Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

86.208 - 75
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 26.118 yorum.

 1. selamün aleyküm hocam bu devirde en yakın arkadaşlarımızdan bile dinden çıkan oluyor. benim sorum çevremdeki insanlara yaklaşırken acaba bu müslüman mı diye düşünmek günah mı bu tekfir olmuyor değil mi hocam
  misal arkadaşımı müslüman biliyorum ben ama değil miş? bunun için insanlara değişik bakmaya başladım bu doğru mu hocam
  başka bir örnek ülkede birisi ölüyor ünlü arkasında allah rahmet etsin diyecem ama acaba müslüman mı diye düşünüyorum bu beni rahatsız ediyor hocam ne yapmam lazım

  1. Her devirde dinden çıkanlar olmuştur. Peygamberimiz zamanında dahi münafıklar vardı.
   Allah kimsenin iman etmesine ve amel etmesine muhtaç değildir. Herkes iman ederse kendi lehine, küfre girerse kendi aleyhine iş yapmış olur ve cehennemde sonsuz yanmayı satın almış olur.
   Tanıdığın veya tanımadığın kimsenin müslümanlık alametine bakarsın, İslamın kesin ve açık emir ve yasaklarından birini dahi inkar ediyorsa, İslamın mukaddes saydığı değerlere hakaret ediyorsa o kafirdir.
   Müslüman olduğunu sandığın bir kimse ölürse onun hakkında açık bir küfrünü işitmedikçe onun hakkında hüsnü zan etmeliyiz.

 2. Selamunaleyküm hocam galaktik federasyon yazınızı okudum ama bu galaktik federasyonda nasıl varlıklar var melekmi cinmi?

  1. Aleykümselam.
   Galaktik federasyon cin şeytanları ve insan şeytanlarının igvasıdır ve işleridir.

  1. İslam dışı gayrimüslim ve putperest din adamlarına ait şapkalar giyilirse küfür alametidir yani küfre düşürür.

 3. Ben geçen sene bir hristiyan sitesine bakmıştım o zaman o sitede “Kişi müslüman olarak yaşar ve ölürse KESİN CEHENNEMLİKtir” şeklinde bir yorum okumuştum daha sonra site kapandı. O yorum ile ilgili bilmediğim şeyler düşünüyorum ve bu sorun oluyor. Dünyanın içine gitmiş midir? Hristiyanlıktaki Cehennemi dünyanın içinde bulmusmudur ? şeklinde mantık dışı sorular geliyor bu soruları sorup cevaplarını alamıyorum. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? içimi kemiriyordu bu sorular
  Kalpte İman bulunması nasıl anlaşılır ?

  1. Sizin bir müslüman olarak bozuk din hıristiyan sitelerine girmeniz ve onlardan etkilenmeniz çok yanlıştır. Allahu teala son din ve son peygamber Hz. Muhammed Mustafa efendimize bir çok mucizelerle mucize bir kitap olan Kuran’ı göndermiştir.
   Kuran’a göre İslam’dan sonraki hıristiyan ve yahudiler müslüman olmadan ölürlerse cehennemde sonsuz kalacaklardır.
   Bunu kim söylüyor derseniz, yerlerin ve göklerin ve tüm varlıkların tek yaratıcısı Allahu teala Kuran’da beyan ediyor.
   Ama bir kimse akılsızlık yapıp bozuk din hıristiyanlığa inanır da onlara kulak verir onlara inanırsa ölünce doğrudan cehenneme girer ve bir daha çıkamaz.
   Hıristiyanlığın kitapları Hz İsa’nın göğe çekilmesinden 80 yıl sonra yazıldı.. Yüzün üzerinde birbirleri ile çelişen incil vardı. Milattan Sonra üçyüz’lü yıllarda İznik’te bir konsül yapıldı bu kitapların sayısı birbirine uymayan dört incile indirildi.
   * Hıristiyanlara göre Tanrı üçtür.
   * Hz İsa haşa Allahın oğludur.
   * Onlardan önce Hz Musa’ya indirilen Tevrat’ta neden tanrı üç demiyor da birdir deniliyor?
   * Haşa madem ki Hz İsa Allahın oğludur, o halde neden Tevrat’ta ve Zebur’da Hz İsanın Allahın oğlu olduğu söylenmiyor?
   Çünkü bunlar putperestler tarafından hıristiyanlığa sokulmuş küfürlerdir.

 4. selamün aleyküm hocam ben instagram youtube SEKÎNET TV sayfalarımda ehli sünnet hocaların videolarına sakin fon müzik efekt koyarak paylaşıyorum bunda bir beis var mı? Ehli sünnet ne diyor bu konuda
  bu fon müzik (duygusal vs) günah mı

  1. Vaaz ve Dini sohbet bir İslamı tebliğdir. Tebliğ ise ibadet olduğu için fon müziği bidattir. Bidat ise haramdır. Bir belgeselde veya bir bölgeyi tanıtımda fon müziği konabilir ama vaaz ve sohbete fon müziği konulması haramdır. Bunun yerine doğal olan kuş sesleri, rüzgar sesi su sesi konabilir.

  2. Madem ki bize sordunuz bizim cevabımız yazdığımız gibi. İnsanların çoğunluğu bir haramı işlemekle o haram mübah olmaz. Haramı helali ancak Rabbimiz belirler bir de Onun emriyle Rasülü belirler.

 5. Selamün aleyküm hocam bikactane sorum var

  Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim bilgisayarım yok bu gayrimüslim akrabamizdan borç para alacağım akrabamız parasını bankaya yatırıp faiziyle geri aliyo elinde faize bulaşmamış parasida olabilir ama bana muhtemelen faizli paradan verecek bu akrabamdan borç almak haram veya mekruhmudur?

  Birisiyle konuşurken savaş muhabbetine girsek biriside ben Amerika başkanı olsam Türkiye’de filan şehre atım bombası atardım dese bu söz yüzünden küfre girermi veya günaha girermi

  Bi insan annesi ve yengesiyle birlikte aynı sofrada yemek yiyebilir mi harammidir

  1. Aleykümselam.
   Gayrimüslimlere iman farzdır. Amel imandan sonra farz olur. Bu haseple ondan ödünç para alman da beis yoktur..
   Türkiye halkı müslüman bir ülkedir. Bu ülkeye atom bombası atmayı düşünen hain elbette ehli küfürdür. O hain neden hala bu ülkede yaşıyor ki? Def olsun ABD’ye gitsin orada kendisi gibi ehli küfür kuzenleri ile yaşasın.
   Bir insan annesi ve kardeşleri ile elbette aynı sofrada yemek yiyebilir. Yengesiyle aile ortamında yemek yemesi haram olmaz ama harama sebebiyet olabileceği için o sebepten mekruhtur.

 6. Hocam içimden bazen “şunu yaparsam şöyle olsun” tarzı yeminler geçiyor. Bunlar vesvese midir yoksa yemin kefaretini yapmazsam çok günaha girer miyim?

  1. Dilinle söylemediğin sürece yemin olmaz. İçinden geçen o yeminler nefsin hevai sözleri. Söylenmedikçe geçerli değildir.

  2. Allah razı olsun hocam. Peki daha iyi öğrenmek için bir şey daha sormama izin verirsiniz diye umarım. Başka bir konuda kalpten edilen ve vesvese olmadan rıza ile edilen yemin illa dil ile söylenmesi gerekir mi yemin niteliğinde olması için? Mesela içimizden kesin karar verdik ve yemin ettik. Ama dille söylemedik. O şeyi yapmak veya yapmamak yeminimiz olduğu için midir yoksa dille söylenmediği için yapmak da boş bir iş midir? Çok zamanınızı aldım hakkınızı helal edin.

  3. Rica ederiz.
   Bir şeyin kalpten söylenmesi temenni olur. O şeyin yemin olması için dille söylenmesi gerekir.

 7. Selamunaleyküm hocam el-kassam tugayları yani özgür direniş hareketi muhaliflerin batılı güçlere yaptığı savaş ve cihad allah teala için yapılan gerçek bir savaşmıdır ve neden sadece israilin askerine polisine karşı çatışıyor diğer yerlerdede çok eziyet var müslümanlara diğer örgütler zaten batılı güçlerin oyuncağı onu biliyorum suriyedeki ama neden çok zayıflar?

  1. Aleykümselam. Gassam Tugaylarının yaptığı Allah için savaş mıdır değil midir bilemeyiz. Bildiğimiz şudur ki onların yaptıkları İsrail’in keferesinin Gassamın cılız saldırılarını bahane ederek Filistin’i daha çok işgal etmesine yarıyor.

 8. Selamunaleyküm hocam. Cinlerden korkuyorum ben. Onların her yerde yaşadığını öğrendim. Ben otururken yanımda olma ihtimalleri falan olur mu? İnsanların gözüne perde indirildiği için onları göremediğini biliyorum iyi ki göremiyoruz. Onlar peki bizim evimizde yaşıyor olabilirler mi? Besmele çekersek yine de kalırlar mı?

  1. ONlardan değil Allahtan kork. Allahtan korkarsan Allah seni her kötülükten korur.

 9. Selamunaleyküm hocam ben hep abdestli ve felak nas ayetel kursi falan okuyarak uyurum ama bazen buna rağmen kötü rüyalar gördüğüm oluyor bunun bir sebebi olabilir mi ? (Uyku öncesi bir şey de yemiyorum)

 10. Hocam içinde az da olsa eşcinsellik geçen (cinsellik yok) bir kitabı diğer içerdikleri için okumakta sakınca var mıdır? Hemen atmalı mıyız?

  1. Ahlaksızlığı teşvik ediyorsa bir kitap veya film onu hemen terk etmek icab eder.

 11. Selamunaleyküm hocam bir türlü namaza başlayamıyorum hep başlayacam diyorum eve işten gelince yatsıyı kılacam diyorum bu yatsı namazından sonra 5 vakit yapacam diyorum ama sabah namazı vakti geliyor kalkıyorum doğruluyorum yataktan sonra dayanamayıp uyuyorum ne yapacam hocam çok istiyorum olmuyor istek gelince sanki bir şeyler boynuma ayaklarıma prengalar vurmuş

  1. Aleykümselam.
   Sabah namazına kalkamıyorsan diğer vakitleri kılmaya çalış şimdilik kılamadığın namazları da kaza et. Sabah namazına kalkabilmek için biraz erken yatmalısın.
   Seni yaşatan Rabbine ne kadar minnettar olduğunu hatırla ve Ona minnet borcu olarak kalk ve namaz kılmaya üşenme. Aksi halde son nefeste şeytan imanına musallat olur da imansız ölme durumun mümkündür.

 12. İnancında şüphesi olan bu kişi supheyi gideremiyorsâ ne yapmalıdır?
  Ben geçen sene Kişi müslüman olarak yaşar ve ölürse KESİN CEHENNEMLİKtir şeklinde yorum okumuştum
  O yorum gerçeğe dayanıyorsa diye düşünüyordum gerçeğe dayanamadığını ögrenmemiştim bu yorum hakkında ne düşünüyorsunuz ? Kişi kalbinde iman bulunduğunu nasıl anlar ?

  1. Şüpheyi giderememek diye bir şey yoktur. Bilmeyenler bilenlere soracaktır. Şüpheyi kendi kendine gidermek bazen mümkün olmayabilir. O durumda mesele alimlere götürülmelidir.
   “Kişi müslüman olarak yaşar ve ölürse KESİN CEHENNEMLİKtir” yorumunu kişi hatalı yazılmış olabilir. Müslüman olarak yaşayan Allahın inayeti ile müslüman ölür. Yani su testisi su yolunda kırılır.
   Kalbinde imanı olan imanının gereği gibi amel eder.

 13. Selamün aleyküm hocam geçen sefer verdiğiniz cevap gozukmedigi için aynı soruyu 3 kere tekrarladım kusuruma bakmayın başka bi sorum var abdest alırken euzu besmele misvak kullanma ve niyetin vakti ne zaman ben euzu besmele çekip dişlerimi misvakladiktan sonra abdeste niyet edip ellerimi yıkamaya başlıyorum doğrusu nasıl hocam?

