Nasreddin Hoca ve Papazların Sorusu

Nasreddin Hoca ve Papzlar
Merhum Nasreddin Hoca’nın memleketi Akşehir’e üç tane papaz gelir ve ahaliye “Buranın en ileri gelen alimi kim ise bizim ona soracağımız sorular var” derler. Halk, papazları merhum Nasreddin Hocaya götürürler. Papazlardan birisi Hocayı sıkıştırmak maksadıyla şöyle bir soru sorar:

“Dünyanın ortası neresidir?” der. Hoca:
-” Benim eşeğin arka iki ayağının ortasıdır. der.
Papaz itiraz eder, Hoca:
-” İnanmıyorsanız ölçün” der.
Tabi ölçülmesi mümkün görülmediği için papaz kerhen kabul eder. Bu kez öbür papaz müdahil olur:
“Benim eşeğin kuyruğunda ne kadar kıl var?” der.
Hoca:

“Senin sakalındaki kıllar kadar.” der.
Papaz:

“Nereden biliyorsun?” deyince,
Hoca:

“İnanmıyorsan cımbızla bir senin sakalından bir benim eşeğin kuyruğundan kıl alalım.” der ve; “eğer denk gelmezse kabul etme.” der.

Cımbızla sakalının tek tek yolunacağını anlayan papaz, Hocanın cevabını makul bulmaktan başka çaresi kalmaz. Bu kez üçüncü papaz konuya girer:
-” Pekala bunları bildin o halde söyle bakalım. Gökyüzünde ne kadar yıldız var..? der.
Hoca hiç tereddüt etmeden cevap verir:
-” Senin eşeğin üzerindeki kıllar kadar.” der.
Papaz itiraz eder:
-” Bu nasıl olur? Gökyüzünde onca yıldız varken bu mümkün mü..?” der.
Hoca:
-” İnanmıyorsan akşamı bekleyelim ve her bir yıldıza karşılık senin eşekten bir kıl koparalım var mısın..?” der.
Tabi bunun mümkün olmayacağını bilen papazlar merhum Hocadan bir daha böyle saçma sorular sormanın anlamı olmadığını dersini anlayarak pes ederler.

 

(Visited 451 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Nasreddin Hoca ve Papazların Sorusu” üzerine 1 yorum.

  1. Aleykümselam Salih kardeşim. Muhsin Hocaya Facebook’tan mesajla ulaşabilirsiniz . Zira onun telefonu bizde dahi yoktur. Faceden Muhsin İyiliksever olarak arayınız.

Bir cevap yazın