Nikah Üstüne Nikah ve İddet

İDDET NEDİR?

Talaktan(boşamadan) veya feshden veya kadının kocası öldükten sonra, vaty veya halvet olunmuş zevcenin yeniden evlenmesi haram olan zamandır. Hanefi ve Hanbeli mezheplerinde ilk temizlik başından, üçüncü hayzın sonuna kadar olan zamandır.Şafi Malikde ise, üç temizlik geçinceye kadardır.
Hayz görmüyorsa, boşama için üç ay, ölüm için dört ay on gündür. İddetin sonu kadının yemin etmesi ile anlaşılır. Ancak altmış günden az olamaz.
Hamile kadının iddeti, çocuğu olunca tamam olur.
Bain talak ve ölüm iddetlerinde, kadın süslenmez ve koku sürünmez. Her çeşit iddette bulunan kadını nikahlanmağa talip olunmaz.
Talak iddetinde, gece ve gündüz evden çıkmaz. Evden çıkarsa nafaka alamaz.
Ölüm şiddetinde nafaka verilmez. Kadın, erkeğin evinde iddet bekler.
Bain talakda, fasık koca, eve alınmaz. Üçden az bain talakda iddetten sonra, yeni bir nikahla tekrar alabilir.

Sual: Bir kadın boşandıktan veya kocası öldükten sonra belli bir müddet evlenmeden beklemesi gerekir mi? Bu iddet müddetinde evden dışarı çıkabilir mi? İddet müddeti içinde nikah yapılabilir mi?
CEVAP
Bâin talâk ve ölüm iddetinde, kadın süslenmez ve koku sürünmez.
İddet müddeti içinde kadın evlenemez. Hatta kadını nikahlamaya talip olunmaz.

Talak iddetinde, iddet bitinceye kadar nafakasını alır. Ama gece ve gündüz evden çıkmaz. Evden çıkarsa nafaka alamaz.

Ölüm iddetinde, nafaka verilmez. Ama kadın, kocasının evinde iddet bekler. Çünkü kadın iddet müddeti bitinceye kadar, ölen kocasının hanımı sayılır.

İddet bitmeden de kimse ile evlenemez.
Ölüm iddeti dört ay on gündür.

Hayz görmeyen kadın, boşanınca üç ay iddet bekler.
Hayz görüyorsa, ilk temizlik başından, üçüncü hayzın sonuna kadar beklemesi gerekir.

Sual: 20 yıl önce Almanya’ya gidip hiç gelmeyen erkek, orada ölüyor. Türkiye’deki hanımı iddet beklemeden evlenebilir mi?
CEVAP
İddet beklemeden evlenemez.

Halvet olmuşsa
Sual: Dini nikâhları varken, vaty olmayıp sadece halvet olmuş kadın boşanınca, iddet beklemesi gerekir mi?
CEVAP
Evet, iddet beklemesi gerekir; çünkü S. Ebediyye’de, (İddet, vaty veya halvet olunmuş zevcenin yeniden evlenmesi haram olan zamandır) deniyor.

İddet beklemek
Sual: Almanya’da yaşayan bir kimse, üç beş yıldır yanına gitmediği Türkiye’deki yaşlı hanımını boşasa veya kendisi ölse, hayızdan kesilen bu kadının, hamile olma durumu olmadığına göre, yine iddet beklemesi gerekir mi?
CEVAP
Evet, yine gerekir. İddet beklemenin yaşla ve hamile olmamakla ilgisi yoktur. Dinimizin emri öyledir. Dinî emirleri mantığımıza vurmak çok yanlıştır. Çünkü bizim mantığımıza uygun gelmeyen şeyler olabilir. Mantığımıza uygun gelmedi diye o emri beğenmezsek, dinimizi beğenmemiş oluruz. Bu da küfür olur.

İddet müddeti, Hanefî ve Hanbelî’de, ilk temizlik başından, üçüncü hayzın sonuna kadar olan zamandır. Şâfiî ve Mâlikî’de, üç temizlik geçinceye kadardır. Hayz görmeyen kadın, talak için üç ay, ölüm için dört ay on gün iddet bekler. (S. Ebediyye)

SORU: Günümüzde çarpık ilişki yaşayan kocasından kaçan kadına bir başka erkek sözde dini nikah yaptırdığını iddia ediliyor. Bunun durumu nedir?
CEVAP:
Yukarı da belirtilen durumlarda (ölüm veya boşanma halleri dahilinde) iddet süresi bitmemiş bir kadına asla nikah yapılamaz. Kocası boşamadığı halde başka erkeğe kaçan bir kadın zanidir. Böyle birisi için de asla nikah yapılamaz.
Bekir Abdullah

Loading

78 - 1
DİKKAT: Hakaret, küfür, tehdit içeren mesajlarla ilgili gerekli yasal işlemler yapılır. Tüm gönderilerde IP adresleri ve gönderim tarihi sistem tarafından kaydedilmektedir. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Aşağıdaki formu doldururken isim kısmında takma ad veya rumuz kullanabilirsiniz. İnternet sitesi kısmını boş bırakınız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir. Eposta adresiniz yayımlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bir yanıt yazın