Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 20.763 yorum.

 1. Selamun Aleyküm.
  Yusuf A.s ile ilgili soru sorucam.
  Islam ansiklopedisinde okurken şu bölüme denk geldim.
  “Firavun, Yûsuf’u Mısır’da kendisinden sonra ikinci adam konumuna yükseltir; mührünü ona teslim eder, özel elbise giydirir, boynuna altın zincir takar. Adını da Zafenat-paneah olarak değiştirir ve kendisini On (Heliopolis) şehrinin kâhini Potifera’nın kızı Asenat ile evlendirir (Tekvîn, 41/1-45).
  Zafenat-paneah, Yûsuf’un Mısır dilindeki isminin İbrânîce karşılığıdır ve “sırları açığa çıkaran” demektir; ayrıca ismin, “Hayat tanrısı konuşuyor” mânasına geldiği de ifade edilir .”
  Hocam Bir Peygamber Kendisine anlamlarından biri olan Hayat tanrisi konuşuyor anlamına gelen bir isim koymaz diye aklıma geldi ama O dildeki karşılıği oymuş diye koymuş olabilirmi ayni isim Sırları açığa çıkaranda demekmiş bizim dinimize göre bu ismi kendisine koymuş denilebilirmi

  1. Aleykümselam.
   Sizler İslami kaynakları bırakıp çarpıtılmış israil kaynaklarını okuyor sonra da sıkıntıya düşüyorsunuz. Siz de diyorsunuz ki bir peygamber öyle bir isim taşıyamaz. Tabi ki öyle bir isim taşıyamaz. İslami kaynaklarda öyle bir kayıt yoktur. O tamamen israiliyattır.

  2. Hocam o isim Yusufun o dildeki karşiliğiymış
   ve sırları açığa çıkaran demekmiş Yusuf A.s O ismin bir diğer anlamı olan Hayat tanrısı konuşuyor kısmını onaylamadan o ismi kendine alamazmi yani yusuf isminin mısır dilindeki karşiliği olan zafenat panaeahi

  3. Nereden uyduruyorlar o sözü, o bir yalan ve saçmadır. O Yusuf ismini peygamber olan bir baba koymuştur oğluna. Bir peygamber küfür alameti olan bir ismi oğluna koyar mı?
   Mısır dilinde Yusuf’un karşılığı Yüzasif’tir. O da suyun gözesi ilmin kaynağı anlamına gelir. Aynı zamanda Allah için inleyen anlamına da gelir.
   Firavun demek hükümdar demektir. Hz. Yusuf zamanındaki firavun putlara inanmayan bir hükümdar idi. Firavun ölünce yerine gelen oğlu firavun oldu. Hz Yusuf’un tebliği ile Müslüman oldu…
   Kardeşim bozuk tevratı okursan İslama olan inancın bozulabilir. Allah tertemiz bir din olan İslamı gönderdi. Onda neyi eksik buluyorsunuz ki bu bozuk Tevratı bozuk incili okuyup aklınızı karıştırıyorsunuz???

 2. Hocam selamunaleykum. Saç boyası abdeste mani midir ? Eğer maniyse bitkisel boyalar da mı manidir ?

  1. Aleykümselam.
   Saç boyaları bazıları hariç abdest ve gusle mani değildir. Ruj, oje türü boyalar abdest ve gusle manidir.

 3. Selamünaleyküm hocam. Hocam, Cuma hutbesinin tamamen Arapça mı olması gerekmektedir? Arapça olmazsa, Cumanın şartı yerine gelmez mi?

  1. Cuma hutbesi arapça olması gerekir. Ama ilaveten de açıklanabilir. Türkiyede de öyle olmaktadır.

  1. Aleykümselam sufi.
   Nefy-i İsbat zikri alabilmek için letaif zikrini geçmek gerek. Ya da bağlı olduğunuz mürşidinizin takdir etmesi ile doğrudan nefy-i isbat zikri verilebilir.

 4. Kadının kadına avret olan yerlere bakmak haram.peki dar pantolon giyilse şekil belli olsa haramlık olur mu..kadin kadına dar pantolon çok giyiliyor nasil olsa erkek görmüyor diye..hukmu nedir

  1. Kadın kadının yanında veya erkeklerin yanında, erkek erkeğin yanında veya kadınların yanında ince giysi veya dar pantolon giymesi çıplak hükmündedir.

  2. Mahrem olmayan yerler de mi dar olsa çıplak hükmünde olur.mahrem bolge olup olmaması farka edermi

  3. Mahrem bölgeler dar olursa ince olursa haram olur. Diğer yerler için değil.

  1. Aleykümselam Merve hanım.
   İsmi azam içinde Kurandan ayetler mevcut olduğu için hayızlı bir kadın onu hayz halindeyken okuyamaz.

  2. Hocam ismi azami 40 gün okumak lazım diyor peygamber efendimizi ruyada görmek için . 40 gün belirtilmiş ama hayiz olan bir bayan nasıl okicak bunu 40 gün okicagin takdirde çok guzelmis ama nasıl olacak misal 15 gün okusam hayiz sonrası yine okusam 40 olana kadar kabul olurmu.

  3. Hanefide hayz en fazla 10 gündür. Temizlik günlerin toplamı 40 gün yeterlidir o duayı okuyup tamamlamak için

  4. Ara girince oluyormu ardarda okumak gerekmiyomu. Yoksa fark etmiyor mu ara girsede 40 gün okuyunca kabul olurmu

  5. Fark etmez. Aslında 40 gün okunursa kabul olur sözü ayet değil hadis değil birileri öyle söylemiş. Siz dua yapmaktan geri durmayın kabul olsun olmasın.
   Allah kabul ederse ilk duada da kabul eder. 40’a bağlamak bidattir. Ama 40 gün okuyabilirsiniz 45 de okuyabilirsiniz.

  1. Aleykümselam Fatih Ferhat.
   Vitir namazından sonra istediğiniz kadar kaza namazı kılabilirsiniz.

 5. Kur’an’da bildirilen “denizlerin birbirine karışmaması” konusunun bilime aykırı olduğunu söyleyenlere nasıl cevap vermeliyiz sanırım karıştığını söylüyorlar.
  Tabi Kuranda illa zahire bakılır demiyorum başka anlamlarda olabilir tabi ama zahiren bakarsak illa hiç karışmıyacsk gibi bir anlammı kabul etmeliyizki,?

  1. Ünlü deniz bilimleri uzmanı Captan Custo denizlerde keşif yaparken Ak Deniz ile Atlas Okyanusunun Cebeli Tarık boğazında karışmadığını ve aralarında sudan bir perde olduğunu görür ve buna dair Er-Rahman suresinde açık ayet olduğu kendisine hatırlatan Prof. Marc Bucella’nın uyarısı ile müslüman olur.
   Bu durumun bilime aykırı olduğunu söyleyenler ne bilim adamı ne de müslümandır. Onlar internet köpekleridir. Bilerek ve bilmeyerek havlar dururlar ancak cahilleri kandırırlar şeytan gibi.

  2. Okyanuslar karışırlar. Her saniye, milyonlarca ton Pasifik Okyanusu suyu, Atlas Okyanusu’na karışır. Atlas Okyanusu’nun derinlerindeki sular, Antarktika etrafından dolaşarak Pasifik Okyanusu’yla karışır. Her an, milyonlarca ton! (…) Bu, milyonlarca yıldır bu şekilde devam etmektedir.
   deniyor hocam
   Ama Kuranda sadece zahire bakılmadığından anlam farklıda olabilir hocam

  3. Kaptan Cousto ünlü bir araştırmacıdır. Adam araştırmış kanıtlamıştır. Oysa sizin iddianız varsayımdır. Araştırma değil zandır. Bilim kanıt ister varsayımla bilim olmaz!
   Suya dökülen petrol veya zeytin yağı su ile karışmadığı gibi her denizin suyu, kimyasal bileşimi farklıdır.

 6. Hocam selamunaleykum yaşım çok genç ve Allaha şükür dini bilgilerimin imanımın geçmişe göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ama sanki böyle dini eskiye gore fazla bildigimden rahatsiz oluyormusum bu durumdan gibi geliyor bunlar da vesvese midir neden böyle oluyor ?

  1. Aleykümselam Elif hanım.
   Sizin durumunuz vesvesedir. Allahu Teala ilmin önemini şu ayeti kerime ile belirtmiştir(mealen):
   – (De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak temiz akıl sahibi olanlar anlar.)
   (Sure-i Zümer / Ayet: 9)
   İlmi ile amel edenden ancak şeytanlar rahatsız olur. “Cahil Allah’ın düşmanıdır” derdi merhum üstadım H. Hasan Fahreddin hazretleri(kuddise sirruh). İlmini daha da artırmalısın. Tabi şu hususu da göz ardı etmemeliyiz: Bildikleri ile amel etmeyen kimse ilminden yararlanamaz.
   Gençlik çok büyük bir fırsattır. Zaman çok çabuk geçiyor. Bunu değerlendirmek lazım. Oyun eğlence gibi boş işlerle zaman gibi çok kıymetli bir hazineyi israf etmemeli. Çok çok ilim öğrenmeli ve onunla amel etmeli. Yaşlılıkta hastalıklar çoğalır ibadet yapmak dahi zorlaşır. İlim dahi gençlikte öğrenilir. Gençliğinde lüzumlu dini bilgiler öğrenmeyenlerin yaşlılıkta çok perişan duruma düşerler. Zira hafıza bozulur unutganlık illeti başlar.

 7. S.aleykum hocam benim sorum şu.
  Dedem vefat edeceği zaman sekaret halindeymis annem ona baba baba die bagiriyormus annem bagirmadan önce onun sekaret halinde olduğunu bilmiyomus agzisina elma sürmüş dedemin başı kibleye bakiyomus dedem annem sadece sole demiş.

  Hani birakmiyolarki sana döneyim kısık bi sesle ondan sonra vefat etmiş.
  Bunun anlamı nedir ndn öle dedi.

  1. Aleykümselam.
   Dedenizin Allah mekanını cennet eylesin.
   O sekerat halinde ölüm melekleri gelmiş olduğundan deden annene yönelememiştir. O durum rahmettir korkulacak bir durum yoktur.

 8. Selamün aleyküm
  Hocam bir babanın iki çocuğu var. Bir çocuğu yaşlılığında ona bakıyor.Diğeri ilgilenmiyor. Babada bana bakıyor diyerek malından,ona bakan çocuğa fazla pay vermek istiyor. Malını bu şekilde dağıtması uygun olur mu? Diğer çocuğun rızası olmadan malını dağıtırsa baba vebal altına girer mi?
  Teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.
  Allah razı olsun.

  1. Aleykümselam.
   Baba bu durumda malının bir kısmını kendine hizmet eden evladına verebilir. Ama tamamını vermek vebaldir.

 9. Selamün aleyküm hocam. Kandil günlerinde hamile kalınırsa çocugun sakat dogma ihtimali oldugunun fetvasını almıştım bi hocamızdan. İbadet günleri oldugu için evliyaullah tarafından uygun görülmemiş sanırım. Peki hocam ramazan ayında hamile kalınırsa yine aynı sorun olur mu? İbadet ayı oldugu için bi problem varmı alimlerimiz ne gibi fetvalar vermişlerdir? Bir de çocugun hayırlı olmasıyla günlerin bağlantılı oldugunu düşünüyorum bilginizle bunu paylasırmısınız? Yani hangi günlerde hamile kalmak faziletli olur. Edepsizlik ettiysem affola. Allah’a emanet

  1. Aleykümselam Kübra hanım. İslamiyette hamile kalmanın ne günü ne de ayı belirlenmemiştir. Bazı alimlerimiz mübarek gecelerin ibadetle geçirilmesi için öyle bir fetva vermişlerdir. Öyle bir fetvanın dini bir geçerliliği yoktur.

 10. Biz de kudretimizin ayrı ayrı delilleri olarak onların üzerine tufan gönderdik, çekirgeler gönderdik, haşerat gönderdik, kurbağalar gönderdik, kan gönderdik. Yine de inat edip büyüklük tasladılar ve suçlu bir topluluk oldular
  Selamun Aleyküm.
  Hocam Burda Allahu Teala açıkca Mısırlıların başına gelen şeyleri söylerken 5 tane şey sayıyor.
  Tevratta Mısırlılara 10 musibet geldiği söylenir .
  Benim Sorum Bu Ayetten Bizim dinimizce 5 belamidir yoksa Allah ayete koymamış olabilir hepsini o yüzden 10 belada labilir denilebilirmi?

  1. Peygamberler tarihinde o hususta geniş bilgi var. Orada Kur’an’da bildirilenlerden başka hadisi şeriflerle bildirilen bilgilerde vardır. Peygamberler tarihini okuyunuz.

 11. Selamun aleykum hocam. Bid’ati hasenelerden sakınmak gerekir mi? Yoksa güzel müstehap olan ameller diyerekten yapılmasında bir sakıncası yok mudur?

  1. Aleykümselam.
   İbadette bidatin her türlüsünden sakınmalıdır. Adette bidatler(yenilikler) ise güzeldir. Yani ata binmek yerine otomobile binmek, kılıçla savaşmak yerine modern silahla savunmak gibi.

 12. Hayirli aksamlar hocam ayni ev icerisinde gelin var bu gelin evdekilere yapmadigini birakmiyor bir ise elini atmiyor evdeki diger insanlar yapiyor kocasi eve gelince ben yapicam diye tutturuyor evdekilerde kardesi mutlu olsun diye gelinin yaptiklarini sineye cekip allaha havale ediyor hocam gelinin yaptiklarinin vebali ve evdekilerin ne yapmasi geerekiyor geline karsi

  1. Hayırlı günler Hatice hanım.
   Her kim zulüm yaparsa kıyamet günü onun karşılığını dehşetli bir azap olarak görecektir. Evdeki gelin yanlış yapıyorsa zulüm görenler gelin evde yokken evin büyüklerine durumu anlatmalıdır.. Onlar da oğullarını ayrı ev tutması için yönlendirmelidir. Bunu yapmazlarsa vebali evin büyüklerine ve geline olur.
   Ayrı oturursanız daha daha huzurlu olursunuz.

 13. Selamun aleyküm hocam.
  Hocam kredi kartı kullanmak caiz mi?
  Diyanetin namaz vakitlerine güvenebilir miyiz?
  Namazı takkesiz çorapsız kılmak sakıncalı mıdır?

  1. Aleykümselam.
   Kredi kartı, faize bulaşmadan sırf alışveriş kolaylığı için kullanmak caizdir.
   Diyanetin namaz vakitlerine güvenebilirsiniz. Ama bazı takvimlerde olduğu gibi ihtiyatı kullanmak daha güzeldir.
   Takke, çorap namazın farzından değil sünnetlerindendir. Sünnet terk etmek mekruh olsa da namazının kabulüne engel değildir.

 14. Selamünaleyküm hocam. Namazdan sonra cemaatle tesbihat yapmak bid’at midir, namazda teşehhüt parmağımızı kaldırmak mekruh mudur?

  1. Aleykümselam.
   Namazdan sonra cemaatle veya yalnızken tesbih çekmek sünnettir. Müezzinin komutu ile tespih çekmek sadece bidati hasenedir. Sen müezzinin komutunu beklemeden çekebilirsin.
   Teşehüdde hanefilerde parmağı kaldırmak mekruh şafilerde sünnettir.

 15. Bismillah
  Selamunaleykum,
  dört ayrı mezhebin ayrı ayrı dört haram ve helal hükümleri var, böyle şey olurmu” gibisinden falan diye fitne çıkaran bazı mezhepsizler var.Bu konuda kendilerine ne denilebilir hocam?

  1. Aleykümselam.
   Dört hak mezhebin müçtehid alimleri Kur’an ve Sünnetle kesin haram kılınan veya farz kılınan bir konuda içtihat yapmamışlardır. İçtihat ancak Kuran ve Sünnetin kesin haram veya farz kılmadığı konulardadır. O konularda da Peygamberimiz, “Ümmetimin alimleri arasındaki ayrılık rahmettir ” buyurmuştur. Bundan dolayı o değerli alimleri eleştirenler; İslam düşmanı İngiliz projesinin Türkiye’de ki uzantısıdır diyebilirsiniz.

Bir cevap yazın