Kıssadan Hisse

SEYYİD ABDULHAKİM
ARVASİ HZ.

Evliyanın büyüklerinden Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerinin (kuddise sirruh) talebelerinden biri şöyle anlatıyor: Hocamın sohbetlerinden birisinde
Bayezid camiinde vaaz ediyordu. Oturup dinlemeye başladım.
Enteresan şeyler anlatıyordu.Ama ben girince birden değiştirdi mevzuyu Buyurdu ki:
– “İçinizden biriniz, mesela akşam eve gittiğinde görse ki, küçük oğlu evin damına çıkmış güvercin kovalıyor.Hiç heyecana kapılmasın.Çocuğa da bağırmasın.Yavaş ve güzellikle:
– “Evladım! Gel bak sana şeker aldım” desin.Ürkütmesin çocuğu.
Tatlılıkla içeri alsın.Azarlıyacaksa, o zaman azarlasın.Bunları söyleyip devam etti sohbetine kaldığı yerden.Ben, kendi kendime;
“Hayırdır inşallah!” dedim. “Böyle bir ikâzda bulunmasının mutlaka bir hikmeti olsa gerek”.Vaazı sonuna kadar dinledim.Bitince de, kalkıp evime gittim.Bir de ne göreyim.Bizim küçük oğlan, çıkmış güvercin kovalıyor evimizin damında.Hem de çatının en kenarında.
Kiremitlerin ucunda.Tam bağıracaktım ki, zor tuttum kendimi.
Zira hatırlamıştım büyük Velinin tembihini.Sakinleşmeye çalıştım.
Zor da olsa sesime yumuşak bir ton verdim.Tatlı tatlı;
– Gel evladım, bak sana şeker aldım, dedim.Geldi yavrucak.
Yavaşca tutup içeri aldım. Meğer o tembihi benim için yapmış mübarek zat. O zaman anladım.

 

 

 

 

SU AKAR YUKARIDAN

GERÇEK DOST ARARSAN

TEVBE KAPISINI AÇMIŞ,

AFFI SONSUZ YARATAN

****************

DUVARA YASLANMA YIKILIR

İNSANA BEL BAĞLAMA SIKILIR

AÇ ELLERİNİ DUAYA

ALLAH VERİR, ALLAH ALIR

(Visited 242 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın