İmam-ı Muhammed Şeybani

İmam-ı Muhammed Şeybani(k.s.) Hanefi Mezhebi Müctehidlerinin en önde gelenlerindendir.  İmam-ı Azam ve İmam-ı Yusuf’tan sonra içtihadlarından en çok faydalandığımız büyük bir İslam alimidir.

İmam-ı Muhammed zengin bir ailenin güçlü kuvvetli bir oğlu idi. Gençlik yıllarında av merakı baskındı. Yine o av serüvenlerinden birinde yolu İmam-ı Azam Ebû Hanife Hazretlerinin medresesinin önünden geçiyordu ki, tam o esnada,  Büyük İmam tuvalete adabından bahsetmeye başlar.  Muhammed Şeybani ister istemez konuya kulak misafiri olur . Büyük İmam o sırada konuyu şöyle anlatmaya başlar:

– Tuvalete girmeden:  ”Allahümme innî eûzu bike minel Hubsi vel Habais” duasını okursunuz,  sonra  sol ayağınızı tuvaletten içeri atarsınız.  Önünüzü ve arkanızı kıbleye dönmeden abdest bozmak için oturursunuz. Sol elinizi yüzünüze  dayar, sağ elinizle de sol elinizin  bileğinden kavrarsınız…”der. Muhammed Şeybani:
– ” Şu koca İmam da anlatacak başka bir konu bulamamış gibi,  helaya oturuş şeklinden bahsediyor” der ve atını hızla sürerek oradan uzaklaşır.

     Av heyecanı sebebiyle Muhammed Şeybani kendisini takip eden haramilerden(eşkıyalardan) habersiz olarak ilerlerken, abdest bozmak ihtiyacı hissederek atından iner. Bu arada Büyük İmamın anlattıklarından  aklında  kalan, tuvalete oturuş adabını uygulamayı düşünür. Yukarıda, Hazreti İmamın anlatığı şekilde ihtiyaç için oturur. Eşkıyalar bunu fırsat bilerek arkasından yaklaşarak üzerine  attıkları kemendin ipini boynuna geçiriverirler. Fakat Büyük İmam’ın anlattığı gibi elini yüzüne dayaması kemendin boğazına oturmasına engel olur. Durumu fark eden Muhammed Şeybani,  kemendi boynundan çıkarıp atar ve kılıcını çekerek hırsızları zararsız hale getirir.  Kendi kendine düşünmeye başlar  ve şöyle der:
-” Ben burada dinin bir farzını değil, bir vacibini de değil, sadece bir adabını, bir sünnetini yerine getirmekle malımı ve canımı kurtardım. Ya ben fazları, vacibleri yerine getirsem o zaman dünya ve ahiret halim nasıl olur? ” der ve atını medreseye doğru sürer .

     Büyük İmam’ın medresesine gelip kaydını yaptırıp, İmam-Azam Hazretlerinin en büyük iki imamlarından birisi olur.

     Allahın Rasulu (s.a.v.) efendimiz :
-” Dünyayı isteyen ilme sarılsın, ahireti isteyen ilme sarılsın, her ikisini isteyen yine ilme sarılsın.” diye beyan ettiler.   
     Evet, Ehli Sünnet Akaidinden bir şeyler öğrenen ve elfaz-ı küfür mevzuunu öğrenen kimse ebedi kurtuluşunun yolunu öğrenmiş olur. Kahve hanelerde günlerini nasıl geçirdiğinin farkında olmayan müslüman, 45 dakika vaaz dinlemeye , 15-20 dakika  kitab okumaya tahammül edemiyor.  Müslüman sonsuz kurtuluşunu böylelikle mi hazırlayacak?

      İşte İmam-ı Muhammed Şeybani gibi kimseler,  ilme sarılarak dünya ve ahiret kurtuluşlarını hazırladılar. Onlar bu dünyadan göçtüler . Onlardan sonraki nice nesiller de göçtüler. Bizim bu göçten kurtulmamız mümkün mü? Asla.  Allahu Teala Kitabullah’ta buyurdki:
-” De ki, hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” ve “Allah’tan ancak alimler korkar.”

     Burada bahsi geçen alimlerin Ârifler olduğundan kimin şüphesi olabilir ki ? Amma alim olunmadan da Ârif olunduğu nerede görülmüş?           
    Vesselam.

 

(Visited 173 times, 1 visits today)
DIKKAT: Sitemize ya da yazarlarımıza hakaret veya küfür eden ve yazarlarımızı tehdit eden şahısların IP adresleri ve giriş saatleri sistemimiz tarafından kaydedilmektedir. Avukatımız aracılığıyla bu kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılacaktır. Yorum göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkat! Yorum yazmadan önce aşağıdaki uyarıyı okuyunuz:
5237 S.lı Türk Ceza Kanunu MADDE 125 Hakaret (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

Türk Ceza Kanununun yukarıda belirtilen maddelerine göre, sitemiz veya yazarlarımızın onur, şeref ve saygınlığını zedelemeye yönelik mesajlar gönderenler hakkında  gerekli yasal haklarımızı kullanacağımızı önceden bildiririz. Yorum yazarken nezaket kurallarına dikkat ediniz.

“İmam-ı Muhammed Şeybani” üzerine 16 yorum.

 1. Merhaba hocam..rüyamda saçlarımı taradıkça içinden farklı farklı örümcekler dökülüyordu.Rica etsem yorumlayabilirmisiniz..

  1. Merhaba. Saçlarındaki örümcekler beynine yerleşmiş kötü fikirlerdir. Onların dökülmesi kafandaki şüphelerden kurtulacağın anlamına gelir.

 2. Merhabalar.ben istihareye yattım ve rüyada çam kırıkları üzerinde yürüdüğümü gördüm ama cam bana zarar vermiyordu.simdiden teşekkürler

  1. Cam kırıkları üzerinde yürümeniz yapacağınız işin sizin için hayırlı olmayacağı sıkıntılı ve tehlikeli olacağı anlamındadır.

 3. Selamün aleyküm hocam.ben istihareye yattım.ruyamda siyah zeytin gördüm aslında o siyah zeytin ama ben patlıcan diyordum.birde ben hep kötü anlamlı rüyalar görüyorum.ve böyle olunca da üzülüyorum
  İnşallah bu kötü anlamlı rüyalar gerçekleşmez.simdiden teşekkürler

  1. Aleykümselam Sude.
   Zeytin görmüşsünüz sevinmeniz lazım. Zira zeytin Kuranda adına yemin edilen mübarek bir meyvedir. Siyah olması sizi yanıltmasın.

 4. Selamunaleyküm hocam.
  Ben çoğu geceler yatmadan önce oğluma 3 ihlas 1 Fatiha okutup ayrıca ona öğretmeye çalışıyorum.bir gece yanında uyuyakaldım.Rüyamda uyanıp banyonun kapısını açtım karşımda Azrail a.s vardı.sen kimsin dedim ben Azrail a.s.dedi.peki benim suretimde neden geldin dedim.Biz ALLAH (c.c.) sevdiği kullarını korkutmamak için ya kendi suretinde veya sevdiği bir surette geliriz dedi.hakikaten hiç korkmamıştım.sanki kendi arkadaşımla sohbet ediyor gibi konuşuyordu.Hayırdır vaktimmi geldi gidiyormuyuz diye sordum,3 dakikan var hazırlan dedi.Bende 3 dakika az bari 7 dakika olsun dedim.tamam sana 7 dakika veriyorum dedi.bende eşimi uyandırdım,Helalleştim,annemi aradım helalleştim,sonra üstüme düzgün birşeyler giyiniyim sabah cenazem çıkacak dedim,sonra yattım Azrail a.s.bekledim,sonra düşündüm gökhan yatma hemen kalk abdest al namaza dur.Brlki namazdayken gelirde öyle ölürüm dedim kalktım abdest aldım namaza durdum,sonra uyandım.Hemen eşimi kaldırdım helalleştim abdest aldım namazımı kıldım ama sabaha kadar da uyuyamadım.o gün tam 33 yaşına girdiğim gündü.

  1. aleykümselam.
   o şeytandır. bazen kendisine melek pozisyonu verip müminleri korkutmak ister. azrail geldiğinde bir saniye mühlet vermez. çünkü o Allahın emri ile gelir.

 5. Selam un aleykum hocam hayırlı cuma lar, ben dün bir konu hakkında istifadeye yattım aksam karanlıkta annem ablam ve ben karşıdan kmkarşıya fffgeçiyordum ve o sira de eskibir arkadaşımı görüyordum.Simdiden teşekkürler hocam.
  Yolda karşıdan karsiya geciyorduk

  1. Aleykümselam Sude hanım.
   Karanlık hayra alamet değildir. O işi yapmaktan vazgeçiniz.

 6. Ben annem ve halam oturuyorduk annem bana dönüp ölüm zamnın geldi diyor ve bende ağlıyordum o sırada annem bana sakin ol diye teskin veriyordu daha sonra kapı açıldı ben noldu dedigimde azrail(as) geliyor dendi cok korkuyordum kapıdan asker görünümünde azrail geliyordu bana üç tas üc tarak üçte sabun veriyordu bunların biri senin diğerlerini dağıt diyordu. O gittikden sonra iceri bir kız gir ona tarağı verdim almak istemedi sonra alıp saçlarını tarıyordu sonra ben ruhen bir akrabamın evine gidip onlara kendimi belli etmeye çalışıyordum daha sonra anneme gidio ona benim arkamdan ağlayıp aglamadıgnı soruyordum gördüğüm ruya cok karısıtı bazı yerlerini hatırlamıyorum cevaplarsanız sevinirim.

 7. Ruyamda kiz arkadasimin kol cantami yaktigini gordum bu ne anlama gelir canta simsiyah kul olmustu

Bir cevap yazın