Behlül Dane Hazretleri ve Padişahlık

Behlül DaneBEN UYANDIĞIMDA RÜYADAKİ TAHTIMI KAYBETTİM, SİZ İSE TAHTINIZI ÖLDÜĞÜNÜZDE  KAYBEDECEKSİNİZ. SONUNDA İKİMİZ DE KAYBEDECEĞİMİZE GÖRE, FARK NE?
Meczup evliyadan Behlül dane bir gün mezarlıkta bir çukur kazıp içine girer ve derin bir uykuya dalar.  Abbasi halifelerinden Harun Reşit ise askerlerine Behlül’ü bulup getirmelerini emreder. Askerler onun kabristanda bir çukurda uyurken görürüler ve daldığı derin uykudan uyandırırlar. Askerlere çok kızan Behlül:
-” Bre densizler ne diye beni uyandırdınız?” der.
Askerler Halifenin emri gereği olduğunu hatırlatırlar ve Behlül’ü halifeye götürürler ve durumu Padişaha anlatırlar. Padişah olup bitenleri dinledikten sonra Behlül’e sorar:
-” Ey biraderim askerlerime ne diye çıkıştın?” der.
Behlül gayet sakin:
-” Rüyamda büyük bir ülkeye padişah olmuştum. Ne güzel kalelerim, şehirlerim, saraylarım hizmetçilerim ve askerlerim vardı. Senin askerlerin uyanmayı hiç düşünmediğim bir anda uykudan uyandırarak devletimi, askerlerimi, hizmetçilerimi ve padişahlığımı kaybettim..” der.
Halife bir kahkaha atarak:
-” Yahu birader, insan hiç uykudaki padişahlığa itibar eder mi?” der.
Behlül:
-” Sizin padişahlığınız ile benim rüyadaki padişahlığım arasında ne fark vardır ki?” der.
Halife:
-” Olur mu Benim ki gerçek senin ki sadece bir rüya.” der.
Behlül:
-” Efendim, ben uykudan uyanınca padişahlığımı kaybettim siz ise, öldüğünüzde kaybedeceksiniz. Neticede ikimizde kaybettikten sonra ha öyle ha böyle kaybetmişiz ne farkı vardır ?” der.
Evet, bu dünyada az yaşayanda çok yaşayanda bir gün yaşamını kaybedecek. Zengin olanda yoksul olanda bir gün hiç bir şeyi olmayarak kabre konacak. İman ve güzel amel yoksa zengin olmanın , makam sahibi olmanın ve uzun ömürlü olmanın farkı ne ?

(Visited 1.289 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın