Kul Hakkı Nasıl Ödenir?

KUL HAKKI NEDİRSORU: Kul Hakkı Nasıl Ödenir?

CEVAP: Üzerinde kul hakkı olan buna tevbe için, kul hakkını hemen ödemeli, onunla helalleşmeli, ona iyilik ve dua etmeli. Mal sahibi, hakkı olan ölmüş ise, ona dua, istiğfar edip vârislerine verip ödemeli, bunlara iyilik yapmalıdır. Çocukları, vârisleri bilinmiyorsa, o miktar parayı fakirlere sadaka verip, sevabını hak sahibine bağışlamalıdır. (Sefer-i Ahiret)

Bir kimseden haksız olarak alınan bir kuruşu, sahibine geri vermek, yüzlerle lira sadakadan kat kat daha sevaptır. Bir kimse, Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa, fakat, üzerinde başkasının bir kuruş hakkı bulunsa, bu bir kuruşu öde…medikçe, Cennete giremez. (Mektubat-ı Rabbani c.2, m.66, 87)

Kıyamet günü, hak sahibi, hakkından vazgeçmezse, bir dank [yarım gram gümüş] hak için, cemaat ile kılınmış, kabul olmuş yediyüz namazı alınıp, hak sahibine verilecektir. (Dürr-ül Muhtar)

Kul hakkını, Allahü teâlânın hakkından önce ödemek gerekir. Kul hakkı olan günahların affı güç ve azapları daha şiddetlidir. Başkasının hakkını yiyen, hak sahipleri ile helalleşmedikçe affa uğramaz. Yani üzerinde kul veya hayvan hakkı bulunanı Allahü teâlâ affetmez ve bunlar Cehenneme girip, cezalarını çekeceklerdir. (Hadika)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Müflis, şu kimsedir ki, kıyamette, defterinde pek çok namaz, oruç ve zekat sevabı bulunur. Fakat, bazılarına çeşitli yönden zararı dokunmuştur. Sevapları, bu hak sahiplerine dağıtılır. Hakları ödenmeden önce sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları, bunun üzerine yükletilip Cehenneme atılır.) [Müslim]

(Kibri, hıyaneti ve kul borcu olmayan mümin, Cennete girer.) [Nesai]

(Kul hakkı, müminin aybı, kusurudur.) [Ebu Nuaym]

Üzerinde kul hakkı bulunanların ruhları Cennete girmez. Salihlerin ruhları kabirlerine gelerek, cesetlerini ziyaret ederler. Vefat eden müminlerin ruhları gelip, dünyada tanıdıklarını sorarlar. (Feraid-ül-fevaid)

(Visited 2.131 times, 4 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Kul Hakkı Nasıl Ödenir?” üzerine 115 yorum.

 1. Selamın aleyküm hocam ben bugün şeytana uyup kul hakkı yedim ben bu kul hakkını yediğim kişiye 5tl kul hakkı yediysem 5tl lik yemek ısmarlayıp helallik alsam kul hakkını ödemiş olurmuyum

  1. Hakkını yediğin kimsenin hakkı kadar ödeme yapmalısın bir de özür dilemelisin.

 2. Hocam ben önceden kendime köntör attıtırıyordum arkadaşlarıma rica ediyordum onlarda attırıyorlardı bu kul hakkımı? ben kul hakkı olduğunu düşündüm bir tanesinden helalik istedim vermedi defalarca aradım özür dildim helal etmedi içim hiç rahat değil ne yapmalıyım

  1. Evet onlar kul hakkıdır.
   Helalleşmek için onlara ödeme yapmalısın.

  1. Tövbe edersin ve bundan sonra aynı şeyleri ve benzerlerini yapmayarak ödersin.

 3. Hocam meraba adımı yanlış yazmışım başta o sorum yerine bu sorumu cevaplarsanız iyi olur hocam ben arkadaşım ile derse girmeyince başkasının yerine imza artırdık ama bir iki kere herkesin yapmasına rağmen galiba hoca bizi sanıyor bu yüzden de başkalarının yerine imza atıldığı için derste hocamız sınav için hiç bir bilgi vermeyeceğini söyledi kızdıgi için biz arkadaşım ile kul hakkına girmiş oluyormuyuz acaba ve giriyorsak bunun için ne yapmalıyız ?

 4. Hocam selamaleyküm
  Ben dört aylık hamileidim en baştan beri bebeğimde sorun vardı doktorlar hiç iyi gelişme olmadığıni söylediler aort damarı gelişmemiş bütün vücudu su toplamış bebeğin en son gittiğimizde doktor kalp atışının zayıf olduğunu söyleyerek beni kürtaj ettiler vicdan azabı çekiyorum hocam kasten yapmış gibi aynı nasıl dua edeceğim nasıl tövbe etmeliyim yardımcı olurmusunuz ben çok istiyordum anne olmayı uykularım haram oldu onu geçtim kalbim duracak gibi geliyor mahvoldum kaç gündür ALLAH beni afeder inşallah O’ndan umidimi kesmiyorum tövbe etmek istiyorum bir daha böyle yapmak bir karara ortak olmamaya dair tövbe etmeliyim ALLAH im beni afeder mi içten tövbe etsem şimdiden ALLAH razı olsun cevabınız için

  1. Aleykümselam.
   Çok yanlış yapmışsınız. Doğmamış çocuğun aort damarını doktorlar nasıl görebiliyormuş, olmaz öyle şey. Katil onlar. Sizde tövbe ediniz.

 5. Selamün Aleyküm
  Hocam internet üzerinden çalışan bir reklam şirketi var. Firmalarla anlaşıyor onların arama motorlarındaki yerlerini yukarılara taşıyor. Bunun için üyeler bulunuyor. Üyeler yıllık bir meblağ ödüyor. Günde 10-12 saat bilgisayarını açık tutarak firmaların sitelerinde dolaşıyor. Siteyi manipüle ederek çok ziyaret ediliyor gösteriyor. Hocam yapılan bu iş caiz midir? Yıllık bir meblağ ödeyerek ve günde sadece bilgisayar açıp kapatarak bu işten kazanılan para helal midir? (Umarım anlatabilmişimdir. Bilgileriniz ışığında çevremde bu işi yapanları aydınlatıcam.) Allah emanet olun.

  1. Aleykümselam Cengiz bey.
   O iş de olmayan şeyi var gibi göstermek olduğu için aldatma vardır. O sebeple o iş asla caiz değildir.

 6. Selamün Aleyküm
  Hocam bankaya yapmam gereken ödemeler için banka benden işlem ücreti alıyor.Bende bu ödemeleri kardeşimin şahsına ait banka hesabından yapıyorum ve bankaya işlem ücreti ödemiyorum.Banka bu ücretten mahrum kalıyor.Başkasının hesabını kullanarak yaptığım bu işlem caiz midir?

 7. Selamün Aleyküm
  Hocam benim zamanında hatim indiriliyor idi bana verilen sayfaları okumadım ne yapmam gerek ?

  1. Aleykümselam. Okumadıysan sözünde durmadığın için yalancı konumuna girmişsin. Tövbe et ve sana verilenleri hatırladığından fazla oku ve onlara hediye et.

Bir cevap yazın