Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

91.436 - 111
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılır. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Soru-Cevap” üzerine 26.574 yorum.

 1. Tövbe 80. ayette bu kadar büyük olan münafıklar tövbe ederlerse affedilir mi? çünkü bu ayette affedilmeyeceklerini söylüyor. ama Allah herkesi affederim diyor yeterki tövbe etsinler diyor

  1. SORU:
   Tövbe SURESİ 80. ayette bu kadar büyük olan münafıklar tövbe ederlerse affedilir mi? çünkü bu ayette affedilmeyeceklerini söylüyor. Ama Allah herkesi affederim diyor yeter ki tövbe etsinler diyor.
   CEVAP: Tövbe suresi 80. ayeti kerime (mealen):
   – Onlar için Allah’dan ister mağfiret dile, ister dileme. Onlar için yetmiş kere mağfiret dilesen de yine Allah onları affetmeyecektir. Bu, onların Allah’ı ve Resulünü inkâr etmelerinden dolayı böyledir. Allah, böylesine baştan çıkmış fasıklar güruhuna hidayet etmez.”

   Bu ayette Allah tövbeleri kabul etmem buyurmuyor. Münafıklığına devam edip dille tövbe edip kalple münafıklığına devam edenlerin tövbesini kabul etmem buyuruyor.

  1. SORU:
   Birisi bir Müslüman olarak her dine saygım var dedi böyle bir şey denilebilir mi?
   CEVAP:
   O her dine anlayışım var demek istemiş olabilir. Öyle de olsa her dine saygım var dememeliyiz. Çünkü tehlikeli bir sözdür.

  1. Kafire inancından dolayı değer vermek küfürdür. Fiziksel veya sanatçı özelliğinden dolayı değer verip resmini yükseğe asmak ise haramdır.

 2. Borsa hesabının 1 tanesini kapatma bildim 1 tane kaldı kapatmaya çalışıyorum kapatamıyorum hesap devre dısı bırakılıyor

  1. Madem teknik bir durum var size maddi bir sıkıntısı yoksa hesabı kapatamamak hususunda dinen de bir beis yoktur ancak hesabı bundan böyle kullanmamalısınız.

 3. Bir kisi borsa hesabı açsa sonra borsaya para yatırmakdan vaz geçse borsa hesabını kapatması gerekir mi

  1. 2 tane borsa hesap açmıştım 1 tanesini kapattım 1 tanesi açık kaldı kapatamıyorum günaha girer miyim

  2. Niçin kapatamıyorsun? Açmak elinde kapatmak elinde değil mi? Kapatamıyorsan hesaba girme.

 4. Selamün aleyküm hocam. Ben 3 farklı ekonomi oyunu oynuyorum (şans oyunu değil) sorum oyun ile ilgili oyunlar herhangi birşey alıp üretip satmak üzerine kurulu yani kurgusal gerçekte öyle birşey yok. Gerçek para yatırıyorsun o para oyun içindeki para olan altın ya da gümüşe donuyor, o parayla mesela kuş satın aliyon o da sana yumurta veriyor ya da fabrika satın aliyon senin adına petrol üretiyor gibi bunların karşılığında jeton kazanıyor 100 jeton 1 gümüş, 100 gümüş 1 ruble şeklinde ayarlanmış. Sitenin sahipleri ile gorustugumde gelirlerinin yatırım yapan kullanıcılar ve gerçek parayı bizim hesabimiza gönderirken kesilen işlem ücreti olarak soylendi. (Diğer iki siteyle görüşemedim ama onların reklam ve kullanıcı gelirleri var diye düşünüyorum çok benziyorlar diğerlerine) ve bu sitelerin faiz gibi bir getirisi var mı bilmiyorum öğrenemedim yani. Bide ortaklık (komisyon) linki var oradan gelen kullanıcı olursa sen komisyon kazanıyorsun ama ben onu yapmıyorum bu biraz piramite benziyor ne kadar çok kullanıcı gelirse o kadar çok komisyon kazanırsın. Riskli tarafıda oyunun topladığı bı rezerv para var o bitti mi site kapanacak muhtemelen ama kullanıcı o riski kendisi alıyor. Bunlar detayları benim sorum ise benim buradan para kazanmamin dini yönden bir sakıncası var mı kesinlikle haram diyebilir miyiz? Onu merak ediyorum teşekkür ederim.

  1. O siteye para yatırıyorsun oyun oynuyorsun sonra bir şeyler kazandığında sana bir değer olarak dönüyor. Oyunu kazanamadığında para kaybettiğin için kumar oluyor.
   Sadece oyun için para ödemiş olsan kumar olmazdı.

