Arkan Sağlamsa, Horoz Gibi Kabarır, Sözünü Dinletirsin

Denizli HorozuDenizli’de araştırma yapmak için kamp kuran bir grup üniversite öğrencisi, kamp yakınına tüneyen bir Denizli Horozunun sabahın erken saatlerinde yüksek sesle ötmesinden bir hayli rahatsız olmuşlar.
Sabahin köründe ortaya çıkan horoz, önce dikleniyor, sonra dakikalarca ötermiş…
Tabi ki bu sebepten dolayı ekipte ne uyku ne de huzur kalmamış. Sonunda gençlerin sabırları tükenmiş…
Horozu susturmak için başlamışlar kovalamaya. Horoz önde.. Gençler horozun peşinde…
Derken mahalle arasına dalmışlar… Bu kovalamacayı gören, fakat bir anlam veremeyen yaşlı dede, seslenmiş:
“Hey, evlatlar!.. Bu zavallı horozu niye böyle ürkütüyorsunuz?” demiş.
Gençler:
“Dede, bu horoz sabahın köründe ötmeye başlıyor, tüm kampı ayağa kaldırıyor. O yüzden bunun başını keseceğiz!” demişler.
Dede:
Yazıktır evladım yapmayın!.. Bırakın, ben onun sesini keserim, bir daha da sizi rahatsız etmez.” demiş.
Gençler bunun uzerine kovalamayi bırakmışlar.
Ertesi gün sabah, hafif ‘gak – guk’ sesleri dışında horozdan kayda değer hiçbir ses çıkmadığını görünce de şaşırıp dedeye sormuşlar:
– “Yahu dede, ne yaptın da bu horozun sesini kestin?..” İhtiyar gülmüş ve:
-“Ayağının altına yağ sürdüm. Horoz kabararak ötmeye yeltendiğinde, ayaklarının altı yağlandığından gerisinden güç alamıyor ki kuvvet alıp ötebilsin… Bu yüzden böyle gak guk etmeye başladı.” demiş.

Yaslanacağın arkan sağlamsa, istediğin kadar kabarır, diklenir, sözünü dinletirsin. Arkan bir kaymaya başlamayı görsün, ancak o zaman ‘gak-guk’ etmeye başlarsın…
Sesi çok çıkan nice değersiz medyatik kişiler vardır ki, arkalarındaki kalabalıklardan dolayı beş para etmez fikirleri ve kişilikleri çok önemsenir.  Bu tür kimseler etraflarını kuşatan kalabalıklara aldanarak her yaptıkları ve her söylediklerinin doğru olduğu yanılgısına saplanırlar da bir türlü gerçekleri göremezler veya görmek istemezler.  Ancak; etraflarındaki o boş ve manasız kalabalıklar çekildiğinde bu hikayedeki horozun durumuna düşerler de, o takdirde hem kendileri hem insanlar bunların gerçek kişiliklerini görebilirler.
Vesselam.

(Visited 237 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Arkan Sağlamsa, Horoz Gibi Kabarır, Sözünü Dinletirsin” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın