Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 20.171 yorum.

 1. Öncelikle ramazan-ı şerif ayınız mübarek olsun hocam. Rabbim oruçlarınızı ve dualarınızı kabul etsin.
  Riya tam olarak ne demek hocam. İnsanın yaptığı bi işin insanlar tarafından beğenilmesini istemesi riyakârlık mıdır ? Mesela mesleginde cok başarılı bi insanın insanlardan övgü beklemesi riyaya mi girer

  1. Sizin de Ramazanı şerifiniz mübarek olsun Rabbim dualarınızı kabul buyursun Merve hanım.
   Kişinin mesleğinde beğenilmek istemesi şirk sayılmaz. İbadetlerinde gösteriş yapması şirktir.
   Geniş bilgi için linkimizi tıklayınız:
   https://islamdergisi.com/akaid/riya-nedir/

  1. Sorunuzun cevabını yazdık galiba siz okumuyorsunuz. Soru ve cevaplara geriye doğru bakınız. Zira bir tek sizin sorularınız değil.

 2. Allahu Teala elbette ki tüm insanların iman edip cennete girmesinden razı olur. Onun için peygamberler gönderdi. Kitaplar gönderdi. Allah istemedi demek hatadır. Allah dileseydi tüm insanlar iman ederdi sözünün anlamı, Allah insanların iradesini alır, melekler gibi günah işleyemez kılardı.
  Oysaki Allah insanların iradeleri ile imanı seçmelerinden razıdır.
  Şu durumda insanların büyük çoğunluğu küfrü şirki seçmektedir.

 3. Mesela Roma net biçimde osmanlının olacakti lakin pargalinin idami papanin oyunları ve bizim bunu bence tam idare edemememiz yüzünden oraya gidemedik italyadaki otranto şehrini o dönem fetih etmemize rağmen oraya gidemedik venedik belasi geldi papanin oyunuyla.
  mesela viyana kat kat fazlaca askere ragmen şehir harap olmasin diye bekledik yardım geldi alamadık basit şeyler çok şeyi farkettiriyor

  1. Seyrettiğiniz dizilerin tarihi çarpıttığını biliyor musunuz?
   Olayın aslı öyle değildir. Pargalı dediğiniz İbrahim Paşa Osmanlı hanedanlığını yıkıp kendisi padişah olmak istemişti. İdam ediliş sebebi odur.
   Viyana kuşatmasına gelince coğrafi şartlar yüzünden ağır toplar götürülmemişti. O yüzden surlar delinemedi.

 4. Selamün aleyküm hocam
  Bir arkadaşımı sahte hesap açıp kandırdım, yani kandırdım derken tabiki kötü bi amaç için açmadım denemek içindi sadece. Şimdi ise içim içimi yiyor, söylesem aramız açılacak söylemesem vicdanım rahat. Ne pahasına olursa olsun durumu anlatıp helallil almalı mıyım hocam

  1. Aleykümselam Gizem hanım.
   Arkadaşına maddi ve psikolojik bir zarar vermedin ise tövbe et konuyu da hiç açma bir daha da yapma.

 5. Selamunaleyküm hocam minare boylu adamları dev insanlar diye geçiyor bugünlerde arkelojik kazılarda iskeletleri bulundu az sayıda ve allah yarattımı and kavmi diye?

  1. And değil Âd kavmi vardır. Ama sanıldığı gibi onlar 25-30 metre boyunda değildir. Belki 2.5-3 metre gibi olmalı. Hz. Adem’in rivayete göre boyunun 30 metre olduğu söylenir.

  2. hocam bunlara sümerlerde mısırlarda azteklerde mayalarda mezopotamyada anun anunkiler falan diyorlar bu doğrumu? not youtubede bunu söylüyorlar anunnakilermiş ad kaviminin diğer ismi doğrumu

  3. Onlara her kavim değişik isim vermiş olabilir. Mesela İskitlere bazı milletler Sakalar demiştir.

 6. hocam necip fazil kisayurekin
  helalse iciyoruz haramsa yakiyoruz(sigara)

  sözu olmuşmudur
  olmuşsa bu sözde sakınca varmi

  1. Necip Fazıl Kısakürek’e atfedilen,
   “Helalse iciyoruz haramsa yakiyoruz(sigara)”
   sözü üstada ait değildir. Birileri rakı masasında uydurmuş olmalı.

