Soru-Cevap

Aşağıdaki formu kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Uygun görülürse bu sayfada yayınlanmaktadır. 

IslamDergisi.Com

DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Soru-Cevap” üzerine 21.821 yorum.

 1. Hocam selamunaleykum şu söz küfür mü
  “Kaderin tuhaflığı bu. Planlasan da planlamasan da yaşanıyor” hani bu konu çok değişik anlamında hakaret etmeden söyleyen biri kufre mi dusmus olur

 2. Hocam selamunaleykum ben namaz kıldım ama sonradan farkettim ki karşımda kedi resmi duruyordu (direk göze çarpmıyor bide gercek hayvan degil cizgi film gibi) o namazi kaza etmem gerekir mi

  1. Aleykümselam.
   Namazdan sonra fark ettinse kaza etmen gerekmez.

 3. Esselamu aleykum hocam. Hocam ben 15 gün evvel evlendim.. Eşimle birbirimizi severek evlendik,
  Eşimin ilk gece korkusu devam etmekte, kendisini anlayışla karşılıyorum ama son günlerde anne babasını çok özlediğini söyleyip defalarca ağladı..bir-kac gün ailesinde kaldık, sonra ise düzeninin bozulduğunu söyledi, kendi odasini evini ailesini ozledigini tekrarlayip durdu. Daha sonra ise psikolojim yerinde değil dedi, yuvamın yıkılmasından korkuyorum hocam. Ne yapabilirim sizce? Dua ederseniz de çok sevinirim.

  1. Aleykümselam kardeşim. Allahu teala sıkıntılarınızdan halas kılsın sizi. İzdivacınızı her türlü fitneden ayrılıktan korusun aranızda muhabbet hasıl eylesin.
   Eşinize büyü yapılmış da olabilir tıbbi bir sıkıntı da olabilir. O sebeple size tavsiyem eşinizle birlikte bir uzman psikiyatre gitmenizle birlikte aşağıdaki linkteki büyüden kurtuluş dualarını da okuyunuz.

   https://islamdergisi.com/genel/buyuyu-bozmak-icin-ne-yapmali/

 4. Selamunaleykum hocam bir hususta yardımınızı istiyorum. Ben maalesef günümüz gençleri gibi biraz tembel birisiyim güzel şeyler faydalı şeyler yapmayı çok istiyorum ama hep bir üşengeçlik hep bir tembellik. İbadetlerimi falan yerine getiriyorum ama başka ne yapmam gerekir tembel biri olmak istemiyorum

  1. Aleykümselam.
   Gerçek isminiz nedir?
   Nerede ikamet ediyorsunuz?
   Kaç yaşındasınız ve ne işle meşgulsünüz?
   Tahsilin nedir?

 5. Hayırlı akşamlar. Kolay gelsin hocam. Hocam rüyalarımda sürekli büyü yapan insanlar, büyücüler, muskacılar falan o tarz insanlar oldugunu görüyorum. İlk başta takmadım ama bir süre sonra noluyor ya niye sürekli bu tarz şeyler rüyama giriyor diye vesvese olmaya başladı ister istemez. Hani acaba diyorum bana muska, büyü falan mı yapıldı diye düşünmeye başladım. Mesela normalde hasta olmadıgım sürece kolay kolay hiç başım agrımaz ama yaklaşık iki haftadır sürekli olarak her dakika baş agrısı çekmeye başladım. Çünkü bu tarz insanlarda baş agrısı olabiliyormuş belirtilere baktım da böyle bir çıkarım yaptım ama başka bir belirti göremedim açıkçası kendimde. Bu konuda aydınlatabilir misiniz lütfen beni? Vesvese yapıp da olmayan şeyleri kendine çekmek istemiyorum o yüzden o güzel yorumunuzu bekliyorum 🙂

  1. Hayırlı akşamlar Gül hanım.
   Sizde büyü değil nazar olabilir. Büyü olmuş olsaydı bu şekilde bir yazı yazamazdınız. Çünkü büyülü insanlar sağlıklı düşünemezler.
   Her sabah ve akşam ihlas, felak ve nas surelerini en az üçer kez okuyup ellerinize üfledikten sonra başınıza ve bedeninize sürünüz.
   Yatmadan önce amentüyü okuyarak imanınızı tazeleyip üç kez ayetel kürsiyi okuyunuz. Burçların etkisine inanmayınız çünkü şirktir.
   Baş ağrınız geçmezse bir uzman doktora muayene olunuz.

  2. Çok teşekkür ederim hocam 🙂 Nazar kısmını hiç düşünmedim, aklımın ucundan bile geçmedi ama dediginiz gibi bir ihtimal tabi. Eger bu şekilde devam ederse inşallah kısa zamanda doktora gitmeyi düşünüyorum . Hayırlı akşamlar hocam.

 6. hocam iyi günler ben biraz görünüş olarak çirkinim ve bı çok insan benim gorunusumle alay edip eglenmekte bazılarında bana bakıp göz kaş yapmakta bunu yapanlarin durumu nedir ve ben biraz rahatlamak için hangi duaları okumalıyım

  1. İyi günler kardeşim.
   Lokman Hekim Allah’ın sevdiği kullarındandır. Bir gün bir ahlaksızla karşılaşmış ve adam kendisine şöyle hakaret etmiş:
   – “Ey siyah derili, kalın dudaklı basık burunlu adam” demiş.
   Lokman Hekim:
   – “Niçin benimle alay ediyorsun ey Allah’ın kulu? Boyayı mı beğenmedin boyacıyı mı? Ben bu yüzü bakkaldan satın almadım bunu bana Allah verdi” deyip adamın dersini vermiş.
   O sebeple takma böyle şeyleri. Seni alaya alan aslında Allah’ı gadaplandırmaktadır.
   Çünkü seni de ötekini de yaratan O’dur. Hepsi imtihandır. Cennette her mümin en güzel yüze ve bedene sahip olacaktır ve hiç yaşlanmayacaktır.

 7. Selamunaleykum hocam benim 2 sorum olacaktı
  1. si kayıp eşya duası diye bir şey var mıdır varsa nedir ?
  2. si hani kitaplarda yazıyor bazen işte izin olmadan çoğaltılamaz vs. diye eğer fotokopi çektirirsek bu kul hakkı olur mu ?

  1. Aleykümselam.
   1- KAYIP DUASI:
   اَللَّهُمَّ رَبَّ الضّآلَّةِ وَهَادِىَ الضَّآلَّةِ رُدَّ عَلَىَّ ضآَلَّتِي بِقُدْرَتِكَ وَسُلْطاَنِكَ فَاِنَّهَا مِنْ فَضْلِكَ وَعَطَاءِكِ

   “Allâhümme rabbe’d-dâlleti ve hâdiye’d-dâlleti, rudde aleyye dâlletî bi kudretike ve sultânike. Fe in-nehâ min fadlike ve atâike.”

   ANLAMI:

   “Ey kaybolanların Rabbi ve kaybolanları ve yolunu kaybedenleri doğru yola kılavuzlayan Allah’ım! Kudretin ve saltanatın hakkı için kaybettiğim şeyi bana iade eyle. Çünkü bu senin fazl ve keremindendir.” (Bostanu’l-Arifin; Bilal Eren, Açıklamalı Dua Hazinesi, s. 304)
   2- Bir kimsenin yazdığı kitabı onun izni olmadan çoğaltıp kullanmak caiz olmaz.

 8. Selamınaleyküm hocam evlilik içinde iken büyük bir günaha girmiş bir bayan ne yapmalıdır yaptığından utanan şeytana uyan fakat çok tövbe etmiş çok pişman olmuş Kahrolmuş.Ne yapmalı nasıl bir yol izlemeli yardım eder misiniz bir büyük olarak .

  1. Aleykümselam.
   Evli iken şeytana uyup zina yapmış veya başka bir büyük günah işlemiş bir bayan yaptığı rezaleti kimseye anlatmamalı ve derhal tövbe etmeli çok göz yaşı dökmeli çok pişman olmalı bir daha asla o günaha yaklaşmamalıdır. O zaman tövbesi inşaalah kabul olur.

  2. Çok tövbe ediyorm ama af olmam ben diyorm yavruma eşime bakıp hergün ölüyorum igreniyorm kendimden ben nasıl bunu yaptm diye. Hergün kuran okuyorm namaz kılıyorm zikir yapıyorm ama şu kalbim yanıyo yanıyo kavruluyo kahru perişan oluyor hocam. Ben nasıl eskisi gibi olacam ben yaşamak bile istemiyorm artık hocam eşim idi de seviyorum bunu nasıl yaptm bilmiyorm degerini daha iyi anladm ama çok geç oldu . Şuan sz şahit olmuş oluyo msnz hocam size anlattgm için . SormaSam kafayı yiycm.
   Hocam ayrıca bana cevap vermiş olduğunuz için Allah sizden razı olsun inşaallah

  3. Hanımefendi madem ki tövbe ediyorsunuz ve etmişsiniz o daha önce işlediğiniz günaha da dönmemişseniz tövbeniz kabul olmuş demektir. İçinize gelen olumsuz duygular şeytanın vesvesesidir aldırmayınız.
   İçiniz rahat olsun ibadetlerinize gönül rahatlığı ile devam ediniz. Çünkü Allah bütün tövbeleri kabul edicidir. Zina suçunda dört adil şahit gerektir. Sizin yazınız rumuzlu olduğu için size kimse şahit olamaz. Takıntı yapmayın rahat olun. Allahın affından ve merhametinden ancak kafirler ümit keser buna çok dikkat edin.
   Hayırlı geceler. Soruların için her daim sitemiz size açıktır.

  4. Sizin gibi insanları Allah başımızdan eksik etmesin hocam tövbemden sonra kesinlikle bir daha işlemedim o günahı Allaha daha çok yaklaştım eşime daha saygılı daha anlayışlı daha saliha bir hanım olmaya çalışıyorum onun hakkını nasıl öderim bilmiyorum hocam baktıkça içim acıyo namazlarım hep göz yaşı

  5. Âmîn. Allah razı olsun. İltifatınız için teşekkür ederiz.
   Aklına geldikçe Allah tövbeleri kabul edicidir de geç. Allah insanların tövbelerini kabul etmeyip günahlarını affetmeseydi halimiz nice olurdu.?

  6. Dogru söylüyorsnuz hocam ALLAHIM kimseyi bu duruma düşürmesin nefsine ve şeytana uydurmasn inşaAllah. Rabbim ümmeti Muhammeti ve beni islah etsin inşaAllah. Göz açıp kapatana kadar nefsimizle baş başa bırakmasın. Hocam tekrar Allah sizden razı olsn .

  7. Allah sizden de razı olsun hm hanım. Allaha emanet olunuz.

 9. Selamunaleykum hocam bi konuda kafam karıştı. Simdi ben yabancı dil öğreniyorum telefonumdaki bir uygulamadan işte o dilde cümle veriyor ben de çevirip oraya yazıyorum böylece bölüm atlıyorum bir cümle var işte noeli seviyorm diyor bunu çevirmek icin oraya yazarsam şirke girer miyim sonuçta noeli onaylamıyorum

  1. Aleykümselam.
   Çeviri yaparken küfür ve şirk içerikli sözleri benimsemediğiniz sürece küfre girmezsiniz. Sonuçta siz sadece o sözü söyleyenin sözünü çevirmiş oluyorsunuz.

 10. 1.Nikah hangi durumlarda düşer
  2.İçki&kumar&faiz&zina bu gnhlar nikahı düşürür mü
  3.Gnahı işleyn Kadın olsun erkek olsun fark eder mi
  4.Düşerse yeniden nikah Kıyılır mı
  5.Bu 4 günahn tövbesi olur mu Aff edilir mi
  (Cevap alabilirsem çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun)

  1. CEVAPLAR:
   1.Nikah hangi durumlarda düşer?
   C- Erkeğin zevcesini boşaması halinde nikah düşer.
   Erkek veya kadın veya her ikisi de birden dinden çıkarsa nikah yine düşer.
   2.İçki&kumar&faiz&zina bu gnhlar nikahı düşürür mü?
   C- O günahların hiçbiri nikahı düşürmez onların haram olduğunu inkar eden kafir olur ve o vakit nikah düşer.
   3.Günahı işleyen Kadın olsun erkek olsun fark eder mi?
   C- günahı işleyen değil günahın günah olduğunu kabul etmeyen kadın veya erkek kafir olur. Kafir olunca da nikah düşer.

   4.Düşerse yeniden nikah Kıyılır mı?
   C- Karı kocadan birisi küfre girer de tövbe ederse nikah yenilenir.
   Ama erkek eşini üç talakla boşarsa nikah bir daha yenilenemez.
   5.Bu 4 günahn tövbesi olur mu Aff edilir mi?
   C- Bütün günahların tövbesi vardır Allah tövbe edilen her günahı af eder.

 11. Uyucağimizi biliyoz geceyin çalışmışız öğle ve ikindi kazaya kalcak kalmaması için önceden o vaktin namazını kılabilir miyiz?

 12. Selamın aleyküm aklıma bir soru takıldı . Ben Allah her günahı kul hakkı hariç her günahı af eder biliyorz hatta kul hakkı ndan helalik alsa onu bile af eder. Ben sizn siteniz de mi başka bir sitede mi tam olarak hatıralmıyorm. Bir yazı takıldı gözüme
  Mesela zina cezası 100 sopa veya recm cezası olan kişiyi tövbe etse bile Allah cezasını çekmeden af etmez yazıyordu. Bu zümer suresi 53. Ayete ters bir cevap degil mi. Hatta Allah herşeyi her günahı af eder tövbe eden anasından doğmuş gibidir diyen hadisler ve siz hocalar . Nasıl oluyorda ceza çekmeden af olmaz denir ben buraya çok takıldım . Yani adam bir günah işlemiş cahillikle ile veya bilmeden tövbe ediyo hemde samimi nasuh tövbesi . Fakat yok sen zanisin sen canisin diyerek neden Allahtan ümit kestiren hocalar var?? Buhari en kuvvetli kişidir 99 adamı öldüren adamı Allah af ediyo . Bu günahı işleyeni af etmiyo mu? Buhariye güvenin diyen hocalar da sizsiniz madem neden. Tövbe ile temizlenemiyor bu adam bu genç bu kadın bu kız . Ben bunu gerçekten merak ediyorm . Ve düşünüyorm açıkçası . Selamın aleyküm

  1. Aleykümselam.
   Allahu teala tevvabür-rahîm, gafurur-rahîmdir. Yani şirk hariç her günahı dilerse af eder ve bütün tövbeleri kabul edicidir. Kul hakkı da olsa dahi onun da tövbesini Allah kabul eder, ama kul hakkı hak sahibi ile helalleşmedikçe baki kalır.
   Ancak Müslümanların bir çoğu günah ile suçu karıştırmaktadır. Bir kötülük kişinin kendisini ilgilendiriyorsa o günahtır ama ikinci bir şahsı alakadar ediyorsa o hem suç hem de günahtır..
   Misal; Adam hırsızlık yapmışsa veya birini yaralamış veya öldürmüşse veya zina yapıp açığa çıkmışsa bu hem günah hem suçtur. Böyle bir suçun tövbesi Allah katında kabuldür ama şeriat(Kur’an ve Hadislerden çıkarılan hükümlerin belirlediği) yasalara göre suç mahkemeye intikal ettiğinde hakim şeriat yasalarının gereği suçluya ceza kesmesi zorunludur. Aksi halde topluma terör ve kargaşa hakim olur.

  2. Sanırım şimdi tam olarak anladım Allah af eder ama mahkeme af etmez diyorsunuz . Bu yüzden duyulmamalı duyulursa ceza verilir. Adam öldürme ve hırsızlık illa ki duyulur açığa çıkıyo. Hırsızlık yapan kişi helallik alsa Allah eder. Peki zina yapan kişi bekarsa anne babasından nasıl helallik alacak veya evli ise eşinden nasl helallik alacak . Çok zor . Veya öldürdüğü kişinin ailesinden nasıl helallik alacak pişman sa

  3. Şimdi yanlışlar moda haline geldi. Her önünüze çıkan adam Kuran ve Hadis meallerinden hüküm çıkarmaya kalkıyor. Bu da anlayış kargaşasına ve fitneye sebep olmaktadır. Fitne ise zinadan daha büyük günahtır.
   Allah, suç ve günah cinsinden işlenen her türlü kötülüğün tövbesini kabul eder. Ancak Allahu teala bir günah açığa çıkmışsa onun cezasının verilmesini şeriat yasalarına bırakmıştır.
   Misal:
   Adam içki içmiş, zina etmiş, veya kumar oynamışsa bu günahı da aşikar olmuşsa bu kimse pişman olup tövbe etse dahi onun cezası mahkemelere intikal etmiştir.
   Adam içki içmişse veya zina yapmışsa bu işlenen kötülük açığa çıkmamışsa tövbe etmesi halinde bunların günahları af edilir.
   Bir de kısas gerektiren günahlar vardır.
   Bir kimse adam öldürmüşse tövbe etse dahi bu iş açığa çıktığında mahkeme ona kısas cezası uygular.
   Katilin günahı Açığa çıkmamışsa tövbeden sonra çok iyilik yapmalıdır. Çünkü bir insanı öldüren onun hayat hakkına gasp etmiştir ki bu da kul hakkıdır.
   Ya da bir kimse zina etmişse açığa çıktığında bunun cezası şeriat mahkemesine intikal eder. Eğer zina günahı açığa çıkmamışsa tövbeden sonra çok iyilik yapması ve o işlere bir daha asla yanaşmaması gerekir. Çünkü ahirette sevap terazisi ağır gelmeli.
   Zina hususunda helallik alması fitneye sebep olur ve günahın açığa çıkmasına sebeptir. Oysaki Peygamberimiz “gizli işlediğiniz günahları şahitlendirmeyin” buyurmuştur.
   Adam hırsızlık yapmışsa durum açığa çıkmamışsa bu kimse tövbe ettikten sonra el altından çaldıklarını sahibine veya sahibi ölmüşse varislerine isim vermeden ödemelidir.

  4. Allah razı olsun çok güzel bir açıklama olmuş.
   Şunu anladım hocam birini öldürmüşsek ve açık açık herkese ben yaptm dersek . Fitne çıkar karşı tarafda harekete geçer. Yada mahkemeye gider. Kıssas gerekir. Veya zina işlenmisse adam eşine anlatsa eşi ya boşanmak isteyecek yada intikam almak için aynısını yapabilir yada kadın kocasına anlatsa helallik istese adam karısını ya öldürür yada boşar dayanamaz . Buda bir fitne sebebi olur. Bu yüzden yapılan günahı dile getirmeyp Susup sadece Allahtan af dilemeliyiz çok tövbe edip çok amel işlemeliyiz ki böyle büyük suç ve günahı Allah etsin dimi hocam ben doğru anlamış mıyım . Allah razı olsun .Selamın aleyküm

  5. Sağolun hocam peki nasıl ameller işlemeliyiz Allaha kendimizi af ettirebilmek için ne yapmalıyız. Böyle büyük suç ve günahlar Hangi dua ve ameller ile af olunabilir .

  6. Güzel ahlakla birlikte salih ameller günahları eritir.
   Güzel ahlak sahibi olup farzları, vacipleri, sünnetleri yapar, haram ve mekruhlardan sakınırsanız Allahın sevdiği kullarından olursunuz.

Bir cevap yazın