Cemaatler ve Tarikatlar Hakkında

CEMAAT GÖRÜNÜMÜNDEKİ ÖRGÜTLER ile GERÇEK CEMAATLER ARASINDAKİ FARK:
1) Cemaat görüntüsündeki örgütler, kendi içlerinde sınıflara ayrılır ve ayrı ayrı toplanır sohbet ederler. Esnafı ayrı, Öğretmenleri ayrı, Sağlıkçıları, Avukatları ayrı toplanırlar.
Öğrenci okutuyoruz diye zekat, öşür ve para toplarlar ama asla ücretsiz fakir bir öğrenci okutmazlar ve zekatı fakirlere dağıtmazlar. Bina üstüne bina yaptırırlar.
Mücadeleleri, zengin dindarları ve zeki öğrencileri avlamaktır.
Gizli emelleri devlete sızmak ve devleti ele geçirmek, Amerika’ya hizmet etmektir.
2) Gerçek Cemaat ve Tarikatlar karmadır. Asla kendi içlerinde sınıf farkı yoktur. Onlarda para toplar, fakirlere dağıtırlar. Devlete sızma diye bir işleri olmaz. Hatta bazıları memur olmayı tavsiye etmez (İsmail Ağa Cemaati gibi).
Gizli hedefleri yoktur.
Mücadeleleri, nefisleri ile cihat etmek, batağa saplanmış insanları bataktan kurtarmak ve Allah için topluma insan-ı kâmil kazandırmaktır…
Gerçek cemaatler hakkında bir ilme sahip olmadan karalama yapanlar
Hadis-i Kudsiye göre mutlaka Allah’ın gazabına ve azabına uğrayacaklardır.

“Kim benim veli kuluma düşmanlık ederse ben de ona harp ilan ederim. Kulumu bana yaklaştıran şeyler arasında en çok hoşuma gideni, ona farz kıldığım (aynî veya kifaye) şeyleri  eda etmesidir. Kulum bana nafile ibadetlerle yaklaşmaya devam eder, sonunda sevgime erer. Onu bir sevdim mi artık ben onun işittiği kulağı, gördüğü gözü, tuttuğu eli, yürüdüğü ayağı (aklettiği kalbi, konuştuğu dili) olurum. Benden bir şey isteyince onu veririm, benden sığınma talep etti mi onu himayeme alır, korurum. Ben yapacağım bir şeyde, mü’min kulumun ruhunu kabzetmedeki tereddüdüm kadar hiç tereddüte düşmedim: O ölümü sevmez, ben de onun sevmediği şeyi sevmem.”
(Hadis-i Buhârî, Rikak 38.)

Yazan: Bekir Abdullah…. 2011

Loading

1.169 - 1
DİKKAT: Hakaret, küfür, tehdit içeren mesajlarla ilgili gerekli yasal işlemler yapılır. Tüm gönderilerde IP adresleri ve gönderim tarihi sistem tarafından kaydedilmektedir. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Aşağıdaki formu doldururken isim kısmında takma ad veya rumuz kullanabilirsiniz. İnternet sitesi kısmını boş bırakınız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir. Eposta adresiniz yayımlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“Cemaatler ve Tarikatlar Hakkında” üzerine 8 yorum.

 1. Allah razı olsun hocam çok güzel şeyler yazmışsınız gerek cemaattlerle ilgili olsun bütün konuları okumaya çalıştım kimsiniz kimlerdensiniz bilmiyorum ama çok müteşekkirim

  1. Allahu teala da sizlerden razı olsun Kardeşim. Bizler (ben), şahsen kendim için diyorum ehli sünnete tabi zayıf müslümanlardanım. Bize dua ediniz.

 2. Selamun aleykum lalegul tv de bor hoca cikti suya kurandan sure ve ayetler okuyup icin diyor bazi seylerden korunmak icin sirk midir dogrumu dur suya suya sure ve ayetleri okuyup uflemek

  1. Aleykümselam Sündüs hanım.
   Peygamberimizin(aleyhissalâtu vesselam), Hz. Aişenin rivayet ettiği bir hadisi şerifde şöyle yaptığı bildirilmiştir:
   “Rasulullah, yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizateyn’i (Felak ve Nas sureleri) ve Kulhüvallabu ahad’i okur ellerini yüzüne ve vücuduna sürer ve bunu üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi.” [Buharî, Fedâilu’l-Kur’ân 14, Tıbb 39, Da’avât 12; Müslim, Selâm 50, (2192); Muvattâ, Ayn t5, (2,942); Tirmizî, Da’avât 21, (3399); Ebu Dâvud, Tıbb 19, (3902)]

   Bu durumda şifa duadan veya ilaçlardan beklenmemeli sadece Allahu tealadan beklenmelidir. Böyle olursa şirk olmaz sünnet olur.

  2. Şifa ayetleri veya dualar ister suya okunsun isterse doğrudan kişiye okunup üflensin bunları Peygamberimiz yaptığı için yapar şifayı Allahu Tealadan bilirsek şirk değil sünneti işlemiş oluruz..
   Şirk ise, okunan veya yazılan duaların Allah’la birlikte şifa kudreti olduğuna inanmaktır.

 3. Rüyamda dergah kapısı açılmıyordu bende ağlıyordum sornra bir zat geldi onu görünce ağlamaya devam ettim sonra o zat ile kucaklasip hasbihal ettikten sonra dergah kapısı açıldı dergahın içi bahçe halindeydi ve birada bir kabri ziyaret ettim

  1. Zikirle gönül kapınız açılacak inşaallah. Ama bir mübarek zatın buna vesile olacağı anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

error: İçeriği kopyalamak yasaktır.