Ateizm Ve Ateistlerin Yanılgıları

sombrero-galaksisi
sombrero-galaksisi

İnkarcılığın temel sebeplerinden biri kibirdir. Allahu teala, ilk insan Hz. Adem’i yarattığında tüm meleklere ve iblise Hz. Adem’e secde etmelerini emretti. Ancak kendisini insandan daha üstün, daha kuvvetli ve zeki gören iblis, gururuna yenik düşerek, herşeyin yaratıcısı ve kudret sahibi olan Allahu tealanın emrine itaat etmedi. Bu durum, Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresi 34. ayette şu şekilde mealen geçmektedir:

(Meleklere: “Âdem’e secde edin!” dedik, hemen secde ettiler. Yalnız iblis dayattı, kibrine yediremedi, inkârcılardan oldu.)

Ayetten anlaşıldığı gibi iblis hakikati gördüğü halde kendini beğenmişiliği yüzünden Allah’a karşı gelmiştir. Benzer şekilde ateistler de kendilerini zeki ve akıllı addederek ilahi ayetlere karşı gelmekte ve Hz. Muhammed’i yalanlamaktadırlar. Bunun esas sebebi, kibirli olmaları ve kendilerini bilgili zannetmeleridir. Nitekim ateistler, kendilerini diğer insanlardan daha zeki ve akıllı zannederler. Ufacık beyinleriyle tüm yeryüzündeki ve kainattaki mimariyi şekillendiren, en büyük ilim sahibi Yüce Yaratıcı’nın ilmiyle boy ölçüşme cürretinde bulunurlar. Mümin Suresinin 56. ayetinde Allahu teala, imansızların kendini beğenmişlik duygusuna kapıldıklarını belirtmektedir:

(Allah’ın mesajlarını hiçbir delilleri olmadan sorgulayanlara gelince: onların içinde hiçbir zaman tatmin edemeyecekleri küstahça bir kendini beğenmişlik (duygusun)dan başka bir şey yoktur; öyleyse sen Allah’a sığın; çünkü her şeyi işiten, her şeyi gören yalnız O’dur!)

Ateistler, “kendi kendine yeterlilik” gibi büyük bir yanlışın içine düşerek Kuran’ı inkar etmektedirler. Alak Suresinin 6. ve 7. ayetlerinde, inançsızların birçok nimete rağmen, kendilerinin muhtaç olmadığını zannederek yanlış yola girdiği belirtilmektedir. Şüphesiz inkarcılar bir türlü sıyrılamadıkları kendini beğenmişlik duygusuyla, O’nun kudreti ve ilmi karşısında ne kadar aciz bir varlık olduklarını farketmek istememektedirler. Bu durumun vermiş olduğu psikolojiyle kendileri gibi inanmayan insanlara ve İslam’a saygısız ifadelerle saldırmaktadırlar.

İnançsızlığın diğer bir sebebi de önyargılardır. Ateistler, İslami kitap okumadıkları için dini bilgileri zayıftır. Çoğu zaman dini karalamak amacıyla ayetleri ve hadisleri kendi kafalarına göre yorumlarlar. Hemen hepsinin okuduğu kitaplar, hayvani egolardan esinlenerek kaleme alınmış serbest yaşam tarzlarını mübah gösteren yazılardır. İşte o kitaplarda, her türlü günahın serbest olduğu yasaksız ve özgür bir toplum anlayışını benimseyen kimi batılı filozofların düşünceleri, yaşamı eğlence ve yemekten ibaret olan cahil insan topluluklarının kolayca ateizme geçiş yapmasına neden olmaktadır. Ateizme adım atan bir kimse, dünyevi hayatı, her türlü eğlencenin ve keyfin mübah olduğu uzun bir süreç olarak görür ki, bu, çölde serap görmeye benzer ve sona yaklaşıldığında hayatın bir saniye gibi geçtiği anlaşılır. Muminin Suresinin 112-115. ayetlerinde dünya hayatının yanıltıcılığı ve geçiciliği belirtilmektedir:

([Allah, azaptakilere:] “Yeryüzünde kaç yıl kaldınız?” diye soracak. “Orada bir gün kaldık, yahut bir günden daha az; bunu [zamanı] saymasını bilenlere sor…” diye cevap verecekler. [Bunun üzerine, Allah:] “Orada sadece az bir vakit kaldınız; bunu bir bilseydiniz! Sizi boş ve anlamsız bir oyun için yarattığımızı ve Bize dönmek zorunda olmadığınızı mı sanıyordunuz?”)

