Ölüm Nasıl Bir Şeydir?

Büyük alim ve veli İmamı Gazali hazretlerine talebeleri;
– “Hocam! Ölüm nedir bize anlatır mısın?” diye sorarlar. imamı Gazali(kuddise sirruh);
– “Men lem yezuk, lem ya’rif” (Tatmayan kimse bilmez!) Önce kendim tadayım, sonra size anlatırım.) der. Talebeler:
– “Hocam! Öldükten sonra sizinle nasıl bağlantı kurarız?” dediklerinde gülümseyerek, yalnızca “İnşâAllah” der.
Çok geçmeden İmam’ı Gazali Hazretleri vefat eder, öldüğü gece öğrencilerinin rüyalarında görünüp;
– “Allah dostları sözünü tutar. İşte, bu gece ölümü tattım ve sözümü tutmak için rüyanıza geldim. Namazımı kıldıktan sonra odama çekildim ve ölüm meleğini beklemeğe başladım.
“Lâ ilahe illallah” diye zikir ederken, bir anda odam nurlandı ve bütün hücrelerim nur oldu. Başımı kaldırıp yukarı baktım. O nurun etkisi ile evimin tavanı cam gibi saydamlaştı.
Yattığım yerden yedi kat gökleri, melekleri, cenneti gördüm ve cennetten bir melek bana, “Ey İmam! İşte köşklerin, işte makamın” diye Cennetteki yerimi gösterdi. Cennet’e bakarken, Rabbimin “İrciî ilâ Rabbik” (Dön Rabbine) hitabını duydum. O anda ruhum Allah aşkı ile cezbeye gelip, beden kafesinden fırladı ve ben kendimi başka âlemlerde buldum.
Tekrar dünyaya döndüğümde, evimin çevresinde aşırı bir kalabalık gördüm. Onlara, “Ne var? Ne oldu? Niçin toplandınız?” diye ısrarla sorduğumda hiçbiri ne yüzüme baktı ne de bana bir cevap verdi. İçeri girdim, hanımım ağlıyordu. Ona da aynı şeyleri sordum ama o da cevap vermeyince, az önce yatmakta olduğum odama girdim ve yerde yatan bedenimi görünce, hem öldüğümü, hem de insanların niçin benimle konuşmadığını anladım.”
Bazı öğrenciler sorarlar:
– “Hocam, yerde yatan bedenimi görünce öldüğümü anladım” diyorsun. Peki sen başka, bedenin başka bir şey mi?”
İmam-ı Gazâli Hazretleri gülümseyerek:
– “İnsanın özü, gerçek kişiliği Ruhtur. Ruhsuz beden, kesilen kol, bacak gibi cansız bilinçsiz et, kemik yığınıdır” der.
Bazı öğrenciler tekrar sorar:
– “Hocam, o daracık, karanlık kabirde Kıyamete kadar nasıl yatacaksın?”
– “Ah yavrum! Eğer kabirler dışarıdan göründüğü gibi dar, karanlık ve sıkıcı olsaydı, Allah dostları birer zindan mahkûmu gibi oraya atılır mıydı? Ana karnına göre dünya ne kadar geniş, güzel ve aydınlık ise, dünyaya göre kabirlerimiz de çok daha geniş, güzel ve aydınlıktır” der ve sonra:
– “Yakınlarım beni kabrimde (kabir aleminde) bekliyor” diye ayrılıp gider…
***
İmamı Gazali hazretleri ile ilgili bu keşif Kuran ve Sünnetteki ölüm ahvallerine mutabıktır.
Bekir Abdullah. 13 Aralık 2023

Loading

111 - 1
DİKKAT: Hakaret, küfür, tehdit içeren mesajlarla ilgili gerekli yasal işlemler yapılır. Tüm gönderilerde IP adresleri ve gönderim tarihi sistem tarafından kaydedilmektedir. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Aşağıdaki formu doldururken isim kısmında takma ad veya rumuz kullanabilirsiniz. İnternet sitesi kısmını boş bırakınız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir. Eposta adresiniz yayımlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bir yanıt yazın