Behlül Dâne ve Cennetten Satın Alınan Köşk

Köşk

Behlûl Dane bir gün düzgünce kesilmiş tahta parçalarından eve benzer bir şey yapıyordu. Abbasi hükümdarı Halife Harun Reşid’in hanımı Zübeyde Behlül’e sordu:

-” Ey Behlül ne yapıyorsun öyle?

Behlûl:

– “Cennet köşkü yapıyorum efendim” diye cevap verdi.

Dindar bir kadın olan Zübeyde köşke müşteri çıktı:

-Bu köşkü bana satar mısın? dedi.

Behlül:

-İsterseniz satarım!

-Kaç paraya satarsın?

-Sana bir akçeye veririm. dedi.

Halifenin hanımı hemen bir akçeyi verip köşkü satın aldı. Harun Reşit ve hanımı o gece rüyalarında kendilerini cennette gördüler. Zübeyde Hanım lüks bir köşkte oturuyordu. Harun Reşit sordu:

-Hanım, sen bu köşke ne zaman sahip oldun?

-Dün bir akçeye Behlûl’den satın almıştım.

Sabah oldu, hükümdar hemen Behlûl’ü çağırttı.

-Dün hanıma sattığın köşkten bir tane de bana yap, dedi. Behlül:

-Olur yaparım, dedi.

Harun Reşit:

-Kaça yapacaksın?

Behlül:

-Bin akçeye yaparım, dedi.

Harun Reşit:

-Ama hanıma bir akçeye vermişsin, dedi.

Behlül:

-Doğrudur, bir akçeye verdim. Ama o köşkün değerini bilmeden aldı. Sen ise dün gece onun nasıl görkemli bir köşk olduğunu gördün. Ben ona göre fiyat istiyorum, dedi.

Altının kıymetini bilirse sarraf bilir. Peygamber (salat ve selam üzerine olsun) Efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurdular, mealne:
-” Bilerek yapılan az ibadet bilmeyerek yapılan çok ibadetten üstündür.”

Her değerli şeyin değerini ancak hakkında bilgi sahibi olanlar bilir. Cennetin de İslam’ın da değerini de ancak samimi mü’minler bilir. Zira öyle olmasaydı, kişi az bir dünya menfaatine sonsuz geleceğini satar mıydı…? 

(Visited 7.312 times, 3 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Behlül Dâne ve Cennetten Satın Alınan Köşk” üzerine 3 yorum.

Bir cevap yazın