Ateistlerin inkarda ısrar etmelerinin diğer bir sebebi de bilgisizliktir. Ateistler, dini konularda bilgi sahibi olmadıkları gibi ayet ve hadisleri farklı yorumlayarak Müslümanların kafasında soru işareti bırakmaya çalışmaktadırlar. Çoğu ateist, çocukluk yıllarında dini bir eğitim almadığı için kendi yaşam tarzlarını benimsemiştir ve bundan kurtulmaları pek muhtemel görünmemektedir. Ancak önyargılarından kurtulup doğru kaynaklardan dini bilgi edinirlerse, o zaman doğru yolu bulmaları büyük bir ihtimaldir. Bu nedenle her Müslümanın çocuğunu iyi bir dini eğitimle yetiştirmesi şarttır. Yalnız bu eğitim şekli dinimizi sevdirmeye yönelik olmalı ve çocuğun inancımızı benimsemesi için seviyesine uygun dini kitaplar okutturulmalıdır. Dini bilgisi yeterli diyebileceğimiz ve İslam’a uygun yaşayan Müslüman, ateistlerle daha iyi mücadele edecektir. Müslüman genç, hem dini bilgileri hem de akli ilimleri öğrenerek her alanda ateistlerle fikri olarak mücadele etmelidir!

Ateistlerin diğer bir özelliği kendi menfaatlerini gözeterek İslam’a karşı takındıkları tavırlardır. Dünya sevigisi, mal, mülk, zenginlik ve şöhret hırsıyla dinin emirlerine karşı gelirler. Bu uğurda yalan söylemek, iftira atmak, karalamak, hakaret etmek, tuzak kurmak ve alay etmek onların en kötü hasletleri arasında yer almaktadır. Bu durum Nahl Suresi 62. ayette belirtilmektedir:

(Onlar hoşlanmadıkları şeyi (önce) Allah’a yakıştırırlar; sonra da kalkıp bunu dile getirirken, sanki en güzel, en erdemli olan neyse onu hak etmişler gibi, gerçek dışı, yalan açıklamalarda bulunurlar. Aslında, onlar sadece ateşi hak etmektedirler ve şüphesiz kendileri [Allah’ın rahmetinden] uzak tutulacaklar!)

Yazımı sonlandırmadan önce açıkça ifade etmek isterim ki, nefsinin isteklerine boyun eğen, kendini diğer insanlardan daha akıllı zanneden, bilmişlik taslayan cahillerin Allah’ın büyüklüğünü ve gücünü kavramaları mümkün değildir. Hak yolu anlamaları için kibirlenmeyi bırakıp ruhlarını necis düşüncelerden sıyırmaları şart!

Abdurrahman Canbay

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Ateizm Ve Ateistlerin Yanılgıları” üzerine 8 yorum.

 1. Allah cc. İnkar edenlerin inkârlarına mühlet verecek kadar adil ve merhametlidir. Ya inanıp Rahman’ı tanıyacaksınız, yahut inkar edip Kahhar’ı

 2. EMİR İSİMLİ BİRSİNİN SORULARI:

  SORU: 15.06.2015 / 23:17 tarihinde gönderilmiş
  * müslümanlar islamı savunurken çok büyük bir hataya düşerler. hataları şudur ki islama ve kurana inanmayan bir insana kurandan ayetle örnek verirler. mantıksız ve çıkmaz bir eylem bu.
  * ikincisi ise yeri ve göğü yarattı sana nimet verdi nasıl inkar edersin? derler. bende onu diyorum o yaratmadı. yarattığına dair bir kanıt göstermek yerine düzenden vs. bahsedilir.
  * 13 yaşıma kadar dindar ailemin etkisiyle müslüman kaldım. şu an 16 yaşındayım ve ateistim. sonuna kadar böyle gidecek demiyorum bu bir din değil bir düşünce ve düşünceler değişebilir. yalnız eminim ki islam yanlış dindir ve aldatmacadır bunu kendi kendime dindar aileme rağmen öğrenebildim.

  C E V A P L A R :
  13 yaşına kadar Müslüman kaldığını yazmışsın. Şu anda 16 yaşında ateist olduğunu yazıyorsun.
  Keşke hep 13 yaşında kalsaydın da dinsiz olarak aklını yitirmeseydin.!
  Sen ki, seni bir erkeğin sperminden ve bir dişinin yumurtasından yaratmış, sana şekil vermiş, bilinç vermiş ve halen de senin atomlarını ve elektronlarını her an varlıkta tutup, seni her an yok olmaktan koruyan YARATICINI inkar ederek aptallık mı yapıyorsun..? Vah sana, vaaah!
  Gırtlağına kadar necisin içine düşmüşsün o iğrenç halini görmüyorsun da bir de kalkmışsın Müslümanlara yön ve akıl vermeye çalışıyorsun. Sana acıyorum…!
  Allah sana akıl ve hidayet versin zavallı akıl özürlü çocuk.
  Pek küçük yaşta ateist olmuşsun.
  Senin aklın ancak kağıt biti kadar. Kağıt biti de kağıdın üzerindeki yazıları yazanı göremeyecek kadar ufacık olduğundan o yazıların kendiliğinden yazıldığını sandığını rivayet ederler.. Sen de onun gibi kendi kendini kandırmaktasın..! O hayvan, hesaba da çekilmeyecek ama ya sen..? Senin ruhun bedenden ayrılır ayrılmaz cehennemden bir daha çıkmamak üzere ateşe yerleşeceksin.
  Akıllıların, akılsız ve eylemsiz nötron, elektron ve protonlar tarafından yaratıldığına inanmayacak kadar aklın gelişseydi şimdi cehennem adayı ATEİST olmazdın..!
  * Sen ki küçücük aklınla yeri göğü Allah’ın yaratmadığını söylersin ve delil istersin. Senin -hâşâ- Allah’tan başkasının yeri göğü yarattığına dair delilin nedir?
  Cevap veremedin değil mi? Hiç bir zamanda vermezsin. Çünkü gökler ve yerler öyle bir düzen içinde devam ediyor ki bunu biraz fark etseydin o küçücük hasta aklın uçup gider, Müslüman olurdun

 3. merhabalar, bundan 8-9 ay önce bazi kimselerden etkilenip deizm sempatisi duymaya basladim. yavas yavas ateizme dogru da kayiyordum ama oncesinde nizamli olmasa da namaz kilan elimden geldiğince ibadet eden bir kimseydim. son 1aydir ise allah nasip etti ya yeniden allah ve islamiyet inancina istegimle döndüm. aslında buna bir hacetimden dolayi allaha siginmam da sebep oldu. hergun esma zikrediyorum, cesitli dualari okuyorum tovbe ediyorum. daha fazla ne yapabilirim? allahin beni affetmesi ve beni sevmesi ve benim de daha fazla allah ve islamiyet inanciyla dolmam için?
  teşekkürler

  1. Merhabalar sayın Melin Hanım. Allahu Teala sizi razı olduğu kullarından kılsın ve kötü kimselerin kötülüklerinden korusun. Tekrar Allah’a dönmenizle ne kadar güzel bir iş yapmışsınız bunu anlatmaya bu satırların gücü kesinlikle kifayet etmez…
   Allahu Teala istek ve arzularınızı makbul kılsın.
   Bizim size tavsiyemiz, kısa ama öz ve çok faydalı. Allahu teala bir ayette “Ey iman edenler Allah’tan korkunuz ve doğru kimselerle birlikte olunuz” buyurmaktadır. Bu açıdan kesinlikle inancı bozuk kimselerden uzak durmalısınız. Çünkü bunlar manevi virüs taşırlar ve sizin temiz inancınızı her durumda bozabilirler. Allahu Teala “Ey iman edenler gönüllerin huzuru ancak Allah’ı(saygı ile ) çok anmakla mümkündür” buyurmaktadır. Bunun için beş vakit namazınızı kılmaya çalışınız ve namaz, abdest ve itikat bilgilerini ve Kur’an okumayı öğrenmeye çalışınız. Şu bilgileri öğrenmek için TIKLAYINIZ:
   http://www.islamdergisi.com/fikih/gusul-abdesti-ve-namaz-abdesti/
   http://www.islamdergisi.com/genel/ehl-i-sunnet-itikadi/
   http://www.islamdergisi.com/tasavvuf/tasavvuf-2/

   Aklınıza takılan her soruyu hiç çekinmeden bize yazabilirsiniz. Şimdilik bu kadar.

   1. Bekir Bey, çok teşekkür ederim. Linklerin hepsini okudum. Ta kestiremıyorum bana Allah sevgisi ve islamiyet-bilim minvalli kitap önerebilir misiniz? Kitabın başarılı bir alim tarafından, sağlam kaynak ve verilere dayalı yazılmış olması benim için oldukça onemlidir. Meslek hastalıgı mı demeli bilmiyorum doktora ogrencisiyim ve araştırma gorevlisiyim. Dolayısıyla kitabın bu ozellikleri taşıması benim için oldukça önemli. Ayrıca belirtmek isterim Kuar’anın Kokeni-Arif Tekin kitabını bir arkadasım hediye etmişti. Hiç duydunuz mu bilmiyorum ama beni şirk ve inkar yolunda oldukca etkileyen bir kitaptı. O kadar istiyorum ki o kitapta yazan inkarların her birine sağlam cevaplar verebilecek dini bilgiye sahip olmayı.
    Okumak araştırmak benim meslegım dolayısıyla inancımı saglam temellere oturtmayı da isterim (ki bir daha inkar yoluna asla girmeyeyim) Bana birkaç konusunda uzman kitap önerirseniz çok sevinirim.
    Hayırlı gunler,

    1. Melin Hanım. İnkar türü kitaplar akıl yolundan İlahi gerçeklere ulaşmak istedikleri için inanç yönünden başarıya ulaşamayıp inkar yolunu seçmektedirler. Din vahiy ve nakil ile bilinir akıl ile değil. Zira aklın yoksun kaldığı nice sırlar vardır. Kuran, İslam’ı inkar edenlerden değil, ona inananlardan öğrenildiğinde ancak onun hakikatine yaklaşılır. Zamanımızda sizin değinmek istediğiniz türden bir kitap olduğuna dair bir bilgim yoktur.
     Ancak aklınıza takılan bir sorun varsa Allah’ın izni ile ona verecek makul cevabımız her zaman mevcuttur.
     Allah sevgisi kitap okumakla elde edilemez. Kuran sünnet çerçevesinde Allah rızası için samimiyetle ibadet eden kimselere verilir.

 4. Siz zaten ateistsiniz. Sizi muhatabım görmüyorum.. Yalana gelince ateistlerin sitelerinde binlerce yalan ve iftiralar kuyruk atmaktadır. Ama siz onları göremezsiniz. Çünkü görmek için kafadaki bir çift göz yetmez. Basiret gözü lazım. O da siz de bulunmayan ve kendisine yabancı olduğunuz şeydir.

 5. Muhterem Muhsin beyefendiye sitemize yazmış olduğu zengin ve kıymetli yorumlarından dolayı teşekkür ederiz. Selamlar. İslam Dergisi

Bir Cevap Yazın