Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 20.348 yorum.

 1. Selamün aleyküm Hocam ilminizden istifade etmeye çalışıyoruz Cenabı Hak razı olsun
  Kafama takılan bazı sualler vardı
  1-Haram bir şey için misal alkol içmek güzel bir iştir demeyipte güzel geliyor iyi geliyor seviyorum,beğeniyorum demek aynı manada mıdır,küfür müdür(Nefsle alakası var mıdır?) Bilmeden bu ve benzeri küfür sözlerini söyleyenin tevbe edip kelime-i şehadet getirdiğinde geçmiş sevapları geri gelir mi?
  2- Allah lafzını ilk kez söylediğimizde,işittiğimizde yahut okuduğumuzda tazim ifadesi kullanmamanın,yazmamanın hükmü nedir?(Birincide söyleyip diğerlerinde söylememenin hükmü nedir?)
  3- (c.c.), (s.a.v) (r.a) gibi kısaltma yapmak uygun değildir. Mirât-i kâinât kitabında diyor ki:
  Cahiller ve tembeller, saygı sözlerini kısaltarak birkaç harf yazıyorlar. Bu doğru değildir. Çok sakınmalıdır! Bunlar uygun olmadığına göre s.a uygun olmaz(Dinimizislam.com alıntı)
  Bu yazıya göre kullanmak mekruhdur diyebilir miyiz,bilginiz var mıdır?

  1. Aleykümselam.
   Allahu Teala sizden de razı olsun.
   1) Alkol nefse hoş geliyor demek küfür değildir. Zira mutmeinne olmamış her nefse haramlar hoş gelir. Ama müminlerin nefsine haramlar hoş gelse de kalben haramları beğenmemeli. Tecidi imanla iman geri gelir lakin sevaplar geri gelmez. Ama yapılan ibadetler tekrar yapılmaz.
   2) Allah lafzı bir yerde söylendiğinde “(Celle Celâlüh) demek vaciptir. Daha sonrakilerde söylemek vacip olmayıp sevap olur.
   Daha sonrakilerde söylenmezse günah olmaz.
   3) (c.c.), (s.a.v.) gibi kısaltmalar zaruret olmadan caiz değildir. Zaruret nedir? Sosyal medyada bir hadis veya ayet paylaşırken o kısaltmaların açılımı yazıldığında yazı küçülüyorsa kısaltma yapmak caiz olur. Zira büyük yazı ile yazılması daha çok okuyucuya ulaşmaya sebeptir.
   Saygısızlık niyetinde olmayıp da tembellik ederek kısaltmak mekruhtur.

 2. Hocam , yalan söylemenin küfür olduğu yerler var mı ? Sorumu şöyle açıklayım . Birkaç yerde duydum. Mesela bir gurup insan gıybet ederken başka bi insan çıksa gelse ve gıybet eden insanlara siz gıybet mi ediyorsunuz dese, gıybet eden insanlar da, hayır biz gıybet etmiyoruz deseler , o gıybet eden insanlar küfre girermiş… tam hatırlayamayacam ama gıybet etmelerine rağmen gıybet etmiyoruz demeleri, gıybet haram değil gibi anlam çıkarmış… e o halde ben içki içsem başka biri bana, sen içki mi içdin dese , ben hayır içmedim desem bu küfür. Yada kahvehanede ben kumar oynasam evde babam bana kahvehanede ne yaptın diye sorsa ben ise bişey yapmadım desem bu küfür mü… günahı veya sevabı yalan söyleyerek gizlemeye çalışmak küfür mü oluyor? İşin doğrusu nedir

 3. Hocam selamun aleyküm şu sözü sinirle pkk destekçilerine dedi birisi kufrmudur

  Soyu Soysuz Olan Sensin, sözü küfr alameti varmıdır.

  1. Alçak vatan haini pkk destekçileri soysuzdur elbette. Burada kullanılan soysuzluk onun geçmiş atalarına atıf olmamalı. Zira hainin atalarının suçu olmayabilir. Buradaki soysuzluk o ahlaksızın itikadına atıf olmalı. Zira her kafirin itikadı soysuzdur.

 4. Hocam topluca zikir ettikten sonra oturulup dua ediliyor ve bu dua esnasinda esselatu vesselamu aleyke ya resulallah diyorlar ve bende Elimi acmistim ama benim oksurmem geliyodu Bir kac sefer ve birinde tam esselatu vesselamu aleyke diyemedim cunku oksuruyodum ama ya resulallah dedim ve sonra esselatu vesselamu aleyke ya habiballah denildi ve onu dedim hani birisinde tam diyemedim oksuruyodum ama ya resulallah diyebildim elim de acikti dua ediyorduk yani Bir sorun olur mu hocam sonucta tam diyemedim ya hani

  1. Yok tam diyemedigim icin bende ya resulallah dedim topluca diyorlar zaten

 5. Hocam selamun aleyküm hocam çok hatam var çok kez küfre ve gunaha girdim tevbe ettim lakin ve çok pişmanım yiyemiyor içemiyor uyuyamiyorum ders çalisamiyorum pişmanliktan agliycam sanki eskiden cok hata ettim ama ettim hatalar başkalarininda küfre veya günaha girmesine vebaal oldu hatirladim kişileri uyariyorum hatirlamadiklarim ve acaba duydumu duymadimi diye şüphe etttiklerim nolucak buna kafayi taktim allah razi olsun iyi geceler.

  1. Face hesabınızda küfre şirke ve büyük günahlara tövbe etmek sonsuz kurtuluş olduğunu yazınız. Siz de sözünüzde durup tövbenizi bozmayınız yalan da söylemezseniz evvel Allah kurtulur hidayete erersiniz.

 6. Selamün Aleyküm.Hocam bir kimse geçmişte küfür sözü söylese ve tevbe etse daha sonra bu söz aklına gelse fakat o anda canı tevbe etmek istemese bu küfür müdür?

  1. Bir kimse geçmişte küfür işleyip sonra tövbe etmişse sonradan da küfre girmemişse aklına geçmiş küfrü geldiğinde üzülmesi yeterlidir. Tekrar tövbe etmesi gerekmez keşke hiç yapmamış olsaydım diye üzülmesi yeterlidir.

 7. Hocam selamun aleyküm eskiden çok hatamız olmuş arkadaş ortamında falan biz hatalarımıza günahlarınıza tevbe ettik lakin ettiğimiz şakalar yüzünden birinin küfre veya büyük günaha girmesine sebeb olduysak onları umumi bir şekilde uyarıp umumi tevbeyi tarif etsek olur dimi onlar tevbe etmezlerse bu vebalı bizden kalkarmi .allah razı olsun iyi günler .

 8. “Günahlarını açıklayanlar hariç bütün (samimi tövbe eden) insanlar affedilmiştir. İnsanlardan birisi geceleyin bir günah işler, Allahu Teala günahını örtmüştür. Ancak, sabaha çıkınca Allah Teala’nın örttüğü perdeye açar ve günahını (insanlara) anlatırsa işte bu affedilmez. (Buhari, Edeb, 60; Müslim, Zühd, 52)

  Günahlarını açıklayanlar samimi olarak tevbe etse affedilir mi

  1. Günahınla birlikte günahını başkasına anlattığın için tövbe eder, bundan sonra kimseye anlatmazsan Allah tövbeni kabul eder inşaallah.

 9. Selamun Aleyküm hocam
  En dogrusunu Allah bilir.
  Yazinizi okudum kufre riza kufurdur yazinizi.
  Yengem var namazi zikiri olsun yerinde yanliz konuşma ortaminda konuşurken milleti güldureyim diye bazi şeyler anlatiyo bunlardan küfür olan gördüm şimdi bu tarz kişiler her ibadeti yerinde yapsada tövbe etsede o kişilere sebep olduğundan onlara bisi soylemesse ölduğunde durumu nedir

  1. Aleykümselam.
   Kimin nasıl öleceğini Allah bilir. Ama yengeniz elfazı küfre girdiğini iddia ediyorsunuz. İddianız ne derece doğru biz bilemeyiz. Elfazı küfür işleyenlerin amelleri boşa gider. Ama son nefeste nasıl öleceklerini Allah bilir.

  2. Evet göruyorum o laflarini ama namazi zikir duasi eksik olmuyo ibadeti
   Ama o yazinizda kufre riza kufurdur ya sebep olduklari kişileri uyarmassa ne olur diye sordum

 10. Selamün Aleyküm.Hocam içimizden kasıtlı olarak küfre sebep olan bir söz söylesek fakat buna karşı çıksak kafir olur muyuz?Dilimizle söylemiyoruz yani

 11. Hocam diş dolgusuyla alakali alimlerin %80i gusle mani değil diyor siz benim yerimde olsaniz ne yapardiniz
  Ama dinimizislam diyor cünup gezersin bizim yazdığımız bizim şahsi sözümüz değildir. asırlardır bilinen ve uygulanan hususlardır. Ama şimdi cahiller, sapıklar, mezhepsizler buna inanmıyor. Artık kendileri bilir…

 12. Selamunaleykum hocam
  hocam sakal birakmak icin niyet edilirmi Bir tanidigim dedi bana sakal icin niyet ettiysen sakali kesmek yoksun bende dedim oyle bisey yok istersen sakali birak ister sakali kes diye cunku normalde sakal birakmak icin distan niyet edilmiyor ve ben normalde sakali Tum kesmenin mekruh oldugunu biliyorum ve sakali Bir tutamlik birakmanin sunnet oldugunu biliyorum kufre mi girdim hocam?

  1. Aleykümselam.
   Sakal için niyet etmek farz ve vacip değildir. Çünkü sakalın kendisi adette sünnettir ibadette değil. Sakalın sünnet olduğunu sünnet üzere sakal bırakmayı hakir görmediğin sürece küfre girmezsin. Çene kavranarak bir tutamdır sünnet olan sakal.

