Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 55.880 times, 4 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 23.759 yorum.

 1. Hocam anne veya babaya ev alması için bankadan gelen faiz parası veriliyorsa ve ayrıca sağlık sorununu halletmesi için bu paradan veriliyorsa bu sorunlar giderildikten sonra sadece tevbe yeterli mi yoksa başka herhangi bir şey yapmak gerekiyor mu bu para miktarınca sadaka vermek gibi bir de ev ihtiyaçları var çünkü aile evi de olsa evin çok sahibi var ileride ev bulmaları zorunlu hale gelecek ve kendi başlarına ev de alamazlar o kadar paraları yoksa kirada yaşamak için de yaşları ilerlemiş olacak ayrıca kira işi de zor iki de bir kirada oturdukları evi almak için insanlar gelebilir ve bir garantisi de yok kirada yaşamanın bu durumda ne yapılmalı?

  1. Faiz haramdır. Faizden gelen para ile alınan evde oturmak da haramdır.
   Kredi çekip ev almak da günahtır. Kredi ile ev almak için kiracı olmak zaruret değildir. Kira ödeyecek kadar parası olan faize girmeden kirada oturmalıdır. Zaten sabit bir geliri yani maaşı olmayana da hiçbir banka kredi vermez.
   Bir deyim vardır. Kedi yavrusunu yerken fareye benzetirmiş. İnsanlar bu zamanda haramı helale benzeterek yemeye eğilimlidir.

 2. Annem şeker fabrikasinda çalışıyor ( zararlı katkı maddesi üreten firmada çalışıyor olabilir, emin değilim) annem bana kıyafet alıyor, mesela ben etrafı toplamak istiyorum fakat annemin ürünü mesela hem annemin parası ile alındı diye, (zararlı madde üreten firmada çalışma ihtimalinden şüpheleniyorum) neyse işte Annemin zamaninda bana aldığı kıyafetleri giyebilir miyim?

  Ve ikinci sorum yine aynı konu ile alakalı sayılır, o ürünler çakma olabilir mecburen giyiyorum, eğer sorun olmazsa annemi uyaracağım bir daha almasın diye, şimdi ben etrafı toplamak istiyorum mesela Allah için ama ürün çakma veya zararli madde ureten firma da calıştigi için toplamiyorum, kisacasi onlari giymem de ve Allah için etrafı toplamam da sorun olur mu?
  Not ( Kirli çakma kiyafet, iç camasıri, t shirt pantalon gibi şeyleri kast ediyorum bir de onlari giymem de sorun olur mu?

  1. Zan ile karar vermek suizan olur. Emin değilseniz çakma olduğuna suizan ile suçlamayınız malum firmayı.
   Annen alın teri ile çalışmış sana kıyafet almış. Sen de onu giymekte tereddüt etme.

 3. Birisi internetten bir kıza veya kadına uygunsuz şeyler yazmışsa illa helalleşmeli midir? Tövbe yeterli olur mu?

  1. Yaptığının yanlış olduğunu itiraf edip tövbe etmeli ve ondan özür dilemeli.

 4. Hocam selamunaleykum. Çevremizde duyuyoruz kadın hamile kalıyor ama çocuğu down sendromlu olacak diye aldırıyor çocuğu. Bu gunah mi ? Down sendromlu diye cocuk aldirilabilir mi ?

  1. Çocuk Down sendromlu doğacak diye çocuk aldırmak cinayettir.
   Down sendromu, trizomi 21; genetik düzensizlik sonucu insanın 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması durumu ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Her 800 doğumda bir görülen bir farklılıktır ancak hastalık değildir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Çocukluğun erken dönemlerinde sağlanacak olan aile ve tıp desteği ile erken müdahale sayesinde Down sendromlu insanlar destekle toplumla bütünleşik bir hayat kurabilirler. Bu sıra dışı insanlar için önlerindeki en büyük engel, zihinsel olarak akranlarından daha yavaş gelişmeleri değil, onların sadece neleri yapamayacağına odaklanmış yanlış bakış açısıdır. Down sendromlu çocukların karakterleri, yapıları birbirinden farklı olmasına rağmen dış görünüşleri benzerdir. Down sendromunda; el ayasında çift yerine tek derin olarak bulunan avuç içi çizgisi, epikantik katlanmanın neden olduğu badem biçimli göz, palebral yarık, düşük kas tonusu, ayak baş parmağıyla ikinci parmak arası daha büyük bir boşluk ve sarkık dil morfolojisi görülebilir. Bu semptomların hepsi görülecek diye bir kural yoktur, bazıları olup bazıları olmayabilir.

 5. Hayatım boyunca hep kopya çektim, kopya çekmesem sınıfı geçemeyecektim, fakat yinede yaptığıma pişmanım, elektrik okuyorum, tövbe ettim kopya çektiğime, şimdi elektrik alanında staj yapıyorum, bana verilen tüm işleri yapabiliyorum, oradan kazandığım para helal midir bir daha asla kopya çekmeyeceğim

  1. Normal hayatta çalışırken kopyanın bir yararı olmuyor değil mi?
   Yaptıklarına tövbe edersen bundan sonraki doğru çalışmalarından kazanacağın paran helaldir.

 6. Üstadına, Allah’tan (c.c) daha fazla teslimiyet göstermeyen asla mürid olamaz.
  (Tezkiretul Evliya – sayfa 219) bu söz hakkında ne düşünüyorsunuz ?

  1. “Üstadına, Allah’tan (c.c) daha fazla teslimiyet göstermeyen asla mürid olamaz.” sözü yanlıştır. Kuran, “Allaha ve Rasulüne tabi olun ” buyurmuştur. Üstada Allahtan daha çok bağlanmayan mürid olamaz diye bir ayet ve hadis yoktur.
   Sapıklar bu sözü istismar edip kötüye kullanıp gerçek tasavvufa hakaret etmektedir.
   Ayrıca şunu da ifade edelim ki, Tezkiretul Evliya kitabı İslamın ve İslam tasavvufunun ölçüsü değildir. Bu tür kitaplar mürşidlerin kendileri tarafından yazılmamış belki şeyhinin hatırasına onun müridlerinden birisi kalem almıştır. Bu tür kitaplar yanlışlarla doludur. Gerçek İslam Tasavvufundan uzaktır bu gibi sözler.

 7. Hocam selamunaleykum. Önerebileceğiniz ilmihal kitabı var mıdır acaba ? Diğer sorum da şu ben bir ara kuran okuyordum (hala okurum ama o zaman daha çok okurdum) vesvese oldu sonra baya. Etrafımdakiler de dediler işte çok dinle ilgilenme sapıtırsın vs. Bende korktum böyle olur mu ne yapmalıyım?

  1. Hayırlı günler kardeşim.
   Size önerebileceğim ilmihal kitapları şunlardır:
   Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali,
   İhlas yayınlarının Saadeti Ebediye”si,
   Semerkand yayınlarının İslam İlmihali.
   ********
   Çevredeki akıl hocalığı yapanlara itibar etmeyin.
   Onlar kendileri doğruyu bilselerdi önce kendilerini kurtarırlardı.
   Kuran’ı kerimi doğru okumak için tecvid öğrenmelisiniz. Bu da bir üstadtan öğrenmekle olur.

 8. hocam iyi geceler benim sorum gusül abdesti alırken vücudundaki hergangibir kılı kesmenin güsul abdestini zararı varmidir

  1. Hayırlı günler kardeşim.
   Gusül abdesti almadan herhangi bir tıraş olmak mekruhtur ama gusle engel değildir.

 9. Yaşanılan vesveselerde içimizden şartlı olarak bi vesvese geçse mesela bunu yaparsan nikahın düşer buraya gidersen nikahın düşer gibi düşünceler ama ağızla sesli olarak dile getirilmeden sadece düşünce .eger şart koştuğu şeyi yaparsam nikahıma zarar vermiş olurmuyum? Teşekkürler şimdiden

  1. Rica ederim.
   Kesinlikle düşünce ile veya kendi kendine söylenmekle veya eşinin dışında herhangi bir kimsenin yanında boşanma lafzı kullanmakla boşanma gerçekleşmez. Ancak boşanma lafzını yanında söylediğin kimse o sözü eşine söylerse bir talak gider.
   sanırım siz bayan olmalısınız. Bayanlar eşine karşı “seni boşadım” dese de boşama olmaz. Ancak nikahlanmadan önce talakın birisinin evlenecek olan bayan kendisine verilmesini eşi olacak kişide bunu kabul etmesi halinde kadının da boşama hakkı doğar. Boşama hakkı erkeğe ve hakime verilmiştir. Kadın boşanmak istediğinde yargıya başvurur.

 10. Merhaba hocam. Size ablam hakkında danışmak istiyorum. Açıkçası bu yaşıma kadar ne yaşadıgını dogru dürüst bilmiyordum. Yaklaşık 20 yıllık evli. Yıllardır boşanmak istiyordu ama olmadı eşi izin vermedi 3 tane çocugu var. İki tanesi kız bir tane de küçük erkek. Ablam bu sefer kesin boşanmak niyetinde ve eve gelince bize ne yaşadıgını biraz anlattı. Ama hiç birini hazmedemiyorum oturdum agladım gizli gizli. Eniştem denilen adam ablama her türlü istismarı uygulamış. Daha evliliklerinin ilk gecesinde başlamış ki buraya hiçbirşeyi açık açık yazamıyorum gerçekten iğrenç şeyler her gün aglatmış bir nevi tecavüz. Psikolojikmen sürekli hakaret eden bir insan normalde de(mesela sen geri zekalısın, sen anlamazsın, pissin, senden kadın olmaz….) bir kadına ne kadar hakaret edilebilirse ve ailesinin yanında defalarca dayak atmış. Açıkçası bu hakaretleri ederken bende bazen rastladım ama karı koca diye birşey diyemedim. Ablamın kaynanası sürekli muskacıya giden bir kadın ve işine gelmeyen insanlara muska, büyü yaptırıp durmuş ki bu şekilde evliliği bozulan insanlar var ve ablama da diyormuş sana da yaptırıyorum diyor ve gülüp geçiyormuş sonrasında. Ablam yıllarca kaynanasının evinde kaldıgı için biliyor bunları. Kaynanasının ve ailesinin yaptıkları resmen eziyet. Evde sürekli iş yaptırıp hakaret eden insanlar ki ablam hastalıktan kıvranırken bile acımamışlar . Bu sülalesi yüzünden ikiz bebegini düşürmüş sonra kalıntılar için kürtaj olup bebegin kalan parçalarını alıp eve gelince eniştem denilen adam sen nasıl bebegi düşürürsün diye yerlere çala çala dayak atmış ve bizim daha bundan yeni haberimiz oluyor. Şu an ablamın iki kızı var 18 ve 16 yaşında ama o kadar saygısızlar ki ablama sürekli hakaret ediyorlar çünkü en başta eniştem alıştırdı bu hakaretlere ki bu yegenlerimin ablama hakaret ederken kaç kez denk geldim ve ablama çok kızdım abla şu çocuklarını terbiye et yapma sana sürekli eziyet ediyorlar diye ama yok kızları dinlemiyor hiçbirşey ki en son bildiginiz en küçük yegenim de annesine tekme atmış ki iki kız yegenim de küçüklügünden beri tekvando egitimi alıyorlar. Eniştem tekvando hocası ve birçok salonu var kızları bir nevi tekvando hocası gibi oldular. Artık iş annelerini dövmeye gelmiş. Şimdi ablam boşanmak istiyor ama ne olursa olsun kızlarına kıyamıyor, asla kin besleyip kızamıyorve bu kızlar bu saatten sonra nasıl terbiye olur bilmiyorum . Aşırı merhametten maraz doğmuş ama hala ablamın içinde kimseye karşı gram kin yok r ablam aşırı derecede saf niyetli bir insan kimseye bir kötülüğü yok inanın ama ablamda da çok fazla hata var herkese fazlasıyla yüz verdi, kızmadı, aşırı sevgi gösterdi , niye böyle oldu bilmiyorum inanın ama ne kadar hatası olursa olsun asla bunları hak etmedi asla …. Biliyorum eniştem izin vermeyecek boşanmamak için çok ugraşacak çünkü etrafta büyük bir saygınlığı var onu kaybetmek istemiyor, etrafa karşı çok kibar ama 2 kız yegenim eniştemin yanındalar ve biliyorum ablama vermez kızları ve kız yegenlerim için bile çok fazla endişeliyim öyle bir adamın sagı solu belli olmaz belki babası ama adam resmen gizli sapık bunu buraya yazarken bile utanıyorum ama bu sadece benim düşüncem dogrusunu ve ne olacagını Allah bilir. Ablama hayret ettim bunca yıl her gün nasıl katlandın bunlara diye, bilmiyorum diyor, agzımı açıp bir tane laf edemedim o zamnalar diyor sanki herşeyimle onlara baglandım diyor ama inanın hocam anlatamadığım o kadar çok şey var ki bir türlü uyuyamıyorum sinirden hala burnumdan soluyorum. Önceden derdim ki Allahım ne kadar zor hayatı olan insanlar var derdim ama hiçbi hayatını gördügüm veya dıydugum insan ablam kadar çekmemiş . Ablamı o kadar degersizleştirmişler ki hayvanı geçtim igrenç bir yaratık gibi görmüşler. Açıkçası ablamın bu kaynanasından korkuyorum kadın eger ablamın boşanacagını duyarsa gidip büyü falan yaptırır diye ve biz de arkasındayız diye ailecek bize sarabilir. Yemin ediyorum hepsinden nefret ettim bunlar insan olamaz çünkü. Eger olur ya kadın büyü falan yapmaya tekrardan kalkışırsa korunmak için okuyacağımız dua falan var mı ?
  Belki diyeceksiniz ki babanız sahip çıksın diye ama maalesef babam evlatlarına sahip çıkacak bir adam degil hele çocuklara hiç tahammülü yok 🙁
  Kusura bakmayın çok fazla yazdım ama manevi olarak duaya ve destege o kadar çok ihtiyacımız var ki kendimi tutamadım

  1. Merhaba Gül hanım.
   Allahu teala ablanın ve sizin yardımcınız olsun. Anlattığınıza göre o şirret eşinden ve kayın validesinin şerrinden korusun.
   Madem ablana bu kadar zulüm ediliyor hemen dava açsın. Dayak yediyse hemen bir hastaneye gidip rapor alsın. Siz de destekleyin onu. Sizin ifadenizle öylesi bir sapıkla bunca yıl kalması bile çok tuhaf.
   Peygamberimiz, “Kadınlarına zulmedenlerin kıyamet günü davacısı ben olacağım” buyuran bir Peygamberin ümmetiyiz. İslamda kadına dayak yok.
   Büyü konusuna gelince büyülü bir şeyi yemedikten veya içmedikten sonra etki etmez. Sabah ve akşam ihlas, felak ve nası üçer kez veya yedişer kez okursa Allah ablanı ve sizi her türlü kötülükten korur. En etkili dua Kuran’dan olan duadır.
   Çocukların velayetine gelince yasa kızları babaya oğlanı da anneye verir.
   Oğlanı istediğiniz gibi eğitir anlattığınıza göre o yılan babanın elinden kurtarırsınız. Ablan size geldikten sonra oraya dönmesin ve hemen dava açsın. Tehditlere aldırmasın. Tehdit ederse telefonla hemen kayda alınız.

  1. Gizli günahını annene anlatıp da ne yardımı alacaksın?
   Önce sormak istediğin şeyi bize yaz ki ne soracağını bilelim ona göre sana yardımcı olabilelim.

 11. Nikah Vesvesesinden kurtulmak icin yanlis bir sey dememek için kendi kendine yalnızken Allahım allahim diye tekrar ederken dil surcmesi sonucu talak demek nikaha zarari olurmu allah razi olsun.
  ***
  Hocam birde esimde bazen size danışıyor burayi takip ediyor ben şimdi nikahla ilgili sorunlarımızı yaziyorum ya mesela kisi kagida bir yere talak yazsa eşi görse nikah düşer diyorlar ya o nasil oluyur bende burda yazıyorum ya eşimiz gördünde bu nikaha zarari olurmi yani sorunumuzu anlatırken bazi kelimeleri yazmak nikahimiza zarar verir mi hocam size çok soru soruyoruz sizde ne kadar sorsakta terslemeden cevap veriyorsunuz hakkinizi helal edin allah razi olsun

  1. Bir sözün talak olması için erkek hanımının duyacağı yerde bu telefon, internet veya mektup da olabilir “seni boşadım” demesi hanımının da bunu duymuş olması veya okmuş olması gerek. Kendi kendine söylenip vesveselenme!
   O talakı kağıda hangi niyetle yazdığını bağlıdır. Sırf “talak” yazması bir şey ifade etmez.O kelimenin fiili öznesi de olması lazım.
   Ben de buraya size cevap olarak talak yazıyorum Haşa benim de mi nikahım düşmüş oluyor? Size bu saçma sapan şeyleri kim söylüyor?
   Yazarken kime ve ne niyetle yazdığın önemlidir.
   Siz buraya soru çerçevesinde soruyorsunuz. Ama buraya “ben hanımımı boşadım” diye yazsanız bunu da hanımınız okusa o vakit nikahınız düşer.

  1. Gizli işlenen günahlardan kurtulmak için alime anlatmak günah değil elzemdir. Halka anlatılmamalıdır.
   Sitemize yazılan yazıyı herkes okuyabilir bu sebeple gizli günah işleyen bir kimse meşhur şöhretli birisi ise isim yerine rumuz kullanması daha uygun olur.

 12. Hocam güneşin merkezinin sıcaklığı 15 milyon dereceymiş peki cehennem güneşten daha mı sıcaktır yani sıcaksa 15 milyon dereceden daha fazla oluyor 70 katı sıcak diye biliyoruz cehennemi dünyadaki hangi sıcaklığa göre 70 kat en sıcak güneş ise eğer güneşten de yani 15 milyon dereceden de mi 70 kat sıcak oluyor bu durumda?

  1. Cehennem dünyadaki ateşten 70 kat sıcaktır güneşten değil.
   ateşin sıcaklığının ortalama bir oranda olmamasına rağmen ölçülebilir birimler elbette mevcuttur, buna örnek verirsek ateş 3500°(derece) sıcaklıktan düşük ise kızıl ötesi ışınlar yayabilir etrafa. 3500 ve 7000 derece arasındaki sıcaklık ise bizim görebileceğimiz oranda ışık saçabilir.
   Mor ışık 7000 derecedir. Mor ateşi bilenleriniz belki mevcuttur. 7000 derece üstü ise x ışını ve gamma ışınları yayar ki bu ışınların güneşte mevcut olduğunu biliyoruz. Güneşin yüzeysel ısısı 5500 derecedir.
   Dünya ateşinin sıcaklığında bir kaç dakika yanmaya gücün yoksa günah işleme.!

  2. Peki hocam dünyadaki en yüksek sıcaklığın 70 katı ise dünyadaki sıcaklık dediğimiz ne kadarlık bir dünya sıcaklığı olabilir? Örneğin demir 1538 derecede eriyor galiba bundan daha da yüksek bir dünya sıcaklığı mı oluyor?

  3. Yazdığım cevapta aslında bu sorunun cevabı vardı. sanırım gözünüzden kaçmış olmalı.
   Dünya ateşi 3500-7000 derece arasındadır. Güneşin yüzeyi 5500 derece, derinliği ise henüz tam olarak bilinmemektedir.
   Buna göre cehennem ateşinin sıcaklığı 7000*70= 490.000- 500.000 derece olacağını sanmaktayız.
   En doğrusunu Allah bilir.

 13. SeLamun Aleyküm Rüyamda Hoslandıgım Kızla Karsılıklı Özür Diledık Ama Ne İçin Oldugunu Hic Anladım Nıye Birbirmizden Özür Diledık Aklım Almıyorr.

 14. Selamunaleykum. Hocam “Allah yüz tüyünü yolanlara lanet etsin” gibi bir hadisi şerif yazıyor ya bu sahih midir ? Eğer sahihse lanetin sebebi nedir ?

  1. “Hz. Peygamber’den rivayet edilen bazı hadisler sebebiyle, yüzdeki kılları yolma­nın, kaşları inceltme (aldırma), kirpikleri uzatmanın şer’i hükmü İslâm âlimlerini bir hayli meşgul etmiştir.

   Hz. Peygamber bir hadislerinde, “Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin…” buyurmuş olup (Buhârî, Libas, 84; Müslim, Libas, 120), bu yasağın hangi nevi fiilleri kapsadığı İslâm hukukçuları arasında tartışma konusu olmuştur.

   Çoğunluğa göre kadının, kocası için ve onun izniyle yüzünde biten kılları alması, makyaj yapması, hatta kaşını düzeltme­si/inceltmesi caiz olup hadisteki yasak, kadının dışarı için, insanlar içine çıkmak için yüz kıllarını yolma, kaş aldırma ile ilgilidir. Malikîler de dâhil bir gurup âlim ise, bunu yaratılışı değiştirme olarak değerlendirdi­ğinden her ne surette olursa olsun caiz görmemekte veya mekruh görmektedir.

 15. Selamun Aleykum.
  Bazilari forma giyiyor yabanci takim ve ambleminde hac olan takimlar oluyor barcelona real vs. Hukmu nedir.

  2.Olarak Futbol oyunlarinda logosunda islamin onaylandığı hac şeytan tasviri vs. Olan takimlari alirsak hukmu nedir

  1. evet
   1.ye benzeri cevaplamistiniz hatirladim.
   2.sorum oyunla alakali sorumu rica etsem cevaplar misiniz bekir hocam?
   Yani futbol oyununda takim aliom logosu islama uygun degil ama ben o formayi giymiyorum sonuçta o takimla maç yapiyorum? Mesela barcelona

  2. Formada küfür alameti sözler veya resimler varsa onu giymek küfre delalettir.
   Bu forma hangi ülkeye ait olursa olsun fark etmez.

  3. O takımlarla maç yapabilirsin onda sıkıntı yok. Ama o sıkıntılı takımın içinde oynaman seni de sıkıntıya sokar.
   Kafirin kılıcını Müslümanlara karşı sallayan onlardan olur.

  4. Belki duymussunuzdur muhammed salah onun sayesinde ingilterede insanlar musluma oluyo hocam insanustu bir performans gosteriypr liverpoolda manede var oda musluman ama bunlarin takiminin ambleminde mitolojik kuş felan fistan saçma sapan bişi var veya varsayalim hac var arda turan barcelonada oynadi şimdi bu cocuklar fikiha gore kufremi giriorlar sizce?

  5. O dediğin insanlar islama ısındırılmaktadır. Bunlar irşad uslübüne göre zamanı geldiğinde işlenir. Daha işin başında onlara bu ayrıntıları söylenirse hakikatı anlamadan küfre dönebilirler.

   Daha önce bu tür soruları sordun cevabını aldın daha ne diye soruyorsun aynı soruları?
   Kafir bir ülkenin milli takımında oynarsan onların milli duygularının yükselmesi için çalışmış olursun.
   Onların milli duygularının içinde haçlı zihniyetinin veya mitolojik tanrıların olmadığını isbat edebilir misiniz?
   Ancak onların milli ve dini olmayan takımlarında oynanabilir demiştik. Bu da zaruret varsa olur yoksa o da doğru olmaz.
   Siz fıkhı ne olarak biliyorsunuz?
   Fıkıh demek Kuran ve sünnete göre çıkarılan hükümler demektir. Ya da bunlara dayalı ulemanın içtihadı demektir. Müslüman kalmak ve müslüman ölmek isteyen sözüne ve işine dikkat etmelidir..!

 16. İçimden küfür etsem ve söylerken nefesimle eşlik etsem. Mesela iki harflikse ve ben nefesimle fırt fırt yapsam içindekini dışarı vurmuş ve bundan sorununu olur muyum ?

  1. İçine birisine sövmek gelse dilinle ona sövmedikçe günah yazılmaz. Ama mukaddesata ait bir şeye içinden sövsen dilinden bir şey demesen kafir olursun.

 17. Tartışma esnasında boşanmış insanlar gibi davranıyorsun demek eşine nikaha zarar verirmi ? Naparsan yap gibi konuşmak içinden ayrılık niyeti geçmeden sadece söylemek nikaha zarar verir mi ? Boşucam seni demek zarar verir mi nikaha ? Şimdiden tesekkurler

  1. “boşanmış insanlar gibi davranıyorsun” demek nikaha zarar vermez.
   Boşama niyeti olmadan “Ne yaparsan yap” demek nikaha zarar vermez.
   “Boşayacağım seni” demek boşama olmaz. Boşama olması için “Seni boşuyorum” veya “Seni boşadım” demesi gerekir.

 18. Selamun aleykum hocam. Fikhi olarak bi erkek vega kiz ergenlikle beraber yükümlülük başlıyor ya hani .etrafımdaki bazı insanlar hemde tesettürlü olanlar 12 yaşında çocukları ergenliğe girince daha küçük diyorlar örtü namaz oruç gibi yükümlülükler icin zorlamıyorlar onları bunlar dindar insanlar bide.ben diyorum artık yapması lazım . bulug cagina girse bilee daha küçüktür diyorlar. Allah’tan daha merhametli zannediyorlar kendilerini. Fıkıhta böyle bisi var mi ergenliğe girmiş ama küçük oldugu icin yapmama ruhsati. Gayet aklı basında çocuklar bunlar 11 12 yaş çok mu küçük. Belli yaş sınırı var mi

  1. Aleykümselam Büşra hanım.
   Kesinlikle haklısınız. Kimse Allahtan daha merhametli olamaz. Büluğa erdikten sonra daha küçük diye ibadeti erteletmek büyük vebal ve günahtır. Kızlar adet görmeye başladıktan sonra erkeklerde sesleri dönmeye başladıktan sonra büluğa ermiş demektir. Hatta büluğa ermeden önce ibadete başlatmalı ki büluğa erdiğinde zorlanmasınlar.

Bir cevap yazın