  2. Peki hiç para yatirmamış olsaydım yine aynısı mı olurdu? Çünkü oyun size ilk başlarken hediye oyun parası veriyor onun üzerinden hiç para vermeden de kazanabilirsiniz ama yavaş yavaş kazanırsınız isterseniz de para yatırıp daha hızlı para kazanabilirsiniz (büyük seviyeli fabrika alınacağı icin.)
   **Oyunda sadece parayi hesabına cekebilmeniz için sizden yatırım yapmanızı istiyor kimisi 150 ruble kimisi 200 ruble ki onuda geri cekmeniz mümkün.
   *** Birde oyun zaten kâr kazanmak üzere yapılmış ve oynanan bir oyun yani oyunda kaybetmek diye birşey yok sadece oyunun rezerv parası biterse muhtemelen o andan sonra kullanıcılar parasını alamayacak ya da oyunun sahipleri kullanıcıları dolandirabilir bu ikisi haricinde oyunda kaybetmek diye bı durum yok..

  3. Kumar niyetiyle hesap açtırmışsan elbette günahtır. Başka niyetle Hesap açmışsan günah Olmaz tabi ki.

  1. Gayri islami inançlara ait giysileri giymek küfürdür. Papaz elbisesi gibi haham elbisesi gibi Hindu budist rahiplerinin giysilerini giymek küfürdür. Söz konusu ettiğiniz giysiler tesettüre uygunsa caizdir.

  2. Hocam hayırlı aksamlar. Ben bi hocaya gittim dedi ki sana banyoda 3 harfliler aşık olmuş, o yüzden senin evlenmeme izin vermiyorlar. Bana bi tane içmem bi tane de gusül abdesti almam için okunmuş su verdi. Bende sonradan korktum acaba bunları yapsam mı yapmasam mı hocam

  3. İnanmayın o sahtekara. Sana büyü yapmış olmalı. Onun dediklerini yapmamalısın.

 5. Hocam ilkokul zamanında din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde islam haricinde farklı dinler hakkındaki bilgi veriyorlardı misal hinduizim şudur budur törenleri şudur bunu yaparlar gibi bu bilgileri öğrenmek veya araştırmak insanı dinden çıkarır mı?

  1. İslamı doğru öğrenmeden diğer inançları öğrenmek ve öğretmek sapkınlığa götürür.
   İslamı iyi öğrenen kimse sadece İslam dışındaki inançlara reddiye yazmak için öğrenmesi caizdir.
   İslam’da -haşa- bir eksiklik mi var ki diğer inançlar öğrenilsin?
   Kuran Allah katında İslam’dan başka din olmadığını açıkça beyan etmektedir. Bu başka din öğrneme arzusu nereden gelebilir?

  1. (Sure-i En-Necm Ayet:38)(mealen);
   – “Ki hiçbir günahkâr başkasının günah yükünü yüklenmez.”

 6. Selamun aleykum, hocam elimdeki bi bilgisayari 4500e satmaya calistim bilgisayarci pazarlik etti 3800e aldi sonra ogrendimki bilgisayarin bazi parcalarinin degeri artmis 6 bin civarinda degeri varmis bilgisayarcinin piyasayi bilmedigini sanmiyorum sonra elimdeki parayla baska bi bilgisayarcidan 1600e bilgisayar aldim. sesi ve kamerasi bozuk cikti ilk bilgisayari sattigim bilgisayarciya satmak icin goturdum 500 tl fiyat bicti bilgisayari inceledi bunun ekran karti yanar alamam alirsam senin gibi birine satmam lazim gunaha girerim dedi yani senin gibi birini kandirmam lazim demek istedi sonra 2. Bilgisayari sorunlarini soyleyip 400e ilk 2 bilgisayarcidan baska bi bilgisayarciya sattim sonra 4. bi bilgisayarciya gittim 1250 tl ye bana bilgisayar toplayacakti bana toplayacagi bilgisayarin dahada iyisini 750 tlye internette satani buldum 3. Seferde aceleci davranmadim 750 tl lik bilgisayari aldim hocam simdi bu ilk iki bilgisayarci benim hakkima girmis oldumu ? yanlarina gidip yaptiklarini yuzune vursam belki yalan konusacaklar belki piskin piskin konusacaklar ben utaniyorum yanlarina gitmeye eger kul hakki varsa hakkim haram olsun

  1. Bilgisayarı satın alan kimse seni aldattı ise onun kazancı haramdır.

  1. Kavga eden hayvanları incitmeden sana da zarar gelmeden ayırabilirsen sevaptır. Değilse karışma.

 7. Hocam Sakal Kazımanın Haram Olduğuna Dair Fetvalara Mesnetsiz Dediniz. Ama Mezahibil Erbaa da Haram Olduğu Ve 4 Mezhepte Dibinden Kazımanın Haram Olduğu Kitaplarda Geçiyor. Bunu Nasıl Açıklarsınız?

 8. İhya Ulumiddin Mi Okusam Yoksa Risalei Nurmu Okusam Karar Veremedim. Siz Genelde Bir Avam İçin Hangisini Tavsiye Ediyorsunuz?