 7. hocam osmanlidaki bi olayin dini boyutunu sorucam size.

  Celali isyanlari sirasinda kuyucu ahmet paşa binlerce kişinin kellesini alip kuyulara atti.

  burda devlete isyan vardi celalilerin kendilerince sebepleri vardi ama bizim dininizde burda sonucda devlete isyan vardi diyip osmanli tarafindami olmamiz lazim.
  son zamanlarda gordunuzmh bilmiyorum ama cübbeli ahmet hoca nurettin yildızla felanda buluştu ehli sünnet dişi görüşleriyle alakali konuşma yapti bunla alakali bilgininiz varmi

  1. Osmanlı Devleti adil bir devlettir. Osmanlı sultanları İslam düşmanlarının haklarında yazdıkları olumsuzlukların aksine asla fevri emirler vermemiş, kişiler hakkında verilecek hükümlerde mutlaka şeyhül islamdan fetva almışlardır.
   Celali ve diğer isyanlarda eşkıyalara zafiyet gösterilseydi, devlet yıkılır İslam düşmanlarının ekmeğine yağ sürülmüş olurdu.
   Cübbeli Ahmet, eski cübbeli Ahmet gibi değil sanki. İnşaallah yanılmışımdır. Nureddin Yıldız ise, gizli vahabidir.

 8. Hocam yaptığım her güzelliği İbadeti artık allah rızası için değil de bu yaptığım hatadan dolayı yapıyorum gibi düşünmeye başladım ..ve bu oldukça beni rahatsız ediyor .çünkü ben şu andan sonra sadece rabbimim rızasını istiyorum ..ama hep bu düşüncede yaşayacakmışım gibi geliyor ve kendimi samimiyetsiz buluyorum ..çevreme bakıyorum namaz kılıp ibadet edenleri görünce ah keşke bende onlar gibi olsam kafa rahatlığıyla sadece allah rızası için ibadet etsem diyorum hevesleniyorum halbuki tek gayem o o kadar çok istiyorum ..bu durum beni boğuyor..gerçekten böyle mi düşünüyorum diyorum ben ..boğuluyorum..yaptığım hataya daha bi pişman oluyorum ..tavsiyeniz benim için çok önemli ..rabbimin sevdiği kul olmak dileğiyle ..Allah razı olsun(hocam bu yorumumu yanlışlıkla başka bir başliğınızın altına yazdım kusura bakmayın )

  1. İbadetini yaparken başlangıçtaki niyetin ne ise niyetini bozmadığın sürece yapacağın ibadetin odur.
   Bundan ötesi vesvesedir aldırma.

  2. Hocam ben size durumu açıkça söyleyeyim bana yol gösterdiğiniz için sizin de hakkınıza girmeyeyim ..ben üniversite bittikten sonra hemen evlendim .. ..Allahım hakkı varsa yine ahirette al …

  3. Esra hanım anlattıklarınıza göre sizin yaptığınız da kul hakkı yoktur. Küçük bir günah işlemişsiniz ama yalan söyleyerek de yalan söyleme günahına girmişsiniz.
   Tövbe edin Allah sizi affeder ahirette de o günahları hiç işlememiş muamelesi yapılır sana. Daha fazla uzun yazmayı gereksiz buluyorum bu mevzuda.
   Bize de dua edin. Selamlar.

