Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

(Visited 61.660 times, 27 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.402 yorum.

 1. Selamun aleykum hocam.
  Hocam bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine risalei nurları okumaya başladım. Fakat risalelerde şöyle bir ifadeye rastladım. ” ahir zamanda isevilerin hakiki dindarları ehli Kuran ile ittifak edip, müşterek düşmanları olan zındikaya karşı dayanacaklar gibi vs vs, en sonunda düşmanları olan mütecaviz dinsizlere karşı ittifaka muhtaçdırlar” denilmiş.. Bu konu biraz kafamı karıştırdı.. konuyu biraz açar mısınız ve risaleleri okumayı tavsiye eder misiniz?

  1. Aleykümselam.
   Sadi Nursi’nin “ahir zamanda isevilerin hakiki dindarları ehli Kuran ile ittifak edip, müşterek düşmanları olan zındikaya karşı dayanacaklar” gibi vs vs, “en sonunda düşmanları olan mütecaviz dinsizlere karşı ittifaka muhtaçdırlar” sözleri doğru değildir. Zira Allah katında Kurana göre din sadece İslamdır. İsevilik Peygamberimizin tebliği ile sona ermiştir. Çünkü gerçek manada Hz İsanın getirdiği dine iman etmiş kimseler Peygamberimizin tebliğini işittikten sonra iman etmekle mükelleftir. İman etmeyenler küfre girmiştir. O halde nerede kaldı ahir zamanda isevilik.
   Fetö denilen sapkın da bu risaledeki ibareye dayanarak kendi sapkın emellerine yer bulmuş dinler arası diyalogu icad etmiştir..
   Müslümanların kitabı Kuran varken müminlerin bozuk hiristiyanlığa muhtaç olacağını sanmak cehalet değilse nedir?

  2. Hocam, peki iman hakikatlerini öğrenmek için ve tahkiki iman,yakin imanı bulmak için risalei nur u okumak gerekir diyen arkadaşlara ne demem icap eder?

  3. Tahkiki iman sırf risale okumakla olsaydı onu okuyanlar şüpheden kurtulurdu. Ama durum hiç de öyle olmadığı ortada.
   İman hakikatleri ehli sünnet akaidini öğrenip Kuran ve sünnete teslim olmakla ve ehli sünnet fıkhına göre amel etmekle mümkündür. Allah’ın varlığı hakkında delil aramakla yakin imana kavuşmak asla mümkün değildir. Çünkü arada en büyük perde insanın kendi nefsi vardır. Nefisle mücadele etmeden mutmain olmak nasıl mümkün olacak?
   Kemal iman ruhu tasfiye nefsi tezkiyeden geçer.
   Büyük veli İbni Arabi’ye bir abidin Allahın varlığına 99 delili varmış dediklerinde O:
   – O kimsenin 99 tanede şüphesi vardır” buyurmuştur.

  4. Soruyu soran ben değilim ama o kısımda bediüzzaman hazretleri dinlerarası diyalogtan bahsetmiyor haşa oradaki meseleyi doğru düzgün anlayalım defalarca bu meselenin açıklaması yapıldı YouTubeda Üstadın talebesi Abdulkadir Badıllı ile Cübbeli ahmetin programında bunlar açıklandı. Ehli sünnet yolunda olan nurcuları fetö yapılanmasıyla karıştırmayalım
   Bediüzzaman hazretler asla dinlerarası diyalogtan orada bahsetmemiştir. Zaten dinimizde öyle bir şey olabilir mi? Böyle bir zata bunu yakıştırmak asla doğru değildir. Böyle yazarak veya tam açıklamayarak milyonların arkasından gittiği ehli sünnet yolu olan Risale-i nur yolunu itham altında bırakmayalım

  5. Sadi Nursi’nin, “Ahir zamanda isevilerin hakiki dindarları ehli Kuran ile ittifak edip, müşterek düşmanları olan zındikaya karşı dayanacaklar”, “en sonunda düşmanları olan mütecaviz dinsizlere karşı ittifaka muhtaçdırlar” ve..
   “Misyonerler ve hristiyan ruhanileri, hem nurcular, çok dikkat etmeleri elzemdir. Çünkü herhalde şimal cereyanı, islam ve isevi dininin hücumuna karşı kendini müdafaa etmek fikriyle, islâm ve misyonerlerin ittifaklarını bozmaya çalışacak.”
   (Tarihçe-i hayat)
   Biz Saidi Nursi Dinler Arası Diyalogu ihdas etti demedik. Ama yukarıdaki yazılara dayanarak dinler arası diyalogu ihdas edenler var demek istedik.

 2. Selamün aleyküm hocam bir konuyu çözmek yardımcı olmak için birisi hakkında konuşmak günah mı? Misal iki kişi anlaşamıyor onların o konuyu çözmesi için gidip konuşmak dinlemek tavsiye niteliğinde konuşma yapmak günah mı sonuçta gıybet oluyor buda

  1. aleykümselam.
   Arkalarından dedikodu yapmadan yüzyüze konuşup aralarını bulmaya çalışmak sevaptır.

 3. Selamualeyküm hocam haset duygusu aşırı var bende başkalarında sevdiğim şeyleri görünce ruhum daralıyor mutsuz oluyorum hele yaşıtımdaki genç kardeşlerimde sevdiğim şeyleri görünce onları öldüresim geliyor hocam bu duyguyu nasıl yok edecem başkalarında öyle şeyler görünce sanki kendini beğenmişlik yapıyor gibi geliyor o yüzden kimsede olmasın istiyorum ne yapmam gerek?

  1. aleykümselam.
   her şey zıddı ile tedavi edilir. kötü huylarda öyledir. cimrilik cömertlikle, korkaklık cesaret ile, utanmazlık edeb ile tedavi edilir. hasette öyledir. onun zıddı iyimserliktir. haset ettiğin kimselere dua etmelisin. üzerinde seni kıskandıracak nimetler olan kimselerin aslında birer emanetçi olduklarını unutmamalıyız.
   unutma ki kime ne verilmişse imtihan için verilmiştir.

  1. Oruçken dudaklardaki ıslaklık orucu bozmaz ama ağızdan çıkan tükürüğü yutmak bozar.

 4. Selamün aleyküm hocam ahmet şahin uçar adlı hoca YouTubeda Arifane İlim Derneği sayfası var muhiddin arabi hz kitaplarını okuyor videoda bu hoca ehli sünnet midir? Kendileri emin olmamakla beraber ticani tarikatı olabilir bu nedir hocam

 5. Selamün aleyküm hocam bu sabah uyandıktan sonra boğazımda kıl gibi bir şey hissettim bu orucu bozar mı?

  Birde hocam bazı sabah uyandığımda iç çamaşırımda yaşlık değilde serinlik gibi bir şey oluyor bu mezi midir hocam iç çamaşırı değiştirmeye gerek var mı bu durumda

  1. Boğaza takılan kıl gibi şey orucu bozmaz.
   İç çamaşırında hissedilen serinlikte vesvesedir.

 6. Selamunaleyküm hocam hüseyin çevik hoca ehli bidatmıdır kendisi hocalıktan öte çocuk gibi tekipçim var beni beğenenler var beni seven var diye övünüyor diye hocalara karşı bazı kişileri küçümsüyor anlamadım ehli sünneti anlatıyor ama çocuk gibi bir hoca saçma sapan konuları ele alıyor sizin cevabınız nedir?

  1. Aleykümselam.
   Hüseyin Çevik hocanın belki uslüp hatası olabilir ama kendisi Ehli Sünnettendir.

 7. Aleykümselam.
  O yazının yazarı Muhsin hocadır. Dolaysıyla sorunuzun muhatabı da odur. Arzu ederseniz onun face adresini verebilirim.