  1. “Allahım kaderimi güzel eyle” diye dua edilmez. Kader ikidir. Birincisi değişmez. İkincisi ise dua ve güzel amellerle değişir. Onun da ne olduğunu bilemeyeceğin için “Ya Rabbena beni ana-babamı ve tüm müminleri affet. Bana dünyada ve ahirette iyilikler ver ve cehennem azabından koru” diye dua et.

  1. Mushafı yani ayetlerin yazılı olduğu kitabı belden aşağı tutmak hakaret yoksa küfür olmaz.

 9. Hocam diyanet muslumanin gayri muslimden miras alabilecegini gayri muslimin ise muslumandan miras alamayacagina fetva vermis bi muslumanin bu fetvaya uyup gayrimuslim ailesinden miras almasi caizmi?

  1. Diyanetin öyle bir fetvası yoktur. Siz her nereden öğrendinizse o doğru değildir.
   İsalm fıkhına göre gayrimüslimin mirası:
   Din ayrılığı her iki taraf için de miras engelidir. Bir Müslüman bir gayri müslime ve bir gayri müslim de Müslümana mirasçı olamaz. Hadiste şöyle buyurulur:

   “Müslüman kâfire, kâfir de müslümana mirasçı olamaz.” (Buhâri, Hacc, II, Meğazî, 48, Feraiz, 26; Müslim, Feraiz, l; Ebu Davud, Feraiz, 10; Tirmizi; Feraiz, 15).

   Bu duruma göre, gayrimüslim ana-babanın evlatlarına mirası veya Müslüman bir erkekle gayri müslim olan karısı arasında mirasçılık cereyan etmeyeceği gibi, bunlardan doğan çocuklar da babaya tabi olarak Müslüman sayılacaklarından, onlarla gayri müslim olan anneleri arasında da mirasçılık söz konusu olmaz.

 10. Hocam makineyle sakallarımı kısaltıyorum 1. Numarayla jiletle kazımak haram olduğunu biliyorum makinede sakınca var mıdır?

  1. Sakalı bir el tutamında bırakmak sünnettir. Sünneti terk haram değil mekruhtur. Sakalı kazımak haram diye verilen fetvalar mesnetsizdir…
   Çünkü sakal kazımak farzı terk değil sünneti terktir.

 11. Hocam selamunaleyküm, benim babamla problemlerim var daha doğrusu ailecek hiçbirimiz onunla anlaşamıyoruz. Ne yaparsak yapalım hiçbir şeyden memnun olmayan sürekli azarlayan söylenen bir insan. Ailesini de sevmiyor. Çocuklariyla iletişimi sıfır. Sadece bir şey isterken istiyor o kadar başka bir şey yok. Biz de onun arkasından konuşuyoruz evde. Içine at at dayanamıyoruz o yüzden konuştukça rahat ediyoruz birbirimizle paylaştıkça. Yazsam çok uzun sürer ama onun yüzünden birçok rahatsizliğim çıktı. Şuan 20 li yaşlardayım ve kalp ritim bozukluğum var ve daha bir sürü şey. Neyse biz bir hanim hocaya sorduk o da dedi ki kendi içinizde sadece evde birbirinizle paylaşırsanız problem olmaz dedi. Benim içim tatmin olmadı. Kalben rahat hissetmedim. Sizce bizim bu yaptığımız gıybete girer mi girerse biz babama karşı nasil bir tavır almalıyız

  1. Aleykümselam Sena hanım.
   Allahu teala size sabır versin babanızı da ıslah etsin. Sizler babanıza çokça dua ediniz. Her baba evlatlarını sever ama bazıları soğuk gözükür sevgisini izhar edemez. Lakin zamanımız babalarının bir çoğu hastadır. Hasta derken fiziksel değil ruhen hastadır. Uyuşturucu, içki, kumar, zina gibi illetler babaları baba olmaktan çıkarmaktadır. Babanızın böyle takıntıları yoksa mutlaka başka saplantıları vardır. Mümkünse onu bir psikiyatr uzmanına götürünüz. Bununla birlikte dua ediniz. Ama o kötü davransa bile siz alttan alarak ona karşı gelmemeye çalışınız. Umarız ki Allahu teala onu sizin güzel davranışlarınız sebebiyle ıslah eder.
   Ona merhamet ediniz. Mutlaka onun başkalarına açılamadığı sıkıntıları vardır.
   Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır sözünün manası iyi davranış buzu güneş gibidir eritir demektir.
   Babanızın sizlere uyguladığı zulmü anlatmanız gıybet değildir. Yani küfür, hakaret ediyorsa hatta dövüyorsa bunu dile getirmek gıybet değildir. Ama sabredip susmak ve dua edip ona güzel davranmak daha doğrudur. Çünkü su en yumuşak madde olmasına karşın sert kayaları zamanla oyar ve onlara şekil verir.

Bir cevap yazın