Tövbe Nedir? Tövbeyi Geciktimek

Namaz Kılan GençTövbe etmek, işlenen küfür, şirk ve tüm günahlara toplu olarak ve ayrıntılı olarak pişman olmak ve o günahlara bir daha dönmemek için Allah’a söz vermektir. Tövbeden önce bir kaç kez estağfirullah çekilir. Şöyle tövbe edilir:
” Estağfirullah, Estağfirullah,  Estağfirullah el-azîm el-kerîm ellezî lâ ilâhe illâhu el-Hayyel Kayyum ve külli zenbin ve etûbü ileyh.. Tübtü ve reca’tü tövbeten Nasûhâ.
Dedikten sonra Türkç olarak Şöyle devam etmeliyiz:
“Yâ Rabbena! Ben büluğa erdiğim andan bu zamana dek bilerek veya bilmeyerek işlemiş olduğum tüm küfür, şirk ve günahlarıma pişman oldum keşke yapmasaydım. Bir daha yapmamak için azm ile kast ettim.”

Gizli işlenen günahların tövbesi gizli, açıktan işlenen günahların tövbesi açıktan yapılır ve başkalarına duyurulur ki başkaları tövbe eden hakkında sui zanda bulunmasınlar.
Yapılan tövbe şeytana uyup bozulursa hemen yeniden tövbe etmek gerekir.
Tövbe defalarca bozulsa da asla tövbe etmekten geri durmamalıdır. Ta ki o günahı tamamen terk edinceye dek tövbe etmeyi sürdürmeliyiz.

– De ki: “Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin. Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”
(Zümer- 53)
– Onun için ümidi kesmeyin de başınıza azab gelmeden önce tevbe ile Rabbinize yönelin ve O’na teslim olun. Sonra kurtulamazsınız. (Zümer- 54)

BİR HİKAYE

Muhterem zatlardan birisi bir terzi dükkanına bir iş için girer. Dükkan sahibi bu yaşlı ve saygın kişiye yer göstererek izzet ve ikramda bulunur. Aralarında hoş bir sohbet başlar.

Yaşlı adam terziye yönelerek:
-“İbadetlerini yapabiliyor musun?” diye sorar.
Terzi:
– “Efendim yaşımız henüz genç sayılır. İlerde işleri düzene koyduktan sonra çoluğu çocuğu da evlendirip iş güç sahibi yaptıktan sonra geçmiş günahlarımıza da tövbe eder ibadete başlarız. Yani; senin anlayacağın gibi yaşlanınca tövbe ederiz. Hem ben ibadetleri yaptım mı, öyle yarım yamalak yapmam.  Dört dörtlük Müslüman olmak isterim…  Birazını yapıp birazını yapamadıktan sonra ne kıymeti olur ki?” der.

Yaşlı adam terziye tekrar sorar:
-” Sen bu mesleği kaç yıldır yaparsın evlat?
Terzi:
-” Çok şükür 30 senedir bu işi yaparım.” der.
Yaşlı adam sorar:
-” Sizin meslekte en kolay iş nedir?” der.
Terzi:
-” Tabi ki makas tutmak” der.
Hikmet ehli zat:
-” Allah göstermesin de sana şimdi ölüm gelse, o durum da makas tutabilir misin? ” der.
Terzi:
– ” Alay mı ediyorsunuz efendim. Ne mümkün?” der.
Hikmet ehli zat taşı gediğine yerleştirerek :

-” Evlat 30 senedir yaptığın makas tutma  işini ölüm anında yapamazken, hiç yapmadığın günahlarına pişmanlık olan tövbeyi,  o anda nasıl yapabilirsin? ” der.

Terzi bu söze karşı verilecek bir cevap bulamaz. Daha kapsamlı ve derin düşüncelere dalarak oracıkta hemen tövbe eder.

Günahlara tövbe etmek farzdır. Allahu Teala buyurdu ki:
-” Yâ eyyühellezîne âmenû tûbû ilellâhi tevbeten nesûha” Mealen: ” Ey iman edenler! Allah’a nasuh tevbe ile tövbe ediniz.” diye buyurulmaktadır.
Rasulullah (s.a.v.) efendimizin de bu babda birçok hadis-i şerifleri mevcuttur. Tövbe etmek için bir mekan, bir şahıs bulunması şart değildir. Kamil ve mükemmil bir mürşitten alınan tövbelerde vardır. Aslında bunlar o mürşide biattır.
Mürşide biat;  Kur’an ve Sünnet Yolu üzerinde bulunmak ve amel etmek niyeti ile yapılmalıdır. Mürşide teslimiyette bu çerçeve içinde olmalıdır. Aksi durumlarda sapkınlıklar baş gösterir. Bu, istismara en açık bir durumdur. Gerek geçmişte ve gerekse günümüzde bunların bariz numunelerini görüp işitmekteyiz. Teslimiyet adına şeriatsizlikler, hatta dinsizlikler seller gibidir…

Biz burada ki kıssadan hissemizi çıkardıktan sonra,  şeytanın bizleri aldatmaya çalıştığı bir hususa değinelim. Kıssadaki terzinin söylediğinin bir benzerini  günümüzün müslümanlarının bir çoğundan  duyarız. Misal:  “İbadetleri yaptın mı tam yapmak lazım .”  veya “Allah rahimdir” “Allah bağışlayıcıdır”  gibi sözlerle tövbenin önemini anlamadan geçiştirmeye çalışanlar az değildir.   “Yaptınmı tam yapacaksın ” sözü:  “Çırak olmadan usta olmalısın ” demeye benzer.  Çocuk bile yürümeye önce sürünmekle başlar sonra emekler ve.. düşe kalka yürümeyi öğrenir. “Allah affedicidir” deyip her günahı işlemek, İmam-ı Azam Hz.lerinin şu ifadesinde: “Bir kimse her günahı işleyipte “Allah affedicidir” demesi,  elindeki zehiri içerek ondan şifa beklemesi gibidir” misali ile gereken cevabı bulur.

İbadete yeni başlayan bir tövbekarın niyeti başlangıçta çoğunlukla karışık olur. Allah rızası için yaptığını sandığı ibadetlerinin içinde başka başka istek ve arzuları da gizlidir. Bunlar işlerinin ters gittiği bir sırada veya öfkeli olduğu anlarda kendisinin hissedeceği bir ahvalde bariz olurlar.

Tam olarak ihlasa ermek Allahu Tela’nın lutfu ile gerçekleşir ancak. İşte o zaman kişi,  ibadetlerine de tövbe etmeye başlar. Kulun bu mertebeye ermesi için,  önce Tövbe kapısından girmesi elzemdir…

Vesselam.

(Visited 1.452 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Tövbe Nedir? Tövbeyi Geciktimek” üzerine 16 yorum.

 1. selamun Aleyküm benim sorum şu: terzilik teklifi geldi fakat açık gezen hanımlara yönelik islâmî kurallara göre açık kıyafetler dikilecek sipariş üzerine…kabul etsem dinen caiz olurmu …Simfideb teşekkür ederim

  1. Aleykümselam Huelya hanım.
   Kullanım amacı tek yönü ile mutlak günah ve zararlı olan içki, uyuşturucu gibi şeylerin dışında yararlı ve zararlı da olabilecek şeyleri üretmek günah değildir.
   Misal: Bir fabrika zehir imal eder, silah imal eder kimisi o zehirle insanları zehirler o silahla cinayet işler günaha girer kimisi de zararlı olan fareleri öldürür ürününü kurtarır veya nefsini müdafaa eder hayatını kurtarır. Bundan dolayı kimse niçin bunları üretiyorsunuz diye suçlanamaz.