 8. Selamün aleyküm hocam benim hayatım çok karma karışık namaz kılıyorum ama çok düzensizim 22 yaşında bir erkeğim benim sorum gün içinde bir müslüman nasıl geçirmeli gününü misal sabahtan gece yatana kadar

  1. Bir Müslüman Nasıl Olmalı sorunuzun cevabı:
   1- Bir İslam ilmihali okuyarak Ehli sünnet itikadını, farzları, haramları sünnetleri öğrenmeli.
   2- Öğrendikleri ile amel etmeli.
   3- Kendine evini geçindirecek bir iş bulup çalışmalı.
   4- Boş zamanlarını ehli sünnet alimlerinin eserlerini okuyarak değerlendirmeli.
   5- Daima kötü arkadaşlardan uzak durmalı.
   6- Eşi ve çocuklarına da sohbet için zaman ayarlamalı.

 9. Selamunaleyküm hocam selefiler itikadı konulardamı tehlikeli yoksa fiziki konudamı tehlikeli yani fiziki derken vurma öldürme recm etme kafa kesme gibi neden selefiler tehlileki?

  1. Aleykümselam.
   Selefiyeciler her bakımdan tehlikeli ve sorunlu kimselerdir. Onların hem itiakatları bozuk hem de amelleri.

 10. İstibra zamanı uzun süren veya sonraları damlayan ve bir namaz vakti devamlı akmadığı için özürlü olamayan Hanefi ve Şafiiler, Maliki mezhebini taklit eder.

  Hocam bu doğru mu
  Doğru ise nasıl taklit edecez

 11. merhaba hocam ben bir yere bağlıyım, mürşidimizin vefatından sonra rabıta ve vird devam ettim. ancak yerine yakınını halife tayin etti ancak halife kendini aşikar etmedi. Eski Mürşidimi rabıtaya devam ediyorum. virdimi artırma talebinde bulundum ancak bütün sofilere 5000 geçmeyin diye talimatlar var hatta vekil arkadaşlara bile. bu durumda 5000 virdden sonra kendimiz letaif yerlerine zikir olsun diye yapılabilir mi?

  1. merhaba.
   sen arada kalmışsın. artık karar vermelisiniz..
   yeniye ya tam bağlan yada yeniden arayışa geç.

  1. Zekeri abdest hazırlığı için sağmak abdesti ve orucu bozmaz.

 12. Selamün aleyküm hocam yemin kefaretlerim çok nen oruç şeklinde tutabiliyorum yeminlerimin ismini biliyorum fakat oruç tutarken üzerime vacip olan ilk veya son diye niyet etsem olur mu?
  yani niyette illa şu yemin için oruç tutuyorum diye yiniyet etmem şart mı
  Ben vacip olan ilk veya son diye ediyorum

  1. aleykümselam.
   Her ikisi de olabilir ilk veya son da olabilir.
   Şart değil. En son diye niyet ederseniz daha makbuldür.

 13. Aleykümselam.
  Siz yanlış meallerden vazgeçmedikçe Kuranı doğru anlayamaz, böyle hep şüphe içinde kalmaya mahkum olursunuz.
  Müminun suresi14. ayetin meali:
  – “Ardından nutfeyi (döllenmiş yumurta) alakaya (rahimde asılıp beslenen embriyo) çeviriyor, alakayı şekilsiz et (görünümünde) yapıyor, bu etten kemikler yaratıyor, daha sonra da kemiklere adale giydiriyoruz; nihayet onu bambaşka bir yaratık halinde inşa ediyoruz. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah çok yücedir.”

  1. Kalp mühürlenince açılmaz.
   Kimin kalbinin mühürlendiğini ancak Allah bilir.
   Kararmış kalp imanla aydınlanır. Kişi ne zaman doğru olarak iman ederse o zaman kalbi aydınlanır.

 14. Selamun aleyküm hocam bugünlerde orman yangını çıkaranlar idam edilmeli demek küfür olur mu? Nedir bu orman yakanların dinimizde cezası. Hırsızlık yapanlar öldürülmeli demek küfür değil mi? Çünkü hırsızlığın cezası el kesmek olduğu için haddi aşmamak lazım. Orman yakanlar vatan hainliğinden idam edilebilir mi?

  1. Aleykümselam Musab kardeşim.
   Orman yangını çıkaranlar idam edilmez ama çok ağır cezalar verilir. Onu yapanlar terörist ise idam edilir. Aklımıza düşen durumda bilmeden her şeye şuna şöyle ceza verilmeli demek yanlış olur. Hırsızlık yapan öldürülmeli demek şeriate muhalefet için söylenmemişse küfür olmaz.

 15. Selamün aleyküm hocam peygamber efendimizin rızası için bu günahı işlemeyecem (onun hatrı manasında) demekte bir sakınca oldu mu hocam?

  1. Aleykümselam.
   İbadetler İlahi rıza için yapılır günahlar da sadece Allah rızası için terk edilir. Bunun aksi şirktir. Allah rızası için yapılmayan ibadetlerden Allah da razı değil Peygamberimiz de razı olmaz.

  2. hocam peki peygamberimizi vesile etmek nasıl olacak hocam?
   Birde hocam bunun tevbesini yapmak nasıl olacak?

  3. Peygamberimizi vesile etmek şöyle olur:
   Dua ederken “Ey Rabbim yaptığım şu duaları Peygamberimiz hürmetine kabul et denir.”
   Bildiğin ve bilmediğin küfür ve şirkin tövbesi, “Ey Rabbim bilerek veya bilmeyerek işlediğim küfür ve şirkten tövbe ettim kabul et Allahım” denilir.

 16. Selamunaleyküm. Ben beslenme ve diyetetik öğrencisiyim. Beslenme, sağlık, gıda ile ilgili okuyabileceğim dini bir kaynak önerebilir misiniz ? Hani mesela şifali bitkilerden bahsedilen hadislerin olduğu kitap islam alimlerinin kitapları vs.

  1. aleykümselam.
   İbn-i Sina’nın Kanun adlı eserini okuyunuz.

 17. Selamunaleyküm abdullah bekir hocam çalışmak beni çok boğuyor yani açıkca diyeyim keşke polis asker mühendis yani kısaca indir kaldır sil temizle taşı yükle gibi işleri yapmasaydım diye çok söyleniyorum yaşım 26 yarım saatliğine amcamın binasında kapıcılık yapıyorum 1.500 tlye ona bile söyleniyorum merdivenleri silmek istemiyorum tembellik halsizlik geliyor hemen bitsin istiyorum atlıyorum bazı yerleri silmiyorum sizce günaha ve kul hakkına giriyormuyum kısaca ayaklarımın üzerine duramıyorum masa başı iş olsun istiyorum ama lise diplomam yok üniversite hiç okumadım ama kabullenemiyorum bu işler zor geliyor bana hayatın hiç bir kuralını kabullenemiyorum allahın kuralları hariç yani sanki hiç bir şeye sahip değilim yalnızım yuvam yok bu yaş olmuş hocam ben nerde hata yapıyorum acaba kaderimmi böyle tabiki herkesin kaderi elindede diyeceksiniz belki ama ben hiç bir işi yada kolay işleri bile yapamıyorum annem babam olmasa bir hiçim çok tembelim aslında hep başkalarını görünce benden aşağısını rahatlıyorum ama yine aynı düşünceler geliyor bazen maaşını alınca elden diyorum çalışmak çok güzel çoğu genç işsiz ben 1.500 tle alıyorum şükür diyorum yine aynı karmaşa düşüncelere gidiyorum bekir hocam gece olunca sıkılıyorum evlenmededen nasıl yalnız yaşayacam birileri bu halimle kabul etmezmi beni annemden babamdan sonra?

  1. Size tavsiye önce okulunuzu bitirin. Sonra üniversiteye hazırlanın. İyi bir üniversite bitiremezseniz ticaretle uğraşın ama helale harama çok dikkat ediniz.

Bir cevap yazın