  1. Aleykümselam.
   Geçen seferki sorunuzun cevabı gözüküyor da siz görememişsiniz. Size iki defa o şey faiz olmaz dedik. Daha da sormayınız aynı soruyu.
   Abdest alırken diş eti kanamanız varsa önce dişlerinizi misvaklayınız böyle bir sorun yoksa abdest için niyet ediniz ya da yüzünüzü yıkarken niyet edebilirsiniz. Euzü besmele çekip abdeste başlayınız. Ağıza su alırken ağzı misvaklayınız.

 14. Selamunaleyküm kıymet hocam said havvanın bir kitabı var AllahSubhanahu We Taala diyeo kitabı alacağım yabancı bir siteden yani türkiyede olmadığı için kitaın içeriğini biliyormusunuz duydunuzmu kapağında yuvarlak daire içinde arapça allah lafzı var altında üstte belirtğim allah svt yazıyor kitab çok merak ettim said havva küliyatı var hatta ünlü biri o yüzden kitabın içeriğini siz biliyormusunuz öğrenmk istiyorum pdfsi internette yok bir allah hasdi bari teala kitabı var?

  1. Aleykümselam Kasım.
   Said Havva ihvancılardandır. Onların başıda mason Abduhun talebesi Seyit Kutuptur. Hiç tavsiye etmem. Reformisttir.

 15. Selamun Aleyküm.
  Koronanın ilk başlarında vakalar ortalama haldeyken camiler kapalıydı,şimdi rekor seviyeye çıktı lakin camiler açık ben burdaki mantığı çözemiyorum diyanet işleri nasıl buna müsade ediyor camilerin çoğu yaşlı özelliklede istanbulda resmen ölüme gidiiyorlar istanbulun her sokağında var hocam artık bu hastalık biz ne zaman oluruzu düşünüyoz sadec

  1. Aleykümselam.
   Camiler konusunda çok çok yanılıyorsunuz. Her yerde maskeye ve mesafeye dikkat edilmezken sadece camilerde buna riayet ediliyor. Camilerin kapanması çok yanlıştır. Parklar ve eğlence yerleri kapanmalıdır. Her türlü rezaletler orada. Virüslerde orada kol geziyor.
   Ölüm sadece yalıya değil gençlere de geliyor. Kimse emin olmasın.
   Gençler ve çocukları taşıyıcıdır. Esas bunlara dikkat edilmesi gerekir.
   Bu husısta iki şeye dikkat edilse virüs diye bir şey kalmaz.
   Mesafeyi katmıyorum maske ve temizlik.

 16. Selamun aleyküm sevgili hocam, mevlid kandilinizi tebrik ederim şimdiden. Kandiliniz mübarek olsun. Hocam, çevremdeki vahabiler kandillerin tümünün bidat olduğunu söylüyorlar. Bu konuda ne söyleyebiliriz kendilerine? Ayrıca, yarın ve Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ve rahmetli babam için hayır hasenat yapabilir miyim mevlidi nebeviden ötürü?

  1. Aleykümselam sizin de Mevlid Kandiliniz mübarek olsun.
   Vahabileri (Suudi Arabistanı) görüyorsunuz. Müslümanlara düşman oluyor kafirlere (İsrail ve Haçlılarla) dost oluyorlar. Allaha onlara lanet ediyor.
   Türkiyede ki selefi alçakları da onlardan nemalanıyorlar. Onların İslam hakkında ileri geri söyledikleri gerçek müminleri asla etkilemez .
   Baban için elbette hayır hasenat yapabilirsin. Allah Zilzal suresinde zerre kadar iyiliğin boşa gitmeyeceğini beyan ediyor.

 17. Selamun Aleyküm.
  Ülkemizde uygun şartlar altında iş bulmak kolay değil.
  Üniversite mezunuyum.
  Yurtiçikargoda kurye olarak işe alındım.
  Daha başlamadım ama büyük ihtimalle helal olmuyan şeyleride sahiplerine dağıtıcaz mesela makyaj malzemesi felan benim kazancım helalmıdır

  1. Kuryelikte eşyalar kapalıdır. Haram olan bir şeyi taşıdığını nereden bileceksin. Çoğu helal olan işleri yapmak haram değil mekruh olur. Daha iyisini bulduğunuzda işi değiştirirsiniz.

Bir cevap yazın