Regaib Gecesi Ve Önemi

logo- regaib gecesiRecep ayının ilk perşembesini Cumaya bağlayan geceye Regaip gecesi denir. Regaib;
çok değerli hediye, bağış, içten ve yoğun bir halde istenilenanlamlarına gelmektedir.

      Bu gece, Peygamber efendimizin babasının evlendiği gece değildir. Böyle söylemek yanlıştır. Rasulullah’ın(salât ve selam olsun) dokuz aydan önce dünyayı teşrif etmiş olduğunu bildirmek olur ki, bu da, noksanlık ve kusurdur. Her bakımdan, her insanın üstünde ve her bakımdan kusursuz olduğu gibi, Âmine validemizi nurlandırdığı zaman da, noksan ve kusurlu değildi.

       Bu gece yapılan dualar kabul edilir, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, çok sevablar verilir. Kaza namazı borcu olanlar, nafile namazı yerine kaza namazı kılarlarsa daha efdal olur. Kaza namazı borcu olmayanlar ise, nafile namaz kılarlarsa çok sevap olur. Bu geceye mahsus bir namaz yoktur. Bu gece Kur’an-ı kerim okumalı, tesbih çekip, tevbe istiğfar etmeli. Mübarek gecelerde ve her zaman, ilim öğrenmek çok faziletlidir. İlmihal bilgileri en kıymetli ilimdir. Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevabdır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.
Peygamber salllallau aleyhi ve sellem Efendimiz Regaib Gecesi hakkında şöyle buyurdular, mealen:
– “Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaip gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.” (Hadis-i İbn-i Asâkir)
-” Her kim recep ayının ilk (Perşembe-Cuma) günü oruç tutarsa, bu onun için(farz olmayan) bir yıllık oruca denk olur.”    (Hadis-i İbn-i Asâkir)

      

    

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Regaib Gecesi Ve Önemi” üzerine 4 yorum.

  1. Kandilimiz mübarek olsun. Selâmün Aleyküm. Çocuklar gece yatarken yanlarında bazı süreleri okuyorum. Uygun mudur veya daha eftal olan uygulama ne olur?

    1. Aleykümselam. Sizin de Kandiliniz mübarek olsun.
      Sureden daha efadali ne olabilir? Elbetteki en efdalidir.

Bir cevap yazın