Gül Kokulu Toprakla Konuşan Dervişin Hikayesi

Eski devirlerde sabun icat edilmeden evvel insanlar kil denilen bir tür toprağı sabun yerine kullanılırlardı. Bu sebepten olsa gerek ki o devirde hamama giden dervişin birisi de birlikte götürdüğü toprak çıkısını açar fakat ondan çok güzel bir gül kokusunun etrafa yayıldığını hisseder. Derviş, bunun üzerine toprağa hal lisanı ile:
-” Ey toprak bu güzel kokuya nereden sahip oldun? Zira ben bilirim ki, senin asliyetinde böyle güzel bir koku yoktur.” der.

Toprak hal lisanı ile dervişe:
-” Ey derviş doğru söylersin. Zira bu güzel koku benim asliyetimde bulunmaz lakin; üzerimden geçmekte olan bir Adem oğlu elinde bulunan bir gülü üzerime bırakmıştı da ben o gül ile bir kaç beraber kalmıştım. İşte, bendeki o güzel koku, bana oradan sirayet etmiş olsa gerektir. “der.
Bu husuta Peygamber (s.a.v.)
-” Efendimizde “Kişinin dini arkadaşının dini gibidir.” buyurmuştur.
Allahu Teala da, ayeti kerimede mealen;
-“ Ey iman edenler Allah’tan korkun ve sâdıklarla beraber olun.” (Tevbe – 119)  buyurarak bizleri kötü arkadaşlara karşı uyarmaktadır.

Toprak dahi beraber bulunduğu eşyadan bir şekilde etkileniyorsa, sudan ve havadan latif ve daha hassas olan insanın gönlü, beraber olduğu kimselerden olumlu veya olumsuz olarak etkilenmemesi nasıl mümkün olur? Bu sebepten olsa gerektir ki atalarımız; “Körle yatan şaşı kalkar” veya “İtle yatan pire ile kalkar.” demişlerdir. Yani kişi “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim ” sözü daha iyi anlaşılmaktadır.Mavi Gül

Vesselam.

 

(Visited 394 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Gül Kokulu Toprakla Konuşan Dervişin Hikayesi” üzerine 1 yorum.

  1. Allahcc.razı olsun güzel,hocam tevbe 119.ayet kısa tefsirini yazar mısınız?hangi zamanda hangi olay üzerine indi sevgi saygılarımla,buradaki sadıklardan kasıt ı merak ettim de senin yorumunu

Bir cevap yazın