Yüzdeki Kılları Yolmak

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadisi şeriflerinde,
“Allah yüz tüylerini yolan ve yolduran kadına lanet etsin…” buyurmuştur. (Buhârî, Libas, 84; Müslim, Libas, 120),

Bu hadisi şerif çoğunluk ulemaya göre kadının, kocası için ve onun izniyle yüzünde biten tüyleri alması, makyaj yapması, hatta kaşını düzeltme­si, inceltmesi caizdir. Hadisi şerifteki yasak ise, kadının başka erkekler için süslenmesi, insanlar içine çıkıp güzelliğini teşhir etmesi için yüzündeki tüyleri yolması, bunun için kaş aldırması harama sebep olacağı için men edilmiştir.

Malikîler de dâhil bir gurup âlim ise, bunu yaratılışı değiştirme olarak değerlendirdi­ğinden her ne surette olursa olsun caiz görmemekte veya mekruh görmektedir.

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) insan bedeni üzerinde yapılan zaruretsiz değişimi, başına takma saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, ilahi rahmetten uzak olacaklarını bildirmiştir.

Fıkıhta Şu Hüküm Görülmektedir:

Kadını çirkinleştiren yüzdeki tüyler alınır. Kadınlarda erkeklerde görülen sakal, bıyık gibi şeylerin kadınlarda görülmesi halinde; alınması câizdir.

“İbn-i Âbidin, sakal ve bıyığın kadında fıtrat olmadığını, bu sebeple (eğer çıkarsa) kesilmesinin (müstehab) olacağını beyan etmiştir! Bu kılları gidermenin en uygun yolu tıraş olmak değil, ağda, pudra veya benzeri tıbbî şeylerle yolmaktır.”
(Kadın İlmihali, Mürşide Uysal, s. 370)

Anlaşılan odur ki, dindar hanımın kendini beyine karşı cazip duruma getirmesi müstehabdır. Beyini yabancıların cazibesinden korumuş olma hikmeti de vardır bunda.

(Visited 291 times, 8 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Yüzdeki Kılları Yolmak” üzerine 3 yorum.

  1. Hocam sımdı kas almak esın ıcın guzel gorunsun diye seklı cok degısmeden duzelttık dıyelım. O sekılde dolayısıyla dısarıda cıkıyorsun bu sekılde haram olurmu? Makyaj dakı boyut nedır hocam makyaj yapmıyorum ama gunes kremı nemlendırıcı cılt bakım urunlerı kullanıyorum caiz mı dısarda?

    1. Kadının süslenmesi eşine karşı olmalıdır. Dışarı çıkarken makyajını bozmalı. Sade olmalıdır. Güneş kremi veya cildi besleyici krem sağlık içinse sürebilirsiniz.
      Eşiniz istiyorsa kaşlarla aşırı ve dikkat çekici bir şekilde oynanmamalı.

Bir cevap yazın