İman ve Nikah Nasıl Yenilenir

ayet- allah uyukuda canları alırSORU: Her tür küfrü işleyenler yeniden iman sahibi olabilmeleri için ne yapması lazımdır?
CEVAP:
Ehl-i küfür, veya bilerek ve ya bilmeyerek küfre veya şirke düşen kadın veya erkeğin nikahı düşer. Bunlar bozuk ve yanlış inancını düzelterek doğru inanca sahip olduktan sonra, küfür ve şirke bir daha dönmemek üzere sonsuz bir pişmanlıkla tövbe edip imanlarını o tür küfür ve benzeri şeylerden korumaları icab eder. Bu kimseler evli iseler nikahlarını da yenilemeleri gerekir.
İman Yenilemek İçin;
“Ey Rabbim Allah. Bilerek veya bilmeyerek benden küfür ve şirk zuhur etti ise ben onları işlediğime sonsuz pişman oldum. Bir daha yapmamak için tövbe edip Sana söz veriyorum. Tübtü ve reca’tü. 

1) Ben Allah’ın varlığına birliğine ve eksik sıfatlardan ve her türlü ayıp ve kusurdan temiz olduğuna iman ettim, 
2) Alah’ın Meleklerine, onların günahsız olduğuna erkek ve dişi olmadığına iman ettim 
4) Allah’ın Kitaplarına, şu durumda sadece Kuran’ın bozulmamış olduğuna iman ettim 
5) Allah’ın Peygamberlerine iman ettim, 
6) Kadere iman ettim. Hayrı ve şerri kul iradesi ile seçtikten sonra Allah’ın yarattığına iman ettim, 
Öldükten sonra (kabir hayatına ve) kıyamet günü tekrar diriltileceğime ve hesap vereceğime iman ettim.”

(Ehl-i Sünnet Akaidi)

SORUNİKÂH NASIL YENİLENİR..? 

CEVAP: Nikâh tazelemek demek, yeniden nikâh kıymak demektir. Bunu bir hocanın nezaretinde yapmak gerekmez. Yalnız birinin nikâhı tazelemesi yetişmez. Erkek ile hanımının, iki erkek veya bir erkekle iki kadın şahit yanında nikâhı tazelemeleri lazımdır. Kolaylık olmak için, nikâhını yenilemeye, hanımından vekâlet almalı.

Nikâh tazelemek için hanımdan vekâlet aldıktan sonra, iki erkek şahit yanında, (Öteden beri, nikâhlım olan hanımımı, onun tarafından vekâleten ve tarafımdan asaleten kendime nikâh ettim) denirse nikâh tazelenmiş olur. Eğer önceki nikâh sahih değil ise bu nikâh sahih olur. Erkek hanımından vekâlet almadan kendi kendine şahitler huzurunda nikâh tazeleyemez.

Kadının nikâh tazelemek için eşine (Nikâhımızı kıymak üzere seni vekil ettim) demesi yetişir. Vekillikten azletmedikçe ömür boyu bu vekâlet geçerlidir. Vekâlet verirken şahit gerekmez.

Hanımdan vekâlet alarak, tecdid-i iman ve tecdid-i nikâh duası fâsık da olsa iki Müslüman şahit yanında okunursa, o iki kişi de, bu duanın nikâh tazelemek duası olduğunu bilirlerse, nikâh yine tazelenmiş olur. İki erkek veya bir erkek ile iki kadın şahit olmadan sadece bu duayı okumakla nikâh tazelenmez.

Erkek ve kadın şahitlerin müslüman, akıllı ve baliğ olmaları şarttır. Nikâhı tazelenecek erkek ve kadını tanımaları da gerekir. Dede, nine, baba, anne, amca, hala, dayı, teyze, evlat, torun, kardeş, yeğen de şahit olabilir.

Camide imam efendi, tecdid-i iman ve nikâh duasını cemaatle birlikte okursa, cemaat birbirlerine şahit olmuş, nikâhları da tazelenmiş olur.

Tecdid-i iman ve tecdid-i nikâh duası şöyledir:
(Allahümme innî ürîdü en üceddidel îmâne vennikâha tecdîden bi-kavli lâ ilâhe illallah Muhammedün resûlullah.)


VEKÂLETEN NİKÂH TAZELEMEK NASIL OLUR..?

SORU: Evli olan karı kocanın, ikisinin de vekâletini alan kişi, onlar yokken nikâhlarını nasıl tazeler?
CEVAP: Nikâh tazelemek, yeniden nikâh kıymak demektir. Vekil, nikâhları tazelenecek karı kocayı tanıyan, iki erkek Müslüman şahit yanında, (Vekili olduğum filan kadını, vekili olduğum filan kimseye tezvic ettim) derse, nikâhları tazelenmiş, yani yeniden nikâhları kıyılmış olur.

EK:1
Küfre düşmek de, küfürden kurtulmak da çok kolaydır. Küfrün sebebi bilinmese de, her gün bir kere, (Ya Rabbi, bilerek veya bilmeyerek küfre sebep olan bir söz söyledim veya bir iş yaptım ise, pişman oldum. Beni affet) diyerek tevbe eden, Cehenneme gitmekten kurtulur. Küfre düşürücü söz söyleyenin imanı gidince, nikâhı da gider. İman gidince, tecdid-i iman, nikâh gidince de, tecdid-i nikâh gerekir. Küfre sebep olan sözü, hata ederek, yanılarak veya tevilli olarak söyleyenin, imanı ve nikâhı bozulmaz. Yalnız tevbe ve istiğfar etmesi, imanını tazelemesi ihtiyatlı olur. Nikâhını tazelemek gerekmez. (Berika, Hadika, Mecma-ul-enhür)

Loading

1.248 - 1
DİKKAT: Hakaret, küfür, tehdit içeren mesajlarla ilgili gerekli yasal işlemler yapılır. Tüm gönderilerde IP adresleri ve gönderim tarihi sistem tarafından kaydedilmektedir. Soru veya mesaj göndermeden önce nezaket kurallarına dikkat ediniz.

Aşağıdaki formu doldururken isim kısmında takma ad veya rumuz kullanabilirsiniz. İnternet sitesi kısmını boş bırakınız. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir. Eposta adresiniz yayımlanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


“İman ve Nikah Nasıl Yenilenir” üzerine 2 yorum.

  1. Selamun Aleyküm ben evli değilim ama mesela eşimi tanimayan cami cemaatinden 2 kişiye eşimden vekalet alarak nikah tazeliyebilirmiyim yoksa illa eşimi taniyanmi olmasi gerek

    1. Madem üniversite öğrencisiymişsiniz linkteki yazıyı dikkatli okuyunuz. Her şey orada açıkça yazılıdır.

Bir yanıt yazın