İftira ve Yalan

Allah’tan korkmayana yalan söylemek ve iftira atmak su içmekten daha kolay gelmektedir. Allahtan ancak; münafık ve kafirler korkmaz. Artık toplum olarak öyle bir konuma gelindi ki; -hâşâ- siyaset yapmak için yalan söylemek ve iftira atmak günah değilmiş gibi addedilmektedir adeta.

Din ilmini öğrenmek bu kadar önemli olmasaydı, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz dinini bilmeyenlerin günahının iki misli olacağını haber verir miydi? İftira ve yalan hakA- Ayet meali O KALPLERİ BİLİCİDİRkında Kur’an’da şöyle buyurulmaktadır, mealen ;

“YALAN SÖYLEYENLER, İFTİRA EDENLER (yalan ve iftiranın günah olduğuna inanmayıp, önemsemeyenler), ANCAK ALLAH’IN ÂYETLERİNE İNANMAYANLARDIR. İŞTE ONLAR, YALANCILARIN TA KENDİLERİDİR.”
[Nahl S. Ayet: 105]

Yalan hakkında peygamber (s.a.v.) Efendimiz buyurdular ki:

(Yalan, nifak kapılarından biridir.) [Hadis-i İbni Adiy]

(Mümin, her hataya düşebilir, ama hainlik yapamaz ve yalan söyleyemez.) [Hadisi Bezzar]

(Doğru olun, doğruluk iyiliğe, iyilik ise, Cennete çeker. Yalandan sakının, yalan fücura, fücur ise Cehenneme götürür.)
[Hadisi Buhari]

(Sözle çıkarılan fitne, kılıçla çıkarılan fitne gibidir. Yalan söylemek, iftira etmek ile çıkarılan fitne, kılıçla çıkarılan fitneden de kötüdür.) [Hadisi İbni Mace]

(Pazarcıların çoğu facirdir! Çok yemin ederek günaha girerler ve yalan söyleyerek alışveriş yaparlar.) [Hadisi Hakim]

(Aldatan Cehennemdedir.) [Hadisi Taberani]

(En büyük günah, yalan yere yemin etmektir.) [Buharî]

(Visited 1.486 times, 2 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“İftira ve Yalan” üzerine 1 yorum.

  1. Güzel bir site olmuş, ellerinize sağlık.. Bizimle ücretsiz (karşılıklı) reklam değişimi yapmaya ne dersiniz? Kolay gelsin…

Bir cevap yazın