Mevlana’dan Bir Menkıbe (Uyuyan Adamın Ağzına Giren Yılan)

Mevlana ve Toprak ŞiiriAdamın biri, bir elma ağacının altında uyuyormuş. O esnada oradan geçmekte olan atlı bir Türkmen, uyuyan adamın ağzına bir yılanın girdiğini görür. Uyuyan adama yılanın zarar vermemesi için adamı kırbaçla uyandırır ve yerdeki çürük elmalardan bir kaç tane yemesini emreder. Atlı zavallı adama zar zor çürük elmalardan bir kaç tane yedirdikten sonra onu tekrar kırbaçlayarak bir dere yatağına kadar kovalar. Oradan su içmesini emreder. Adam  çürük elmaların üstüne suyu içer içmez midesindekiler ile birlikte ağzından küçük bir yılan yere düşer.  Uykudan uyandırılan adam bu durumu görünce çok sevinir ve Türkmen’e:

– “Allah senden razı olsun, niye bana bunu baştan söylemedin?” der.
Atlı:
– “Söyleseydim belki ödün kopar, korkudan ölürdün.” der.

Hazreti Mevlâna sözü şöyle tamamlar:
– “Nefsimizde nice yılan huylar vardır. Allah bazen küçücük darbelerle, bazen ham elmalar yedirerek, bazen bizi fazlaca koşturarak içimizdeki bize zarar veren yılan huyları dışarı çıkartır. Bunun için bu dünyada acılar ve sıkıntılar insan için çok faydalıdır. Doğumlar hep sancıyla olur. Siz sancısız bir doğum gördünüz mü hiç?”

 

(Visited 391 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın