Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

61.980 - 31
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 24.450 yorum.

 1. selamun aleykum hocam
  hocam bir konuda bilgi edinmek isterim ancak biraz utaniyorum
  hocam ben kucuk kardesimle annemle yasiyoruz
  anneme surekli babami sorardim onceden annem bana baban ve ailesi oldu derdi
  ama 1hafta once kucuk kardesim 18 yasina basti ve artik bize dogruyu anlatti
  annem evlendi 1 kere bosandi adam anneme sidet uyguluyordu
  annem tekrar evlenmek istemedi ama cocuk sahibi olmak istiyordu
  fransaya tasindi ve orda beni ve kardesimi dogurdu
  babamiz sordumuzda annem bilmiyorum dedi
  sperm bankla bizi dogurdu
  hocam kardesim ve ben soktayiz biz ceheneme gitmek istemiyoruz ne yapmaliyiz hocam bu durumda

  1. Aleykümselam Ebu Bekir kardeşim. Annenin işlediği bir günahtan sen ve diğer kardeşlerin asla sorumlu değildir. Bundan dolayı utanmana da gerek yok. Cehenneme gitmek istemiyorsan Müslüman olduğun için Allaha çok şükret ve dinin İslama sımsıkı sarıl. Bizim sitemizi takip et. Annende geçmişte işlediği günahlarına tövbe etsin pişman olsun. Allah samimiyetle yapılan tövbeleri kabul edicidir.

 2. Selamunaleyküm hocam bir insan allah teala ve tekaddes hazretlerini onun sembollerinde ve arapça isminde isimlerinde ararsa kötü etmiş olurmu ibadette ediyorsa eğer?

  1. Aleykümselam.
   Allahu tealayı eşyada ve nefsinde ara.
   Rabbimiz buyurdu ki(mealen):
   – “Kesin olarak inananlar için, yeryüzünde ve kendi nefislerinde nice ayetler vardır (İlahi varlığın kanıtları vardır). Hiç görmüyor musunuz?” (Zariyat, Ayet:20-21)

 3. Selamu aleykum sayin hocam, deniz Erten`adlı bayanın düşünceleri ehli sunnet midir ? YouTube da videoları ve çeşitli kitapları var siz ne düşünüyorsunuz anlattıkları ile ilgili ? Selam ve dua ile..

  1. Deniz Erten’in inancı hakkında bilgim yok lakin İslamı yaşamadığını durumundan anlıyoruz. İslamı tebliğ eden kimse haramlardan ve büyük günahlardan herkesten daha çok çekinmelidir.

 4. İslâmda Kur’an ayetleri hadisler farklı farklı yorumlanip açıklanabiliyor. Bu durumda Mümin Kur’an ayetlerine hadislere inanirken Kur’an ayetlerinin hadislerin kendisine de inanır yorumlanmasında açıklamasınada inanır değil mi
  sorularla İslamiyet sitesi şundan maksat şudur gibisinden açıklama okudum. Bide ben Osmanlıca sözlük okumuştum Osmanlıca sözlükte İslâm doğru kullanım fakat İslamiyet ve Müslümanlık kullanımları yanlış olarak geçiyordu bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz ?

  1. Kuran ayetlerini Peygamberimiz açıkladı. Ashabı kiramda tabiinin anlayamadığı ayet ve hadisleri açıkladı. Tabiinin ve tebei tabiinin müçtehid alimleri ise Kuran sünnet ve ashabın iöçtihatlarına dayanarak açıklanmamış konularda hükümler çıkardılar. Ümmet ise bu alimlere tabi oldu. Daha sonraki, yıllarda açıklanması icab eden yeni konuları müçtehid alimlerin içtihatlarına dayanarak kıyas yapan kıyası fukaha fetvalar vererek ümmetin ihtiyacını karşıladılar ümmeti Allahın inayeti ile sapmaktan korudular. Fakat o alimler kalmayınca hainler, münafıklar ve cahiller işe el attı. Ümmeti Muhammedin aklı şaşmaya başladı.
   Bu zamanda dört mezhebin ulemasının yolundan ayrılmayanlar hidayet üzeredir. Ehli sünnete uymayanların birçoğu her şeyi inkara kadar giderek küfre sapmaktan kurtulamamaktadır.

 5. Hocam ateist ve diğer gayrimüslimlerle arkadaş olabilir miyiz? Benim çok yakın bir arkadaşım ateist ama yaşımız daha genç ve anne babası sebebiyle ateist. Din dersinden sonra hocayla konuşurken duydum hoca “onlar öyle diye sende öyledir diye bırakma, araştır.” Tarzı bir şey demişti o da haklısınız gibi bir şey demişti. Yani tam düşünceleri oturmamış ve biz din hakkında hiç konuşmayız bu durumda benim onunla arkadaşlığımı sürdürmem haram mıdır? Değilse ona İslam’ı nasıl sıkmadan güzel anlatabilirim?

  1. Ateist veya gayri müslimlerle dost olamayız. Çünkü onların bozuk itikadı sizi de etkileyebilir. O durumda Allah korusun imanınızı kaybedebilirsiniz. Eğer bilgi seviyeniz sağlam ise ona yaklaşıp İslama çekebilirsen çok sevaba girersin.
   Ona İslamı anlatmadan önce İslamı Allah için yaşarsan o da nasibi varsa bundan etkilenir. Sana sorular sormaya başlar. Sende o fırsatı değerlendirirsin.
   Olur ki bazı sorularına cevap veremezsen “benim bir hocam var ona sorayım” der bize sorarsın.

  2. Anladım hocam, Allah razı olsun öyle yapacağım. Onu da kurtarmak nasib olur İnşallah…

 6. Selamun Aleyküm.
  Muslim,Kader-2 Kısmında şöyle bir hadis var;
  Nutfe Rahimde kırk yahut kırk beş gecede yerleştikten sonra melek gelir ve ona “Yarabbi erkekmi olacak kızmı” diye sorar kısmı var hocam.
  Spermle yumurta ilk birleştiği anda zaten cinsiyet belirlenmiş oluyor ama hadisde 45 gün sonraki süreçden bahsediliyor nasıl anlamalıyız

  1. Aleykümselam.
   Spermle yumurta birleştiğinde cinsiyet belirleniyor ama onu Allah biliyor soran melek bilmiyor. O sebeple soruyor.

 7. Selamün aleyküm sabah namazını kılarken ihlas suresinde kufuven yerine kufuve diye okudum bu namazı bozar mı?

  1. Aleyküm selam. İhlası şerifeyi “kufuven yerine, kufuve” okumak namazı bozar.

 8. Selamun Aleyküm.
  Bir tefsirde gördüğüm birşeyle alakalı soru sormak istiyorum.
  Ayette ” İzamen ” kelimesi geçiyor ve bu kemik manasına geliyor.
  Bazı alimler bunu “azmen” şeklinde okuyup “kemikler “olarak tefsirlerine yazmışlar bunada kıraat deniyor sanırım.
  Böyle birşey varmı yani bir kelimeyi farklı okuyup o yeni anlamıyla kuran mealine yazma?

  1. عظام ızâmün kemikler demktir. Baştaki ayn harfidir Boğaz sıkılarak çıkarılır. Ayının mahrecini sıradan hafızlar dahi doğru çıkaramaz.

  2. Sormak istediğim şu;Bir kelime var onun bir manası var ama o kelimeyi farklı kıraate okuyup o kelimeye farklı mana vermek oluyormu?

  3. Kuran’ın kendine mahsus okuyuş şekilleri vardır. Mesela Türkiye’de Kıraat-ı Asım hocanın okuyuşu ile okunur. Kuran kıraati hocalarının okuması dışında kıraat men edilmiştir. Çünkü onlar ashabın okuyuş şekillerine dayanır. Ashab da Rasulullahın izinden gidendir. Arapçada kelimler gelişi güzel uzatılamaz. Öyle yapılırsa mana bozulur. Mesela; Birisi Aaaallahu ekber diye okusa şu manaya gelir: “Allah mı en büyük” manasına gelir ki bunu bilerek öyle söylemek küfürdür. Çünkü Allah elbette ne büyük en yüce varlıktır.

  4. Sizi kesinlikle anladım, Kıraat imamları sahabeye onlarda Resulullaha dayanıyor okuyuş teknikleri.
   Lakin şunu diyorum;Mesela Kuranda bir kelime var onunda bir manası var ama Kıraat imamı o kelimeyi farklı okuyor ve farklı anlam veriyor Kuranı böyle tefsir etmek caizmidir.

  5. Kıraat imamlarının farklı okumaları manayı bozmaz. Kuran’ın farklı kıraatlerde okunması bir kelimenin Arapçanın değişik kabilelerinde farklı lehçelerde söylenmesinden kaynaklanır. Mesela Anadolu da “geliyorum” denilirken Azerbaycan’da “gelirem” denildiği gibi.
   Tefsir ayrı bir konudur. Tefsir de kelimenin mealinden öte Rasulullahın açıklamasına bakılır.

  6. Beni bilgidendirdiğiniz için teşekkür ederim.
   Şunun için sormuştum Kurandaki bir ayette bir kelime var tekil halde ve alimlerde öyle tefsir etmiş yani tekil haliyle çevirmiş kelimeyi ama o kelimeyi Ebu Amr(Kıraat İmamı) çoğul şekliyle okumuş ve bazı alimlerde tefsirlerinde o kelimeyi çoğul olarak yazmışlar bu sebepten.
   Bahse konu kelimede şuydu; “İzamen” alimler bunu kemik diye çevirmiş ama Ebu Amr bu kelimeyi “Azmen” şeklinde okumuş ve çoğul mana vermiş yani kemikLER manası çoğul.

  7. Rica ederim.
   Çoğulu tekil okumak kıraat hatasıdır. Tefsir başka okuma başkadır.

 9. Selamlar hocam insanlara savaşı cihadı silahı mızrağı kılıçı şeytanların cinlerin komutanı AZAZİL varlığımı öğretti?

  1. Aleykümselam.
   İnsanlara cihadı değil kavgayı şeytan öğretti. Cihadı ise melekler ilham etti.
   Savaş Allah içinse kutsaldır. Malını, canını, ırzını korumak, vatanını savunmak dinini korumak için savaşırsan kutsal savaştır. Şöhret için zulmetmek için savaşırsan şeytanla berabersin demek olur.

 10. Selamun Aleyküm.
  Rad 3 Suresindeki ” Her meyveden çift çift yarattık/Her meyveyi iki çift yarattık” kısmını nasıl tefsir etmeliyiz her meyvede iki çift olan nedir?

  1. Allahu teala buyurdu ki (mealen):
   – yeryüzünde meyvelerin hepsinden iki çift yapan O’dur. Sürekli olarak gece ile gündüzü birbirine dolamaktadır. Düşünecek olan bir kavim için bunda muhakkak ki, ibretler vardır.” (Rad/3)
   “yeryüzünde meyvelerin hepsinden iki çift yapan O’dur” Bu ayeti her meyvenin kendi içinde türlerinin olduğuna delalet eder.

  2. Eğer bir meyvenin 2 den fazla türü varsa ozaman bu ayeti “Meyveleri (en az) iki çift yaratmışız ” şeklinde yorumlamakta bir beis varmıdır?

  3. Mezkür ayetin “yeryüzünde meyvelerin hepsinden iki çift yapan O’dur” ibaresinde her türlü meyveden ikişer çift yaratıldığı beyan olunmuştur. Bir eriğin bir cinsi varsa onun alternatif çifti de vardır. Erik veya kaysı veya diğer meyveler kendi aralarında bir çok çifti bulunabilir.

  1. Sünni ateist olmaz. Bir kimse ya ateisttir ya da sünni müslümandır.

 11. Dün yara yüzünden maliki mezhebini taklit ederek namaz kıldım. Ama abdesti aldıktan sonra maliki mezhebini taklit ediyorum dedim. Abdest alırken mi taklit ediyorum demem gerekirdi? Namazlarımı iade etmem gerekir mi?

  1. Malikiyi taklid ederek namaz kılman zaten niyettir. İade gerekmez.

 12. Sevgili hocam ortada doğru düzgün bir mürşid yok, kişi tek başına ehli sünnet akaidini yaşayıp ona gore amel etse bu yeterli mıdır, ayrıca bir kişi fenafillah makamına nasıl ulaşabilir?
  Hocam,.Allah sizden razı olsun.
  Kisi Hocam seyr süluk e ne kadar sürede ulaşabiliriz Allah ‘ın izniyle..

  1. Mürşid yok demek hata olur. Ama gerçek mürşidi bulmak kolay olmayabilir. Nasib işidir. Yaratılışımızın amacı kulluk yapıp İlahi rızayı kazanmaktır. Kimisi ehli sünnet akaidini öğrenir bir mürşide tabi olur kimisi de Kuran ve sünnet üzere amel eder ilahi rızayı bulur. Kimisi de yanlış şeyh bulur dininden imanından olur.
   Bu zamanda yanlış şeyhler olabildiğince çoktur. İnsanların birçoğu da doğruyu yanlıştan ayırma gücüne ve bilgisine sahip değildir. Böyle durumlarda ehli sünnet akaidini öğrenip amel etmek tek kurtuluş yoludur. Ehli sünnet akaidine sahip bir alim mürşid olmasa bile binlerce yarım şeyhten daha yararlıdır.
   Seyr süluk çok zordur. Ruh yolunda seyrü süluk 5-10 yılda olur, nefis yolunda 40-50 yıl sürer.

 13. Selamun aleykum sevgili hocam, hayırlı Cumalar dilerim. Hocam dün size sorduğum sualden sonra risaleleri okumayı bıraktım, ama yine bir boşlukta kaldım. Şimdi hangi eserleri okusam bilemiyorum..bir kere gözüm korktu, tavsiyelerinizi rica ederim..ne yapabilirim?

  1. Aleykümselam Ferhat gününüz hayırlı selam üzere olsun.
   Risaleleri tamamen bırakını demek istemedim. Onları da okuyabilirsiniz. Lakin öncelikle bir ilmihal okumak gerek. Sonra Peygamberler tarihini okuyuz. İmamı Gazali hazretlerinin eserlerini okuyunuz. Okunacak çok kitap var ama buradan başlayabilirsiniz.

 14. Vesveselerin amel etmedikçe imana zarar vermediğini biliyoruz ancak bu tür vesveseler maalesef son günlerde beni çok buluyor. Çok şükür Müslüman’ım ve dinimi asla değişmem. Fakat içimden bazen düşünüyorum işte şu dine mensup olsaydın keşke ya da şu dinin bayramları ne güzel veya gerçek din şuysa fln gibi. Sitenizde kişi kafir olmayı düşündüğü an dinden çıkar yazmışsınız çok korktum açıkcası. O an ya kalbim sevdi gibi olmuşsa diye korkuyorum. Ben bunlarla amel etmedim bir sıkıntı olur mu? Eğer Allah korusun dinden çıkmışsam kelime-i şehadet getirsem düzelir miyim başka yapmam gereken bir şey var mı? Yoksa artık hiçbir ibadetimden sevap alamayacakmışım gibi hissediyorum. Bir de insanın içine şüphe düşse ve “bilmeden küfre düştüysem Allah’ım affet” demek işe yarar mı? İnsan bir anlık küfre düşerse kelime-i şehadet getirince Müslüman olur mu? Çok üzülüyorum dünden beri benimkinin vesvese olduğundan emin olamıyorum ya ölünce gayrimüslimlerle aynı durumda kalırsam diye. Allah rızası için yardım edin…

  1. Vesvese ile amel etmedikçe günah yazılmaz. Vesveseye göre iman eden ise kafir olur.
   Aklına “keşke hıristiyan olsaydım” gibi bir düşünce geldiğinde kişi bunu şeytanın vesvesesi bilir ona itibar etmezse imanda sabırlı kimse diye yazılır ve çok büyük bir sevaba girer.
   Kafirlerin bayramlarını seven onlardan olur.
   Bilerek veya bilmeyerek küfre düşen önce şehadet getirmeli ve çok pişman olmalı ve tövbe edip Allaha imanından asla dönmeyeceğine dair söz vermeli.

  2. Hocam yani ne olur ne olmaz diye kelime-i şehadet getirsem eğer Allah korusun imanımı kaybettiysem almış olurum değil mi?

 15. Selamunaleyküm hocam benim acizane bir sorum olacak ev eşyaları ile ilgili kalbimi huzursuz eden hocam çok eski zamanda eski evinde biri bir kaç kere haram günah işlemişse ve o zamandaki eşyalar şimdiki yani ailesi tarafından başka yeni bir kiralık eve ailesi tarafından tekrar taşınıp getirilip kullanıyorlarsa bunlar perdeler koltuk takımı tencereler ibragaz yani yemek yapma eşyası olsun bunlar kişiye eski günahlarını hatırlatıyorsa ve pis geliyorsa ve onları ailesi satmıyorsa yada çöpe atmıyorsa yada bedava birine vermiyorsa yada benim böyle şeyleri yapma iznim ve maddi gücüm yoksa yeni almak için ne yapmam lazım? NOT Hocam neden böyle bir takıntım var kafamı sıyıracam gibi sanki bu eşylar zamanında eski olup atılsaydı satılsaydı başkasına verilseydi yeni alınsaydı dünyada hiç derdim olmayacak gibiydi hakiketen olmayacak küçük şeylerler islamla ibadetlerimle mutluyum zaten inanın ne düşünüyorsunuz?

  1. Aleykümselam.
   Sizinkisi aşırı vesvesedir.
   Adam at üstünde zina yapmaya gittiyse atın suçu ne?
   Adam içkili iken bardakla su içtiyse bardağın suçu ne?
   Adam evinde zina ettiyse evin suçu ne?

 16. Said Nursi Ehli Sünnet midir Said Nursi hakkında ne düşünüyorsunuz?
  Ruhta iman bulununca kalptede iman bulunmuş oluyormu?

  1. Saidi Nursi’nin ehli sünnet olmadığına dair bir kanıt yoktur.
   RUh iman etmişse kalpte iman var demektir.

 17. Selamun Aleyküm.
  Pogonomrymex adlı karınca türünde 3-4 cinsiyet bulunmakta ama Kuranda biz herşeyi çift yarattık ifadesi var dinsizlerde burdan saldırıyor bu konuyu nasıl açıklarız

  1. SORU: Pogonomrymex adlı karınca türünde 3-4 cinsiyet bulunmakta ama Kuranda biz herşeyi çift yarattık ifadesi var dinsizlerde burdan saldırıyor bu konuyu nasıl açıklarız?
   CEVAP:
   Ateistlerin her şüphesine cevap vermek zorunda değilsiniz. İmanınızın zarar görmesini istemiyorsanız o beyinsiz ahmak ateistlerin yazılarını okumamanız gerekir.
   Pogonomrymex türü karıncanın özetle ansiklopedik açıklaması şudur:
   “Kraliçe karınca, karınca kolonisindeki üreyen dişi karıncadır. Genellikle kolonideki tüm karıncaların annesidir. Cataglyphis gibi bazı dişi karıncalar, eşeysiz partenogenez veya klonlama yoluyla üreme yaparlar ve çiftleşmeye ihtiyaç duymazlar. Bu şekilde çoğalan kraliçenin tüm yavruları dişi olur.
   [1] Crematogaster cinsi karıncalar ise çiftleşme uçuşunda çiftleşir. Dişi yavru karınca, cinsel olgunluğa erişmek için özel olarak beslenen larvalardan gelişir. Türe bağlı olarak kolonide tek kraliçe karınca olabileceği gibi yüzlerce kraliçe karınca da olabilir. 90 sene yaşayabilen kraliçe karıncalar, beklenen yaşam süresi en fazla olan böcek türüdür.
   [2] Lasius niger türü kraliçe 28 yıldır Alman böcek bilimci Hermann Appel tarafından bakılmaktadır; ayrıca Pogonomyrmex owyheei türü kraliçe 30 seneye kadar yaşayabilir.”

   Allahu teala buyurdu ki(mealen):
   – Biz her şeyden çiftler yarattık. Umulur ki, iyice düşünürsünüz. (Zariyat/49)
   Bu ayeti nasıl anlamalıyız?
   Her yaratılmış şeyin bir zıddı yaratılmıştır.
   1- yerler ve gökler.
   2- erkeler ve dişiler.
   3- kanatlılar, yürüyenler sürünenler ve yüzenler
   4- suda yaşayanlar ve karada yaşayanlar.
   5- toprak altında yaşayanlar havada yaşayanlar(bazı bakteriler)
   6- Gözle görünenler ve görünmeyenler.
   7- kafirler ve müminler
   8- Üreme çeşitleri olanlar. Dişi ve erkek. Kendi kendini aşılayan çift cinsiyetli canlılar. Bölünerek çoğalanlar vs.
   Birde türlerin kendi aralarındaki farklılıklar vardır. Mesela:
   Atların eşeklerin insanların türleri gibi.
   Bu konuyu ateistler anlayamaz Sende anlamak ve inanmak istemeyenlere anlatamazsın!

  2. Bu ayetteki “herşeyi” kısmını tüm yaşayan canlılar olarak algılalamak lazım bencede hocam.
   Mesela mantarların bazı türünde 20 bin ile 36 bin arasında farklı cinsiyet olduğu bilinmektedir.Örneğin schizophyllum commune mantar türünün 28 bin farklı cinsiyeti tanımlanmıştır.
   Ozaman Kurandaki “Herşeyi çift yarattık” sözünü sizinde dediğiniz gibi mesela uçan canlılar sürünen canlılar vs yer-gök vs. Gibi anlayabiliriz veya herşeyden kasıt belkide insanla beraber farklı alemlerde yaşayan çift olan canlıları kasıt etmişde olabilir diye düşünüyorum?

  3. Kuran, mucize bir kitaptır. her şeyin çift yaratılması canlılarla sınırlı değildir. Cansızlarda çift yaratılmıştır. Atomun çekirdeği gibi. Nötron ve proton gibi. Birde elektronlar vardır negatif ve pozitif. Canlı ve cansızlar diye ayırdığımızda bunlar da bir çifttir.

  4. Yani yukarıda verdiğim örnek var mantarlarım bazı türlerinde binlerce cinsiyet var ozaman bu Ayetteki Herşeyi çift yarattık sözünü Canlı Cansız yer gök vs. Gibi anlamakta bir beis yok doğrumudur?

  5. Genel olarak eşeyli ve eşeysiz üreme vardır. İnsanlar eşeyli ürer bitkiler eşeysiz üreme türüne girer. Tabi burada fen dersi verecek değiliz ama bu işle uğraşanlar bunu bilir.

 18. Selamün aleyküm hocam ben fatiha suresini namazda okurken elhamdullillahi rabbil alemin yerine elhamdurillahi … diye okuyormuşum bu namazı bozar mı hocam yani l yerine r olarak okuyordum

  1. Aleykümselam.
   Fatiha suresini namazda okurken “elhamdullillahi rabbil alemin” yerine “elhamdurillahi” … diye okumak namazı bozar.

  2. Hocam bütün namazlarımı kaza edecemde acaba kazaya kalmış ilk namaz mı yoksa son namaz mı desen kaza kılarken acaba

  3. Her iki şekilde de olur lakin en son kazaya kalan farz namazdan geriye doğru kılman daha evladır.

 19. Hocam bir de said nursi’nin aşağıdaki sözlerini nasıl yorumlamak nasıl anlamak lazım,Bu sözler dinlerarası diyalog fitnesini animsatiyor mu?

  Misyonerler ve hristiyan ruhanileri, hem nurcular, çok dikkat etmeleri elzemdir. Çünkü herhalde şimal cereyanı, islam ve isevi dininin hücumuna karşı kendini müdafaa etmek fikriyle, islâm ve misyonerlerin ittifaklarını bozmaya çalışacak.
  Tarihçe-i hayat

  1. Evet çok doğru tesbit etmişsiniz. Dinler Arası Diyalog sapkınlığı fetö ve avanelerinin bu risaleden esinlenerek zuhur ettiği bir hakikattir..

Bir cevap yazın