Peygamberimizin Bir Yahudinin Cenazesi Geçerken Ayağa Kalkması

Abdullah Bekir-Dinler arası diyalogCabir b. Abdullah (r.a.) şöyle nakletmiştir:

Yanımızdan bir cenaze geçmişti. Rasulüllah (s.a.v.) hemen o cenaze için ayağa kalktı. Biz de (ona uyarak) kendisi ile beraber ayağa kalktık ve:
– “Ey Allah’ın Rasulü! Bu bir Yahudi kadınının cenazesidir” dedik.
Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.):
– “şüphesiz ölüm korkunç bir şeydir. Cenazeyi gördüğünüzde hemen ayağa kalkınız” buyurmuştur.
(Müslim, Cenaiz, 78,Hadis no:1593)

Kays b. Sa’d’in (r.a.) rivayetinde İbn Ebu Leyla şöyle nakletmiştir:

Kays b. Sa’d ile Sehl b. Huneyf, Kadisiyye’de bulunurlarken yanlarından bir cenaze geçti. Bunlar ayağa kalktılar. Kendilerine; bu cenaze, bu yer halkından (yani zımmilerden) dir, denildiğinde Kays ile Sehl de: Resulüllah’ın (s.a.v.) yanından bir cenaze geçmişti. Allah Rasulü, ayağa kalktı. Bunun bir Yahudi cenazesi olduğu kendisine bildirildiğinde:
– “Bu da bir insan değil mi?”
buyurdu. (Müslim, Cenaiz, 78,Hadis no: 1596)

Bu hadisi şeriflerin zahirine bakarak buradan hüküm çıkrmaya kalkan bidatçiler peygamberimizin yahudinin cenazesine bile saygı gösterdiğini iddia ederek Müslümanların kafasını karıştırmaktalar.. Bu durum, parçayı görüp de bütünü parça ile anlatmaya kalkan adamın durumu gibidir. Konu, ancak diğer hadisi şerifleri gördüğümüzde açıklığa kavuşmaktadır.

Buharî’nin rivayetinde, cenazeyi görmek ayağa kalkmak için bir sebep olarak gösterilirken Ebû Dâvûd, Nesaî, Müslim ve İbn Mace’nin rivaye­tinde “ölümün korkunçluğu ve ibret alınacak bir hadise oluşu” ayağa kalk­manın sebebi olarak gösterilmiştir.

Ahmed b. Hanbel’in Abdullah b. As’dan rivayet ettiği bir hadis-i şerif de şu mealdedir:
– “Evet kâfir cenazesine de ayağa kalkınız. Çünkü siz (as­lında) o kâfir cenazesine kalkmıyorsunuz. Ancak ruhları kabzeden yüce Al­lah’a ta’zim ederek ayağa kalkıyorsunuz.”

Hakim de, Enes b. Malik’ten şu mealde bir hadis-i şerif rivayet etmiş­tir: “Rasûlüllahın(s.a.v.) yanından bir cenaze geçti de, hemen ayağa kalktı. (Oradakiler) :

– “Ey Allanın Rasûlü, bu bir yahudi cenazesidir” deyince,
– “Ben me­lekler için ayağa kalktım” cevabını verdi.

Peygamberimizin yahudi cena­zesine ayağa kalkışını Allah’a ta’zim, meleklere saygı ve ölümden ibret gibi sebeplere bağlamak daha isabetli bir açıklamadır. Allah katında kafirlerin sivrisinek kadar değeri yoktur. Nerede kaldı ki Allah’ın elçisi onların cenazesine saygıdan ayağa kalksın..! Bunun aksini iddia etmek ancak ehli dalaletin görüşüdür.

 

(Visited 8.173 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Peygamberimizin Bir Yahudinin Cenazesi Geçerken Ayağa Kalkması” üzerine 2 yorum.

  1. Selamunaleykum. Ben yurtdisinda isci olarak calisan bir muslumanim. Benim patronum öldü onun cenazesine katilabilirmiyim kiliseden kalkacak bu adamin yasarken cok iyiligini gordum niyetim sadece orda bulunmak hicbir dini ayine rituele karismadan

    1. Aleykümselam.
      Sadece orada, hiç bir ayine ve ritüele karışmadan bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın