Himmet Nedir?

SORU : Himmet nedir? Enbiyaların veya evliyaların ruhlarından himmet istemek, veya “Himmet şeyhim” demek şirk midir?
CEVAP:  Bu sorunun cevabını vermeden önce bir çok yerde yanlış anlamalara sebep olan himmet sözcüğünün anlamı nedir önce bunu açıklamamız icap edecektir.

Himmet: Kast, irade, kuvvetli istek ve dua etmek anlarına gelir…
Tasavvuf ıstılahında himmet etmek; gönül lisanı ile bir işin yapılmasını Allahu Tealadan istemektir. Dilsiz, dudaksız, harfsiz ve kelimesiz olarak Allahu tealaya yalvarmaktır.

Himmet İstemek; basiret gözü açık olduğu sanılan velilerin, sır lisanı ile, o işin yapılmasını Allahu teladan istemelerine denilir. Bir kimse kendisi için himmet edebileceği gibi, bir başkası için de himmet edebilir.
Bir sufi, Peygamberlerin veya Evliyaların ruhlarından dua anlamında olan, himmet isteyeceği zaman, şu bilinçte olmalıdır:         Himmet isteyen kimse; hem kendisinin, hem kendisine himmet(dua) etmesini istediği kimsenin ve aralarındaki irtibatın ve o duanın kabul edilme işleminin  yaratılışını  Allahu Tealadan bilmeli ve öyle itikat ederek himmet istemelidir.. Eğer şeyhini veya himmet istediği kimseleri, her şey de, Allah’a muhtaç bilmeyip, “Benim şeyhim her zaman hazır ve nazırdır, dilediğine hidayet eder, Kainatı, o idare ediyor” gibi, abuk sabuk küfrü gerektiren sözler söyler veya öyle itikat ederse,  farkında olmadan, şirke düşer.

Muhterem Dilaver Selvi Hocanın Kaynakları ile Tasavvuf isimli eserinde Cürcani’nin Tarifat’ını kaynak göstererek himmetten şöyle söz ederler:       “Tasavvuf erbabına göre himmet, kulun kendisini veya başkasını bir hayra ulaştırmak, bir şerden korumasını veya bir kemali ele geçirmek için bütün manevi gücünü kullanarak kalbiyle Cenab-ı Hakk’a yönelmesidir(dua etmesidir). ” Aslında kuluna destek veren ve problemini çözen Yüce Allah’tır. Himmet şeyhimdiyen kimse;ey şeyhim şu isteğimi yaratdemek istemez. Bu ifadeyle;”Ey şeyhim! Şu ihtiyacımı gidermek için Rabbime benim için dua etdemek ister.” (Kaynakları ile Tasavvuf)NAMAZ DA HUŞU

Bir sufi, şeyhi hususunda ifrata kaçmadan; “Onlar Allahın dostlarıdır. Allah, onların hurmetine bizleri feyizlendiriyor, onların duaları vesilesi ile başımıza gelmesi muhtemel olan musibetleri kaldırıyor, islah ve irşad olmamıza onları sebep kılmaktadır.”diye itikat ediyorsa, bu asla şirk değildir. Zira Peygamber(aleyhissalatü vesselam) Efendimiz de; “Ben de, dua ederken salih kulları vesile ederek Allahu tealadan  istiyorum.”diye buyurmaktadır. Nitekim Adem (aleyhisselam), Rabbinden tevbesinin kabulünü Peygamber Efendimizin hürmetine isteyince, Allahu teala onun tevbesini o vesile ile kabul etmiştir.
Bekir Abdullah  …..24 Mart 2014

(Visited 14.333 times, 3 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“Himmet Nedir?” üzerine 6 yorum.

  1. ES SELAMI ALEYKÜM.AYDINLATICI BİLGİLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..ANLAMI İTİBARİYLE KAFAMDA OLUŞAN KUŞKULAR VARDI.O KADAR GÜZEL İFADE ETMİŞSİNİZKİ AĞZINIZA YÜREĞİNİZE SAĞLIK….ALLAH RAZI OLSUN..

    1. Allah sizden de razı olsun kardeşim. Bizde sizin yüksek anlayışınızdan dolayı teşekkür ederiz.

  2. Selamun aleyküm anlamını bilmediğim bir şeyin cevabını burada gayet güzel bir şekilde anladım. emeği geçen herkeze teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Selamun aleyküm

Bir cevap yazın