Namaz Vakitleri

mescidinebi2Sabah Namazının Vakti:
Sabah namazının vaktinin girmesi ikinci fecrin doğuşundan güneşin doğuşuna kadar olan süredir. İkinci fecir, sabaha karşı doğu tarafın ufkundan yayılmaya başlayan bir aydınlıktan ibarettir. (İmsaktan 30 dakika sonra).
Eda İle Kazanın Farkları Ve Kaza Namazları
Bir namazı vaktinde kılmaya eda denir. Vaktinden sonra kılmaya kaza denir.
Vaktinde kılınmamış olan beş vakit farz namazlarının kazası farzdır. Vitir namazının kazası ise vaciptir.
Bir sabah namazı sünneti ile birlikte kaçırılınca, o günün güneş doğuşundan (kerahat vaktinin çıkışından) sonra istiva zamanına dek bu sünnet farzı ile birlikte kaza edilir.
Güneşin yükselişinden (kerahat vaktinden) önce ve istivadan sonra sünnet kaza edilmez.
Öğle namazının ilk sünneti, farza yetişmek için terk edilecek olsa, farzdan sonra kılınırsa her iki sünnet de kaza edilir… Son sünnetten sonra kılınırsa son sünnet eda, ilk sünnet kaza edilir.
Sabah ve ikindinin sünnetleri farz kılındıktan sonra kaza edilmezler.
Öğle Namazı Vakti:
Güneşin zevalinden başlar, yani zeval vakti güneş gökyüzünde en tepeye çıkar. Kısa bir an her şeyin gölgesinin uzaması ve kısalması durur. İşte buna “feyyi zeval” denir. Bundan sonra gölge batıdan doğuya doğru düşmeye başlar ki bundan sonra Öğle Vakti girmiş olur.

İkindi Namazı Vakti:
İmameynin içtihadına göre bir sopanın gölgesi kendi boyunu geçmeye başlayana kadar Öğle vakti devam eder. İmamı Azam’ın içtihadına göre ise,  sopanın gölge boyu iki katına ulaşana kadar devam eder. 
İkindi Namazı Vakti:
İmameyne göre, öğle vakti çıktığında ikindi girer, güneş batana kadar sürer. İkindinin birinci rekatını güneş batmadan kılan diğer rekatları da kurtarmış olur.
Akşam Namazı Vakti:
Güneşin batmasından şafağın kaybolmasına(ufuktaki kızıllığın kaybolmasına) kadardır.
Yatsı ve Vitir Namazı Vakti:
Ufuktaki şafağın kaybolmasından başlar, ikinci fecrin doğuşuna(imsaka) kadar devam eder.

Kaynak: Mevkûfât (Mülteka) Hanefi Fıkıh Kitabı)

(Visited 534 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın