversite hocası, “Dini kurallar yönetilseydik adaletsizlik olurdu, eşitsizlik olurdu” cevabına karşı sevinicini gösteren bir öğretim görevlisine “müslüman” diyenler ya cahildir yada münafıktır…

 8. Hocam efendimizin saçi olduğu söylenen uzun bir saç parçasi var bu hala uzuyor bu mucize tarzi söylemler var bu sadece efendimize özel bişimi o saç uzuyormu bu normalmi bunun bilimsel yönüne bakicam birkaç güne.

  2.side ben mevlana türbesine gittim gerçekten güzel bir alan yapmişlar ama benim sorum orda açik saçli olduğu taktiği başortuden belli olan kadin (illa açık veya kapali diye ayirmiyorum) gözlerini kapatmiş ellerini açmiş o türbede dua ediyordu dakikalarca o halde. şimdi hocam bu kişiler ilim bilmeyebilir dua ederken direkt mevlanadanmi istiyorlar acaba diye bi korku içine girdim bu türbe ziyaretlerini ilim bilmiyenlerin ziyaret etmemesi lazim bence hocam doğrumu.
  Son sorumda oraya çok turist giriyordu bu japon heyetimi neydi hepsi başini kapatmişti içeri girerken bende içimden helal olsun diyesim geldi ama demedim böyle demenin hükmu nedir

  1. Bazı cemaatlerde Peygamberimize ait olduğu sanılan saç telleri vardır. Doğrusunu Allah bilir. Ama Allahu Teala Rasulullahın mübarek saçını yaşatmaktan ve uzatmaktan aciz değil.
   Mevlana türbesi müslümanlara da başka inançlarda olanlara da ziyarete açıktır. Oraya giden müslüman tabi ki bir dileği varsa Allahtan isteyecektir. Başka türlüsü haramdır. Gayri müslimler ise Allaha imandan sorumludur.
   Japonların bir İslam büyüğüne saygı göstermelerini beğenmek neden küfür olsun?

 9. Öylesi haberleri bazı art niyetliler uydurmuş ve sosyal medyada yayınlanmıştır. O söz konusu kaynaklarda öylesi bir hadis yoktur. Aynı zamanda o haber Kurana aykırıdır.

 10. Selamun aleyküm. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem in bir hadisi nde “hiçbiriniz beni kendisinden çocuğundan babasından ve tüm insanlardan daha fazla sevmedikçe tam iman etmiş sayılmaz. “ demektedir, bu hadise göre ”peygamberimizi nasıl çok sevip bu sevgimizi gösterebiliriz?

  1. Aleykümselam.
   Peygamberimizi sevmek kuru bir sevgi değil icraat ister. Rasulullahı sevginin icraatı ise Rasulullahın sevdiklerini sevmek ve yaptıklarını yapmak onun ahlakı ile ahlaklanmaktır.

 11. Hocam hayırlı akşamlar.
  Ablam ile eniştem yatırım amaçlı ev satın alıyorlar yani kredi çekip birazda ellerindeki parayı katıp alacaklar, ne kadar yapmayın etmeyin faiz haram desem de dinletemedim. Şimdi aldıkları evi kiraya verip gelen kira parasını yiyecekler hocam…
  Sorum şu ki onların evine gittiğimde yemek yemekten cekiniyorum acaba haram mı yiyorum diye?

  1. Hayırlı akşamlar Sinem hanım. Hassasiyetinizden dolayı Allahu teala senden razı olsun. Bu zamanda senin gibi düşünen insanlar çok azaldı maalesef.
   Bir kimsenin kazancında helal ile haram karıştığında onun ikram ettiği yemekleri yemek caizdir.

  2. Rabbim sizden de razı olsun hocam. Gerçekten bu zamanda herkes kredi çekmeye meraklı oldu, Rabbim herkese hidayet versin doğru yolu göstersin inşAllah.

  3. Âmîn. Bilmukabil Sinem hanım.
   Maalesef dediğiniz gibi toplumun büyük kesimi faiz de yarış halinde.

 12. Endonezya Uleması “FETÖ fetvası” yayınladı:

  ❗ Fetullah Gülen’in faaliyetlerine katılmak haramdır.
  ▪ Ayetlerde ciddi tahrif yaptı.
  ▪ Bediüzzaman’ın görüşlerini çarpıttı.
  ▪ Sufilik fikirleri tasavvufa zarar verdi.
  ▪ Siyonistlerle güçlü ilişkileri var.
  Hocam illa güçlü güçten düşüncemi bu fetva yayimlaniyor şimdiye kadar nerdelermiş
  2.olarakda ondan sonra gelen oğlunun dönemi babasi gibi değildi dim

  1. Fetullah Gülen sinsi bir vatan haini ve gizli bir papazdır.

 13. Hocam bazi islam alimleri Allahin izniyle gelecekteki olacak şeyleri bilir.
  Mesela bi hacı vardi said nursinin talebesi kendisi bazi seyler anlatti said nursi ona öyle demiş onlarin çiktiğini anlatti
  Birde demişki mehdinin talebesi olacaksin demiş bu hacıya şimdi benim sorum islam alimlerinin gelecekle ilgili söylediği şeylerin çikmama durumuda olabilirmi mesela said nursinin bazi dediklerini anlatti hepsi çikmiş keramet olarak değetlendiriliyor ama o mehdi işi olmuyacak gibi sanki.
  Olmayacağini varsayarsak bu nasil değerlendirilir
  Amacim illa said nursi değil mantik olarak sorum genelliği ifade ediyor yani tüm slam alimleri Allahin izniyle geleceği bilir said nursininde gelecekle ilgili dedikleri çikmiş detaylara girmiyim ama petrolle ilgili şeyler felan ama bu mehdi işini söylemiş ama çikmassa nasil değerlendirilir yani.

  1. Evvela şu bir gerçektir ki geleceği ancak Allahu Teala bilir ve dilediğine de bildirir.
   Saidi nursi veya diğer alimler ve evliyalar ve peygamberler gaybı bilemez. Allahu Tealanın kendilerine bildirdiği kadar bilebilirler.
   Allahu tealanın evliya ve alimlere gelecekten haber vermesi ya rüya yolu ile ya da keşif yolu ile olur. Keşif veya rüya bazen yanlış yorum yapılır rüya veya keşif olduğu gibi çıkmaz.
   O hacı efendinin durumu da bunun gibidir.

  2. Son kısımı tam anlamadim.
   Rüya ve keşif yoluyla Allahin bildirdiği şeyi yanliş yorumlamasindan dolayimi çıkmaz böylemi doğrumu anladim.

  3. Rüya veya keşif yoruma muhtaçtır. Yorum yanlış yapılırsa söylenilen şey gerçekleşemez.

 14. Hocam hayırlı gunler
  1) Kaderime bak, çok kötü demek küfür müdür ?
  2) Kadınların siyasette olması milletvekilliği, belediye başkanlığı yapması caiz midir?

  1. Hayırlı günler Sinem hanım.
   1) Kaderime bak, çok kötü demek küfür müdür ?
   C): Kaderim çok kötü demekle yaşadıklarım çok zor denmek istendi ise küfür olmaz. Ama kaderi yazana hakaret için söylendi ise küfürdür.
   2) Kadınların siyasette olması milletvekilliği, belediye başkanlığı yapması caiz midir?
   C: Kesinlikle caiz değildir.

 15. Benim 2,5 aylık bebeğim var. Birgün aklıma birden acaba bebeğim Doğum sonrasında karışmış olabilir mi diye düşünceler geldi. Çevrem öyle bişeyin mümkün olmadığını bebek doğduktan sonra koluna anne bilgilerinin yazıldığı plastik bilezik takıldığını söylüyorlar ama ben bir türlü ikna olmuyor gibiyim ya bebeğim karıştıysa diye kendimi yiyip bitiriyorum. Hastanede ki doktorumla görüştüm o da böyle bişeyin olmayacağını söyledi. Bu konu dini bir konu değil ama bu konu da şeytanın vesvese verdiğini söylüyorlar sizce şeytan dini olmayan bir konuda da vesvese verir mi bu konuda ben vesvese mi yapıyorum?

  1. Madem içinize kurt düştü, vesvese yapmaya ne gerek var DNA testi yaptırınız bu o iş kadar da zor değil.

  2. Hiç bir neden yokken birden aklıma bu düşünceler geldi. Aksine bebeğin bana benzediğini söylüyorlar ve gözleri bana benziyor sanki. Her gören bu sana benziyor diyor. Ama ne bileyim içime acaba hastane karıştırmış olabilirler mi diye düşünceler gelmeye başladı. Ben zaten normalde çok vesveseli bi insanım ve bi konuda yoğun vesvese yaşarken bu düşünce aklıma geldi ve artık eski vesveseyi kafama takmaz oldum. Bu düşünce benim beynimi yiyip bitiyor günün her saatinde aklımda. Ailem de bu konuda da vesvese yaptığımı söylüyor. Bu durumdan eşime bahsetmedim bahsetsem ters karşılayabilir bu nedenle DNA testi de yaptıramam gibi ondan habersiz. İşin içinden çıkamaz oldum. Diyorum birden aklına böyle bişey geliyorsa ortada hiç bişey yokken bu da vesvesedir diye ama bir türlü içim rahatlamıyor.

  3. Kocanız neden ters karşılasın ki ? Bir ömür boyu böyle vesvese ile yaşamak daha kötü ya. Aynı zamanda çocuğuna da tam bağlanamacaksın ve ona zulmedeceksin. Mesafeyi hiç uzatmadan durumu kocana anlat ve DNA testi yaptır ve bu işkenceden kurtul.

 16. Selamunaleykum. Ya hocam ders çalışıyorum duzenli olarak ama nasıl söylesem hani bir şeylerin ucundan tuttukça hep ters gidiyor istediğim yere gelemiyorum sabırsız mıyım nasibimde mi yok hiç bilemiyorum bir akıl verseniz çok memnun olurum inşallah..

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Engellerin önünde dik durmaya çalışınız. Allahtan ümitli olmak en büyük enerjiniz olsun. Ümidi bitenin sabrından söz edilemez.

  2. Allah razı olsun hocam gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz sağolun. Biraz düşündüm de meğer karamsarmışım ümitsiz olunca da mutsuz olmuşum..

 17. Hocam günümüz teknolojisinde gördüğün bir insani tarif etsen apaynisini çizebilecek teknolojilsr var.
  Ben efendimiz aleyhisselamin yüzünü görmeyi çok isterim hadislerdeki tariflerdende bu yapilir aslinda ama demekki kimse tesebbüs edemiyor Allah insanlarin kalbinden o düşünceyi siliyor.
  Bunun dinimiz açisindan olumlu yönleri olabilecegi gibi olumsuz yönleride olacaktir.
  Ama ben o zatı çok görmek istiyorum sizin dusunceniz nedir

  1. Peygamberimizi rüyada görmek mümkündür. Lakin Rasulullah kendi resmini çizmeyi men etmiştir. Eğer Peygamberimize ait bir resim olsaydı insanların bir çoğu tembellik eder rüyada görmeye çalışmazlardı. oysaki Rasulullahı rüyada görmek asla bir resmi görmek gibi değildir.

 18. İbn Hacer’in “en sahih” dediği bir rivayette şu bilgiler verilmiştir: “Melhame-i kübra=Birinci Dünya savaşı ile İstanbul’un fethi 6 sene içerisinde tahakkuk eder. (bir sene sonra) 7. yılda ise deccal ortaya çıkar.” (bk. Fethu’l-bari, 6/278)

  Bilindiği üzere, I. Dünya Savaşı 28 Temmuz 1914’te başlamış, 11 Kasım 1918’de sona ermiştir. İngilizler ve diğer haçlı zihniyetli yandaşları tarafından İstanbul 13 Kasım 1918’de işgal edilmiş ve 2 Ekim 1920’de son bulmuştur. Hadiste ifade edildiği gibi, bu süreç yaklaşık 6 sene sürmüştür.
  Hocam hadisin sonunda 1 yil sonra deccal çikacak denmis bu deccal kimdir

  1. İstanbul kafirlerce fethedilmedi ki ikinci kez fethedilsin. 1. dünya savaşından sonra işgal edildi. İşgal başka fetih başkadır.

  2. 6 senelik ifafe hadisidede geçiyor ve 1.dünya savaşindaki işgali fetih olarak anliyamazmiyiz

   2.olarakda istanbul tekrar fethedilecekmidir
   Yani şöyle hocam burda kafirlerin fethinden bahsetmiyor.
   Işgal altina aliniyor sonra 1920da tekrar fethetmis oluyoruz işgal altindan kurtararak
   zaten sizde benim bildiğim kadariyla tarih bilginiz var

  3. Hadi diyelim ki 1. dünya savaşının akabindeki İstanbulun işgalini hadis de geçen işgal saydınız, onun tekrar geri alınması ve 6 yılı da hesaba kattık diyelim, deccal kim? Malum kişiye deccal diyenler var. Oysaki o belirtilen deccale uymamaktadır. Hadi diyelim ki o malum kişi deccal olsun. Deccal zamanında Mehdi ve akabinde Hz İsa gelmesi gerekmez miydi? Oysaki o olayın vukuuna neredeyse 100 yıla yakın oldu.

  4. Hocam çikan deccal illa tarihte adinin geçmesi lazimmi ben kariştirdim tam anlatamadim burda tekrar fetihden kasıt işgalden kurtuluyor tekrar fethetmis oluyoruz zaten 6 yil deniyor hadisde 6 yıl sonra vuku buluyor.
   Nitekim bi islam siteside bu gorüşte ama deccal kim belirsix

  5. Deccalin tarifini Peygamberimiz yapmıştır. O bir insan şeytanı olacaktır. Bu zamana dek deccal vekilleri zuhur etmiştir henüz deccalin kendisi gelmemiştir.

  6. Deccal’in çıkması ise, aynı savaşla bağlantılı olarak belli din düşmanı şahısların ortaya çıkması yanında, materyalist bir düşünce akımını temsil eden Avrupa ve Sovyetler Birliğinde genel olarak meydana gelen semavî dinlerin karşıtı cereyanlar da bu deccali simgelemektedir.

  7. Sözünü ettiğin şeyler deccal vekilleridir deccalin kendisi değildir. Zira deccal ile Hz. Mehdi ve Hz İsa aynı süreç içinde geleceklerdir. Madem söyledikelrin deccal ise Hz Mehdi ve Hz İsa onlar yok olmadan önce niçin gelmedi?

  8. Gerçek deccal bir tane ama vekilleri çok olacaktır.
   Deccalin gözü şaşı olacak, sağlam yapılı ve genç olacak. Kırmızı tenli, kıvırcık saçlı, kısa boylu ve bodur olacak, ayakları yamuk, iki gözü arasında (k.f.r) yani kafir yazısı olacak ancak onu sadece müminler görebilecek, şeytanlar ona ne emredersen hemen yapalım diyecektir.

Bir cevap yazın