Şeytanın Dua Eden Genci Kandırmaya Çalışması

Mevlânâ Celâleddin-i Rumî hazretleri şöyle Şeytan- abidi saptırmak istemesi
bir hikaye nakleder:
Genç bir âbid her gece kalkıp Allah’ı anar, O’na dua ederdi. Bir gün şeytan ona dedi ki:
– Ey Allah’ı çok anan kişi, bütün gece Allah deyip çağırmana karşılık seni buyur eden var mı? Sana bir tek cevap bile gelmiyor, daha ne zamana kadar dua edeceksin?
Adamın gönlü kırıldı, başını yere koydu ve uyudu. Rüyasında ona söyle denildi:
– Kendine gel uyan! Niye duayı, zikri bıraktın ki? Neden usandın ?
Adam:
– ‘Buyur’ diye bir cevap gelmiyor ki ! Kapıdan kovulmaktan korkuyorum, dedi. Bunun ona üzerine dendi ki:
– Senin Allah demen, O’nun buyur demesi
sayesindedir.
– Senin yalvarışın, Allah’ın senin ruhuna haber
uçurmasındandır.
– Senin çabaların, çareler araman, Allah’ın seni
kendine yaklaştırması, ayaklarındaki bağları
çözmesindendir.
– Senin korkun, sevgin, ümidin Allah’ın lütfunun
kemendidir.
– Senin her ‘Yarabbi’ demenin altında, Allah’ın
“buyur” demesi vardır. Gâfiller, câhiller, câniler, bu duadan uzaktır. Çünkü ‘Yarabbi’ demeye izin yok ona. Ağzında da kilit vardır, dilinde de. Zarara uğradığı zaman, ağlayıp, sızlamasın diye Allah ona dert, ağrı, sızı, gam, keder vermez. Bununla anla ki, Allah’a dua etmeni, O’nu çağırmanı sağlayan dert, dünya saltanatından çok ama çok daha iyidir.
Dertsiz dua soğuktur. Dertliyken yapılan dua
gönülden, taa derinden kopar…

Loading

1.997 - 1
DİKKAT: Hakaret, küfür, tehdit içeren mesajlarla ilgili gerekli yasal işlemler yapılır. Tüm gönderilerde IP adresleri ve gönderim tarihi sistem tarafından kaydedilmektedir. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Aşağıdaki formu doldururken isim kısmında takma ad veya rumuz kullanabilirsiniz. İnternet sitesi kısmını boş bırakınız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir. Eposta adresiniz yayımlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Şeytanın Dua Eden Genci Kandırmaya Çalışması” üzerine 6 yorum.

 1. hocam Merhaba iyi günler….
  “Allah getmiş geçmiş ve gelecek en yakisikliyi ve en güzel sesli birinden daha güzel sesli birini yaratmaya kadirmidir” gibi bir soru duydum bu soru çelişki sorularmıdır?
  bide hocam benimde diğer insanlar gbi aklıma saçma sapan sorular geliyor Allahın sıfatları ile ilgili ben bunlar gelince diyorumki hocam
  “eğer bu soru Paradoks ise cevap vermiyorum..eğer değilse de Bürosunun cevabı budur” gibisinden cevaplar veriyorum..Benim itikadima zarar gelirmi hocam ? yani bu sorulardan (çeliskilerden) nasıl korunabilirim çok rahatsız oluyorum hocam korkuyorum

  1. Merhaba.
   O soru cahillerin sorusudur. Allah’ı iyi tanımayanlar öyle sorar. Allah alemi her saniy 50 bin kez yeniden yaratıyor. Cennette her yer sürekli yenileniyor yerine yenisi ve daha güzeli geliyor.
   O tür soruları ateistler Müslümanları şaşırtmak için sorarlar. Allahın gücü onların akıllarının alamayacağı güzellikleri yaratır.

  2. Hocam bide aklima şu soru takıldı şimdi bazen aklima Allahin münezzeh olduğu şeyler için “bunada gücü yeter” desem dindenmi çikarim? Çunku bundan münezzeh…misal veriyim Allah yok olmaktan münezzehtir birisi deseki ” Allah kendi yok edebilir ” yada “Allah kendine çocuk edinebilir” dese kafirmi olur ?
   2-)Allahin arkadaşı olurmu yani arkadaş dost ayni şeylermidir?
   3-)aklıma bazen çok çetrefilli sorular geliyor ayni paradoks sorular işte Allahin şuna gücü yetermi bunu görürmü vesayre takiliyorum…bu sorular gelincede diyorumki “bu soru paradoks ise buna cevap vermem ” diyorum ve kapatiyorum geçistiyorum ve hiç bir şey diyemiyorum bu benim imanima zarar verirmi ?
   4-)bu vesveselerden nasil kurtulurum ?

  3. Yok olmak aşağılık sıfatlarıdır. Ölüm aşağılıktır. Allah hakkında ölmeye gücü yeter mi, çocuk edinmeye gücü yeter mi gibi düşünceler şeytandandır. Şeytan sizi kafirliğe sürüklemektedir. Allah sübhandır deyiniz. Bütün ayıp ve kusurlardan münezzehtir deyiniz.
   Bunları düşüneceğiniz yerde Allahın kudretinin büyüklüğünü düşünün üzerinizdeki nimetlerini düşünüp şükreden bir kul olun. Kendi kendini yok eden bir kimse aşağılık bir mahluktur. Yok olması mümkün olmayan bir zat için böyle saçma düşüncelere tövbe edip imanınızı yenileyin.
   Diyeceksin ki bunları ben değil başkası söylerse böyle düşünüyorum. Bunları başkası söylemiyor onları içindeki şeytan söylüyor sana.
   Allahın dostu müminlerdir.
   Kimsenin çelişkili sorularına cevap vermek zorunda değilsiniz. Üstelik alim de değilsiniz. Kendinizi neden zorunlu hissediyorsunuz?

  4. Böyle şeyler içime geldiği zaman öyle korkuyorumki sanki geldiği anda eğerki cevap veremessem birşey demessem dinden cikarim süphe etmis olurum diye korkuyorum…hocam bunlarin noksan sifatlar olduğunu biliyorum Rabbimin bundan münezzeh olduğunuda …benim korkum onun rızasından Rahmetinden kovulmak benimki çok farkli Allah Azze ve Celle sonumuzu hayirli eylesin…hocam bundan dolayi dinden çikmişmiyimdir ?

  5. Onlara cevap vermezsen dinden çıkmazsın. Çünkü sen Allahın zati ve subuti sıfatlarına inanan bir kimsesin. “O soruların cevabını ancak Rabbim bilir ben bu tür sorulardan Allaha sığınırım. Allah sübhandır” de.
   Allahın zatı hakkında düşüncelere dalanlar helak olur.

Bir yanıt yazın