Seçkinlerin Orucu

Üç türlü oruç vardır:

1- Avamın (genelin) Orucu:
Ramazan ayında her müslümanın tutması farz olan, niyet edip imsak vakti ile akşam vakti arasında yemeden içmeden ve cinsi münasebetten kesilmekle yapılan oruçtur.
2-Havassın (seçilmişlerin) Orucu: 
Avam için belirlenen sınırlar bunlar için de geçerlidir. Bunların orucunun avamın orucundan farkı, şu uzuvlarla birlikte oruç tutmaktır. Gözü haramdan, dili yalan ve gıybetten ve malayani sözlerden, kulağı kötü şeyleri dinlemekten, eller ve ayakları günaha götüren her şeyden alıkoymakla tutulan oruçtur.

3-Havassul-Havasın (Peygamberler ve Evliyaların) Orucu:
Avam için belirlenen sınırlar bunlar için de geçerli olmakla birlikte dili, yalan, gıybet ve malayani sözlerden kesmek, kulağı kötü şeyleri dinlemekten, eller ve ayakları kötü yerlere gitmekten alıkoymak, kalbi, ruhu ve nefsi kötü düşünce ve Allah’tan başkasının  sevgisinden temizlemekle tutulan oruçtur. İşte bu oruç peygamberlerin ve evliyanın büyüklerinin orucudur.
O büyükler iftarlarını hayat güneşi battıktan sonra, sonsuzluk güneşinin doğduğu ülke olan cennette yaparlar ancak.

Evliyanın büyüklerinden birisinin çok güzel bir bağı vardı. Bir gün bu bağda namaz kılarken çok güzel bir kuş geldi önüne kondu. Bir an gözü ve gönlü bu kuşun güzelliğine daldı. Allah’ın huzurunda bu yapılan şeyin yanlış olduğunu ve manevi orucunun bozulmasına sebep olduğunu düşünerek o bağı manevi orucunun kefareti olarak bir fakire bağışladı.

Tam ve mükemel oruç ancak; bedenle birlikte kalbe ve ruha tutturulan oruçtur.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir cevap yazın