Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

65.058 - 75
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 24.724 yorum.

 1. Selamunaleyküm hocam ben 26 yaşında bir erkeğim ve bir binada kapıcılık yapıyorum çok şükür kötü huyum düşüncem yok allaha ve resulüne inancım tam ve ibadetlerimi yerine getiriyorum çokta duygusal saf ve biraz bipolar hastayım hocam size asıl demek istediğim yaşıtlarım yada yaşıtlarmın biraz küçüğü ve hatta 11 12 yaşındaki çocuklar tarafında yalnız bırakılıyorum hiç biri doğru dürüst arkadaş olmuyor o kadar iyilik yapıyorsam bazen dalga alay konusu oluyorum herkes tarafından sanki insanlar beni dışlamış yada rabbim insanlar içinde itibarımı almış bir hatam yüzünden çünkü bazen çalıştığım yerdeki birini ilk görünce ben selam vermeme rağmen bazen ben onun fark etmesem ama yanımdan geçse selam vermiyor yada kolay gelsin demiyor sanki beni küçümsüyor diyorum bende öyle yapacam diyorum yinede üzülmesinler diye insanlara iyi davranıyorum küçükten büyüğe kimse beni ciddiye almıyor hiç dostum yok konuşacağım bekir hocam üzülüyorum kalbimi buruk buruk ediyor mutluluğumu konuşacak sevincimi konuşacak kimse yok din hakkında konuşacak bile kimsem yok yaşıtım olarak evlenmek istiyorum maddi durum ve bipolar rahatsızlığım sorun bekir hocam herkes kızlarla geziyor ben yaşıtımda dost bulamıyorum bulsamda konuşmuyor sormuyor hiç

  1. Başkasının kızları ile gezmek İslama göre hoş değildir. Bundan dolayı üzülmenizi bilgisizliğinize sayıyorum. Arkadaş edinememen senin sorunun. Biz ne yapabiliriz?
   En iyi arkadaş güzel kitaplar okumaktır. 11-12 yaşındaki çocuklar senin yaşıtın değil. Onlarla arkadaşlık kuramaman doğaldır. Senden beş on yaş büyük dindar aklı başında insanlarla dostluk kurmaya çalış. Zaten işinde varmış bundan dolayı bir sıkıntın olmamalı. İnsanların yanında konuşmalarına dikkat et. Saçma sapan sözler etme. İnsanlarla şakalaşma ki seni ciddiye alsınlar.

 2. Sohbet ederken arkadaşım bir akrabasının ne kadar hayran olası bir kadın olduğundan bahsederken “tanrıça gibi kadın” dedi. O an rahatsız oldum ama bir an boşluğuma mı geldi nedir düzeltmeden konuşmaya devam ettik ama düşündüm bu küfür müdür acaba? İkimizde aslında o kişiyi üstün görmüyoruz ve sanırım ‘öyle demek istememiştir’ düşüncesine kapılıp bir şey demedim bende. Ama ben buna inanmıyorum. Küfre girmiş miyimdir Allah korusun? Ve ne yapmış olmam gerekirdi? (Bu arada o kişi Müslüman değil o yüzden hafife aldım sanırım.)

  1. Müslüman olmayan bir kimse ile zaruret kadar konuşmalı yanında fazla kalmamalı. Müslüman birisi olsaydı uyarmanız gerekirdi. Ama madem ki itikatsız birisi yeri ve zamanı uygun olduğunda ona doğru din İslamdan bahsetmeliyiz.
   Onun küfrüne rıza göstermedikçe küfre girmezsiniz.

 3. Selamunaleyküm hocam bize misafir gelen bir akrabamın oğlu benden habersiz telefonumu almış cinsel içerikli müstehcen videolar izlemiş üstüne yakaladım suç üstü hocam telefonumdan nefret etmeye başladım yeni telefon almak geldi içinden çünkü ben ne bilgisayarda nede telefonda asla böyle şeyler izlemedim

  1. Aleykümselam.
   Akrabanız yanlış yapmış ama sizde takıntı yapmayınız. Bir eşya ile günah işlenirse o şey eşyaya sirayet etmez. Savaşta ganimet olarak elde edilen çok değerli bir silahı kafirin eli değdiği için imha etmek gibi saçma bir şey olur.

 4. selamün aleyküm ehli sünnetin bu konudaki görüşünü öğrenmek için soruyorum Tapınmak Allah’ın Zatına mıdır? Sıfatlarına nasıl bakmalıyız Ehl-i sünnet çizgisi nedir?

  hocam birde bu tarz soruları sormaktan bir beis var mı? Öğrenmek yanlış yapmamak için soruyorum

  1. Aleykümselam.
   Tapınmak yani kulluk (ibadet) yapmak Allahın Zat-ı Uluhiyetinedir. Ehli sünnete göre Allahın Sıfatları Zatının aynısı değildir fakat Zatının gayrısı da değildir.
   Eğer kalbde perde yapıyorsa bu tür sorular sorulabilir.

  1. Aleykümselam.
   Delilerin ve büluğa ermemişlerin nikahı yapılamaz.

 5. Selamın aleyküm hayırlı Nurlu cumalar
  Sorum su sekil ben ev aldım kredi ile borcum bittimi kurban kesecem diye adak adadım borcum bitti ama kesemedim şartlar dan koşullardan dolayı neyapmam gerek acaba oruç adak yerine gecermi lütfen yardımcı olurmusunz teşekkürler.

  1. Aleykümselam.
   Kurban adamışsanız kurban kesmeniz gerekir. Şartlar uygun değilse şartlar oluştuğu zaman kesersiniz. Kurban adağını yerine oruç tutulamaz.

 6. Selamunaleyküm hocam peygamberimizin cinlere yazdığı cin mektubunu evde bulundurmakta fayda varmıdır?

  1. Aleykümselam.
   Cin tasallutuna karşı Ayetel kürsi, felak ve nası okuyunuz.

 7. Selamun Aleyküm.
  Arapçada min kelimesi -den-dan manasında kullanılıyor.
  Peki bu kelime -de -da manasındada kullanılıyormu.
  Mesela min beyni (arasından) olarak çevrilmiş ama bazısı arasında olarak çevirmiş yani “min” -de -da olarakta kullanılıyormu

  1. Aleykümselam.
   Arapçada sadece min edatı den dan yerine kullanılmaz. An’da den dan yerine kullanılır. De da yerine ise fî denilen harf-i cer kullanılır. Tercümeler bazı yerlerde kelimenin tam karşılığı olarak çeviri yapılmaz veya yapılamaz. O takdirde manaya uygun olan kelime seçilir.

 8. Selamunaleyküm hocam ben çok cips kola meyve suyu tüketiyorum cips yemek caizmidir islamda yada peygamberimizin zamanında varmıdı?

  1. Siz Peygamberimizin zamanında cips ve cola olmadığını bilmiyor musunuz da böyle bir soru soruyorsunuz?
   İçeriğine bakınız. Dinen yasak şeyler varsa yemeniz de helal olmaz.

 9. Hocam sizde arapça sözlük varmı.
  “MUDGA” kelimesinin anlamı nedir.
  Alimler bir çiğnem et demiş ama Bir hadisde Resulullah Kalp içinde mudga demiş kalp bir çiğnem et olmadığına göre mudga kelimesinin farklı anlamlarıda olmalıdır

  1. – “Sonra nutfeyi bir alakaya (embrio) tebdil ettik, derken o alakayı bir mudga (bir çiğnem et parçası halinde) yarattık, derken o mudgayı bir takım kemik yarattık, derken o kemiklere bir et giydirdik, sonra onu diğer bir yaratık olarak teşekkül ettirdik.” (Mü’minûn-14)

   MUDĞA: SÖZLÜKTE BİR ÇİĞNEMLİK ET OLARAK GEÇER. Yani meni ile yumurtanın birleşiminden sonra oluşan nutfe bölünerek çoğalır. Bu çoğalma önce alaka (rahme asılı şey) olur. Buna kan pıhtısına benzediği için kan pıhtısı da denilmiştir. Sonra hücresel bölünmelerle bu alaka mudgaya dönüşür. Bundan da önce iskelet ve sonra ona kaslar, deri vs. giydirilir.
   Bu açıklamalar zamanımızın bilimsel açıklaması ile mutabıktır.
   İnsanların biyoloji dilinde mudganın karşılığını bilmediği devirde bundan başka anlatılmazdı.

  2. Bu hususta bilginiz eksiktir. Çocuğun kemikleri 6. haftada başlar 12. haftada tamamlanır.
   Bildiğim kadarıyla Mudganın başka anlamı yoktur sözlükte. Peygamberimizin hangi hadiste kalbe mudga demişse o hadisi kaynağı ile gönderiniz.
   Çocuğun kemiklerinin oluşumu:
   2. ay (5-8. haftalar)
   Bebeğinizin yüz özellikleri gelişmeye devam ediyor. Her bir kulak başın cildinin küçük bir katı şeklinde başlar. Sonunda kollara dönüşen minik tomurcuklar ve bacaklar oluşur. Parmaklar, ayak parmakları ve gözler de oluşuyor.
   Nöral tüp (beyin, omurilik ve merkezi sinir sisteminin diğer sinir dokusu) şekillendirilmiştir. Sindirim sistemi ve duyu organları gelişmeye başlar. Kemik kıkırdak yerini almaya başlar.
   Baş, bebeğin vücudunun geri kalanıyla orantılıdır.
   İkinci ayın sonunda, bebeğiniz yaklaşık 25 mm uzunluğundadır ve yaklaşık 1 / 30’u ağırlığındadır.
   Yaklaşık 6 haftada bebeğinizin kalp atışı genellikle tespit edilebilir. Sekizinci haftadan sonra bebeğinize embriyo yerine fetus adı verilir.

   3. ay (9-12. haftalar)
   Bebeğinizin kolları, elleri, parmakları, ayakları ve ayak parmakları tamamen oluşur. Bebeğiniz yumruklarını ve ağzını açıp kapatabilir. Tırnak ve ayak tırnakları gelişmeye başlıyor ve dış kulaklar oluşuyor. Dişlerin başlangıcı şekilleniyor. Bebeğinizin üreme organları da gelişir, ancak bebeğin cinsiyetini ultrasonda ayırt etmek zordur.
   Üçüncü ayın sonunda bebeğiniz tamamen oluşur.

 10. Esselamü Aleyküm Bekir Hocam Elfazı Küfür söyleyen bir erkek tecdidi iman yaptıktan sonra tecdidi nikah yapmadan hanımı ile cima öncesinde Besmele çekse yine küfre mi düşer? İçki içerken ve zina yaparken Besmele çekmek küfür demiştiniz?

  1. Aleykümselam Mus’ab kardeşim.
   Elfazı küfür işleyen bir kimse tecdidi iman yaptıktan sonra nikahını da tazeletmesi gerekir. Bu mesele fetva olduğu için nikahını tazeletmeyen kimse eşi ile besmele çekerek cima etse küfre girmez.
   İçki ve zinanın haramlığı nasla kesin sabittir. O sebeple kesin haramları yaparken besmele çekmek küfre sokar. Unutarak besmele çekerse küfür olmaz ama hatırladığında hemen estağfirullah demeli.

 11. Selamunaleyküm kıymetli hocam cennette dört büyük meleği görebilecekmiyiz ben görmeyi çok istiyorum nasıllar diye? tabiki allahıda görmeye kulluğu kazanıp

  1. Aleykümselam. Cennette Allahu tealanın cemalini görecek olan müminler elbette dört büyük meleği de görecektir.

 12. Selamün aleyküm. Tefsir almak istiyordum. en kapsamlı detaylı tefsir hangisidir tavsiye alabilir miyim

  1. Aleykümselam.
   Merhum Elmalı Hamdi Yazır hocanın tefsirini tavsiye ederim. Buna rağmen anlayamadığın ayetleri bize sorabilirsiniz.

 13. Bir süre zamanımın çoğunu evde geçireceğim. Bu zaman diliminde namaza başlamak istiyorum ve çok niyetlendim. Ancak şeytanın vesvesesi mi benim bilmeyişim mi bilmem içimden bir his geçiyor. Bir vakit namaz dahi kılmamak çok günah biliyorum. Ben şimdilik kılmadıklarımın tevbesini yapıp hepsini kaza etmezsem vakit geldikçe kıldıklarımın sevabı olmaz mı? Ya da en azından kılmadıklarım olsa da kıldığım vakitlerin sorumluluğundan kurtulur muyum? Yoksa beş vakit kılmayan herkese aynı günahı mı vardır?

  1. Madem ki boş zamanın olacak beş vakit namazı kılmakla birlikte kılmadığın geçmiş en son farz namazdan kaza etmeye başla. Her gün gücün yettiği kadar kaza kıl. Ama beş vakit namazı terk ederek değil.

 14. 1) İşyerinde bazı günler cünüp olarak çalıştım. Bu parayı eğitim için kullanmak haram mıdır? Bu parayı ne yapmam gerekir?
  2) Öğrenim bursum krediye dönmüştü ve para yattıktan sonra krediyi iptal ettim. Çünkü parayı çok erken yatırdılar. Geri ödeme faizli olacağı için parayı kullanmak istemiyorum dedim annem ise kullanalım dedi. Ne yapmamız gerekir?

  1. 1- Helal bir iş yapan çalışırken cünüp olması yaptığı işten aldığı ücreti haram kılmaz.
   2- Öğrenci kredilerinden reel faiz alınıp alınmadığını öğren. Sadece enflasyon farkı alıyorlarsa ihtiyacın varsa alabilirsin. Çünkü enflasyon farkı faiz değildir.

