Soru-Cevap

Dinimizle ilgili sorularınızı aşağıdaki formu doldurup gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Soru-Cevap” üzerine 20.558 yorum.

 1. Selamun Aleyküm.

  1.si Allahın ruhundan üflemesi ne demektir.
  Allah insanlari yaratırkenki ruhunden üflemesinin sebebi nedir.

  1. Aleykümselam.
   Allah’ın ruhundan üflemesi demek, Allahu Tealanın yarattığı ruhlardan dilediğini o canlandırmak istediği cesede göndermesi demektir.

 2. Hocam bazi akrabalarim var çokca şarki dinliyen tipler selamun aleyküm dediklerinde aleykum selam demiyorum çünkü o şarkilarin icinde neler var kimbilir yabanci turkce.
  Benim yaptiğim doğrumu
  Hocam tum ayetlerin tefsiri varmidir.
  Sorularlaislamiyete birisi bi ayet sormuş sorularlaislamiyette bilmediğimiz şeylerin Allaha birakiriz tarzi bişi yazmiş normalde tefsir verirlerdi.
  Tefsiri olmuyan alimlerin açikliyamadiği veya anlamadiği ayet olmuşmudur
  Hocam islam alimleri diğer semavi kitapların ayetlerininde tefsirlerini yapmismidir biyerde hz isanin baba demesinin manasi tefsiri vardi bunu incilin tevratin tüm ayetlerine yapmişlarmidir

  1. Selam vermek sünnet, almak ise farzdır. Küfür ve şirk içeren şarkılar hariç diğer şarkıları dinlemekle insanlar kafir olmaz. Şarkıların içinde dine hakaret yoksa onlar sana selam verdiğinde selamlarını almalısın.
   Bazı ayetler müstesna diğerlerinin tefsiri vardır.
   Her sorulan soruya cevap vermek zorunluluğu yoktur. Cevabını bilemeyeceğimiz sorularda doğrusunu Allah bilir demek gerekir.
   Her alim Kur’an’ı tefsir edecek diye bir kaide yoktur.
   Diğer semavi kitaplar bozulmuştur. O sebeple onların içinde hangisinin Allahın ayetini olduğunu bilemeyiz. Onları okumamak en doğrusudur. Kimbilir içinde Allahın ayeti olan bir sözü inkar edersin veya Allahın ayeti olmayan bir söze Allahın ayeti diye inanırsan da küfre girersin.
   Onun için akıllı ol uzak dur. Allahu Tealaya “baba” demek küfürdür.

  1. Şu anda bir tane kutsal kitap var. O da Kur’an-ı Kerimdir. KuR’an’a göre bütün insanların babası Hz. Adem annesi de Hz. Havvadır. Böyle inanmayan kafirdir Müslüman değildir.

 3. Sebe suresi 2.ayette
  ﴾2﴿ O, yere giren ve ondan çıkan, gökten inen ve ona yükselen her şeyi bilir. O, engin merhamet sahibidir, bağışlaması boldur.

  Bu ayetin diyanet tefsirini okudum burd Allah herşeyden haberdar olduğunu gibi şeyleri söylüyor ama gökten inen kısminın ne anlamda kullanildiğini görmedim o hangi manadadir hocam tefsirler ne diyor

  1. Sebe/1(mealen)
   – Hamd, o Allah’ındır ki göklerde ne var, yerde ne varsa hep O’nundur. Ahirette de hamd O’nundur. O hüküm ve himet sahibidir, herşeyden haberdardır.
   Sebe/2(mealen)
   – Yere ne giriyor ve ondan ne çıkıyor, gökten ne iniyor ve ona ne çıkıyorsa (Allah) hepsini bilir. O çok merhamet edicidir. Çok bağışlayıcıdır.
   Sebe/3(mealen)
   – İnkâr edenler: “Bize o kıyamet saati gelmez.” dediler. De ki: “Hayır, öyle değil, gaybı bilen Rabbim hakkı için kıyamet size mutlaka gelecektir. O’nun ilminden göklerde ve yerde zerre kadar bir şey kaçmaz. Bundan daha küçük ve daha büyük ne varsa, hepsi muhakkak açık bir kitaptadır.”

   “Yere ne giriyor ve ondan ne çıkıyor” yere girenler: uzaydan yere giren bazı ışınlardır. Yeri delip geçenler ise bu ışınların bir kısmı yeri delip geçerek tekrar uzaya gidip kaybolan ışınlardır.
   “gökten ne iniyor ve ona ne çıkıyorsa” Yere gökten her inerse, melek, insan cin, ışıklar, göktaşları, yağmur, kar vs.
   Göğe ne çıkıyorsa; onlar buharlaşan sular, yerden geri yansıyan bazı ışınlar, yere inen ve çıkan cinler ve melekler ve insanlar vs.

 4. Selamunaleyküm hocam dünya dışı varlıklar yani uzaylılar varmı herkes diyor milyonlarca gezegen var ve buralarda dünya dışı varlıklar var hatta muhiddinni bin arabinin futuhattı mekkiye ve durri meknun adlı kitaplarında uzaylıları anlatmış hatta o kadar değişik varlıkları tarif etmişki şaşırdım hocam bunlar doğrumu uzayda varlıklar varmı uzaylılar diğer gezegenlerde uzaylılar varmı?

  1. Aleykümselam.
   Dünya dışı varlıklar var elbette.
   Onlar, yerlerde ve göklerde ve cennetlerde melekler, dünyada ve birinci gökte cinler ve cin şeytanları, cennette huriler ve vildanlar var.
   İşte onlar uzaylıların ta kendisidir.

 5. selamun aleyküm hocam ;
  Artık her yerde açıklık saçıklık kol geziyor. Zaruret olmadan çarşıya çıkmak, tarihi turistik yerleri gezmek için dışarı çıkmak, cafelerde-mesire alanlarında oturmak caiz midir? Buralara gidersek %100 namahremleri görüyoruz. Her ne kadar ilk bakışta yüzümüzü çevirsek de bir daha karşımıza çıkıyorlar bir daha yüzümüzü çeviriyoruz. Her seferinde yüzümüzü çevirerek saydığım yerlere gitmek caiz midir?
  dua edin hocam.

  1. İslam eserlerinin olduğu yerlere gitmek yararlı olur. Gözünüze hakim olunuz.

 6. Populer bilim dergisi bir yayinın son yayimladiği dergide efendimizin ve yüce kuranimizin ay yarilma mucizesiyle alakali bazi deliller buldumm ayın üzerinde yapilan çalişmalarla alakali yazı var ve içinde dinimiz içinde mucizeci olan bir delil var dilerseniz sizle paylaşirim detayli olarak sitenize yazarsiniz olurmu

  1. Sizin o delil diye bulduğunuz şeyi biz 40 yıl önce okuduk.
   Madem o kafirler öyle delil bulmuşlar da neden müslüman olmamışlar. Biz Kurana inandık Kuran ve hadislerden başka delil de aramıyoruz.
   Siz işinize bakınız.

 7. Hocam aşagida kullanici adı keramett olan birine bişi yazmissiniz çok şaşirdim.
  Ben çok ilim bilmediğimden soruyorum sizin o gördüğünüz rüyada mesela ağliyodunuz hocada o gün rüyada ağlamayi yorumladi bu tesadüf olabilirmi yoksa sizin görduğünüz rüya detayli bir rüyaydi oda detaylariylami yorumladi.
  Ben çok şasirdimda o yuzden

 8. sorularımız gönderdik ama bulamiyoruz ,eskiden en üsttelerde görünüyordu.şimdi bulamiyoruz.sebebi nedir acaba?

  1. Bazı sorular sitemizin filtresine takılıyor o sebeple gözükmez.
   Bir de sorularınızın cevabını günlük olarak takip ediniz. Bulamazsanız daha aşağılara yani önceki günlerin cevaplarına bakınız.

 9. Hocam kerametle alakali son sorum var.
  Allah bu veli kullarina bildiriyormu yoksa içlerinemi doğuyor.
  Mesela bekir denen kişi şu rüyayi gördü diye sizin hocaniza içine bildiriyormu

 10. Selamun Aleyküm hocam.
  Allahun kudretinden haşa sual olmaz ama ben merak ettigimden soruyorum.
  Yüzlerce belki binlerce bazilari bile şuanki teknolojide helikopterlerle üstten varliklarindan haberdar olunan kabilelerin o çok çok uzak okyanusdaki bir adaya yerleşimleri nasil olmuştur.

  1. Sorularınızı gerçek isminizle veya devamlı kullandığınız rumuz isminizle sorunuz.
   Her merak ettiğinize cevap vermek gibi bir mecburiyetimiz yoktur.
   İnsanların değişik uzak adalara nasıl yerleştiğini konu ile alakalı ilim adamlarını sorunuz.

  1. Aleykümselam. Ali kardeşim.
   Sapık fırkalara selam verilmez selam da alınmaz cenazelerine ve hasta ziyaretlerine de gidilmez.. Ancak şayet selam verirlerse, “aleynesselam” (selam bize) dersiniz.

 11. selamun aleyküm hocam.Allah razı olsun
  1)Tv de, radyoda kadın spikeri dinlemek caiz mi?
  2)Kadın şalvar-atkı giyinse, avret mahali belli olmazsa da, namahremin yanında kadının üstüne cilbabını alması farz mıdır?
  3)Erkeğin de kadının da diz kapağı üstü bacağı avret mahali olmasına rağmen;erkek avret mahalini geniş pantolonla örtebiliyor iken kadın neden örtemiyor, ne farkı var?

  1. Aleykümselam.
   1)- Dediğiniz kimse önemli bir şey bildiriyorsa durumu müshecenlik içemiyorsa caizdir.
   2)- Kadın zaruret gereği sokağa çıkarsa sokakta giyinmesi gerektiği gibi giyinmelidir. Tesettür farzdır lakin bu çarşafla da olur, bol pardesü ile de şalvar ve bürük, şal denilen köylerde örtünülen giysi ile de olur.
   3) Kadının el, ayak ve yüzü dışında tüm vücudu avrettir de ondan eteksiz pantolon giyemez.
   Kadınların çarşafın altına veya bol pardesünün altına kadın pantolonu giymesi caizdir.

  1. Bırak dizileri Kuran ve Hadislere bak.
   Peygamberlerin mucizelerini inkar eden kafirdir. Evliyaullahın kerametlerini inkar eden ise sapıktır.

 12. Hoocam size birkaç kez sormama rağmen cevap vermediniz.
  Ciddi anlamda merak ettiğimden soruyorum.
  Siz kendiniz bizzat şahit olduğum keramet var keramet haktir dediniz.
  Sizin şahit olduğunuz kerametten 1 tanesini anlatirmisiniz merak ettim.

  1. NOT: Siz neden değişik isimlerle soru soruyorsunuz?
   Anlamadığımı mı sanıyorsunuz?
   Daha önce sorduğunuz sorunun cevabını buraya kopyalıyorum. Bizi de daha fazla meşgul etmeyiniz. Bir tek soru soran siz değilsiniz.
   ***
   ÜSTADIMIN KERAMETİ:
   Bizzat gördüğüm bir rüyayı hiç kimseye anlatmadan merhum hocam H.Hasan Fahreddin hazretlerinin sabahleyin sohbet yaptığı İstanbul Tevif Ağa Camiine gittim. Sabah namazını kıldıktan sonra sohbete başladı ve akabinde gördüğüm rüyayı aynen anlattı ve yorumunu yaptı.
   Bu kadar açık bir kerametini gördüm daha başka kerametlerini de gördüm ancak bu kadarı kifayet eder.
   ***
   ikinci sorunun cevabı likimizdedir tıkla ve oku:
   https://islamdergisi.com/genel/insanlik-tarihi-7000-yil-midir/

  2. Hocam şimdı gordum.
   O rüyanizi anlatirken sizin isminizden bahsettimi bekir şu rüyayi gördü vs.
   Son olarakda alimler kerametlerini saklar ya siz ona bunu söylediğinizde hiç kibir yapmadan cevap vermiştir heralde ne dedi hocam.

  3. İsim vermesi doğru olmazdı. Biz de eşek değiliz herhalde üstadın ne demek istediğini anlamayacak kadar.
   Çok soru soranları Peygamberimiz kınamıştır bilesiniz.
   Ben ona gördüğüm rüyadan söz etmedim sonra da bir şey anlatmadım.

  4. Farkli isim derken eski sürümde mesela ismi değiştirmesem soru gitmiyo gözüküyodu bende aliştim hep degişik soruyodum.
   2.si sizi rahatsiz etme niyetim yoktu keramet konusunda merakliydim sormak istedim teşekkurler.

 13. Selamun Aleyküm.
  Lut kavminin helak olmasi ile ilgili bi soru sorucam.
  Biryer de görmüştüm %80lik kısmı ölmüş hocam bu bilgi kitabimiza termisidir eğer değilse %20lik kisim kimdir?
  ***
  Hocam çok eskiler için bazi birbirine ulaşimin imkan olmuyan yerlerdeki yerlerin tanrı tasvirleri birbirleriyle benzer yari insan yari hayvan tarzi.
  Ulaşimin imkan olmadiği bu uzak yerlerdeki bu tanri tasvirlerinin benzerlik göstermesi nasil açiklanir.

  1. O bilgi israiliyattır. Lut kaviminden kurtulan olmadı.
   Şeytan için ulaşım sorunu yoktur. Biranda dünyayı dolaşır gelir.
   O insanları da saptırıp putlara taptıran şeytandır.

 14. Selamun aleyküm hocam. Bir kişi veya eşya için mükemmel, muhteşem, kusursuz demek küfür olur mu?

  1. Aleykümselam.
   Bir kişi veya eşya için mükemmel, muhteşem, kusursuz demek mutlak anlamda olmadığında küfür olmaz. Zira Allahu Tealadan başka mutlak kusursuz yoktur. Kulların kusursuzluğu muhteşemliği mecazidir mutlak değildir.

 15. Bismillah
  Selamunaleykum,

  DEVLETE BAĞLI ÜNİVERSİTENİN BAHÇESİNDEKİ AĞAÇLARIN MEYVELERİNDEN YEMEK CAİZ Mİ?

  1. Aleykümselam.
   O üniversitenin yetkilisi izin vermişse yiyebilirsiniz. İzinsiz yemek helal olmaz.

 16. selamun aleykum hocam
  hocam ben hacca gitmeye niyetliyim ancak esim surekli erken diyor
  ama istersen sen git diyor hacca

  bende biran once vazifemi getirmek isterim hocam teyzem ogluyla gidecek
  esimde bana teyzegile git dedi

  hocam bu uygunmudur?

  1. Aleykümselam.
   Teyzenin oğlu sana namahremdir. Baban, kardeşin, Amcan, dayın veya yeğenlerin veya varsa damadın gibi nikahı ebediyen düşmeyen birisi ile gitmelisin veya acele etme eşini ikna et onunla git.

  1. El-Fazı küfür demek, Kuran’dan bir ayeti inkar etmek veya beğenmemek veya Peygamberimizin sahih ve mütevatür hadislerini beğenmemek veya inkar etmek demektir.
   Maide/86 – İnkar edip âyetlerimizi yalanlayanlar da cehennem ehlidir.

   Maide/87 – Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı temiz şeyleri haram saymayın. Ve aşırı da gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez.
   Akaid Kitaplarından DÜRER‘de küfür meselesi şöyle ifade edilmektedir: “Bir kimsenin kalbi iman ile dolu olduğu halde, küfre sebep olan bir şeyi zaruret olmadan yapar veya söylerse, kâfir olur. Kalbindeki imanın ona hiçbir faidesi olmaz. (Uyûnül Besâir)
   -” Şayet kendilerine niçin alay ettiklerini sorsan, ‘Biz sadece lafa dalmıştık ve aramızda eğleniyorduk”, derler.” (TEVBE-65)
   -” İnsanlardan öylesi de vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve o yolu eğlenceye almak için, eğlencelik asılsız ve faydasız sözleri satın alırlar. İşte onlar için aşağılayıcı bir azap vardır.” (LOKMAN-6)
   Allahu Teala buyurdu ki(mealen):
   “Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve âhiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Rasulünün haram kıldığını haram saymayan ve hak dini İslamı din edinmeyenlerle, ezilip büzülüp kendi elleriyle cizye verinceye kadar savaşın.” (Tevbe, 9/29)

  2. Bizimle onları karşı karşıya getirme.
   Sizin amacınız doğruyu bulmaksa sana doğruları yazdım ayet ve hadisle.

Bir cevap yazın