  4. Allah razı olsun hocam ..tabiki oturup eşime satır satır şunu şunu konuştuk demedim sadece yapmamam gerekti pişman oldum dedim ..
   Uzun zamandır kafam sadece bu konuyla meşgul olduğu için nasıl çıkaracaağım hocam ..sabah kalkıyordum aynı konu uyurken aynı konu ..nasıl atacam kalbimden bu azabı

  5. Esra hanım siz de biraz takıntı hastalığı da var sanırım. Bir uzman doktora gidiniz vereceği ilaçları kullanırsanız iyi gelir inşâAllah…

 9. Selamlar hocam allahu teala zatını kuranda tanıtmışmıdır son olarak tüm islamla ilgilenen hocalar alimler evliyalar kısaca siz hocalar allahu tealanın nasıl bir şey olduğunu biliyormusunuz?

 10. Hocam hayırlı akşamlar vereceğiniz cevap için şimdiden Allah razı olsun .. bu konuyu ilk defa size açıyorum vereceğiniz cevabın yüreğime su serpeceğini Ümit ediyorum.. ben evli iki çocuk annesi bir bayanım .. eşime kendimle bir konu hakkında ilk önce doğruyu söyledim daha sonra baktım aramız açılıyor eşim üzülüyor sonu kötüye gidecek aramıza soğukluk giriyor ..anlattığım konunun bir kısmını başta söylediğim gibi olmadığını söyledim..utanarak söylüyorum yalan söyledim ..eşim inanıp inanmadığını bilmiyorum sadece konuyu kapat artık dedi..ben de ben deli bütün haklarını helal et dedim ..o da helal olsun dedi..hocam o kadar pişmanım ki o kadar huzursuzum ki..şimdi gidip gerçeği söylersem huzurumuz kaçacak ..konuyu bildirip helallik almam gerekiyor mu bu durumda? Söylersem yuvamın huzurunun bozulması gibi şeytanın en sevdiği iş vuku bulabilir .. ikinci bir sorum ise namaz kılıyorum bunu kalbim Allah rızası için yaptığımı söylüyor ama aklım sen eşine haksızlık ettiğin için namaz kılıyorsun senin namazın kabul olmaz gibi düşünceler geçiyor ve bunalıma giriyorum .. evet rabbimden bu hatamı ahirette de gizlemesi için dua ediyorum ..fakat şu saatten sonra tek isteğim Allah rızası içim yaşamak..bu yaptığım yanlıştan sonra her yaptığım harekete daha dikkat eder oldum ..ama beynim sürekli sen Allah rızası için değil böyle yaptığın için hareketlerine dikkat ediyorsun diyor ..eşime yaklaşmak istiyorum gülmek konuşmak bu düşünceler boğuyor beni .. gözümün önüne haşa ahiret mahşer alanı geliyor ve ben orada eşimin önünde rezil oluyorum görüntüsü ..kafayı yemek üzereyim ama o kdr allaha yaklaşıp yaşamak istiyorum ki.. bu durumdan sonra namazlarıma daha dikkat eder oldum ama bu düşünceler bunaltıyor beni..durum tam olarak böyle ..her namazdan sonra tevbe ediyorum keşke yapmasaydım diyorum allahım affet ve ört gizle diyorum
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum cevabınız için ..Allah razı olsun ..

  1. Hayırlı günler Güzel İnsan.
   Allahu Teala Settar’ül-uyûb’tur. Yani ayıbları ve günahları örtücüdür. Ama sen cahilliğin yüzünden kendini ele vermiş işlediğin gizli günahı deşifre etmeye kalmışsın. Bu durumda işe şeytan karışır ve yuvan dağılır.
   Peygamberimiz “Gizli işlediğiniz günahlara tövbe edin ve başkalarına anlatmayın ” buyurmuştur.
   Sen sakın namazı bırakmayasın. Şeytan sana senin nazın kabul olmaz diyerek seni n ayağını kaydırmaya çalışmaktadır.
   Peygamberler dışında hangi insanın günahı yok ki? Allah eğer ayıp ve günahlarımızı deşifre etse kimse kimsenin yüüne bakamaz. Sen şimdi her ne günah işledinse tekrar tövbe et ve kimseye anlatma.

  2. Hocam cevap verdiğiniz için Allah razı olsun.. eşime gidip sana yalan söyledim aslında konu başta anlattığım gibiydi diyerek helallik almam gerekiyor mu ?( zina gibi bir durum söz konusu değildir Allah esirgesin) yoksa bu saatten sonra yalanı hayatımdan her ne olursa olsun çıkarırsam rabbimin razı olacağı bir insan gibi yaşamaya gayret edersem rabbim ahirette yalanımı örter mi..kesinlikle bu yalandan kimse zarar görmemiştir ..içimdeki ses sürekli beni ümitsizliğe sürüklüyor niye yaptın niye yalan söyledin diye ..sonra düşünüyorum eğer ben gidip helallik alırsam hakkını helal edebilir sonrasında aramız açılır eşim bana güvenmez evimizde huzur kalmaz ..bu saydığım şeyler şeytanın sevdiği şeyler o halde bu hal vesvesedir diyorum ..doğru mu düşünüyorum hocam ..
   Vereceğiniz cevap çok önemlidir benim icin..
   Hocam çok yoğunsunuz sanırım..

  3. Hilal hanım merhaba.
   Eşiniz o konudan bir şeyler sormadıkça veya herhangi olumsuz bir tavır sergilemedikçe konuyu kapatınız. Yalan söylediyseniz tövbe ediniz. Allah elbette tövbeleri kabul edicidir bundan şüphesi olan günaha girer.
   İçindeki ses şeytanın sesidir. O ailenizde anarşi çıkarmak istiyor. Konuyu kapat gitsin. İşine gücüne bak ibadetlerini daha dikkatli yapmaya çalış.

  4. Hocam hayırlı ramazanlar .. verdiğiniz cevap için teşekkür ediyorum ..Allah razı olsun ..eşim kesinlikle konuyu açmıyor ..bana kapat artık dedi..hakkını da helal etti..yalanı bilmiyor yalandan tevbe ettim..rabbimin örteceğini Ümit ediyorum yapacağım başka birşey var mıdır..şu saatten sonra bütün vesveselerini bir kenara bırakıp yuvamda müsterih olabilir miyim ..eşimle rahatlıkla şakalaşırken mutlu olabilir miyim

  5. Hayırlı ramazanlar Esra hanım. Rica ederiz.
   Tövbe edenin günahlarını Allah, siler. Gönül huzuru ile eşine ve işlerine dönebilirsin. Şeytan sana vesvese verirse aldırma. Her insana vesvese veri o lanetli.

  6. Hocam bir de söylediğim yalanı annem de biliyor ..daha sonra ona da söyledim tevbe ettiğimi ..bana artık vesvese yapmamı tevbe ettiysen eşinle çocuğunla ilgilen şeytana mahal verme kendini bunalıma sokma dedi..şeytana uyup düşünürsen kafayı yersin dedi..rabbim tevbemi kabul eder değil mi hocam ..şu mübarek günlerde biz aciz kullara yardımcı olduğunuz için rabbim ne isteğiniz varsa versin darda bırakmasın sizi..Allah’a emanet olunuz

  7. Annen doğru söylemiş.
   Allah ayette, “İnnallahe tevvâburrahîm” buyurdu. Yani, “Şüphesiz Allah, bütün tövbeleri kabul eder ve kullarına çok acıyandır.”

  8. Hocam hayırlı günler ..Ramazan da bütün şeytanlar bağlı mıdır ? Benim durumumu biliyorsunuz yalan meselesini ..içimdeki kafamdaki ses Allah kocana söylemeni istiyor git söyle söylersen rahatlarsın bu durumda olmanın sebebi Allah’ın seni cezalandırması sen ne kadar tevbe edersen et ahirette rezil olacaksın diyor ..bunları sanki haşa Allah söylüyormuş istiyormuş gibi hissediyorum hocam . Allah sana vicdan azabı çektiriyor bir ömür bu düşünceden kurtulamayacağıma inanmayan başladım artık.. kocanla yakınlaşma haketmiyorsun diyor ..bu sesleri ayırt edemiyorum biribirinden hocam gerçekten bu ruh hali içinde olmamı Rabbim istiyor olabilir mi..Ramazan’da şeytanlar da bağlı diyorlar ya..o zaman bu düşünceler nerden geliyor.kafam karıştı

  9. Ramazanda oruç tutanların şeytanları bağlanır. Ama adam hem oruç tutuyor hem haram yiyor. Hem oruç tutuyor hem ağzından kötü sözler çıkıyor. Tabi bunun şeytanına bağlıdır diyemeyiz.
   Esra hanım niçin yazdıklarımı anlamak istemezsiniz? Sana Peygamberimiz gizli günahını başkasına anlatma dedi. Günahına tövbe eden anasından doğmuş gibi günahsız buyurdu ama sen hala şöyle böyle, şeytanlara mı uyayım diyorsun? Uyarsan belanı bulursun. Yuvan dağılır huzurun kaçar.

  10. Ve hocam artık bu durumla o kadar meşgul oldum ki insanız günahımız var ..diğer günahlarıma tevbe de bile kendimi samimi bulamıyorum buraya takıntılı kaldığım için.. o kadar istiyorum ki bu ruh halinden çıkmayı İnanın stresten kolum uyuşuyor artık . Şeytan mı ilahi düşünce mi ayırt edemiyorum bu sefer de rabbimin isteğini yerine getirmiyorum diye kendimi suçlu hissediyorum ..

  11. Siz aşırı vesveselisiniz belli ki. Çivi çiviyi söker.
   Beş vakit namazınızı kılınız. Orucunuzu tutunuz. Çokca salavat getiriniz ve Allahı çok zikrediniz. Aklınıza vesvese geldikçe Allahı zikrediniz ta ki vesvese kalmayıncaya dek devam ediniz.
   Vesvese geldikçe, “Ya Allah, ya Bâriu” diye sessizce okuyunuz. Vesves kesilinceye dek okuyunuz. Tekrar gelirse tekrar devam ediniz. Hiç durmadan buna aralık aralık devam ediniz. Felak ve nas surelerini de çok okyunuz.

  12. Allah razı olsun hocam ..dediklerinizi yapacağım ..İnanın böyle bu kadar vesveseli değildim ilk defa bu konuda böyle oldum ..vicdanım ve eşim üzerinden vesvese geliyor ..eşinin yüzüne nasıl bakacaksın ahirette yalan yüzünden sürekli bu soru ve gözümde mahşer alanı..nefesim kesiliyor böyle olunca ..bir taraftan diyorum rabbim örter sen zina yapmadın ..bir hataydı harama yaklaştın..(telefon aracılığı)ama rabbim örtücüdür dediğin yalanı örter . bu vesveseden dolayı rabbime yaklaşıyorum ama bu sefer de sen vesvese yüzünden ahirette tezil olma diye ayıbını örtsün diye yaklaşıyorsun düşüncesi geliyor ..tesettüre girmeyi çok istiyorum şu ruh halimden dolayı kendimi samimiyetsiz hissediyorum .. İnan’ın zor durumda olmasaydım sizi bu kadar bunaltmazdım ..Ah hocam bir bilseniz pişmanlığımı bir bilseniz bir daha asla böyle birşey yapmayacağımı.. pişmanlığım herşeyi geçti ..bir daha mı asla .. rabbim diyorum kalbime beynime ferahlık ver ibadetlerimi rahat yapayım ..sizden çok özür diliyorum bunalttığım için ..gözyaşları içinde yazıyorum . Hakkınızı helal ediniz ..

  13. Esra hanım siz temiz kalpli bir kimse olduğunuz için bu kadar bir hatanız vicdanınızı rahatsız etmiştir. Bunu fazla abartmayın. Her insan hata yapabilir. Kocanıza bunu söylerseniz size karşı ömür boyu bir nefret hasıl olur affettim dese bile. Allah tövbe edenlerin günahını yüzüne vurmayacak. Onun için azap da etmeyecek. Biz bunları kendimiz uydurmuyoruz. Kuran ve hadisler böyle beyan ediyor. Ama siz hala şeytana kulak veriyorsunuz.

 11. Selamun Aleykum hocam. Hocam ben sporla meşgulüm (vücut geliştirme). Fiziki görünüş olarak hoşuma gidiyor. Ve aynı zamanda evdeki elbiselerden güzel görünenlerin giyiyorum dışarı çıktığımda. Başkalarının beni sevmesi için değil, sadece kendim sevdiğim için bunları yapmam riya mıdır? Selamun Aleykum.

  1. Aleykümselam. Bay mısın bayan mısın? Cevabımız ona göre değişebilir.

  2. Selamun Aleykum hocam. Hocam ben sporla meşgulüm (vücut geliştirme). Fiziki görünüş olarak hoşuma gidiyor. Ve aynı zamanda evdeki elbiselerden güzel görünenlerin giyiyorum dışarı çıktığımda. Başkalarının beni sevmesi için değil, sadece kendim sevdiğim için bunları yapmam riya mıdır? Erkeğim hocam.

  3. Sadece erkelerin bulunduğu bir ortamda tesettüre(göbek ile diz arası kapalı olmak kaydı ile) riayet ederek yapılırsa bir beis yoktur.

 12. Selamün Aleyküm.Hocam 2 sorum olacaktı:
  1-Bir kimse Allahu Teâlâ’dan başka bir varlıktan çekinerek veya korkarak bir farzı terketse ve bu yaptığının haram olduğunu bilse küfre düşer mi?
  2-Bir kimse bir küfür sözü söylese ve aradan zaman geçtikten sonra o küfür sözünü söyleyip söylemediğinden emin olamaz ise kafir olur mu?Abdesti varsa tekrar abdest alması gerekir mi?

  1. Aleykümselam Meraklı. Bu soruları neden ikinci kez soruyorsunuz?
   1- SORU:
   Bir kimse Allahu Teâlâ’dan başka bir varlıktan çekinerek veya korkarak bir farzı terketse ve bu yaptığının haram olduğunu bilse küfre düşer mi?
   CEVAP: Tehlike varsa veya tehdit varsa onlar geçinceye dek terk etmesi küfür de olmaz şirk de olmaz. Ama sırf korkup çekindiği mahlukların korkusu veya sevgisi ile ibadeti terk etmesi küfürdür.
   2- Küfre girip girmediğinde tereddüt eden hemen tövbe etmelidir.

 13. Selamun Aleykum hocam. Nasılsınız?
  Hocam okulda bir şey dikkatimi çekiyor. Test yaptığımız kitaplarda bir test usulü var. Test şöyle : bir cumle yazılıyor ve …. koyuluyor, biz de oraya sözler yazıyoruz. Ancak 2 defadır o cümleler arasında Kurandan ayetler gördüm. Bende arkadaşlara “Bu ALLAHIN kelamı, ALLAHIN kelamini degisemezsin, diger cumleyi yaz” dedim. Ancak onlar yinede yazdilar. Bununla ilgili ne dersiniz hocam? Selamun Aleykum.

  1. Aleykümselam. Teşekkür ederim. Siz nasılsınız?
   Orada ne soruldu ise, uygun cevap hangisi ise onu yazarsın.

 14. Selamunaleyküm hocam sanalda ehli sünnet dışı tevhid dışı videolar çıkmış ortaya çoğu yani takvalı dinde aşıraya gitmeyen insanları hariç çoğu körpe gençleri islamdan tek allah inancından ve şirk koşturmak için islamdan dışarı çıkarmak için örneğin bizi anunnakiler yaratmış sonra uzaylılar varmış bunlar replitanmış yarı insan yarı kertenkele gibi imiş ufo araçları gelmiş dünyaya yani nasıl desem kuranda yazan varlıklar var ya hocam 4 büyük melek diğer melekler şeytanlar başı allahu teala gibi çeken tanrı varlıklar var deniliyor ve anlatıyor bunlar bizi yaratmış teknoloji biliyorlarmış kitapları onlar göndermiş sümer babil aztekler mısır mayalılar mezomotapyadan çıkan şeylermiş bunlar işte peygamberlerin anlatıkları bunlarmış kuranda geçiyormuş ayetleri yalana alet etmişler hani fantastik şeyler olur ya hocam hayali varlıklar flimlerde öyle varlıklar var demişler işte inanın hocam yorumlar milyon tane ve hepsi inanmış beğenmiş sorgulamaya kadar gitmiş dini hatta ne kadar hoş şeyler bu anlatılanlar demiş bu saçmalıklara inanmış bazı aklı başında insanlar yorumlarda diğerlerini uyarmış inanmayın diye bu hikalere allah tektir demiş işte mardukuda demiştim bunuda uydurmuşlar zekeriya siccin diye biri bu saçmalıkları ortaya attı tabletlerde falan yazıyormuş birde temsili mistik galaksi ay dev insanlar mısır görsellerini koymuşlar antik hocam ben üzüldüm herkesin islamdan ayırlmasını istemem ve sinir oldum allahu teala gibi o sahte tanrıları benimsemişler ne düşünüyorsunuz hocam?

  1. Aleykümselam.
   Dünya durdukça imtihan gereği hak ile batıl olacaktır. İsteyen istediğine inanır. Sen kendini onlardan uzak turmaya çalış. Hakkı aryana Allah hidayet yollarını gösterir. Bize düşen doğruları anlatmaktır. İnanan kurtulur inanmayan ebediyen hüsrana uğrar. Cehennem lüzumsuz değildir.

 15. Size daha önce yazmıştım Allah razı olsun cevap verdiniz. İçimden geçen küfür sayılan düşüncelerle ilgili. O hal bende farklı bir boyuta geldi. İçimden geçen düşünceler beni rahatsız ediyor kalbim onaylamıyor diye kendimi rahatlatmaya çalışırken. Şimdi haşa o kötü düşünceler içimde söz E dönüştü. Dilimle söylemiyorum ama içimden tekrar ediyorum. Haşa küfür sayılan sözler. Allah ın varlığına ters bir sözü içimden söylemek istemiyorum ama namaz kılarken mesela yada bu mesele çok kafamı kurcaladığı bir Zaman’da sanki şeytan bana söylüyor bende tekrar ediyorum. Kalbim tasdik etmiyor ama içimden geçiriyorum onu. İrade sahibi değilim bu konuda. Hakim olamıyorum sanki söylemek istemiyorum aslında. Ama düşünceden ötede bişey sanki bu. İçinden konuşmak gibi. Dile daha yakın. Buda beni korkutuyor, yani insan içinden nasıl zikir yağabiliyorsa sessiz bir şekilde. İçinden de küfür sayılan söz söyleyebilir diyorum. Bu akla gelen düşünceden ziyade daha kontrol edilebilir birşey gibi ama sanki ben bunuda kontrol edemiyorum. Kendi kendime yapıyorum sanki. Hemen akabinde sesli olarak la ilahe illsllsh diyorum estağfırullsh diyorum Allah a sığınıyorum ama olan oluyor Bi kere. Sanki bu kez de oyun oynar gibi oluyor haşa. İçinden tekrarla sonra sesli tövbe et. Tek dayanağım bunları kalbimin onaylamıyor olması, pişmanlık duymam. Ama insan günah işledikten sonra pişman olabilir neticede. Yani çok çaresiz hissediyorum kendimi. O kadar iradesiz hissediyorum ki kendimi buna Nasıl engel olamam.

  1. İçinize gelen o sözler şeytanın sesidir. İnsan hiç kendi söylediği ile çelişir mi?
   İçinden konuşmayı bırak. İçine kötü düşünceler geldiğinde önündeki eşyalarla ilgilen onları incele

 16. Selamunaleyküm değerli hocam kuranda marduk gezeni diye bir gezen geçiyormu kıyametin kopuşu marduk gezegenin güneş ve ay arasına girmesiyle olacak deniliyor kısacası duhan suresi marduk gezegenine işaretmiş kuranda marduk gezegeni varmı?

  1. Aleykümselam.
   Marduk veya başka isimle anılan şeyler kafirlerin uydurduğu şeyler.
   Kuranda kıyametle ilgili bir çok ayet ve bir de sure vardır.
   6 – O kıyamet günü ne zaman? diye sorar.

   7 – Ne zaman ki o göz şimşek çakar,

   8 – Ay tutulur, (ay, dünya ile güneş arasına girerek ay tutulması olur).

   9 – Güneş ve ay toplanır, (sonra ay güneşle birleşerek güneşte yok olur).

   10 – İşte o gün insan, “kaçacak yer neresi?” der.

   11 – Hayır, hayır, yok bir siper.

   12 – O gün varılıp durulacak yer, ancak Rabbinin huzurudur.
   (Kıyamet Suresi)

 17. “Ne mana ifade eder hayat
  Eğer sadece dünyadan ibaretse?
  Sadece et kemikten ibaretse?
  Dallanıp budaklansın istiyorum
  Evrenin boşluğunda
  Ve bilinmezliğe giden o yolda”

  Bu sözlere sahip bir şarkıda küfür alameti varmıdır hocam

  1. O sözler hayatın sadece dünyadan ibaret olmadığını bir ahiret inancının olduğunu ima ediyor. Lakin ironi(kerç) ile söylediği için sözün özünü herkes anlayamamakta.

 18. Hocam boy abdesti alırken hapşurdum sanki ayıptır söylemesi idrar çıkmış gibi hissettim ama tekrarlamam gerekir mi

  1. Gusül abdesti alırken veya aldıktan sonra hapşırmak gusül abdestini bozmaz. Cinsel ilişkiye girmek veya rüyalanmanın dışında hiçbir şey gusül abdestini bozmaz.

 19. İyi günler hocam.babam vefat etti bir ay oldu.kanserden kaybettik her gece kendimi suçluyorum daha önce nasıl farketmedim şunu yapsam iyileşirmiydi bunu yapsaydım iyileşirmiydi keşke diye çok mutsuzum ve biran önce ölüp ona kavuşmak istiyorum.kanseri iyileştiren birçok şey bulmustum yapacaktım havuç suyu vs bunları yapsaydım acaba kurtarma şansım olurmuydu yada 4444 duasını tamamlayabilseydim yaşarmıydı hep aklımda bunlar var .onun arkasından bu kadar üzülmem ağlamam onu mutsuz edermi bunu görüyormudur

  1. İyi günler Yıldız hanım.
   Allah babanıza rahmet eylesin kabrini cennet bahçesi eylesin.
   Siz babanıza üzülürken kimbilir babanız şu anda sonsuz mutluluk içindedir.
   Onun ölümü Allahın takdiridir. Sizin şöyle veya böyle yapmanız onun ömrünü uzatamazdı.
   Keşkeler şeytana kapı açar.
   Peygamberimiz (aleyhissalatü vesselam) insanları uyarıyor:
   – “Sakın! ‘Keşke’ demeyin!”

   Hz. Ebu Hüreyre anlatıyor: Peygamberimiz (aleyhissalatü vesselam) şöyle buyurdu:
   – “Kuvvetli (iman, azim, teşebbüs kabiliyeti bakımından güçlü) mümin, zayıf müminden Allah’a daha sevimlidir. Her birinde hayır vardır. Senin için (her iki dünyada) faydalı olan şeylere rağbet et; Allah’tan yardım iste, âcizlik/tembellik gösterme! Şayet başına bir musibet gelirse; “eğer şöyle yapsaydım, şöyle şöyle olurdu (veya; keşke şöyle yapsaydım, o zaman şöyle şöyle olurdu)” şeklinde bir şey söyleme! Bilakis şöyle de; “Bu Allah’ın takdiridir, o neyi isterse onu yapar.” Çünkü,(keşke) kelimesi şeytanın işine yarar/iş yapmasına kapı açar.”
   (Hadis-i Müslim, kader, 34; İbn Mace, Mukaddime, 10; Ahmed b. Hanbel, 2/366, 370)

Bir cevap yazın