   Kadın kocasına güzel gözükmek için açık kapalı türden giysiler almaktadır. Kadının kocasına güzel görünmesi için evinde kocasına karşı tesettüre uymayan giysi giymesi caizdir.

 2. selamun Aleyküm bir kişi vasıtasıyla kelebek hastası yavrulara medikal malzeme yardımı yapan bir hanımla tanıştım rus kökenli bir hanım isa mesih inancındayım dedi Allah inancı kuvvetli bir hanım.. sorum şu bu hanımla kelebek yavrulara yardım için birşeyler yapma yardımlarına gayretine ortak olma yolunda maddi destek oldum. yaptığımız işin adı yardim fakat yolda arkadaş edindiğim kişi sebebi ile Allah’ın rızasını kazanabilirmiyim..Tek derdim Allah rızası bu sebeple cevap verirseniz sevinirim.

  1. Aleykümselam.
   Sizin yardıma muhtaç insanlara Allah rızası için bir derneğe veya bir kuruluşa yardım etmeniz günah olmaz sevap olur.
   İslam düşmanlığı yapanlar hariç, yardıma muhtaç insanlara yardım etmenin dini, ırkı, milliyeti olmaz.

 3. Selamun Aleyküm size sorum evin zorunlu tadilatını zekâttan dusebilirmiyiz birde evin erkeğinin yani eşin üzerine kayıtlı malın zekâtından kadinin ‘da geliri varsa sorumlumudur? bilgilendiŕiirseniz sevinirim.
  şimdiden teşekkür ederim

  1. Aleykümselam.
   Zekat verilirken nisaba miktarına bakılır.
   Zekat verilirken, mahsülün nisabı, altının nisabı, evcil hayvanların nisabı ticaret mallarının nisabı ayrı ayrı hesab edilir. Misal; 80 gram üzeri altınız varsa bunun üzerinden bir yıl geçmişse % 2.5’u zekat olarak verilir. Yada her türlü zorunlu ihtiyacınız dışında yıllık gelirinizin toplamı, 80 gram altının üzerinde ise ve üzerinden de bir yıl geçmiş ise yüzde iki buçuğunu zekat olarak verirsiniz.
   Bu durumda tadilat masrafını zorunlu masraflara ekleyebilirsiniz. Kalan miktar 81 gram altın değerini buluyorsa zekat vermelisiniz.

  1. Aleykümselam Hülya hanım.
   “Boza içmek günah mı?” diye sormuşsunuz.
   CEVAP:
   Taze boza içmek caizdir. Ekşiyerek alkol teşekkül ederse o zaman günah olur.

 4. selamun aleyküm
  bir sorum olacak… AMWAY isimli bir firma var duymuşsunuzdur bu iş dahil olup çalışmak para kazanmak islami açıdan bir sakınca varmı? şimdiden teşekkür ederim

  1. AMWAY isimli firmanın adı yalan ve dolandırıcılıkla anılmaktadır. Bu doğru ise şayet orada çalışmak helal değildir.

 5. bir sorum olacaktır. kendim çıkar yol diye bulduğum yolu istişare etmek istedim. günahları bilenleri de tövbe edip haberdar etmek gerekirden yola çıktım kişileri tek tek haberdar etmek çok zor. Facebooktan ilan etsem ve tövbemi görmeleri için dua etsem uygun düşer mi?

  1. Huelya, Peygamberimiz, “Gizli işlenen günahların tövbesini gizli, aşikar işlenen günahların tövbesini ise aşikar yapınız” buyurmuştur.
   Aşikar günah işlediniz ise bunu bir çok insan duydu ise, bunun tövbesini Facebooktan duyurabilirsiniz.

  1. Ben büyük tövbe ettim ama tövbemi yine bozdum yine tövbe etsem kabul olunurmu çok pişmanım

  2. Elbette tövbeniz kabul olur. Yeter ki günahlara gerçekten pişman olunsun ve samimi tövbe yapılsın.

Bir cevap yazın