 13. Hocam bu sitede bi fetvaniz vardida
  Demistiniz ya geçmiste kufrune sebep olduğunuz kişilere imkan varken bahsetmeseniz kufre rizadan dolayi küfür uzere kalma durumu olur diye

  Bunu ben başka yerede sorayim dedim küfür üzere değil dedi onlar neden öyle dediki

  1. Hocam bende bu fetvaya uyarak hareket ediyorumda detayla alakali sorum var

   Kişi benim dişimdada zaten küfür olan birçok şeyi var diye uyarmayincadami kufür

   Birde kişinin bu durumu bilmemesi mazaret degil dimi

   Bi yasli adam mesela 70 yasinda gecmişte cok kisiye sebep olmus ama bu ilmi bilmiyo namaz kilmalar derken ölduğunde küfür uzeremi

  2. Kardeşim linkte her şey var. Tembelik edip okumamazlık yapma lütfen. Bu soruları tekrar sorman o linki tam okumadığını gösteriyor.

  3. Son olarakda ben diyim 20 siz diyin 30 kadar kişiye yazdim az kişi kaldi ama bi türlu bitmemesi bazen oyalanma durumu uşenme durumu felan atmadiğim oluyor
   Bu durum hastalik oldu tabi dinim herşeyden önemli bide benim bu sene sinavim var ona bile calişamaz hale geldim benim yerimde olsaydiniz ne yapardiniz

 14. Hayırlı günler hocam.
  1) Bayanlar cenaze namazı kılabilir mi?
  2) Cenazeyi mezarlığa kadar takip edip mezara koyuluşunu izleyebilirler mi ?

  1. Hayırlı geceler Sinem hanım.
   1) Bayanlar arka saflarda olmak üzere cenaze namazına katılabilirler.
   2) Erkeklerin arasına karışmadan geriden cenazeyi mezara kadar da izleyebilirler, lakin kadınların evlerinde olup dua etmeleri daha evladır.

 15. Bir oyunda kanat takmak için oyun içinde boyle misir tanrisi adi verilmiş biri var isirusmu ne adi bi kadin oyle kanatlari var bundan kanat aliyosun ama kanatta kufur olan bisi yok

  Ben biraktim oyunuda kufurmu acaba o isminin öyle olmasi yani

  1. Mısır tanrıları denilen şey putçuluktur. O oyunda tabi ki küfür olur.
   Gençlerin imanını yahudiler o tür oyunlar ile bozuyorlar. Aklınızı başınıza alınız.

  1. Kıyamet demek ahiret demektir.
   Ne kadar zaman olduğunu Allah bilir.

 16. Cinayet haram dedinizya bende dedimki bu olay dizide geçti ben dizideki öldürmeyi plani övdum odami küfür

  Son olarak inancli musluman oruc tutmadigi haldr sosyal medyaya oruclu gunde calisiyoruz yazsa falan musluman buna gülduğunde prim yapmasina yani küfürmü

  1. Ne fark eder ha dizi de ha hakikatte olmuş.? Dizide veya gerçek de olsun haram işleme planını övmek küfür.
   Oruç tutmadığı halde oruç tutuyormuş gibi “oruçlu günde çalışıyoruz” demesi, İslamla alay etmektir. Bu münafıklığı yapıp yalan söyleyen de o münafığın yalanını bilip de ona gülen de kafirdir.

 17. Selamunaleyküm hocam cafe tarzı bir yerde çalışıyordum ve patron içki içiyordu ve meze hazırlıyordu kendine ve alt katta müşterilerden gizli içki içip ve meze yiyordu bazen arkadaşlarıyla bazen tek başına bazen şarkılı türkülü ve bende hizmet ediyordum masasına bu iş yerinde çalışmam helalmi ve aldığım maaş helalmidir yada harammıdır?

 18. Selamün Aleyküm.Hocam bugün üniversitede ikonografi dersinde ders hocamız Yuhanna İncili’nin yazan Yuhanna’dır dedi.Bende içimden Yuhanna’yı kastederek kafir dedim.Daha sonra ders hocamız Yuhanna’nın İsa Aleyhisselam’ın havarilerinden olduğunu söyledi.Hocam Yuhanna gerçekten İsa Aleyhisselam’ın havarilerinden miydi ve eğer havariyse ben bunu bilmeyerek ona kafir dediğim için küfre mi düştüm?

  1. Yuhanna İncil’ini yazan Yuhanna’dır. Yuhanna Hz. İsa’nın 12 havarisinden birisidir.
   Cahil cesdu olur derler. A kardeşim bilmediğin kimseye ne diye kafirlik yaftasını vuruyorsun. Madem ki bilmeyerek meşhur bir mümine kafir dedin tecdidi iman yapmalı ve tövbe etmelisin.

 19. Hocam selamün aleyküm..
  Dışarda abdest alırken bazen zorlanıyorum, eşarbımı çözmek istemiyorum hocam.. Eşarbın altından, kafamın arkasından elimi sokup mesh etmem uygun mudur?

  1. Aleykümselam Aycan hanım.
   Rabbim ibadetlerini kabul eylesin. Eşarbın altından başını mesh edebilirsin. Başın belli bir bölgesi şart değildir.

Bir cevap yazın