Regaib Gecesi Ve Önemi

logo- regaib gecesiRecep ayının ilk perşembesini Cumaya bağlayan geceye Regaip gecesi denir. Regaib;
çok değerli hediye, bağış, içten ve yoğun bir halde istenilenanlamlarına gelmektedir.

      Bu gece, Peygamber efendimizin babasının evlendiği gece değildir. Böyle söylemek yanlıştır. Rasulullah’ın(salât ve selam olsun) dokuz aydan önce dünyayı teşrif etmiş olduğunu bildirmek olur ki, bu da, noksanlık ve kusurdur. Her bakımdan, her insanın üstünde ve her bakımdan kusursuz olduğu gibi, Âmine validemizi nurlandırdığı zaman da, noksan ve kusurlu değildi.

       Bu gece yapılan dualar kabul edilir, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, çok sevablar verilir. Kaza namazı borcu olanlar, nafile namazı yerine kaza namazı kılarlarsa daha efdal olur. Kaza namazı borcu olmayanlar ise, nafile namaz kılarlarsa çok sevap olur. Bu geceye mahsus bir namaz yoktur. Bu gece Kur’an-ı kerim okumalı, tesbih çekip, tevbe istiğfar etmeli. Mübarek gecelerde ve her zaman, ilim öğrenmek çok faziletlidir. İlmihal bilgileri en kıymetli ilimdir. Perşembe günü oruç tutup gecesini de ihya etmek çok sevabdır. Receb ayında oruç tutmak faziletlidir.
Peygamber salllallau aleyhi ve sellem Efendimiz Regaib Gecesi hakkında şöyle buyurdular, mealen:
– “Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaip gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.” (Hadis-i İbn-i Asâkir)
-” Her kim recep ayının ilk (Perşembe-Cuma) günü oruç tutarsa, bu onun için(farz olmayan) bir yıllık oruca denk olur.”    (Hadis-i İbn-i Asâkir)

      

    

 

(Visited 470 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Regaib Gecesi Ve Önemi” üzerine 4 yorum.

  1. Kandilimiz mübarek olsun. Selâmün Aleyküm. Çocuklar gece yatarken yanlarında bazı süreleri okuyorum. Uygun mudur veya daha eftal olan uygulama ne olur?

    1. Aleykümselam. Sizin de Kandiliniz mübarek olsun.
      Sureden daha efadali ne olabilir? Elbetteki en efdalidir.

Bir cevap yazın