Tesadüf Nedir?

KaderTESADÜF NEDİR? Tesadüf; rastgele, rastlantı anlamlarında kullanılan bir kelime olup, içinde insan iradesinin olmadığı eylemlere denilmektedir.

Eğer tesadüften  kastedilen anlam, bir eylemin içinde  Allah’ın kudretinin ve iradesinin olmadığı ise, bu küfürdür, Allah’ın varlığını ve kudretini inkârdır..

BU ANLAMDA EVRENDE TESADÜF DİYE HİÇ BİR ŞEY YOKTUR.

Tesadüften kastedilen anlam; bir eylemin içinde Allah’ın irade ve kudretinin varlığı kabul edilir, insanın iradesinin içinde olmadığı kastedilirse, bu anlamda söylenilen tesadüf ifadesi doğrudur.
Bazı İslam alimleri buna “tevâfuk” (uygunluk) da demektedirler. Burada;  “

إِنَّمَا الْأَعْمَالُ بِالنِّيَّاتِ وَإِنَّمَا لِكُلِّ امْرِئٍ مَا نَوَى

“Ameller ancak niyetlere göre değerlendirilir. Kişi için ancak ni­yet ettiği şey vardır”
hadisi şerifi gereğince, o takdirde niyete bakılır.
Vesselam.
NOT: Kelimelerin taşıdığı manaya bakmayıp çatısına takılmak mürüvvet değildir.

(Visited 6.418 times, 4 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Tesadüf Nedir?” üzerine 5 yorum.

  1. Selamın aleyküm benim öğrenmek istediğim şu tesadüf dediğimiz aynı şey devamlı yani mesela en az günde bir defa karşımıza çıkıyor bu tesadüf diye adlandırılamaz değilmi yani hergün dua edip istedigim birşey

    1. Aleykümselam.
      Tesadüf diye bir şey yoktur. Tevakuf vardır.

  2. Allahcc.razı olsun hocam,her fiillerimiz aynı olmadığı için toplumun takip ettiği samimi müslümanın şüpheli ve yanlış anlamalara maruz kalabilecek yazılarda niyetine göre yazması doğru olur.internet ortamında o kadar çok böyle yazılar varki.adama söylüyosun sen niyetime bak diyor,be adam senin niyetini ne bileyim değince suçlanıyoruz.

Bir cevap yazın