Dinimizi Nereden Öğrenelim..?

Hacı Dost Muhammed Kandehari hazretleri “rahmetullahi aleyh”, bir gün bazı gençlere şöyle sordu:Abdest-uzerine-abdest-almak
–  “Evlatlarım, Peygamber efendimiz aleyhisselam; “Ahir zamanda öyle günler gelecek ki, dinini imanını muhafaza etmek, avcunda ateşi tutmak gibi zor olacaktır” buyuruyor.
    Onlar şöyle sordular:
– “Bize ne tavsiye edersiniz efendim?”
– “Her şeyden önce dininizi iyi öğrenin”dedi.
– “Pekala ,  efendim?”dediler.
– “Hakiki İslam alimlerinden, onlar yoksa kitaplarından. Bu din, “bilmek dini”dir. Çünkü, bilmeden Müslümanlık olmaz.
    Ve şöyle özetledi:
– “Dinini bilmeyenin, dini yoktur.”
    Cennetin kapısı Allahu tealanın dinini iyi bilip iman etmekle açılır. İnanılması zaruri ve farz olan bilgiler ile yapılması ve terk edilmesi farz olan  amellerin bilgisini öğrenmekte farzdır. Bir kimse bunları öğrenmeden yüz kişinin yapacağı ibadeti yapsa yine cehennemden kurtulamaz.
    Öğrenilmesi farz olan bilgilerden Allahu tealanın sıfatlarına ait bilgileri ehli sünnet alimlerin eserlerinden alarak okuyucularımızın öğrenmeleri için hazırlamış bulunmaktayız. Bu bilgileri sadece kendimiz değil, aile fertlerimizin de öğrenmelerine çalışmalıyız. Bir ayet ve meali: 

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ

Yüce Meali:
” Ey iman edenler! Kendinizi ve sorumlu olduğunuz kimseleri cehennem ateşinden koruyunuz. Onun yakıtı insanlar ve taşlardır. Oranın görevlileri , Allahın emirlerine karşı gelmeyen, kendilerine emredileni yerine getiren pek haşin meleklerdir.”
(Tahrim Suresi-6)

(Visited 216 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın