Cemaatler ve Tarikatlar Hakkında

CEMAAT GÖRÜNÜMÜNDEKİ ÖRGÜTLER ile GERÇEK CEMAATLER ARASINDAKİ FARK:
1) Cemaat görüntüsündeki örgütler, kendi içlerinde sınıflara ayrılır ve ayrı ayrı toplanır sohbet ederler. Esnafı ayrı, Öğretmenleri ayrı, Sağlıkçıları, Avukatları ayrı toplanırlar.
Öğrenci okutuyoruz diye zekat, öşür ve para toplarlar ama asla ücretsiz fakir bir öğrenci okutmazlar ve zekatı fakirlere dağıtmazlar. Bina üstüne bina yaptırırlar.
Mücadeleleri, zengin dindarları ve zeki öğrencileri avlamaktır.
Gizli emelleri devlete sızmak ve devleti ele geçirmek, Amerika’ya hizmet etmektir.
2) Gerçek Cemaat ve Tarikatlar karmadır. Asla kendi içlerinde sınıf farkı yoktur. Onlarda para toplar, fakirlere dağıtırlar. Devlete sızma diye bir işleri olmaz. Hatta bazıları memur olmayı tavsiye etmez (İsmail Ağa Cemaati gibi).
Gizli hedefleri yoktur.
Mücadeleleri, nefisleri ile cihat etmek, batağa saplanmış insanları bataktan kurtarmak ve Allah için topluma insan-ı kâmil kazandırmaktır…
Gerçek cemaatler hakkında bir ilme sahip olmadan karalama yapanlar
Hadis-i Kudsiye göre mutlaka Allah’ın gazabına ve azabına uğrayacaklardır.

“Kim benim veli kuluma düşmanlık ederse ben de ona harp ilan ederim. Kulumu bana yaklaştıran şeyler arasında en çok hoşuma gideni, ona farz kıldığım (aynî veya kifaye) şeyleri  eda etmesidir. Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder, sonunda sevgime erer. Onu bir sevdim mi artık ben onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı (aklettiği kalbi, konuştuğu dili) olurum. Benden bir şey isteyince onu veririm, benden sığınma talep etti mi onu himayeme alır, korurum. Ben yapacağım bir şeyde, mü’min kulumun ruhunu kabzetmedeki tereddüdüm kadar hiç tereddüte düşmedim: O ölümü sevmez, ben de onun sevmediği şeyi sevmem.”
(Hadis-i Buhârî, Rikak 38.)

Yazan: Bekir Abdullah…. 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Cemaatler ve Tarikatlar Hakkında” üzerine 2 yorum.

  1. Rüyamda dergah kapısı açılmıyordu bende ağlıyordum sornra bir zat geldi onu görünce ağlamaya devam ettim sonra o zat ile kucaklasip hasbihal ettikten sonra dergah kapısı açıldı dergahın içi bahçe halindeydi ve birada bir kabri ziyaret ettim

    1. Zikirle gönül kapınız açılacak inşaallah. Ama bir mübarek zatın buna vesile olacağı anlamına gelir.

Bir cevap yazın