 15. Selamunaleyküm hocam ışık işçileri kimlerdir neden kendilerine ışık işcisi diyorlar neden ışığına sahip çıkın diyorlar allah tealaya inanıyorlarmı itikadları islam üzeremi?

  1. Işık İşçileri sapkın bir tarikattır. Allaha ve İslama inançları yoktur Bu sebeple ehli küfürdür. Allaha inanmayanlar dünyayı düzeltemez. Dürtülerini şeytan ve nefislerinden alırlar. Yaptıkları samimi değil gösteriştir.

 16. Selamun Aleyküm Kuranda Dağların sabit olduğu ayeti var aynı zamanda dağların hareket ettiği ayetide var.
  Kıtaların hareketiyle beraber dağlarda hareket halindedir ve yer değiştirir.
  Ozaman Yeryüzünde sabit dağlar yarattık ayetini nasıl anlamalıyız?

  1. Dağların sabit olması kıta üzerinde sağlam bir direk gibi derinliğe sahip olması anlamındadır. Dağların bulut gibi geçip gittiğini belirten ayet ise dünyanın ekseni çevresinde döndüğünü ifade eden ayettir.

  2. Hocam Kıtaların hareketini biliyorsunuz yani bir dağ düşünelim milyonlarca yıl sonra şuanki konumunda olmucak farklı bir konuma kayacak bu onun bulut gibi hareket ettiğini gösteriyor ama yapı itibariyle toprağa gömülmüş sabit duruşta böylemi anlamalıyız

  3. “Sen dağları görürsün de, yerinde durur sanırsın. Oysa onlar bulutun yürümesi gibi yürümektedirler.” (Neml/88)
   Kıtaların kayması ile dağların bulut gibi geçip gitmesi farklıdır. Burada dünyanın dönmesine vurgu yapılmaktadır. Kıtalar milyonlarca yıl çok uzun bir süreç içinde kayarlar. oysa bulutun geçip gitmesi rüzgarın hızına yakındır. Burada dağların yürümesinin buluta benzetilmesinin hikmeti hızlı hareket etmesindendir.. Kıtaların hareket ettiğini görmek imkansızdır. Çünkü buna insan ömrü yetmez. Dünyaya uydudan baktığın zaman dağların tıpkı bir bulut gibi kayıp gittiği görülmektedir. Oysa insan uzaya çıkmadan önce dağlarla birlikte içinde yaşadığı dünyayı yerinde sabit sanmaktaydı.

  4. Peki dağların kısalması uzanması ve aşınması gibi durumlar var erozyonla birlikte harekete geçiyor jeolojik erozyonda sürekli vardır burayı nasıl açıklarız

  5. Kuran ﴾Rad/41﴿ “Bizim, yeryüzünü etrafından nasıl eksiltip durduğumuzu görmüyorlar mı? Allah hükmeder, O’nun hükmünü denetleyecek yoktur; O’nun hesaba çekmesi de hızlıdır.”
   Ayetteki “yeryüzünü etrafından nasıl eksiltip durduğumuzu görmüyorlar mı?” dağların aşındığını apaçık belirtiyor.

 17. selamun aleykum hocam
  hocam bir konuda bilgi edinmek isterim ancak biraz utaniyorum
  hocam ben kucuk kardesimle annemle yasiyoruz
  anneme surekli babami sorardim onceden annem bana baban ve ailesi oldu derdi
  ama 1hafta once kucuk kardesim 18 yasina basti ve artik bize dogruyu anlatti
  annem evlendi 1 kere bosandi adam anneme sidet uyguluyordu
  annem tekrar evlenmek istemedi ama cocuk sahibi olmak istiyordu
  fransaya tasindi ve orda beni ve kardesimi dogurdu
  babamiz sordumuzda annem bilmiyorum dedi
  sperm bankla bizi dogurdu
  hocam kardesim ve ben soktayiz biz ceheneme gitmek istemiyoruz ne yapmaliyiz hocam bu durumda

  1. Aleykümselam Ebu Bekir kardeşim. Annenin işlediği bir günahtan sen ve diğer kardeşlerin asla sorumlu değildir. Bundan dolayı utanmana da gerek yok. Cehenneme gitmek istemiyorsan Müslüman olduğun için Allaha çok şükret ve dinin İslama sımsıkı sarıl. Bizim sitemizi takip et. Annende geçmişte işlediği günahlarına tövbe etsin pişman olsun. Allah samimiyetle yapılan tövbeleri kabul edicidir.

Bir cevap yazın